Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

 

Mam dylemat co do głównych kanałów wentylacyjnych. Chodzi o kanały od czerpni do reku, od reku do wyrzutni oraz między rekuperatorem, a rozdzielaczami.

 

Chciałbym zrobić to na sztywnych rurach izolowanych. Alnor ma w ofercie rury izolowane, ale koszt takiego rozwiązanie nie będzie mały. Pytanie czy są inne rury preizolowane na rynku, które są sztywne? Może jakiś system z PCV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam dylemat co do głównych kanałów wentylacyjnych. Chodzi o kanały od czerpni do reku, od reku do wyrzutni oraz między rekuperatorem, a rozdzielaczami.

 

Chciałbym zrobić to na sztywnych rurach izolowanych. Alnor ma w ofercie rury izolowane, ale koszt takiego rozwiązanie nie będzie mały. Pytanie czy są inne rury preizolowane na rynku, które są sztywne? Może jakiś system z PCV?

 

Zrobiłem na pcv "orange" fi200 i jestem zadowolony. Mimo, że jest wielu przeciwników tych rur. Owinąłem to wełną z folią alu do kominków a na koniec folią stretch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zabawy z owijaniem tego? Najbardziej obawiam sie kolanek, bo żeby ładnie wyszło trzeba by wycinać kliny. Znalazłem system alnora rur izolowanych. Czekam na ceny tego produktu żeby zorientować się jak drogo wyjdzie. Ciekawie prezentuje się metalowa rura izolowana pianka kauczukowa. Jeszcze ciekawsza opcja jest z rury aluminiowej - ale pewnie cena będzie odpowiednio wyższa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozdzielacie powietrze na parter?

Wyliczyłem że opcje są:

1. Trójnik 45st ale czy będzie wtedy równomierny strumień powietrza na parter i piętro? Raczej nie...

2. Trójnik Y. Tu strumień rozdzielony równomiernie ale problematyczny dla mnie w realizacji...

3. Powietrze doprowadzone do skrzynki rozdzielczej przelotowej takiej jak tu:

9f0a15968207.jpg

Czy stosuje się takie skrzynki? Czy mają jakieś minusy? Czy lepiej na trójnikach? Obawiam się że powietrze będzie wyhamowywać w takiej skrzynce :/

Edytowane przez juki1920
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o pomyśle zrobienia DGP za pomocą rekuperatora?

Mógłbym zrobić wyciąg z przestrzeni wentylacyjnej kominka. Ciepłe powietrze po wymianie w rekuperatorze zostałoby rozprowadzone po domu.

 

Jakie są wady i zalety tego rozwiązania ? Czy ktoś już*to testował i pomierzył temperatury ?

Czy przepływ 75m3/h będzie wystarczający do dobrego chłodzenia kominka i zapewni minimalny wymagany przepływ powietrza ?

 

Wady:

- duże straty na kanałach.

- pewna strata w rekuperatorze zależna od jego sprawności

 

Zalety:

+równomierne rozprowadzenie powietrza po całym domu

+brak konieczności dublowania kanałów wentylacyjnych do zrobienia osobnego DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towarzysze Niedoli Budowlanej. Ponieważ mam problem ze znalezieniem wykonawcy WM (albo krzyczą absurdalne pieniądze, albo jeszcze gorzej bo liczą jeszcze więcej a do tego jeszcze farmazony takie opowiadają że wszystko więdnie), zleciłem wykonanie projektu WM i niewykluczone że sam będę walczyć. Wstępny projekt dostałem, ale nie spełnia on postawionych przeze mnie wymagań, głównie zapewne w wyniku niezrozumienia opisu. I tak zaproponowane zostało wyjście z reku standardowo sonoduktem fi200 do skrzynki rozdzielczej na parter, następnie od tej skrzynki pion w górę, i na koniec skrzynka rozdzielcza na piętro. Powrót analogicznie.

 

 

proj1-1.jpg proj1-2.jpg

 

 

Ja jednak widziałbym wyjście z reku, trójnik na sonodukcie i dwie zupełnie niezależne od siebie skrzynki. Naturalnie skrzynki i rury biegnące na elewacji będą mocno docieplone (ustawienie też się pewnie nieco zmieni, to tylko schemat).

 

proj2-1.jpg proj2-2.jpg

 

Pani inżynier twierdzi, że to gorsze rozwiązanie bo większy opór będzie na trójniku i trudniej będzie instalację wyregulować. Argument przyjmuję, ale zupełnie mi to pierwsze rozwiązanie nie leży, bo pion dla piętra wypadnie mi wtedy w sypialni dziecka -- a tego chcę uniknąć. Naturalnie Pani powiedziała że może być jak chcę, ale sugeruje jednak pierwszą opcję. Jest się czego tak bardzo obawiać w moim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie kolega Myjk ma zaprojektowane rozprowadzenie od reku do skrzynek sonductem. Jak to się ma do spiro? Czy zaizolowane spiro jest lepsze/gorsze? Jak sonduct lepszy, to dlaczego? Czy jego nie do końca gładka powierzchnia wewnętrzna nie zwiększa oporów? Jest go oczywiście łatwiej prowadzić...

Z góry dzięki za Wasze opinie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jakie są wady i zalety tego rozwiązania ?...

Z tego co przeczytałem, to łączenie ogrzewania i wentylacji jest złym pomysłem. Po pierwsze to przepływ powietrza w wentylacji jest dużo mniejszy niż w ogrzewaniu. Po drugie gdy z wentylacji napływa do domu zimne powietrze, to opada na dól. Podgrzewając się, unosi się do góry i miesza z powietrzem w pomieszczeniu by potem wydostać się przez wywiew. Gdy przez wentylację do pomieszczenia wpada cieplejsze powietrze niż w pomieszczeniu to pozostaje ono cały czas pod sufitem i wydostaje się wywiewem nie mieszając się z powietrzem w pomieszczeniu. Wentylacja nie spełnia wtedy swojej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za kilka dni będę wykonywać samodzielnie instalację wentylacji i prosiłbym o weryfikację mojego projektu. Instalacja będzie wykonana na kanałach elastycznych ø 75, skrzynki rozprężne z poliwęglanu. Budynek szkieletowy o powierzchni 88,87 m2 i 222 m3 kubatury, poddasze nieużytkowe. Kanały będą schowane w warstwie wełny 20 cm w pasie kratownicy i 10 cm na mijankę.

Nie wiem czy słusznie, ale nie chcę wentylować wiatrołapu i pomieszczenia technicznego z uwagi na to, że to najchłodniejsze pomieszczenia w budynku. Jeśli źle myślę to proszę o informację. Ogrzewanie w budynku będzie elektryczne (maty grzewcze i grzejniki).

Prosiłbym jeszcze o pomoc w doborze centrali wentylacyjnej zdecydowany jestem na AirPack Home 200f. Rozmawiałem z kilkoma instalatorami i jedni polecają centrale o wydajności 300 m3/h inni znów 200 m3/h. Wydaje mi się, że dla 4 osób 200f powinna wystarczyć przy tak małym budynku.

Najdłuższe kanały mają długość 8,5 m, na krótszych odcinkach zrobię zakręty tak, aby zrównoważyć opór na kanałach.

Zastanawiam się jeszcze czy kanały do wyrzutni i czerpni robić z rur spiro ocieplonych czy polecacie coś innego?

W projekcie jest mały błąd, ponieważ powinienem odbić lustrzanie centralę wentylacyjną, ale już mi się nie chciało przesuwać tego wszystkiego. Koncepcja jest taka jak w linku https://www.dropbox.com/s/4mfon6cp6tkdali/projekt%20wentylacja%202019.01.19.pdf?dl=0.

 

Nie dodałem jeszcze informacji, że w sypialni 06, łazience 04, kuchni 10 oraz jadalni są nie otwierane okna. Dlatego zastanawiam się czy nie dać jeszcze jednego kanału w sypialni 06.

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy te kanaly tak wygladaja czy sa uszkodzone?

Gdy kupowałem do siebie, to tez dostałem różne. Jeden który chciałem, aby był perforowany na nawiew, aby tłumił dźwięk wentylatora kupiłem firmy Sonodec. Miał po całości perforację jak ten ze środkowego linku, ale między wełna mineralna a wewnętrznym kanałem była dodatkowo szczelna bezbarwna folia. Reszta szła na wywiew, więc się tak bardzo nie przejmowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Z góry dzięki za pomoc.

Nie wiem, czy to będzie jakaś pomoc, bo specjalistą nie jestem. Z własnego doświadczenia wiem, że do sypialni musi być co najmniej 1 kanał 63mm na osobę, więc jeśli w pokojach 06 i 08 będzie tylko po jednej osobie to wystarczy (osobiście dołożyłbym po drugiej "nitce" i zaślepił). Wyrzutnie lepiej dać pionowo na dach. Czerpnia i wyrzutnia na jednaj ścianie powodują duże problemy w przypadku wiatru. Miałem podobnie u siebie i musiałem przerabiać. Wiejący wiatr od strony czerpni/wyrzutni mocno wzmacnia nawiew, a "zatyka" wywiew co powoduje duże problemy z balansem. Może jeśli kupisz rekuperator z modułem CF to sobie jakoś poradzi, ale nie wiem.

PS

Załóż sobie w salonie pompę ciepła powietrze - powietrze (potocznie zwany klimatyzator). Przez większą część sezonu grzewczego będziesz grzał 2 - 3 razy taniej, a w razie potrzeby pokoje dogrzejesz "kablami". Natomiast w lecie będziesz miał w domu komfort wilgotnościowo- temperaturowy ;)

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...