Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Owczar, masz duzo przewodow podpietych do reku. Czy masz ten modul rozszerzen przez ktory mozesz sterowac reku po Rs485? Jakie przewody podpiales tam? Ja na razie dociagnalem u siebie 3 skretki. Jedna aby podlaczyc panel sterowniczy w salonie. Druga aby ewentualnie podpiac ethernet. Trzecia to magistrala rs485. Bede mogl ją podpiac bezposrednio do reku lub sterowac poprzez moj moduł automatyki domowej. Jeszcze nie analizowalem jakie są możliwości dokladnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Forumowicze doradźcie w kwestii skrzynek rozdzielczych: mam dom z poddaszem, reku w kotłowni na parterze. Planowałem wyjść od reku do skrzynek rozdzielczych, które będą na podłodze poddasza, od nich mają odchodzić rury rozłożone na stropie do wentylacji parteru.

I teraz pytanie o rozprowadzenie rur do wentylacji poddasza:

1. Czy ciągnąc rury od skrzynki rozdzielczej do anemostatów na poddaszu - jedna skrzynka rozdzielcza na parter i poddasze (oczywiście osobna na nawiew i osobna na wywiew)?

2. Czy od skrzynki rozdzielczej pociągnąć rurę izolowaną i zrobić pod sufitem poddasza kolejną skrzynkę rozdzielczą, od której odejdą przewody do anemostatów tylko na poddaszu?

W skrócie: czy w domu z poddaszem dajcie jedną skrzynkę rozdzielczą, czy dwie?

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sprzedają same maty, ale powiedzieli ze mając wzór zrobią każdy filtr:

https://www.sfm.pl/kontakt.html

 

Napisałem do nich i już w miarę wszystko wiem. Maty kupić się rzeczywiście nie da, tylko filtry. Z tej maty NanoWave robią tylko F7 lub F9, a ze zwykłej również F8. Zastanawiam się nad filtrami z tej NanoWeve, ale obawiam się trochę oporu, czy nie będzie za duży. Obecnie mój filtr (F7) ma powierzchnię około 0.26 m2. Filtry kieszeniowe, które mi wycenili mają powierzchnie około 0.5 m2, jednak stwierdziłem, że mógłbym włożyć jeszcze większe, wiec powierzchnia będzie trochę większa. Tylko, że zamawianie jednej szt. (o ile w ogóle się da) nie bardzo się opłaci pod względem ekonomicznym. Wycenili mi 5 szt., jednak trochę się obawiam, że opór będzie za duży i nie będzie to dobrze działać. Może kupić ze zwykłej włókniny, jednak sami piszą, że taki filtr szybko przestaje dokładnie filtrować :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie na dwie skrzynki jest najszerszej stosowane aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobic na jednej wiekszej. Ja u siebie mam taki

Problem ze wieniec przechodzi mi przez srodek budynku. Niedopilnowalem projektu wiazarow i jeden przechodzi nad wiencem. Rozwiazaniem jest zeby podkuc troche wieniec lub przebic gazobeton pod wiencem a rury zabudowac gipskartonem. W tym przypadku skrzynka wyladuje w polowie wysokosci sciany albo skrzynka bedzie jedna duza z pionowymi odejsciami na pietro. Zobaczymy jeszcze czy peflex mi zrobi tak duza skrzynke na 14 wyjsc w tym 9 pionowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My się niedawno wprowadziliśmy do domu, w którym wentylacja łącznie z projektem i wykonaniem było robiona samodzielnie.

 

Co prawda zostały jeszcze odcinki do zaizolowania w garażu, ale, ze garaż grzany, a inne tematy pilniejsze to musi zaczekać.

 

Kubatura budynku ok 440m3.

Rekuperator ThesslaGreen 600v skalibrowany na 440m3 max wymiany

Filtracha 3 etapowa:

CleanBox 250 z wkładem G4

Centrala Filtr plisowany M5

CleanBox 250 z wkładem F8

Chłodnica na lato ThesslaGreen 250 6 rzędowa - dodatkow wpadnie tu duży filtr węglowy

Nawilżacz Higroplus 500 z nagrzewnicą sterowaną przez rekuperator.

Kanały główne spiro 250 izolowane wełną 30mm.

Rozdzielacze Pe-Flex ze stali nierdzewnej

Dalej rury Alnor 75mm

Nawiewniki szczelinowe Lindab

Wszystkie przewody izolowane - łącznie z peflex nawiewnymi - będzie wspomaganie chłodzenia latem.

Te nawiewniki to jaki wymiar mają i jaki przepływ powietrza tam masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne.

Liczone po 30m3/h dla jednej rury peflex (max wydajność). W zależności od ilości rur nawiewniki są od 20m3/h do 80m3/h.

To wartości dla prędkości przepływu 3m/s i mocy centrali na 480m3/h.

 

Przykład dla nawiewnika z 2 rurami peflex:

Wyniki dla:

60m3/h

15-1 - 800 mm

Zasięg 4,5 m

Hałas 27 db()

Spadek ciśnienia 18 Pa przy otwartej przepustnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Cześć. Mam do was pytanie. Co sądzicie o takim rozwiązaniu rekuperacji. Budynek stara kostka, piwnica, parter i piętro. Czerpnię chciałbym zrobić na wysokości ok. 1m od ziemi ale w miejscu czystym, od strony ogródka. Z czerpni przewód przechodziłby przez kotłownię w piwnicy i wpiąłbym go w pion wentylacyjny o wymiarze 10x10cm i nim będzie zaciągane powietrze aż na piętro. Na piętrze będzie rekuperator i dalsze rozprowadzenie kanałów. Wyrzutnia natomiast przez komin ponad dach. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Wydaje mi się ok, bo ppwoetrze już wstępnie się ogrzeje zanim trafi do rekuperatora, ale zastanawia mnie ten pion wentylacyjny do którego mam się podpiąć, czy nie będzie problemu, że będzie to pion murowany czy muszę wsadzić tam jakiś przewód? I czy jego rozmiar 10cmx10cm będzie ok dla czerpni? Razem kanały od czerpni do reku to byłoby ok. 8m dł. Dzięki za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ok, bo ppwoetrze już wstępnie się ogrzeje zanim trafi do rekuperatora, ale zastanawia mnie ten pion wentylacyjny do którego mam się podpiąć, czy nie będzie problemu, że będzie to pion murowany czy muszę wsadzić tam jakiś przewód? I czy jego rozmiar 10cmx10cm będzie ok dla czerpni? Razem kanały od czerpni do reku to byłoby ok. 8m dł. Dzięki za pomoc.

 

Powietrze nieizolowany kanał czerpni i wyrzutni zimą wychłodzi mur - od strony pomieszczeń będzie się skraplała para co może doprowadzić do pleśni i grzyba.

100cm2 to prawdopodobnie będzie o wiele za mało. Jaka kubatura i ile osób jest do wentylowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł moment na zamówienie pozostałych szpei do wentylacji.

Mam reku o3ozon 400m3/h, z 5-cio biegową skrzynią TRW 1.2A, podłączone do czerpni i wyrzutni.

Dostałem ofertę i koncepcję projektu. Co o nim sądzicie? Proszę o uwagi.

ProjWetylCezar.jpg

Nawiewy ze ścian.

Wywiewy z sufitów.

Sufity w sypialniach i salonie są skośne, a w pozostałych pomieszczeniach poziome.

Nad poziomymi sufitami i pod dachem jest stryszek dla rurociągów i skrzynek wentylacyjnych.

Reku w pomieszczeniu kotłownia/pralnia wisi sobie pod sufitem.

Wiatrołapu nie będzie.

Wentylacja w kotłowni/pralni z nieszczelności, a jak będzie niedostateczna to zrobię dziurkę w rurociągu nawiewnym lub wywiewnym.:D

Albo na poważnie z jedną rurkę 75.

ProjWentCezar.jpg

Edytowane przez cezary.pl
Może większe zdjęcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szumna nazwa "pralnia" tam będzie tylko pralka, albo pralko-suszarka. Nie ma tam już miejsca na zlew, bo zagracone buforem, rurkami, filtrami i rekuperatorem. dojdzie odkurzacz centralny i PC.

 

I tak, na zimę pasowałby nawiew, bo straty z bufora i instalacji CO zostaną w domu, a na lato wywiew, by te ciepło usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...