Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

jestem w trakcie projektowania domu parterowego z użytkowym poddaszem i pełnym podpiwniczeniem.

Aktualnie szukam firmy lub osoby, która zaprojektuje mi wentylacje mechaniczną z rekuperatorem umieszczonym w piwnicy.

Jestem z okolic Wrocławia i dostałem ofertę wykonania projektu za 500 zł ale z tego co widzę tylko na sztywnych rurach spiro.

Jednocześnie w internecie znalazłem ofertę https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/projekt-i-wycena-instalacji-wentylacji-domu-jednorodzinnego-3 wykonania takiego projektu za 200-300 zł.

Czy ktoś z Was korzystał może z powyższego linka i wykonany projekt był prawidłowy i optymalny?

Może ktoś z forum chciałby się podjąć wykonania dla mnie takiego projektu - z tego co czytałem nie jest to jakoś strasznie skomplikowane i chciałbym sam rozprowadzić instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wyciąć potrzebujesz dużo większy otwór, bo musisz dobrze zaizolować, żeby Ci ściany nie mroziło - tam będzie spory przepływ zimnego powietrza.

 

Więc rysujesz kółko ze 30-35cm i długim wiertłem nawiercasz dookoła jak najgęściej. Potem wydłubujesz BK. W styropianie już te 20cm wycinasz, to chyba nie problem? Potem ostrożnie z tynkiem, siatką i klejem jak już masz zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Podobno nie ma głupich pytań,

Nie to nie jest głupie pytanie i można by je zadać wszelkiej maści "doradcom" jak bilansują przepływ powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Zwróć uwagę, ze problem pomiaru przepływającego powietrza nie jest tu w ogóle poruszany. Ciekawe dla czego?

Może dla tego, że wśród niektórych panuje pogląd Brzęczkowskiego, że są to instalacje samoregulujące się. Nic bardziej mylnego, podam przykład przez analogię. Otóż jeżeli zbudujemy instalację solarną składającą się z kilku grup kolektorów słonecznych opartą na rozdzielaczu to biada temu kto nie zastosuje wskaźników przepływu na każdej grupie do zbilansowania przepływu, przez pierwszą grupę przeleci gro czynnika chłodzącego, przez ostatnią już niewiele w myśl zasady :czynnik pójdzie tam gdzie ma najmniejszy opór. W wentylacji mechanicznej jest podobnie powietrze pójdzie ram gdzie natrafi na najmniejszy opór. Oczywiście wszystko da się obliczyć, ale elementem kończącym poszczególne gałązki instalacji jest anemostat, i tu jest zabawa bo przykręcenie, czy zdławienie jednego powoduje większy przepływ w innych. Praktycznie można się tak bawić w nieskończoność i dla tego ktoś kiedyś wpadł na pomysł skonstruowania prostego miernika do pomiaru przepływającego powietrza a miernik ten nazywa się

anemometr a wygląda on tak:https://www.google.pl/search?q=anemometr&client=opera&hs=CRm&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiKo6D2rqfVAhWGvRoKHTUKCW0QsAQIjgE&biw=1260&bih=832

A więc paprykarzu18 aby zabawiać się w samodzielny montaż instalacji wentylacyjnej proponuję na zaprzyjaźnionej aukcji zakupić taki mierniczek i w zasadzie po sprawie. Nie musi być to coś drogiego i skomplikowanego, może nawet używka całkiem porządnie pracująca.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie,

 

Proszę o ocenę mojego projektu rekuperacji, w projekcie mam wszystko na SPIRO za pomocą trójników dookoła domu i podejrzewam że jak tak zrobię to w salonie gdzie są ostatnie nawiewy nic już nie będzie wiać.

 

Planuję zrobić to na flex 63 lub 75mm albo pod stropem, albo na poddaszu ocieplonym służącym jako strych. Wyrzut w kanał do dachu, czerpnia w ścianie)

 

Posiadam już zakupiony rekuperator KINETIC B 250

 

I tak:

 

Sypialnia 2 - 2 osoby 60m3/h

1xAnemostat fi125

liczba przewodów 2

 

Sypialnia 1- 1 osoba

1 osoba 30m3/h

1xanemostat fi100

liczba przewodów 1

 

Sypialnia 3- 1 osoba 30m3/h

1xanemostat fi100

liczba przewodów 1

 

Salon- 3 osoby 90m3/h

2xAnemostat fi100/

liczba przewodów:

2 skrzynki : pierwsza 1 przewodowa, druga 2 przewodowa

 

Łącznie 210m3/h

 

Wywiew:

 

Kuchnia 90m3/h

anemostat fi125

liczba przewodów 3

 

Łazienka 60m3/h

anemostat fi 125

liczba przewodów 2

 

WC/POMIESZCZENIE TECH. 60m3/h

anemostat fi 125

liczba przewodów 2

 

Łącznie 210m3/h

 

projekt.jpg

 

 

I dodatkowo kilka pytań:

0.Czy projekt jest wykonany zgodnie ze sztuką i zapotrzebowaniem, będzie wydajny i cichy?

1.Czy przewody jeśli będą szły ocieplonym ale nie ogrzewanym poddaszem będę musiał ocieplać ? ( dach ocieplenie 20cm/ strop ocieplenie 20cm)

2. Czy czerpnię zrobić tak jak na rysunku praktycznie za wiszącym rekuperatorze, czy może wciągnąć na poddasze i zrobić po boku w dachu by powietrze się trochę ogrzało zanim dotrze do reku w zimie??

3. W rekuperatorze mam wyjścia 125mm, jak to najlepiej wykonać skoro mam po 7 przewodów nawiew i wywiew ( redukcja na 160 i skrzynka na 160mm, czy może są skrzynki z dojściem 125 na 7 kanałów, bo z tego co wyczytałem czerpnię i wyrzutnię o średnicy minimum 160 a najlepiej 200( czyli tutaj kupię redukcję z 125-->160 lub 200)

 

A tutaj projekt jaki mam w standardzie, dobrze że trafiłem na forum bo już chciałem SPIRO kupować:

 

spiro z projektu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik do FRAPOL Onyx dream 400 (stara wersja) !!!!! POMOCY !!!!

 

Panowie i Panie.

Mama nadzieje, że ktoś z waszego dostijnego grona mi pomoże.

4 Lata temu zamontowano w moim domu rekuperację (komplet) z centralą Frapol Onyx Dream 400.

Miesiąc temu padł mi sterownik (pudełko na ścianie), wróciłem do instalatora i producenta i co się okazuje - nie produkują już tego typu sterowników, nie mają na stanie i generalnie martw się Pan sam. Zaproponowano mi wymianę sterownika na nowy wraz z wymianą ukłądu sterowania w centrali za kwotę prawie 1700 PLN. MASAKRA !!!!!

 

Czy jest możliwość zastąpienia oryginalnego sterownika jakimś innym bez konieczności dokupowania i wymieniania płytek w centrali?

Będę wdzięczny za wszelkie informacji i pomoc.

 

Co do samej firmy FRAPOL to masakryczne podejście do klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko mam jeszcze takie czy jak będę kładł rury do pokoi na poddaszu, gdzie od skrzynek rozdzielczych jest około 2 m to przedłużać te rury np do 4m robiąc jakąś "s"-kę czy na kłaść na wprost. Bo te dłuższe kanały które będą schodzić ze strychu na parter będą miały około 6-9m długości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, minęło kilka ciężkich dni ale udało mi się w końcu rozprowadzić prawie bezinwazyjnie kanały wywiewne i nawiewne .... lekko nie było, dom nie ucierpiał, zrobiłem tylko dwa przewierty przez strop (26cm) a resztę rur poprowadziłem w istniejących kanałach. Wykorzystałem dwa kanały w kominie przez, które przepuściłem po jednej rurze. Reku zamówiony, będzie za dwa tygodnie w związku z tym mam jeszcze pytanie czy odprowadzenie skroplin od centrali może być wykonane za pomocą peszla "szarego" fi 25mm?

Poniżej kilka fotek z moich prac.

DSC_4988.jpg

DSC_5031.jpg

DSC_5028.jpg

DSC_5085.jpg

DSC_5087.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, minęło kilka ciężkich dni ale udało mi się w końcu rozprowadzić prawie bezinwazyjnie kanały wywiewne i nawiewne .... lekko nie było, dom nie ucierpiał, zrobiłem tylko dwa przewierty przez strop (26cm) a resztę rur poprowadziłem w istniejących kanałach. Wykorzystałem dwa kanały w kominie przez, które przepuściłem po jednej rurze. Reku zamówiony, będzie za dwa tygodnie w związku z tym mam jeszcze pytanie czy odprowadzenie skroplin od centrali może być wykonane za pomocą peszla "szarego" fi 25mm?

Poniżej kilka fotek z moich prac.

 

rurka kanalizacyjna fi 32 mm wystarczy. broń boże peszel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurka kanalizacyjna fi 32 mm wystarczy. broń boże peszel

 

Dzięki, dobrze że mi powiedziałeś bo jeszcze nie pozatykałem przepustów i mogę podmienić :)

a coś takiego może być?

http://allegro.pl/rura-do-skroplin-rodigas-tu-20mm-1mb-tanio-i6916752308.html

 

Czy średnica fi 20mm wystarczy?

A czy potrzebny jest syfon na górze zaraz pod centralką ? jeśli tak to czy może być coś w tym stylu?

http://allegro.pl/w24-syfon-do-weza-skroplin-rodigas-16-18-20-mm-i6797659494.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dobrze że mi powiedziałeś bo jeszcze nie pozatykałem przepustów i mogę podmienić :)

a coś takiego może być?

http://allegro.pl/rura-do-skroplin-rodigas-tu-20mm-1mb-tanio-i6916752308.html

 

Czy średnica fi 20mm wystarczy?

A czy potrzebny jest syfon na górze zaraz pod centralką ? jeśli tak to czy może być coś w tym stylu?

http://allegro.pl/w24-syfon-do-weza-skroplin-rodigas-16-18-20-mm-i6797659494.html

 

Zależy co będzie za centrala, np. airpacki mają syfon w zestawie.

 

Rura z postu którą cytujesz to rura do skroplin od klimy.

 

Ja zrobiłbym to jak zawsze robię czyli rura miniumum 32 mm. Bezpiecznie i dobrze, uniwersalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem jeszcze przed wyborem projektu co prawda ale powoli chce zagłębić wiedzy co nie co. Jeśli dom będzie parterowy i poddasze jest do adaptacji ale powiedzmy że będziemy go wykanczac (lub nie będziemy wcale),co w takim przypadku z WM? Przy projektowaniu bądź już samej instalacji trzeba wrzucić od razu węża od WM, czy można to zrobić w późniejszym czasie? Jak to wygląda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem jeszcze przed wyborem projektu co prawda ale powoli chce zagłębić wiedzy co nie co. Jeśli dom będzie parterowy i poddasze jest do adaptacji ale powiedzmy że będziemy go wykanczac (lub nie będziemy wcale),co w takim przypadku z WM? Przy projektowaniu bądź już samej instalacji trzeba wrzucić od razu węża od WM, czy można to zrobić w późniejszym czasie? Jak to wygląda?

 

Lepiej przewidzieć to od razu. Potem tylko problemy i bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co będzie za centrala, np. airpacki mają syfon w zestawie.

 

Rura z postu którą cytujesz to rura do skroplin od klimy.

 

Ja zrobiłbym to jak zawsze robię czyli rura miniumum 32 mm. Bezpiecznie i dobrze, uniwersalnie.

 

centrala airpack 300++ koło 20-stego sierpnia będzie u mnie więc do tego czasu chciałem wszystko przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania:

1) Czy jeśli wyciąg okapu potrzebuje Ø160 mm zgodnie z tymi wytycznymi: http://cichakuchnia.com/pl/zalecenia-instalacyjne-0

to jaką mam zrobić średnicę dziury w stropie? Czy to jest wymiar wewnętrzny czy zewnętrzny? Czy jest do tego jakaś grubość rury + ocieplenie + luzy montażowe?

2) Mam przewidziane 20 cm na cały sufit podwieszany. Czy to wystarczy na rury wentylacji z ociepleniem i konstrukcje sufitu podwieszanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania:

1) Czy jeśli wyciąg okapu potrzebuje Ø160 mm zgodnie z tymi wytycznymi: http://cichakuchnia.com/pl/zalecenia-instalacyjne-0

to jaką mam zrobić średnicę dziury w stropie? Czy to jest wymiar wewnętrzny czy zewnętrzny? Czy jest do tego jakaś grubość rury + ocieplenie + luzy montażowe?

2) Mam przewidziane 20 cm na cały sufit podwieszany. Czy to wystarczy na rury wentylacji z ociepleniem i konstrukcje sufitu podwieszanego?

 

fi 160 zgodnie z zaleceniami to fi 160. W stropie zrobić trzeba parę mm więcej.

 

20 cm wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pilne pytanie:

1. Czy przewody flex,skrzynki rozdzielcze i skrzynki anemostatów ocieplać gdy całość będzie prowadzona po podłodze na ocieplonym strychu.? W stropie 20cm i w dachu 20cm, brak tam ogrzewania.

 

Jeśli tak to czym ?

 

Potrzebuje pilnej odpowiedzi.... Musze to wszystko ogarnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...