Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ależ zrozumiałem - pisząc "dobry" pisałem o swoich wymaganiach. Jakie to wymagania (czyli jaki dom) nie opisywałem ponieważ nie było to istotą dyskusji - napisąłem że szukam czegoś podobnego tylko z innym układem wyprowadzeń.

Skoro już jednak dyskusja zeszła na ten temat to przestawię jak wygląda u mnie sytuacja: Nowy dom w technologii szkieletowej, przywoicie ocieplony i uszczelniony, ogrzewanie co gazowe, brak GWC i klimatyzacji. Z obserwacji już wiem ze chcę żeby był automatyczny bypass - na lato (a dokladnie letnie noce). Nagrzewnica chcę żeby była bo nie odpowiada mi system rozmrażania polegający na wyłaczaniu nawiewu (kominek + podciśnienie...)

 

 

 

Odzysk ciepła z wentylacji wymyślono po to, by nie robić centralnego. Ogrzewanie centralne produkuje więcej ciepła niż potrzeba. Im mniej potrzeba tym ta różnica jest większa. Tak więc ogrzewanie nie uwzględni różnicy, między wymiennikiem 60-70% a 90% .Automatyka w poszczególnych pokojach jest bardzo mało dokładna, a dom szkieletowy ma dość małą akumulację, dlatego w takich domach, gdy ktoś się upiera przy drogim i mało komfortowym ogrzewaniu, znacznie lepiej sprawdzi się wymiennik krzyżowy. Zapobiegnie wzrostom temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakim wzrostom temperatury ?

Mam CO gazowe, wymiennik przeciwpradowy i stabilną temperaturę.

Możesz mi powiedzieć po co miałbym stosować wymiennik krzyżowy ?

Żeby mi zimą z anemostatow wialo 14C, zamiast 18C, a kocioł pracował 8.5h na dobę zamiast 8h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim wzrostom temperatury ?

Mam CO gazowe, wymiennik przeciwpradowy i stabilną temperaturę.

Możesz mi powiedzieć po co miałbym stosować wymiennik krzyżowy ?

Żeby mi zimą z anemostatow wialo 14C, zamiast 18C, a kocioł pracował 8.5h na dobę zamiast 8h ?

 

Może Panu ściana stabilizuje temperaturę. Pomiar temperatury w poszczególnych pokojach jest mało precyzyjny. A straty instalacji rosną wraz ze zmniejszeniem potrzeb. Przy braku strat instalacji, i reku 90% powinien Pan zużywać 20 kWh/m2 na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM nic nie ma do biokominka

 

Oj, nie uogólniałbym tak. Wentylacja mechaniczna nie zawsze jest z rekuperacją. Wielu ludzi wentylację mechaniczną kojarzy z mechanicznym wywiewem.

Nawet w pytaniu jest :

czy tylko dobrze zrobić WM?
. WM wywiewna, będzie fatalnie współpracować z każdym kominkiem.

Natomiast WM z odzyskiem ciepła, może być, pod warunkiem, że układ rozmrażania nie polega na wyłączaniu nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat do mojej samorobnej wentylacji - gdzie najlepiej będzie zrobić wyrzutnię?

 

Pomieszczanie techniczne gdzie będzie rekuperator ma dwie ściany zewnętrzne - na szczytowej od strony północnej chcę dać czerpnię. Do wieńca drugiej ściany od zachodu przymocowany jest daszek/wiata na samochód - na tej ścianie ma być wyrzutnia. Zastanawiam się nad takimi możliwościami jej umiejscowienia:

 

1. Po prostu przez ścianę - chociaż takie umiejscowienie jest najprostsze to boję się że będzie ciekło mi z wyrzutni i oszpeci elewację

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=329207&d=1441053167

 

2. Pod wieńcem przejść do konstrukcji wiaty i tam dać kolanko w dół:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=329200&d=1441051542

 

3. Analogicznie jak wcześniej tylko dać kolanko w górę i kominek dachowy na daszku wiaty

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=329201&d=1441051565

 

Który wariant będzie najlepszy?

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc :)

cz.2.JPG

cz.3.JPG

cz.1.JPG

Edytowane przez misq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy warto zostawić przepusty przy zalewaniu stropu monolitycznego na anemostaty? jakiś wstępny pomysł jest gdzie by się znajdowały ( na podstawie ofert z różnych firm i forum) czy lepiej odpuścić ?z jednej strony widać oszczędności (późniejsze kucie to dużo pracy, lub wynajem sprzętu do wiercenia), z drugiej natomiast gdy coś się zmieni to dziury zostaną bezużyteczne. Ma ktoś doświadczenie w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@misq, podobno opcja 3 jest najlepsza (uzględnij ew. śnieg), większość ludzików na forum ma jednak opcję 2

 

@marcinollosso, warto. Ale co, jak i gdzie to było na forum ze sto razy, wysil się, poszukaj i poczytaj, np.:

https://www.google.pl/search?hl=pl&q=site:forum.muratordom.pl wentylacja przepusty strop

a jak się nie chce to zatrudnij fachowca za pieniądze albo idź na żywioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy zastosowanie rury metalowej lub pcv dużo zmniejszy stawiany opór przelatującemu powietrzu zamiast rury spiro lub termoflex przy tej samej średnicy wewnętrznej. Oczywiście każda z nich ocieplona 2cm wełną i folią alu. Odległości 2..4m.
Isocomplus_od_środka.jpg kanały do wentylacji domowej są "chropowate" by zmniejszyć opór i szumy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe założenia, nie zbilansuje Pan wentylacji, wywiewy mogą być w łazienkach i mniejszy w kuchni.

Dając wywiew poza łazienkami, "zabiera" się im powietrze.

Wentylacja to 20 do maksymalnie 30m3/h na osobę, kubatura nie ma znaczenia. Tyle samo powietrza zużywamy w dużej rezydencji, jak i w kawalerce.

Przy tak źle zrobionej wentylacji, ma Pan do wyboru, za sucho w pokojach lub grzybek w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...