Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A nie pomyliłeś czasem otwartej komory z zamkniętą?

 

Niestety, ale nie pomyliłem choć chciałbym się pomylić.

 

Tu jest dość stara analogiczna dyskusja - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?155701-wentylacja-kot%C5%82owni-dla-kot%C5%82a-kondensacyjnego i niestety ale analogiczne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niestety, ale nie pomyliłem choć chciałbym się pomylić.

 

Tu jest dość stara analogiczna dyskusja - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?155701-wentylacja-kot%C5%82owni-dla-kot%C5%82a-kondensacyjnego i niestety ale analogiczne wnioski.

 

Mnóstwo ludzi (w tym ja) ma wywiew w kotłowni z kotlem kondensacyjnym.

Podbity na legalu, bez żadnego kombinowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można łączyć kanały plastikowe z aluminiowymi, musze poprowadzić w ścianie pod kartongipsem

I nie wiem czy te Alu ocieplone to dobry pomysl, ale na górze już mam wszystko dostępne z góry więc prościej będzie zrobić na ocieplonych Alu

Między piętrami strop drewniany więc nie ma problemu z rozprowadzeniem rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki mają pomysł na upchanie rur fi160? W domach to się raczej na jakichś flexach robi, żeby to w styro schować. I nie szeregowo, tylko ze skrzynkami rozdzielczymi. To chyba standard przemysłowy, co masz na projekcie i puszcza się na wierzchu, albo w sufitach podwieszanych gdzie jest dużo miejsca do dyspozycji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki mają pomysł na upchanie rur fi160? W domach to się raczej na jakichś flexach robi, żeby to w styro schować. I nie szeregowo, tylko ze skrzynkami rozdzielczymi. To chyba standard przemysłowy, co masz na projekcie i puszcza się na wierzchu, albo w sufitach podwieszanych gdzie jest dużo miejsca do dyspozycji

Może dlatego, że w projekcie mam podciąg i sufity podwieszane projektant wrzucił takie rury.

Czyli spokojnie ogarnę to na rurach fi 75 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz podciągi to nie masz nadciągów, zatem najprościej jest puścic instalację na podłodze na górze w styropianie, ten projekt co masz to do huty katowice a nie domu, minimum 6cm styropianu i wszystko gra, oczywiście to najdroższa opcja, im grubsze rury tym ich mniej, mniejsze rozdzielacze i mniej roboty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów !

 

Jestem na etapie planowania wentylacji w swoim domku. Na wiosnę będzie wylewany strop dlatego chciałbym zaczerpnąć fachowych porad czy moje założenia są dobre, a jeżeli nie to jakie zmiany byście zaproponowali :)

 

https://zapodaj.net/3acbd0f7b1f53.png.html

 

W całym domu mam zamiar zastosować wentylację mechaniczną. Dom ogrzewany będzie kotłem kondensacyjnym, który osadzony będzie w kotłowni (pomieszczenie nr 14) w tym też pomieszczeniu będzie znajdował się rekuperator. Temat gazu i rekuperacji był wałkowany już kilkukrotnie, stąd moje pytania:

 

 

1.Czy zastosowanie w tym pomieszczeniu wentylacji zrównoważonej jest uzasadnione i z punktu widzenia prawnego kominiarze nie będą mieć z tym problemu ?

Dodam, iż w projekcie domu mam zastosowaną wentylację grawitacyjną jednak architekt uświadomił mnie, że nie ma znaczenia jaką sobie zastosuje na etapie budowy.

 

Instalacje mam zamiar prowadzić rurami PE-FLEX 75 w warstwie ocieplenia stropu (10cm + 10cm + 5cm styropianu na stropie + wylewka) Poddasze będzie nieużytkowe przeznaczone na graciarnie.

2.Czy rozmieszczenie rur jest ok? Jakie zmiany proponujecie? Czy rury w styropianie należy mocować np na piance aby się nie przemieszczały czy wystarczy je luźno ułożyć, Czy należy zachować dostęp do skrzynek rozprężnych czy są one bezobsługowe ?

Prędkości przy tylu rurach wychodzą dość niskie. Dopiero przy 400m3/h daje prędkość rzędu 3,5 m/s. Zależy mi aby instalacja była niesłyszalna a z tego co piszecie to często wasze wentylacje działają na znacznie niższej wymianie powietrza.

Czerpnie mam zamiar osadzić w ścianie, Wyrzutnie planowałem w kominie w kanale wentylacyjnym. Prawdopodobnie zdecyduję się na system kominowy bratt gdzie do ceramiki będzie włożona dodatkowa rura (robię system jakbym miał mieć ewentualnie piec na paliwo stałe)

Czy wykorzystanie kanału wentylacyjnego jako wyrzutni jest dobrym rozwiązaniem ? Przekrój takiego kanału to mniej więcej 200 mm2

 

 

No i teraz najważniejsze.

 

Jaką jednostkę polecacie do takiego domu ? Jakiej firmy kanały ? Jakie skrzynki rozprężne ?

 

Pozdrawiam

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad: Szymon:

Projekt:

- garderoba 1x nawiew

- spiżarka 1x nawiew

- salon 2x2xnawiew

- duża łazienka 3xwywiew

- wiatrołap też 1x nawiew

 

Zamiast kotła daj pompę ciepła (może być powietrzna) i 100% podłogówki, wszystkie problemy z głowy.

Izolacja OK, rury OK

rury luźno na stropie, styropian 10cm będziesz rzeźbił, na to możesz dać 10-15cm warstwy drugiej, tak by nie pokrywały się płyty na sobie, prostopadle, kleić brzegi pianką Tytan 60sekund dookoła by było szczelnie.

Dostęp do skrzynek zbędny, od sufitu można rękę włożyć, kup plastikowe.

Z własnego doświadczenia wiem że niska prędkość jest niesłyszalna, większa już tak, teraz dał bym więcej rur na nawiew.

Czerpnia i wyrzutnia mają być dobrze ocieplone by nic w rurach się nie skraplało.

Piec na paliwo stałe?? szok .....

Ludzie polecają AirPacka (dobry polski), wybór jest duży.

Pozdrawiam.

Edytowane przez meakkow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt:

- garderoba 1x nawiew

- spiżarka 1x nawiew

- salon 2x2xnawiew

- duża łazienka 3xwywiew

- wiatrołap też 1x nawiew

Wielkie dzięki za odpowiedź jednak mam nadal kilka pytań. Czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat nawiewu w garderobie, spiżarce i wiatrołapie ? Przy takich założeniach będę miał 14 rur do nawiewów a tylko 8 do wywiewów. Czy nie powinno to się mniej więcej równoważyć ?

 

Zamiast kotła daj pompę ciepła (może być powietrzna) i 100% podłogówki, wszystkie problemy z głowy.

Izolacja OK, rury OK

 

Podłogówka będzie w całym domu poza kotłownią tam będą grzejniki. Jednak mam już gaz na działce i wydaje mi się, że ekonomicznie gaz będzie wychodził najlepiej, cena pompy ciepła jest tak wysoka, że nie widzę tutaj opłacalności

 

 

Czerpnia i wyrzutnia mają być dobrze ocieplone by nic w rurach się nie skraplało.

Komin będzie na strychu ocieplony styropianem, czy to wystarczy ?

 

Ludzie polecają AirPacka (dobry polski), wybór jest duży.

 

Też wpadła mi w oko thessla green mimo, że cena dość wysoka. Dla rodziny 4 osobowej wybrać 300h czy 400h ? Jak wygląda sytuacja z systemem przeciwzamrożeniowym ? On działa cały czas póki temperatura na zewnątrz nie wzrośnie ? Czy może lepiej zastosować nagrzewnice wodną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że masz krótkie rury do wywiewu i długie rury do nawiewu. Trzeba pomyśleć o oporach na każdy metr rury. Jak będzie W=N to wiatrak od nawiewu będzie miał ciężej, będzie głośniej pracował i zużywał więcej energii.

Jest zasada: wywiew TYLKO w pomieszczeniach brudnych. U mnie się to sprawdza.

Jeśli dasz w kotłowni grzejniki i będziesz je zasilał temperaturą max32C (taką temperaturę stosuje się w 100% podłogówki) to będziesz miał tam ok. 10C, piec na gaz trochę da ciepła.

Jak będziesz chciał dać więcej na grzejniki tj. ok. 40C to będziesz musiał dławić układ podłogówki by w domu nie było za gorąco. Bez sensu.

A może koszt grzejników tańszy? wg. mnie to wielka pomyłka i dodatkowy koszt na instalacji.

Gaz ziemny jest ok, też wychodzi tanio.

Przemyśl możliwość puszczenia wyrzutni w ścianie jeśli by przez komin się nie sprawdziło, na tym się nie znam.

Jak niewielka różnica bierz 400, i tak prawie cały czas będziesz dmuchał na 150m3/h.

Ja mam wymiennik aluminiowy, on zamarza przy -20, nagrzewnicy nie posiadam ;) ale ze sprawnością kiepsko. Nagrzewnica elektryczna jest tania i z reguły stosuje się ją rzadko. Nagrzewnica wodna jest droższa, do tego instalacja, zasilanie temperaturą tylko 32C, przemyśl to czy Ci się opłaci.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który syfon wybrać na odprowadzenie skroplin?

https://allegro.pl/oferta/syfon-kulowy-z-blokada-hl-138-do-klimatyzacji-6834534564

czy ten

https://allegro.pl/oferta/przelotowy-suchy-syfon-do-klimatyzacji-pum-fi-32-7349035929

Na razie będzie sama mechaniczna wentylacja. Trochę później reku.

Reku na stryszku. Tak kiedyś polecali i tak zrobiłem.

Jedyną inną opcją jest umieszczenie go w łazience na poddaszu. Ale rury obnizyłyby mi sufit.

W końcu 4 szt dużej średnicy.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś mógłby rzucić okiem czy moje rozważania są poprawne?

Wychodzi mi że ogółem mam kanały o polu 0,0485 natomiast pole rury reku 200 to 0,0314. Jak powinienem to rozdzielić aby uniknąć sytuacji w której powietrze będzie szło najkrótszą drogą do najbliższych anemostatów a do najdalszych nie dojdzie?

Reku stoi w garażu na parterze.

Czy prawidłowym będzie dać za reku trójnik 200 na 150(parter) i 160(piętro)?

Czy można wykorzystać trójnik 45stopni?

A może powinienem przeliczyć całą instalację na przewodach 50 zamiast 75?

Poniżej obliczenia:

Przechwytywanie.jpg

Edytowane przez juki1920
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś mógłby rzucić okiem czy moje rozważania są poprawne?

Wychodzi mi że ogółem mam kanały o polu 0,0485 natomiast pole rury reku 200 to 0,0314. Jak powinienem to rozdzielić aby uniknąć sytuacji w której powietrze będzie szło najkrótszą drogą do najbliższych anemostatów a do najdalszych nie dojdzie?

Reku stoi w garażu na parterze.

Czy prawidłowym będzie dać za reku trójnik 200 na 150(parter) i 160(piętro)?

Czy można wykorzystać trójnik 45stopni?

A może powinienem przeliczyć całą instalację na przewodach 50 zamiast 75?

Poniżej obliczenia:

[ATTACH=CONFIG]423991[/ATTACH]

 

No ładny Excel, ładny. Obliczenia poprawne, w teorii wszystko super... ale jak tak liczysz to policz długości rur, współczynniki oporu tarcia na ich ściankach i dopiero.

Najlepiej jak przewody są jednakowej długości, jak nie to można je układać z naddatkiem, wyginając po łuku lekko, ostatecznie na anemostacie można przykręcić minimalnie, wstawić gąbkę redukującą. Można dać więcej rur na najdalsze odcinki.

instalacja na 75 jest ok, na 50 będą za duże opory.

a i dla porządku... garderoba i wiatrołap - nawiew ;)

Pozdrawiam.

Edytowane przez meakkow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś mógłby rzucić okiem czy moje rozważania są poprawne?

Wychodzi mi że ogółem mam kanały o polu 0,0485 natomiast pole rury reku 200 to 0,0314. Jak powinienem to rozdzielić aby uniknąć sytuacji w której powietrze będzie szło najkrótszą drogą do najbliższych anemostatów a do najdalszych nie dojdzie?

Reku stoi w garażu na parterze.

Czy prawidłowym będzie dać za reku trójnik 200 na 150(parter) i 160(piętro)?

Czy można wykorzystać trójnik 45stopni?

A może powinienem przeliczyć całą instalację na przewodach 50 zamiast 75?

Poniżej obliczenia:

[ATTACH=CONFIG]423991[/ATTACH]

 

Wydaje mi się, że przyjąłeś złą średnicę kanału "fi75" do obliczeń, bo de facto to jest fi63mm => 10 * 63 * 63 / 4 * 3,14 ~ 31156 mm2 czyli tyle co fi200mm ~ 31400 mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przyjąłeś złą średnicę kanału "fi75" do obliczeń, bo de facto to jest fi63mm => 10 * 63 * 63 / 4 * 3,14 ~ 31156 mm2 czyli tyle co fi200mm ~ 31400 mm2

 

Faktycznie!

Teraz już mi się wszystko ładnie zgadza :)

Zastanawiam się tylko jak rozdzielić powietrze na parter i piętro. Czy poprawnym będzie zastosowanie trójnika 45st ? Myślę że jest zdecydowanie korzystniejszy dla przepływów niż trójnik 90st.

A może tylko i wyłącznie trójnik Y aby strumień powietrza był równomiernie rozdzielany?

 

a i dla porządku... garderoba i wiatrołap - nawiew

Zapomniałem dodać plany pomieszczeń ale u mnie raczej się nie sprawdzi.

Nawiew w wiatrołapie jakoś do mnie nie przemawia. Śnieg, błoto, wilgoć, smrodek z butów i potem to wszystko pchać na dom aż do kuchni która leży na drugim końcu domu? Raczej nie.

Nad garderobą się zastanowię ale też nie bardzo mi się to widzi. Zapach noszonych ubrań, perfum dmuchany do sypialni, nie bardzo. Gdyby garderoba była na korytarzu, blisko łazienki to wtedy tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...