Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy faktycznie można wybudować dom za 250.000 zł ??


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 255
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Policz sobie wszystko dokładnie, to jest jak najbardziej możliwe. Ważna jest organizacja pracy, strasznie ważna!

Jeśli dokładnie wszystko przeliczysz, zbadasz ceny materiałów itp itd to jest to bardzo realne, pod warunkiem, który nieraz ciężko utrzymać, mianowicie trzymanie się wytycznych i planu.

Przydaje się rozwinięta wyobraźnia i zdolność przewidywania możliwie największej ilości zdarzań i sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
czy mając 250.000 warto w ogóle rozważać wentylacje mechaniczną i grzanie pompą ciepła powietrze-woda. Mam projekt domu http://www.archdom.pl/hiacynt.htm. 100.000 uzbieranej gotówki (już niestety mniej, bo prace powoli idą do przodu) reszta to będzie kredyt i max 150.000. Teraz jestem na etapie bloczków fundamentowych więc niedługo decyzja czy stawiać kominy czy próbować zrobić własnymi siłami wentylacje. Ale już zgłupiałem czy to ma sens czy po prostu stawiąć jak najtańszym kosztem wszystko (czyli piec na ekogroszek, zwykłe kaloryfery i wentylacja grawitacyjna). Dodam tylko, że ogrzewanie podłogowe zakładałem ze szwagrem u niego u jego kolegi więc to też by było własnymi siłami robione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mając 250.000 warto w ogóle rozważać wentylacje mechaniczną i grzanie pompą ciepła powietrze-woda. Mam projekt domu http://www.archdom.pl/hiacynt.htm. 100.000 uzbieranej gotówki (już niestety mniej, bo prace powoli idą do przodu) reszta to będzie kredyt i max 150.000. Teraz jestem na etapie bloczków fundamentowych więc niedługo decyzja czy stawiać kominy czy próbować zrobić własnymi siłami wentylacje. Ale już zgłupiałem czy to ma sens czy po prostu stawiąć jak najtańszym kosztem wszystko (czyli piec na ekogroszek, zwykłe kaloryfery i wentylacja grawitacyjna). Dodam tylko, że ogrzewanie podłogowe zakładałem ze szwagrem u niego u jego kolegi więc to też by było własnymi siłami robione.

Nie głupiej, tylko przemyśl sobie na spokojnie to wszystko i wypisz sobie wszystkie ZA i PRZECIW. Powtarzam - WSZYSTKIE.

Podejmiesz świadomą decyzje (ja wiem jaką, ale nie powiem :p )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czy mając 250.000 warto w ogóle rozważać wentylacje mechaniczną i grzanie pompą ciepła powietrze-woda. Mam projekt domu http://www.archdom.pl/hiacynt.htm. 100.000 uzbieranej gotówki (już niestety mniej, bo prace powoli idą do przodu) reszta to będzie kredyt i max 150.000. Teraz jestem na etapie bloczków fundamentowych więc niedługo decyzja czy stawiać kominy czy próbować zrobić własnymi siłami wentylacje. Ale już zgłupiałem czy to ma sens czy po prostu stawiąć jak najtańszym kosztem wszystko (czyli piec na ekogroszek, zwykłe kaloryfery i wentylacja grawitacyjna). Dodam tylko, że ogrzewanie podłogowe zakładałem ze szwagrem u niego u jego kolegi więc to też by było własnymi siłami robione.

Ekosyf,grzejniki scienne to nie jest najtańszym kosztem.

W cenie komina masz wentylację mechaniczną z reku,mnie wyniosła 5,5tys.zł z reku w cenie 4tys.zł,sam rozkładałem bo to bardzo prosta sprawa.

 

Co do pompy to przemyśl i policz,najtaniej wyjdzie ogrzewanie prądem z wodną podłogówką,masz mały dom,dobrze go zaizoluj i ciesz się ciepłem i niskimi rachunkami bez syfu w domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam z wentylowanego mechanicznie domu zbudowanego za 200k. Do tego kocioł kondensacyjny. :)

Policz na chłodno, weź pod uwagę przyszłe koszty utrzymania, czas poświęcony na obsługę pieca. A gadanie "szczęśliwych" posiadaczy obsługowych kotłowni, zdziwionych pracowników hurtowni ("Wełna 20 cm na ściany? Nigdy czegoś takiego nie mieliśmy."), fachmanów z poprzedniej epoki puszczaj mimo uszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
tak będzie wentylacja mechaniczna a na pompę ciepła...to się okaże czy starczy kasy. Nawet jak założę śmieciucha to może zysków z wentylacji nie będzie ale mam dość wilgoci i zaduchu w domu. Dzxięi za pomoc

Ale czemu masz zakładać drogi ekosyf,który łącznie z kominem będzie kosztował w inwestycji ok.12tys.zł ?

Zacznij od wykonania OZC,potem zastanawiaj się nad ogrzewaniem.

Masz mały dom i bez dużych nakładów zejdziesz do zapotrzebowania 40kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zużyjesz ok.4000kWh.

I teraz licz,zamiast inwestycji 12tys.zł w ekosyf inwestujesz w Elterm za 2,5tys.zł i masz 9,5tys.zł w kieszeni a te 4000kWh przy Eltermie dadzą ok.1200zł za sezon grzewczy za ogrzewanie i ok.2100zl rocznie z cwu.

Po co ci drogi ekosyf ?

 

Druga opcja z pompą,po co ci inwestycja 12tys.zł w jakiś archaiczny ekosyf jak za ok.6-7tys.zl więcej masz pompę p-w która to przy powyższym zapotrzebowaniu da rachunki odpowiednio 400zł za ogrzewanie za sezon i 700zł za rok łącznie z cwu.

 

Gdzie i w którym miejscu korzystniejszy dla ciebie będzie ekosyf i dlaczego ?

I gdzie logika takiego myślenia ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekosyf,grzejniki scienne to nie jest najtańszym kosztem.

W cenie komina masz wentylację mechaniczną z reku,mnie wyniosła 5,5tys.zł z reku w cenie 4tys.zł,sam rozkładałem bo to bardzo prosta sprawa.

 

Co do pompy to przemyśl i policz,najtaniej wyjdzie ogrzewanie prądem z wodną podłogówką,masz mały dom,dobrze go zaizoluj i ciesz się ciepłem i niskimi rachunkami bez syfu w domu.

 

na jakich przewodach robiłeś. Aż mi się wierzyć nie chce, żę za 1,5 tys. zrobiłeś całą instalacje bez reku.Co do komina mam jeden wspólny komin dla pieca i kominka więc tutaj chyba nie będzie aż tak dużej oszczędności. Do tego dochodzi problem czy jeżeli w projekcie nie mam wentlacji mechanicznej to czy kominiarz podbije mi papiery.

 

Ps. znalazłem w dzienniku budowy z jakich przewodów robiłes :)

Edytowane przez Slyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich :)

Jestem na etapie załatwianie pozwolenia na budowę domu przy-przyjemnej-12-bis i znalazłem na necie dwa dzienniki budowy z kompletną wyceną .I tak w jednym jest około 250tyś a druga wycena około 280tyś za stan pod klucz!Wydaje mi się realne i jeśli się będzie trzymać konkretnych wytycznych to jest to możliwe.Ja postanowiłem się zamknąć w kwocie 300tyś tak dla bezpieczeństwa.Z resztą na necie dorwałem kilku blogowiczów którzy budują ten sam dom i wytyczne mają podobne,czyli kwota do 300tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

250 tys... Pewnie można jeśli idziesz na ciągle kompromisy lub buduje deweloper.... Ale jeśli budujesz dla siebie i chcesz solidny dach, dobre okna solidne materiały to będzie bardzo bardzo trudno. Mi się nie udało a jeszcze nie koniec. Sam dach to jakieś 50 tys (ceramika, pełne deskowanie, więźba) 8 okien dachowych trzy szybowych z montażem to 24 tys, okna fasadowe trzy szybowe 16 tys, drzwi wejściowe 4 tys, ogrzewanie podłogowe cały dom mieszkalny 165 m2 materiał 28 tys, robocizna 11,5 tys, wełna rockwoll 2x15 cm w dach jakieś 8 tys, płyty i stelarze Knauf (nie liczyłem) ale koło 5 tys ( tu jeszcze folie, wkręty itp) styropian na podłogę eps100 170 zł za m3. Wylewka anhydryt 8.100 zł za 165 m. Rekuperator instalacja 8 tys, cętrala jakieś 7 tys, fundamenty juź nie pamiętam ale jakieś 10 tys, zasypka w fundamenty 225 ton!!! Aż mnie zatkało 4,2 tys, do tego cegły, cement, piasek, robocizna, styropian kleje siatki, setki metrów przewodów, skrzynka elektryczna z wyposarzeniem to pamiętam jakieś 2,5 tys, do tego dużo dużo innych rzeczy których nikt nie liczy. Brama garażowa 8 tys (5m), pękło juź napewno 250 tys a pozosta jeszcze przeszpachlować ściany i sufity na gotowo ( jest tynk klasyczny), zrobić posadzkę w garażu (przemysłowa 150 zł za metr), taras, podjazdy, tynk zewnętrzny, podłogi, wykończenie schodów, malowanie, kocioł gazowy + przyłącze

Łatwiej będzie to osiągnąć jeśli zbudujesz dom bez: okien dachowych, pełnego deskowania dachu, bez piętra lub poddasza do zamieszkania itp.

 

Sory za chaos ale tak z głowy pisałem ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tyle by się zgadzało. Myślę że koło 400 tys się wyda niestety...

Ale można oczywiście: zmniejszyć okapy w dachu (słabo wygląda ale będzie taniej, ja swoje wydłużyłem o prawie metr - doszło 34 m2), tańsze okna (zwłaszcza dachowe) tańsze drzw (są i takie za tysiaka), tańsza brama garażowa. Jestem z Wielkopolski gdzie króluje ceramika i na ściany i na dach a można taniej itp...

Ale jak się wgłębiać na to co na rynku, jaki są rozwiązania i materiały, to trudno decydować się na kompromisy... Co nie oznacza że się nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Dlatego pytam o realia :)

 

Przez firmę zewnętrzną na pewno nie. Jedynie praca własna plus materiały średniej półki, rozwiązania architektoniczne sprzyjające obniżeniu kosztów budowy. Ogrzewanie mało inwestycyjne, więc pewnie na prąd i kable. Bez garaży. Bez kominków. Dach bez pełnego deskowania. Wykończenie z blachy itp.

Edytowane przez Darkat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...