Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nikt się nie odezwał w mojej sprawie więc sam conieco poczytałem, zrobiłem bilans przepływów:

 

NAWIEWY:

salon 80m3/h (2 dysze kierunkowe (?)na słupie)

sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)

sypialnia 2os 30m3/h (1x peflex ze strychu)

garderoba 20m3/h (1x peflex ze strychu, powietrze z garderoby przepływa też przez sypialnie 2os, więc razem jest 50m3/h)

sypialnia 1os 30m3/h (1x peflex ze strychu)

RAZEM: 190m3/h

 

WYWIEWY

kuchnia 50m3/h (kanał plastikowy 110x55, bo musi być jak najbardziej płaski, kuchnia z indukcją)

wiatrołap 10m3/h

łazienka dół 50m3/h (2x peflex ?)

kotłownia/pralnia dół 20m3/h (1x peflex ?)

łazienka góra 60m3/h (2x peflex)

RAZEM: 190m3/h

 

Doradzcie jaką rurę wpychać w szacht wentylacyjny kwadratory ok. 14x16cm. Spiro sztywną, giętką czy raczej wpychać tam 2x peflex?

W kuchni chciałbym zastosować kanał dospel 110x55 bo jest niższy niż peflex chociaż łączenie tego potem ze spiro jest dla mnie jeszcze nierozpoznane.

[ATTACH=CONFIG]437142[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]437143[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]437145[/ATTACH]

 

Robię u siebie podobną przeróbkę, tyle, że reku będzie w piwnicy. Obie łazienki mam podpięte pod komin 10x26. Z łazienek reku będzie zasysać bezpośrednio przez komin rurą spiro 160 (bez rozdzielacza, regulacja anemostatami). W bliższej łazience mam anemostat na rurę fi 110, żeby wszystko nie szło bliższą drogą. Z dalszej łazienki dużo większy otwór. Dodatkowo w tym kominie pójdą 2 rury 75 z nawiewem do jednego z pomieszczeń. W drugi komin upcham 3 rury 75. Na początku nie robię wcale wyciągu z kuchni. Robię w sumie 8 rur nawiewu i wyciąg bezpośrednio ze 160. Do pomieszczeń 1 osobowych 1 rura, do sypialni 2 osobowej i salonu 2 rury.

Lubię takie eksperymenty. Do łączenia spiro 160 z kominem 10x26 wykorzystałem łącznik przekrojów zmiennych https://sklep-wentylacyjny.pl/pl/p/Art.-970-Lacznik-przekrojow-zmiennych%2C-220x90mm-fi-150mm/216

Dla 110x55 na pewno też coś znajdziesz.

Można robić bilans nawiew= wywiew, ale chyba tylko na papierze, bo wątpię, że jest możliwość, aby ustawić, np z wiatrołapu wywiew10m3/h...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Odnośnie wentylacji wiatrołapu też uważam że powinien mieć wyciąg jako pomieszczenie ewidentnie BRUDNE. Instalator namawia aby zrezygnować...

 

Montowałem samodzielnie wentylację mechaniczną i właśnie zrobiłem z wiatrołapu wywiew. Wcześniej miałem grawitację i w tym pomieszczeniu zbierał się grzyb na suficie w rogach właśnie z powodu braku wentylacji (mokre kurtki, buty etc), mimo, że w wiatrołapie ogrzewanie podłogowe.

Także jeżeli możesz rób koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podciśnieniu jest duża szansa na zasysanie zewnętrznego powietrza każdą szczeliną jak i oknami z uwagi na ich konstrukcje. Przy nadciśnieniu ta szansa znacznie maleje bowiem okna są wtedy dopychane do ramy okiennej. Moim zdaniem bardzo lekkie nadciśnienie nigdzie i nikomu nie zaszkodzi.

Kto ma tak szczelny dom i jaka musiałaby być różnica w balansie, aby dopychać ramy okienne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie:

1. Proszę o ostateczne potwierdzenie czy taki układ będzie ok?

https://images89.fotosik.pl/283/db9222f39b19be33.jpg

 

2. W salono- jadalnio-kuchni planuje zrobić wnęki po obwodzie pomieszczenia, aby ukryć karnisze do zasłon. Pytanie czy w tych wnękach (sufit wyżej 10 cm niż reszta) o szerokości 20cm mogę zainstalować anemostaty? byłoby schludniej bo ich nie będzie widać, natomiast nie wiem czy nie wpłynie to negatywnie na przepwływ powietrza.

 

3. Wybór samego reku: biorę pod uwagę 3 typy - wszystkie z odzyskiem wilgoci - Loosnay, Tywent oraz Izzifast. W tym momencie moim liderem jest Izzi. Macie coś do dodania w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w sypialni nie będzie miał akwarium, trzymał tam mokrych kurtek, lub innych źródeł wilgoci to garderobie jest zupełnie obojętne w którą stronę zrobi się tam przepływ powietrza.

Tak małe pomieszczenie podłączone do sypialni w której jest intensywna wentylacja, obejdzie się zupełnie bez wentylacji.

Zwykle drzwi od garderoby pozostają otwarte/uchylone.

 

Wraz ze wzrostem popularności wentylacji mechanicznej, ludzie mają zwyczaj wręcz przesadzać.

Chcą wentylować wszystko, garderoby, szafki kuchenne, szafki na buty itp. zwariowane pomysły.

Nierzadko tworzą upośledzone systemy, które nie spełniają dobrze swojej najważniejszej roli.

 

Panowie:

1. Proszę o ostateczne potwierdzenie czy taki układ będzie ok?

https://images89.fotosik.pl/283/db9222f39b19be33.jpg

 

2. W salono- jadalnio-kuchni planuje zrobić wnęki po obwodzie pomieszczenia, aby ukryć karnisze do zasłon. Pytanie czy w tych wnękach (sufit wyżej 10 cm niż reszta) o szerokości 20cm mogę zainstalować anemostaty? byłoby schludniej bo ich nie będzie widać, natomiast nie wiem czy nie wpłynie to negatywnie na przepwływ powietrza.

 

3. Wybór samego reku: biorę pod uwagę 3 typy - wszystkie z odzyskiem wilgoci - Loosnay, Tywent oraz Izzifast. W tym momencie moim liderem jest Izzi. Macie coś do dodania w tej kwestii?

Ad.1 będzie OK

Ad.2 nie robi różnicy jak się nawiewa powietrze do pieszczeń

Ad.3

Lossnay z tych trzech to sprawdzona konstrukcja.

Tywent - nic sensownego w tej konstrukcji nie widzę - taki do bólu tani chiński produkt.

Izzifast - poczekał bym na koniec zimy, aż użytkownik Kaizen, który testuje jego możliwości i walory sprawdzi jak to urządzenie działa w niskich temperaturach.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podciśnieniu jest duża szansa na zasysanie zewnętrznego powietrza każdą szczeliną jak i oknami z uwagi na ich konstrukcje. Przy nadciśnieniu ta szansa znacznie maleje bowiem okna są wtedy dopychane do ramy okiennej. Moim zdaniem bardzo lekkie nadciśnienie nigdzie i nikomu nie zaszkodzi.

Mam takie samo zdanie (odnośnie nadciśnienia, pomijam że mam wszędzie fixy tylko 5 okien balkonowych się rusza), ale instalator się upiera na równoważenie. :(

 

 

Była u Was konieczność stosowania przepustnic regulacyjnych? Mnie instalator naliczył 22 szt. (czyli tyle ile rur naw+wyw) w sumie blisko 900 zł. Rozumiem zdławić jakieś krótsze odcinki, ale żeby wszędzie pakować? Coś mi tu...

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była u Was konieczność stosowania przepustnic regulacyjnych? Mnie instalator naliczył 22 szt. (czyli tyle ile rur naw+wyw) w sumie blisko 900 zł. Rozumiem zdławić jakieś krótsze odcinki, ale żeby wszędzie pakować? Coś mi tu...

 

Pewnie umi projektować wentylacje przemysłowe - na spiro i trójnikach.

Skręcony na maksa, nieuszczelniony anemostat (taki biały jak sprzedaje peflex) puszcza jakieś 10-15m3/h. Można też wstawić tłumiki od nich. Ale po co przepustnice? No, jak masz kilka rozdzielaczy, to żeby miedzy nimi dzielić przydadzą się. Ale też nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?

Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

 

Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.

 

 

r.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?...

Po co w salonie 2 anemostaty? Jeden wystsrczy. Skoro robisz wyciąg w pom. gospodarczym, to usuń z wiatrołapu. Powietrze płynące do pom. gospodarczego będzie wentylowć wiatrołap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?

Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

 

Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.

 

 

[ATTACH=CONFIG]437518[/ATTACH]

 

wiatrołap - nawiew, kuchnia 3x75. Z racji długich przewodów dołóż do jednej sypialki 1 rurę.Przez okno w pokoju nr 2 nie będzie widać co się dzieje w łazience gdy się drzwi wszystkie otworzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuję sam zrobić rekuperację w swoim nowo budowanym domu. Możecie zerknąć na rozkład anemostatów? Czy w taki sposób jak to rozrysowałem będzie to działać?

Właściwie zastanawiam się jeszcze nad pomieszczeniem gospodarczym w którym będzie kocioł gazowy. Dałem tam wywiew, pomieszczenie gospodarcze z kotłem gazowym powinno być chyba wentylowane?

 

Dom parterowy 110 m2, zamieszkany przez 3 osoby, kiedyś może 4. Jeśli chodzi o rekuperator to wstępnie myślę o Vents Mini 300.

 

 

[ATTACH=CONFIG]437518[/ATTACH]

 

Przemyśl ustawienie narożnika, sofy, łóżek i sprawdź czy aby nad nimi nie będą znajdować się anemostaty z nawiewem. Jeśli tak to przenieś je w inne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Korzystając z waszych wskazówek wprowadziłem kilka zmian. Teraz będzie lepiej?

 

rekuperacja.jpg

 

tomno dałem dwa anemostaty w salonie ponieważ chciałem wyrównać liczbę rur nawiewnych i wywiewnych, a uznałem że w salonie jako pomieszczeniu największym i najczęściej uczęszczanym mogą być dwa.

 

meakkow jak się otworzy wszystkie drzwi to pewnie z pokoju 2 będzie widać co się dzieje w łazience, ale po co otwierać wszystkie drzwi?

 

pawel250 w sumie liczba rur nawiewnych i wywiewnych tak mi wyszła, ale w poprawionej wersji udało mi się wyrównać ich liczbę. Nie bardzo mogę dać anemostaty bliżej okien w sypialni ponieważ tam będą łóżka i biurka, a nie chciał bym żeby dmuchało bezpośrednio na dzieci.

 

Tomaszs131 rozmieszczenie przemyślałem i tak jak teraz powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady.

Dorabiam WM w domu z użytkowym poddaszem. Rekuperator na strychu. Jedyne dojście do łazienki na parterze mam przez łazienkę na piętrze (jadna pod drugą). Mam taki plan, że pod sufitem łazienki u góry spreparuje taka skrzynkę rozprężną, żeby miała od góry podłączenie do reku ze strychu f125, od dołu mufe f125 pod anemostat łazienki u góry, a dodatkowo z boku złącza 2x75 pod które podłącze rury do wywiewu łazienki na dole. Mam jednak wątpliwości czy to będzie się dało wyregulować, tj. czy całe powietrze nie będzie uciekało przez anemostat, a rurami z łazienki na dole nie bedzie się dało wymusić przepływu ok.50m3/h. Chcę uniknąć wykonywania dodatkowego odwiertu w stropie. Jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?

 

Nic nie przeszkadza. Mieszkam już dwa lata, mam anemostat dokładnie nad głową i żadnego powiewu nie czuć tym bardziej, że wentylacja w zimie chodzi na 30 % wydajności.

W lecie kiedy mam załączone chłodzenie powietrza nawiewanego chłodnicą z dolnego źródła PC, lub/ i bypas w nocy żeby naciągnąć jak najwięcej chłodu mam wentylację np na 70-90 % i wtedy jedyne co ewentualnie czuć to " świeżość " powietrza i delikatny (raczej uspokajający) szmer powietrza z wentylacji. Ale to wrażenie słuchowe i słychać go tylko gdy jest naprawdę cicho - np w nocy.

 

Obok mnie śpi żona - też się nie uskarża, dzieci w swoich pokojach mają tak samo.

Moim zdaniem nie musisz się tym w ogóle przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowie się ktos czy faktycznie przeszkadza anemostat nad lozkiem? Czuć wtedy ze wieje? Tak mysle ze centralnie pod anemostatem bedzie wialo najmniej bo powietrze kierowane jest dookolnie. Powinienem sie tym przejmować czy moze jednak lokalizacja jest bez znaczenia i strumien powietrza w sypialni jest na tyle maly ze nie czuc wiejacego, chlodnego powietrza zimą ?

 

Dużo zależy od tego jaki rekuperator. U mnie brak nagrzewnicy wstępnej, a wymiennik ze sprawnością 86%. Co prawda nie mam anemostatu na suficie, tylko kratkę na ścianie. Temperatura nawiewu spada czasem do 15/16*C i gdy dmucha w stronę łóżka to jest to mocno odczuwalne. Jeśli będziesz miał rekuperator ze sprawnością powyżej 90% i nagrzewnicą wstępną, to raczej nie powinno być odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje porady.

Dorabiam WM w domu z użytkowym poddaszem. Rekuperator na strychu. Jedyne dojście do łazienki na parterze mam przez łazienkę na piętrze (jadna pod drugą). Mam taki plan, że pod sufitem łazienki u góry spreparuje taka skrzynkę rozprężną, żeby miała od góry podłączenie do reku ze strychu f125, od dołu mufe f125 pod anemostat łazienki u góry, a dodatkowo z boku złącza 2x75 pod które podłącze rury do wywiewu łazienki na dole. Mam jednak wątpliwości czy to będzie się dało wyregulować, tj. czy całe powietrze nie będzie uciekało przez anemostat, a rurami z łazienki na dole nie bedzie się dało wymusić przepływu ok.50m3/h. Chcę uniknąć wykonywania dodatkowego odwiertu w stropie. Jak to zrobić?

 

Ktoś coś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...