Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk ciepła z wody szarej do wentylacji


Recommended Posts

Akurat to jest udokumentowane, że w zbiorniku wody szarej jest 30*C. Co do tego nie mam żadnych obaw.

 

Ale co jest udokumentowane....?

Że jak będziesz lał w nieskończoność ciepłą wodę do szamba to po pewnym czasie jak już wielokrotnie przelejesz ten zbiornik to będzie przez chwilę w okolicy tych 30* ....?

 

Mam u siebie taką "odzyskwę" z przeciwprądowym wymiennikiem i nie ma szansy aby zbliżyć się nawet do tych 30* pomimo że cała "U" rura ma tylko osiem litrów pojemności...

 

Jak dla mnie to te Twoje pomysły są nie warte inwestycji i co najwyżej przysporzą ci tylko problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nydar tu pisze o 32*C w zbiorniku, a 5,2*C wody opuszczającej zbiornik... w praktyce. Zakładając, że nie kłamie (a czemu by miał), to tak jest. Jest. Nie teoretycznie, nie w marzeniach...

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14084-odzysk-ciepła-z-wody-szarej/

 

Autor wątku o odzysku 75% ciepła zwykłą odzyskwą, a ze zbiornika da się więcej. Doceniam Waszą troskę, ale nie zniechęcicie mnie :-)

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to może mały eksperyment...

Termometr w rękę i ustawić 45* pod prysznicem a następnie wleźć pod strumień wody o takiej temperaturze...

Następnie wsiąść termometr z sondą i wsadzić do najbliższej studzienki kanalizacyjnej następnie puścić ciepłą wodę i czekać aż pojawi się te magiczne 30*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem bardzo tanią pompę ciepła powietrze woda. Akurat taka, jaką potrzebuję, tylko przez jednostkę zewnętrzną będę musiał puścić powietrze z wyrzutni.

https://www.martynex.pl/577,pompa-ciepla-do-wody-uzytkowej-thermoval-xcl-6-0.html

 

Jeśli podane dane są prawdziwe, to taka pompa ma już zwrot z inwestycji bardzo zbliżony do zbiornika wody szarej i możnaby rozważyć zakup drugiej takiej zamiast rozdzielać ścieki, wstawiać zbiornik i układ przenoszenia ciepła... Tylko mam wątpliwości w rzetelność tych danych i przydałoby się nie polegać tylko na jednym rozwiązaniu.

 

zwrot z inwestycji w wodę szarą v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar tu pisze o 32*C w zbiorniku, a 5,2*C wody opuszczającej zbiornik... w praktyce. Zakładając, że nie kłamie (a czemu by miał), to tak jest. Jest. Nie teoretycznie, nie w marzeniach...

Po co ogrzewać wodę pompą ciepłą z małego zbiornika brudnej, i tworzącej osady wody szarej przy delta 15-40 stopni (od 45-5 do 45-30) jeśli można to robić pompą powietrza przy średniej delcie 30 i mieć nieskończenie dużą ilość ciepła w czystym, niebrudzącym powietrzu?

 

Z rana zbiornik wody szarej będzie miał temperaturę gruntu. Załóżmy że średnio 10 stopni. To tyle samo co średnio ma powietrze. Po co ograniczać ilość ciepła narażonym na zamrożenie zbiornikiem zamiast wykorzystać nieograniczone ilości ciepła w powietrzu?

 

Pompy ciepła woda-woda są zasilanie z nieograniczonych ilości ciepła wody w rzekach czy jeziorach, a nie z małych zbiorniczków jak Twój.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przy tak niskiej cenie tej pompy 6kW, to już się trzeba faktycznie poważniej zastanowić, czy odbiór ciepła z wody szarej jest opłacalny. Zaskoczyła mnie ta cena, choć w sumie to tyle powinno kosztować, bo to zwykły klimatyzator.

 

Także układ z rurą GWC przechodzącą przez zbiornik wody szarej nie ma sensu, bo przy przepływie 1500m3/h potrzebuję tych rur 10... Musze więc od nowa to przemyśleć i przeliczyć.

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym pomysłem jest jeszcze wpuszczanie z takiej pompy zimnego powietrza do domu. Przepływy w m3/h akurat u mnie pasują, a może udałoby się schłodzić wnętrza o 2*C.

 

A gdyby był wymiennik rekuperacji (konieczny bez odzysku ciepła z wody szarej) to nawet taki układ nie byłby skomplikowany, bo wylot z pompy mógłby być kierowany nie do czerpni, a do wyrzutni, ale przez rekuperator właśnie, on już by przekazał chłód do powietrza świeżego. Latem dałoby to powietrze w anemostatach o temperaturze 13-14st C.

 

A na zimę przepustnice powodujące wyrzut zimnego powietrza z pompy prostu do wyrzutni...

 

Ciekawie mi się koncepcja odwróciła, chyba temat wątku już nie pasuje... :-)

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylot z pompy mógłby być kierowany nie do czerpni, a do wyrzutni, ale przez rekuperator właśnie, on już by przekazał chłód do powietrza świeżego.

 

Jak dasz do wyrzutni, to już nie przejdzie przez wymiennik tylko wyleci na zewnątrz. Chyba, że podłączysz nie do wyrzutni, a do wywiewu z domu.

 

Tylko pomysł z podłączaniem splita jest sięganiem lewą ręką do prawej kieszeni. Do tego najlepiej nada się Ariston Nuos w wersji zintegrowanej. Ma stosunkowo mały przepływ powietrza (ale też moc) o łatwo go podpiąć. Zimą i latem IMO można mieć podpięty pod wywiew, a wyrzucać powietrze do wywiewu, bo nawet zimą pewnie będzie miało temperaturę wyższą, od otoczenia. A może lepiej do czerpni? Jeżeli średnio byłaby to z 1/10 powietrza dostarczanego do domu, to nie byłoby problemem, że to osuszone, ale zużyte powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym pomysłem jest jeszcze wpuszczanie z takiej pompy zimnego powietrza do domu. Przepływy w m3/h akurat u mnie pasują, a może udałoby się schłodzić wnętrza o 2*C.

 

A gdyby był wymiennik rekuperacji (konieczny bez odzysku ciepła z wody szarej) to nawet taki układ nie byłby skomplikowany, bo wylot z pompy mógłby być kierowany nie do czerpni, a do wyrzutni, ale przez rekuperator właśnie, on już by przekazał chłód do powietrza świeżego. Latem dałoby to powietrze w anemostatach o temperaturze 13-14st C.

 

A na zimę przepustnice powodujące wyrzut zimnego powietrza z pompy prostu do wyrzutni...

 

Ciekawie mi się koncepcja odwróciła, chyba temat wątku już nie pasuje... :-)

Ciepłą wodę potrzebujesz cały rok, a najwięcej zimą. Chłodzisz potrzebujesz tylko latem. Będziesz się bawił w rurociągi fi zewnętrzne 40-50cm i przepustnice? Na to będzie potrzebne dodatkowe pomieszczenie.

Latem bez żadnych kombinacji jest nocą temperatura poniżej 15 stopni i bypass automatycznie je wpuści nocą. To już jest i działa. Dzisiaj miałem 8°C ale bypass się nie otworzył, bo w domu jest 22-23°C.

Każda przepustnica to opory i koszty oraz praca przy obsłudze lub kosztowna automatyka. Zysk niewielki. Brak ekonomicznego sensu. To się nigdy nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"... Latem dałoby to powietrze w anemostatach o temperaturze 13-14st C. ..."

 

PEWNY tego jesteś?

Ja w to nie wierzę!

Aby tak było to trzeba by CAŁE kanały dobrze termoizolować, i diabli wiedzą czy się uda.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłą wodę potrzebujesz cały rok, a najwięcej zimą. Chłodzisz potrzebujesz tylko latem. Będziesz się bawił w rurociągi fi zewnętrzne 40-50cm i przepustnice? Na to będzie potrzebne dodatkowe pomieszczenie.

Latem bez żadnych kombinacji jest nocą temperatura poniżej 15 stopni i bypass automatycznie je wpuści nocą. To już jest i działa. Dzisiaj miałem 8°C ale bypass się nie otworzył, bo w domu jest 22-23°C.

Każda przepustnica to opory i koszty oraz praca przy obsłudze lub kosztowna automatyka. Zysk niewielki. Brak ekonomicznego sensu. To się nigdy nie zwróci.

 

To wstępny pomysł, nie wykluczam braku zysków ekonomicznych z tego. Układ wymaga tak samo, jak by-pas rekuperatora dwóch przepustnic i obejścia kanałem. Dodatkiem byłaby tylko trzecia przepustnica 4 trójniki i 5mb kanału. I wszystko zmieszczę przy schodach pod dachem tak samo, jakbym zmieścił bypass wymiennika - potrzebuję 3x3x1m, czyli taka duża szafa wisząca na ścianie poddasza :-)

 

Siłowniki do przepustnic są po 300zł (bypass też ich wymaga), nie jest to dużo. Opory będą zawsze takie same (przejście przez wymiennik, przez pompę ciepła i układ rur), wystarczy raz zbilansować. Sądzę, ze możnaby też wyeliminować wentylator w samej pompie ciepła oszczędzając na jego kosztach. W takim układzie funkcja bypasu zresztą byłaby realizowana identycznie, jak w rekuperatorach tylko odbywałaby się na powietrzu wywiewanym a nie świeżym, ale dla bilansu cieplnego nie ma to znaczenia, bo sam wymiennik bez powietrza wywiewanego nie zwiększy temperatury świeżego.

 

"... Latem dałoby to powietrze w anemostatach o temperaturze 13-14st C. ..."

 

PEWNY tego jesteś?

Ja w to nie wierzę!

Aby tak było to trzeba by CAŁE kanały dobrze termoizolować, i diabli wiedzą czy się uda.

 

Adam M.

 

Nie jestem pewny, to szacunki na szybko były. Bazowałem na sprawności wymiennika 75%, temperaturze z zewnątrz 25*C, wylatującej z pompy ciepła 10*C. W nocy dałoby to jeszcze niższą temperaturę. Zawsze o 5-7*C mniej, niż na zewnątrz. Strat na kanałach nie uwzględniłem, to fakt. Temat na dalszą analizę.

 

I trzeciej analizy wymaga pomysł przekazania zimą ciepła wężownicą z wody szarej i dalej rurką pe ułożoną pod wylewką lokalu usługowego na parterze. Może udałoby się ograniczyć straty ciepła oddawanego do gruntu.

 

Zaznaczam, ze kwestii w tym poście pewien nie jestem, to wstępne pomysły, więc przekonywać nikogo nie będę, ale podyskutuję chętnie :-)

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik do przepustnicy 300 zł, a ile szczelna przepustnica dla fi 500? Razy 3 sztuki? A ile za izolację takich rur?

Nie wiem jeszcze, ale jak napisałem, to są takie same przepustnice i rury jak do zrobienia bypass-u. Przepustnice nie muszą być szczelne, bo całość opiera się na powietrzu wyrzucanym, choć oczywiście brak pełnej szczelności zmniejsza efektywność, ale chyba niezbyt dużo, bo po obu stronach przegrody w przepustnicy będzie prawie takie samo parcie powietrza, więc nie będzie się ono raczej przepychać nieszczelnościami.

 

Wymiennik w odzysku z wody szarej ze sprawnością 75%? Możesz podać przykład takiego urządzenia?

Przepraszam, chyba za szybko rzucam pomysłami - w tym momencie miałem na myśli normalny wymiennik przeciwprądowy powietrzny - czyli układ z rekuperacją ale zamiast centrali kompletnej - sam wymiennik w obudowie a wentylatory i przepustnice poza nią.

 

Tak to widzę:

schemat-obiegu-energii-6.jpg

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie ma ekonomicznego zysku, ani nie zwiększa komfortu to nie ma najmniejszego powodu aby to robić.

 

Ogólnie to oczywiste, choć czasem są inne cele. U mnie liczy się ekonomia i komfort, stąd poczekam z decyzją na zakończenie analiz.

 

Bypass w moim rekuperatorze jest wbudowany, przepustnice sterowane automatyką też są wbudowane. Zewnętrzne są drogie - kilka tys zł z automatyką.

 

A dokładniej 1000zł (przepustnica 500mm z siłownikiem elektrycznym) plus automatyka, wiadomo, ją pewnie sam napiszę, bo i tak do sterowania będę miał 5x więcej spraw niż tylko wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan na ten układ wentylacji z chłodzeniem latem

centrala z chłodzeniem pompą CWU.jpg

 

Dodatkowe opory w porównaniu do typowego rekuperatora to przepustnica 90*, kolanko 90*, dwa kolanka 45* i sama pompy ciepła (a właściwie jej wymiennik rurowy, bo zbędny wentylator splita można wymontować). Zatem nie tak dużo, jakby się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to oczywiste, choć czasem są inne cele. U mnie liczy się ekonomia i komfort, stąd poczekam z decyzją na zakończenie analiz.

Jakie są inne cele odzysku energii ze ścieków czy skomplikowanego systemu przepustnic?

Komfort mieszkańców się nie zmieni. Koszt energii również.

To po co to robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej 1000zł (przepustnica 500mm z siłownikiem elektrycznym) plus automatyka, wiadomo, ją pewnie sam napiszę, bo i tak do sterowania będę miał 5x więcej spraw niż tylko wentylację.

To za jedną sztukę, a potrzebne będzie zapewne więcej. Do tego pracochłonne ocieplenie i olbrzymia ilość miejsca minimum 70 cm średnicy rur z ociepleniem plus dojście w celu montażu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mam plan na ten układ wentylacji z chłodzeniem latem

[ATTACH=CONFIG]412643[/ATTACH]

 

Dodatkowe opory w porównaniu do typowego rekuperatora to przepustnica 90*, kolanko 90*, dwa kolanka 45* i sama pompy ciepła (a właściwie jej wymiennik rurowy, bo zbędny wentylator splita można wymontować). Zatem nie tak dużo, jakby się mogło wydawać.

 

To nie ma szans działać.

Po pierwsze ilość powietrza z wywiewu to 100-400m3/h. Ilość powietrza jaką potrzebuje jednostka zewnętrzna typowego splita to 2000m3/h. Nie wiem jakie wymagania mają pompy CWU w postaci baniaków z rurami dopływu i odpływu powietrza, ale te podobne do splitów będą jak wyżej.

Wydaje mi się że już nie ma sensu liczyć dalej.

Ale liczmy...

Musisz ocieplić kanały peflex - duże koszty.

Zero sterowalności - pełne chłodzenie lub wcale.

Znaczne obniżenie wydajności PC z powodu zwiększonych oporów.

Myślę że ten układ będzie generował koszty i straty energii oraz zmniejszał komfort. Czyli bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...