Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sterowanie rekuperatorem, macie "schowane" przy rekuperatorze?

Czy rekuperator jest sobie gdzieś np kotłownia, a sterownik od rekuperatora w miejscu w którym się przebywa często (np salon lub kuchnia) aby mieć możliwość w każdej chwili zwiększyć bieg wentylatorów.

 

Jeśli macie w innym pomieszczeniu niż rekuperator, to powiedzcie mi jakie kable ciągneliście do sterownika z rekuperatora? (jestem przed tynkami) i nie wiem czy tam umieścić zwykly kabel YDY 3x2,5 czy sterownik jest połączony np skrętką czy jeszcze jakimś innym kablem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sterowanie rekuperatorem, macie "schowane" przy rekuperatorze?

Czy rekuperator jest sobie gdzieś np kotłownia, a sterownik od rekuperatora w miejscu w którym się przebywa często (np salon lub kuchnia) aby mieć możliwość w każdej chwili zwiększyć bieg wentylatorów.

 

Jeśli macie w innym pomieszczeniu niż rekuperator, to powiedzcie mi jakie kable ciągneliście do sterownika z rekuperatora? (jestem przed tynkami) i nie wiem czy tam umieścić zwykly kabel YDY 3x2,5 czy sterownik jest połączony np skrętką czy jeszcze jakimś innym kablem

 

wrzuc skrętkę... albo YTDY 6x0,5 lub 8x0,5 (alarmowy) w białej izolacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Musze podpiąć czerpnię i wyrzutnię. Kanały zakupione do tego to Sonodec będą szły w strefie zimnej na poddaszu. Jaką grubością wełny zaizolować te kanały i czy koniecznie trzeba również czerpnię

 

Im lepiej izolowane tym lepiej:) Ja daję 25mm standardowo czasem może być za mało jak na nieogrzewanym strychu wtedy można dodatkowo obłożyć wełną np. 5 cm i na to stretch... lub rękaw izolacyjny. Przy czerpni też dobrze owiń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im lepiej izolowane tym lepiej:) Ja daję 25mm standardowo czasem może być za mało jak na nieogrzewanym strychu wtedy można dodatkowo obłożyć wełną np. 5 cm i na to stretch... lub rękaw izolacyjny. Przy czerpni też dobrze owiń.

 

Myślałem nawet o 10cm wełny.

5 cm. powinno być ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Musze podpiąć czerpnię i wyrzutnię. Kanały zakupione do tego to Sonodec będą szły w strefie zimnej na poddaszu. Jaką grubością wełny zaizolować te kanały i czy koniecznie trzeba również czerpnię

 

Z mojej jednorazowej praktyki wynika, że najwygodniej szklaną 5cm owijaną na zakład (połowy szer. rolki), ew. owinąć w ten sposób podwójnie.

 

U mnie (poddasze nieużytkowe) jest to ca. 6-10cm ("na gotowo") izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pan Tomasz od zawsze podkreśla, żeby wyrzutnię robić na dachu kiedy tylko się da. W związku z tym, że jest kilka rodzajów wyrzutni dachowych:

270511alnor5.jpg

 

czy mogę prosić o radę, którą najlepiej założyć? Nie znalazłem w żadnym wątku takiej informacji.

 

wentwy1.jpg

Same typy (np. ich opory) są porządnie opisane np. tu: http://www.instsani.pl/wentwyrz.htm

 

I jeszcze kwestia zamarzania skroplin na wyrzutni pionowej dachowej. Czy w niej zamarzanie nie występuje, bo stale dmucha na daszek ciepłe powietrze?

A jeżeli nie zamarza, to czy się nie skrapla i nie spływa z powrotem do rekuperatora? Kanał wyrzutni ściennej ma być ze spadkiem na zewnątrz właśnie po to żeby nic nie wracało do reku.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Chętnie popatrzę na jakieś Twoje obliczenia, które potwierdzają Twój niepokój co do grubości izolacji.

Powiedzmy, że mamy 3 warianty: 2.5, 5 i 10 cm grubości wełny o lambda = 0.040. O ile zmieni się temperatura powietrza w kanale (ma 20 st C), gdy przemieszcza się z prędkością 2m/s i ma do przebycia 10m gorącego poddasza. Średnica wewnętrzna kanału typowa czyli 63mm. Dwa przypadki: na strychu jest -10 st oraz +40.

 

Może ktoś inny ma ochotę to policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...