Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ktoś miał fantazję z tym stropem...

 

A tak przy okazji, jeśli zamawiam na wymiar nawiewnik szczelinowy w cenie 3 nawiewników Zehnder luna, malowane na kolor z palety RAL, to czy mogę oczekiwać, że ten kolor będzie na każdej powierzchni widocznej dla oka? Dodatkowo jakiś dziwny spękany uszczelniacz z jednej strony...

Osobiście mnie to razi, ale może się czepiam po prostu...

 

1.jpg

2.jpg

 

Nawiewnik jest zrobiony z profili alu malowanych w kolor ral, ale ktoś docinał na wymiar pomalowany profil. Efekt jest taki, że z każdej strony widzę po 2,5cmX2 gołego aluminium. Nie wspominając już o ostrych i nie oszlifowanych krawędziach. Zastanawiam się czy jestem upierdliwym klientem czy producent po prostu sprzedaje taką lipę. Producent to nie jest manufaktura, a duża firma specjalizująca się w wentylacji. W ktalalogu tego detalu nie widać niestety. Mam w planie zabudować to w ścianie kuchni - poprzez ścianę płaskim kanałem pójdzie do spiżarni, a tam będzie wentylator TDS silent ecowatt - za niim przepustnica sterowana siłownikiem. W trybie normalnej pracy przepuści przez filtr węglowy w dużej obudowie, w trybie smażenia ryby wypycham na zewnątrz jak leci.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam. Niedługo mają u mnie rozkładać strop teriva i wpadłem na pomysł żeby przed zalaniem rozprowadzić w nim wentylację. Zrobić coś takiego.

http://flopsystem.pl/smarty/uploaded_images/6563.jpg

Jak najbardziej można tak robić.

Trzeba to uzgodnić z konstruktorem stropu / kierownikiem

Analogicznie jak na zdjęciu, w niektórych miejscach konieczne jest dołożenie belek.

Betonu wejdzie wtedy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy musi być na końcu tzn przed anemostatem skrzynka rozprężna? Sytuacja taka. Anemostat zasilany pojedynczym kanałem fi75. Czy można podejście do Anemostatu zrobić po prostu z kolanka od razu? Kolanko 90 stopni bo kanał wentylacji idzie w stropie i zasila pokój poniżej. Takie skrzynki mają niby równo rozprowadzić powietrze na anemostat ale w takiej małej instalacji w domku jednorodzinnego nie wiem czy jest taka potrzeba? Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście że skonsultuje to z kB(który jest konstruktorem), tylko nie wiedziałem czy to jest dobry pomysł. No i chciałem iść do niego już z dobrym projektem, dlatego jeśli macie jeszcze jakieś uwagi co do samego projektu, to byłbym wdzięczny.

 

"Na parterze za mało rur w WC. Zamień z kuchnią. Co do piętra to nie robi się wywiewów w korytarzu. Tylko w łazience."

 

W takim razie zrezygnuje z wywiewu w korytarzu na piętrze,a dołożę w WC na parterze. Wtedy dalej zostanie nawiew 11, wywiew 10. A te rury do WC i łazienki mam trochę"przedłużyć", czy mogą takie krótkie zostać? Wydaje mi się, że będą za krótkie?

Edytowane przez szewczykdratewka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika asymetria ilosci kanalow? Z tego co sie orientowalem to dazymy do wyrownania oporow nawiewu i wywiewu a ewentualne roznice korygujemy ustawieniami reku.

Tutaj od razu wprowadzasz nierownosc. Czy chodzi o skompensowanie roznic w dlugosci kanalow?

Czy moze ktos potwierdzic jakie podejscie jest prawidlowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moze ktos potwierdzic jakie podejscie jest prawidlowe?

Idealny system ma taki sam opór na części nawiewnej i wywiewnej.

Ilość powietrza masz stałą.

Przy tak małych wydajnościach, masz możliwość regulacji poprzez ilość i długość rur.

Wielkości anemostatów to już sobie można odpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealny system ma taki sam opór na części nawiewnej i wywiewnej.

Ilość powietrza masz stałą.

Przy tak małych wydajnościach, masz możliwość regulacji poprzez ilość i długość rur.

Wielkości anemostatów to już sobie można odpuścić.

 

Ale mało kiedy chyba tak się uda U mnie przy łącznej długości wszystkich kanałów ok. 110m wywiew ma 70 nawiew 40 pozostaje tylko regulacja wentylami.bo krotnosc wymian się zgadza zastanawiam się jedynie czy niedolozyc jeszcze jednej rury w salonie.

20190419_222848.jpg

20190419_222811.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, ciekawy uklad pomieszczen ze nie wymaga krzyzowania kanałow.

 

Właśnie a propos krzyżowania. Wymyśliłem sobie, że moje skrzynki rozdzielcze zamontuje za rekuperatorem, pionowo na ścianie. Pomieszczenie reku mam na piętrze, kanały parteru biegną w posadzce piętra. To pozwoli na krzyżowanie kanałów parteru na ścianie - po czym w posadzkę wejdą już w odpowiedniej ,niekolidującej kolejności.

Z tych samych skrzynek rozejdą się kanały piętra, do góry, w warstwe celulozy, nad stropem z GK.

Mam na coś zwrócić uwagę przy takim montażu? Pod skrzynki zamontować warstwqę wyciszającej gumy, itp, itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem od firmy sprzedającej elementy wentylacji, projekt i wycenę.

domek piętrowy , na górze 3 sypialnie i łazienka, na dole salon kuchynia i łazienka. tak zaprojektowali że na same części od nich - bez rekuperatora i czerpni, wydałbym 12tys.

tłumików, rozdzielaczy, rur prostych multum...dla mnie to naciąganie na zakupy jest a nie sensowna wentylacja domu

wycena.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar tyle mniej wiecej wydać na całą wentylacje wraz z reku Thessla lub Wanas.

Ale takie ceny są normą. W zeszłym roku robiłem wycenę u producenta markowych kanałów płaskich. 4 tys zł montaż, 8 tys za cały sprzęt, tylko, że ... Euro

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chce zrobić to maksymalnie prosto, rozdzielacze nawiewu i wywiewu tylko przy centrali, z tych rozdzielaczy osobne kanały pod każdy anemostat.

więc w skrócie to będzie centarala- dwie skrzynki rozdzielaczowe i 9 kanałów pod anemostaty.

 

jakby jakiś fachowiec mógł mi odpowiedzieć na pytanie to bede wdzięczny :yes:

 

Czy musi być na końcu tzn przed anemostatem skrzynka rozprężna? Sytuacja taka. Anemostat zasilany pojedynczym kanałem fi75. Czy można podejście do Anemostatu zrobić po prostu z kolanka od razu? Kolanko 90 stopni bo kanał wentylacji idzie w stropie i zasila pokój poniżej. Takie skrzynki mają niby równo rozprowadzić powietrze na anemostat ale w takiej małej instalacji w domku jednorodzinnego nie wiem czy jest taka potrzeba?

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka prędkość planujesz w tym kanale. Anemostat pozwala lepiej kierować powietrzem i w ograniczonym zakresie regulować wydatek. A nie założysz anemostatu na rurkę.

 

Ja robię sam ale nie po to żeby było tanio tylko dobrze. :)

Same materiały wyniosą mnie więcej niż instalacja na taki dom z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem od firmy sprzedającej elementy wentylacji, projekt i wycenę.

 

Porównaj sobie z cenami na peflex. Ceny np. skrzynek rozprężnych masz ze 2x wyższe i to od tych z nierdzewki (IMVHO plastikowe są tańsze, i na mój rozum, przez nieregularny kształt wnętrza powinny być cichsze).

Co do tłumików - IMVHO wystarczą elastyczne kawałki rur sonodec czy podobnych (wewnętrzna warstwa perforowana, nieszczelna - szczelna dopiero zewnętrzna a pomiędzy wełna). I tak zazwyczaj jest dostęp, więc jakby się rura nie sprawdziła to można dołożyć tłumik. Rozmiar tych rur lepiej 200 - i redukcja przy samym rekuperatorze (wszystkie cztery takie).

 

Czerpnię i wyrzutnię, jak robisz przez ścianę, warto dać rozmiar albo i dwa większą, bo ma kratki/finy które tłumią przepływ. A to nie jest droga rzecz. Gorzej z jak wyrzutnię robisz przez dach - bo tu ciężko znaleźć większy rozmiar.

 

Generalnie firmy od wentylacji IMO nie wyrabiają, przez wzrost popularności wentylacji mechanicznej i dają ceny zaporowe, a i tak klientów im nie brakuje.

 

Co masz na myśli że nie założę anemostatu na rurkę? Jakbym dał kolano redukcyjne 75 na 100 albo 75 na 120 to w te 100 albo 120 bym się wpiął anemostatem.

 

Jakie konkretnie kolano masz na myśli? Znasz jakieś co z jednej strony ma złączkę do flexa a z drugiej do anemostatu i nie nazywa się "skrzynka rozprężna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Jakie konkretnie kolano masz na myśli? Znasz jakieś co z jednej strony ma złączkę do flexa a z drugiej do anemostatu i nie nazywa się "skrzynka rozprężna"?

 

takie coś mam na myśli, zamiast oferowanych skrzynek rozprężnych, bo w kanale stropu żerańskiego nie mam za bardzo miejsca na te skrzynki co są oferowane

90.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z jednej strony piszą że przy rozprężaniu powstaje hałas , a z drugiej na końcu dają coś żeby to powietrze rozprężać

czy "wiatr" z anemostatu bez stosowania skrzynki rozprężnej, byłby na tyle duży że aż uciążliwy ?

trzeba spowalniać to powietrze po przez rozrężanie na końcu przed wpadnięciem na anemostat ?

Edytowane przez Janekk1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...