Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Polecacie jakąś solidną firmę robiącą projekty WM do samodzielnego montażu?

W domu będzie kominek (zamknięta komora spalania, powietrze w rurce z zewnątrz), małej mocy palone max tylko w weekendy. Żadnej instalacji rozprowadzeni ciepła, ile odda do pomieszczenia to jego. Warto nad kominkiem zainstalować wyciąg WM tak by ciepłe powietrze poprzez wymiennik trafiło na wlot instalacji i zostało rozprowadzone po całym domu? Czy lepiej "zostawić" to powietrze w salonie niech grzeje salon, bo pobrane przez WM zostanie po prostu wyrzucone z domu, bo reku nie da rady go sprawnie odebrać. Pytając z tej samej beczki, jak ciepłe powietrze może trafiać na wymiennik by nie uległ on uszkodzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Polecacie jakąś solidną firmę robiącą projekty WM do samodzielnego montażu?

W domu będzie kominek (zamknięta komora spalania, powietrze w rurce z zewnątrz), małej mocy palone max tylko w weekendy. Żadnej instalacji rozprowadzeni ciepła, ile odda do pomieszczenia to jego. Warto nad kominkiem zainstalować wyciąg WM tak by ciepłe powietrze poprzez wymiennik trafiło na wlot instalacji i zostało rozprowadzone po całym domu? Czy lepiej "zostawić" to powietrze w salonie niech grzeje salon, bo pobrane przez WM zostanie po prostu wyrzucone z domu, bo reku nie da rady go sprawnie odebrać. Pytając z tej samej beczki, jak ciepłe powietrze może trafiać na wymiennik by nie uległ on uszkodzeniu?

 

Solidna firma...:) a to dobre z WM cudów nie ma. Samemu można złożyć byleby nie natrafić na takich co wrzucają przepustnice, kanały blaszane, tłumiki i bóg wie jeszcze co... Ostatnio porawiałem takie śmieszne projekty gdzie tylko są generowane niepotrzebne koszty. Łączenie kominka z WM to nie najlepszy pomysł. Pamiętać trzeba że ogrzewanie to ogrzewanie a wentylacja to wentylacja. Co do wymiennika to np. recair 160 pracuje katalogowo w zakresie -30 do + 50C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamarza przy ok -7 stC na zewnątrz.

 

Podaję katalogowe zakresy pracy. Moja p-p kanałowa też niby grzeje katalogowo do -10C a tymczasem dmuchała pod 35C przy -19'C na zewnątrz... Wszystko trzeba jak widać zweryfikować na żywym materiale :) Tutaj pyta się o zakres dla ciepłego powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie kominka z WM to nie najlepszy pomysł. Pamiętać trzeba że ogrzewanie to ogrzewanie a wentylacja to wentylacja. Co do wymiennika to np. recair 160 pracuje katalogowo w zakresie -30 do + 50C.

 

Łączenie to za dużo powiedziane. Wywiew będzie tylko w sąsiedztwie kominka by zasysać ciepłe powietrze do WM, tak by roznieść je po całym domu, a nie przegrzewać punktowo tylko salon. Nie zależy mi na 115% sprawności, bo to co z kominka to i tak ma iść w komin. Próbuję rozpatrzyć tylko czy lepiej to ciepłe wessać do WM i przedmuchać do innych pomieszczeń, czy zostawić w salonie by spokojnie samo przenikało. Stąd moje pytanie o temperatury pracy wymienników.

Ok. Solidna firma:) Montuję u siebie już okna, coś wiem w temacie wykonawców :)

Spytam inaczej, warto robić projekt WM, a jeśli tak to gdzie go zamówić by nie wtopić? No chyba, że wystarczy zgłębić jakiś wątek na forum i samemu rozrysować co i jak.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto robić projekt WM, a jeśli tak to gdzie go zamówić by nie wtopić? No chyba, że wystarczy zgłębić jakiś wątek na forum i samemu rozrysować co i jak.

 

Jak zglebisz (po googluj to znajdziesz gdzie pisza)to spokojnie wykonasz sam. Mozesz zlecic proj i wykonanie sensownemu wykonawcy (sa tacy i na forum, moze kangaxx, asolt, romkon, tb, lub moj oszczedny imiennik), ew. sam proj, ale musisz byc szczegolnie czujny.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Polecacie jakąś solidną firmę robiącą projekty WM do samodzielnego montażu?

W domu będzie kominek (zamknięta komora spalania, powietrze w rurce z zewnątrz), małej mocy palone max tylko w weekendy. Żadnej instalacji rozprowadzeni ciepła, ile odda do pomieszczenia to jego. Warto nad kominkiem zainstalować wyciąg WM tak by ciepłe powietrze poprzez wymiennik trafiło na wlot instalacji i zostało rozprowadzone po całym domu? Czy lepiej "zostawić" to powietrze w salonie niech grzeje salon, bo pobrane przez WM zostanie po prostu wyrzucone z domu, bo reku nie da rady go sprawnie odebrać. Pytając z tej samej beczki, jak ciepłe powietrze może trafiać na wymiennik by nie uległ on uszkodzeniu?

 

Warto zrobić taki wyciąg, oczywiście nie w komorze kominka, ale w suficie bezpośrednio nad kratkami.

Tam powierze jest wyraźnie cieplejsze, niż na wywiewach w kuchni, czy łazience, ale oczywiście nie na tyle, aby uszkodzić wymiennik.

 

Problemem, przy użytkowaniu typowego, konwekcyjnego kominka w domu energooszczędnym jest możliwość przegrzewania salonu.

Nawet wkład małej mocy produkuje tyle kW ciepła, których jedno pomieszczenie ńie jest w stanie przyjąć.

Dlatego pozbycie sie tego powietrza z salonu jest raczej plusem, niż minusem takiego rozwiązania.

 

Przy okazji ten ciepły wywiew przyspiesza odmrażanie wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, to dokładnie to chcę wykonać. Salon mam dość duży, a kominek znając jego właściwości planuję kupić z małą mocą grzewczą. Przez promieniowanie zawsze zagrzeje salon, ale ciepłe powietrze na bieżąco usunie WM i wspomoże rozmrażanie reku, i rozrzuci szczątkowe odzyskane ciepło na cały dom. Palił będę bo bardzo lubimy ogień, ja to się chyba z zapałkami w ręce urodziłem, drzewo też będzie bo prócz grzałek zamierzam ładować bufor piecem na drzewo.

 

Dzięki za potwierdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można? Trzeba!!!

DGP działa tak samo jak klimatyzacja.

Zupełnie niezależnie od wentylacji.

 

Dokładnie trzeba. Wentylacji nie łączymy z ogrzewaniem. Względnie można wykorzystać ten sam anemostat i wpinać się pod jeden ale przyz skrzynce rozdzielaczowej. Nie zmienia to jednak faktu, że powietrze ciepłe najlepiej nawiewać niżej. Górą tylko jak rady nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie trzeba. Wentylacji nie łączymy z ogrzewaniem. Względnie można wykorzystać ten sam anemostat i wpinać się pod jeden ale przyz skrzynce rozdzielaczowej. Nie zmienia to jednak faktu, że powietrze ciepłe najlepiej nawiewać niżej. Górą tylko jak rady nie da.

W taki razie zrobię DGP mechaniczną z nawiewnikami w suficie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób. Policz, przemyśl. Ja chciałem nawet kominek z płaszczem wodnym. policzyłem. Odpadło. Instalacja, kominek plus kłopoty w użytkowaniu. Potem było grzanie powietrzem.(instalacja, rozprowadzenie ciepła, szum, zapach/smród czadu/palenia/spalenizny/drzewa/itp. w każdym pokoju) Padło. Został tylko wyciąg do reku nad kominkiem i tyle. Bo pomimo deklaracji oszczędności i szału kominkowego będę palił pewnie codziennie, po miesiącu już tylko co tydzień, a po roku tylko na święta. Robić pod to instalacje bez sensu. Rozpatrz też to w kontekście, czym grzejesz, ile to kosztuje za kWh i jak kominek nie jest głównym źródłem energii w domu to odpuść. Tez myślałem, żeby wykorzystać wszystko w domu, ogień z kominka zapalonego na romantyczny wieczorek, ciepło z czajnika, oddech psa... To wszystko niepotrzebnie komplikuje instalacje, podraża ją, przegrzewa salon (trzeba otworzyć okno). Mało kto buduje za gotówkę, wiec dochodzą koszty kredytu. Więc, jeszcze raz, jak nie palisz często (parę razy w tygodniu) w kominku i nie wiesz czy utrzymasz ten reżim, to odpuść. Wstaw mały kominek dla nastroju i spróbuj z niego coś odzyskać tanim sposobem. Robienie instalacji do okazyjnie palonego kominka to jak budowanie domu z pokojami dla gości, którzy przyjadą do nas raz na rok, na 3 dni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób. Policz, przemyśl. Ja chciałem nawet kominek z płaszczem wodnym. policzyłem. Odpadło. Instalacja, kominek plus kłopoty w użytkowaniu. Potem było grzanie powietrzem.(instalacja, rozprowadzenie ciepła, szum, zapach/smród czadu/palenia/spalenizny/drzewa/itp. w każdym pokoju) Padło. Został tylko wyciąg do reku nad kominkiem i tyle. Bo pomimo deklaracji oszczędności i szału kominkowego będę palił pewnie codziennie, po miesiącu już tylko co tydzień, a po roku tylko na święta. Robić pod to instalacje bez sensu. Rozpatrz też to w kontekście, czym grzejesz, ile to kosztuje za kWh i jak kominek nie jest głównym źródłem energii w domu to odpuść. Tez myślałem, żeby wykorzystać wszystko w domu, ogień z kominka zapalonego na romantyczny wieczorek, ciepło z czajnika, oddech psa... To wszystko niepotrzebnie komplikuje instalacje, podraża ją, przegrzewa salon (trzeba otworzyć okno). Mało kto buduje za gotówkę, wiec dochodzą koszty kredytu. Więc, jeszcze raz, jak nie palisz często (parę razy w tygodniu) w kominku i nie wiesz czy utrzymasz ten reżim, to odpuść. Wstaw mały kominek dla nastroju i spróbuj z niego coś odzyskać tanim sposobem. Robienie instalacji do okazyjnie palonego kominka to jak budowanie domu z pokojami dla gości, którzy przyjadą do nas raz na rok, na 3 dni.

 

dokładnie wszystko z głową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze to przemyśleć, bo w kominku będą palić niezbyt często.

Dzięki jeszcze raz.

 

Wiesz nie problem jest wydać kasę, problemem jest to czy jest sens ją wydawać. Zapewne nie jeden wykonawca cieszy się z klienta który chce to czy tamto sobie zrobić w domu bo można dobrze zarobić ale według mnie trzeba jak najlepiej doradzić sensownie ekonomiczne rozwiązania. Pomyśl lepiej nad lepszą izolacją domu a potem nad jak najtańszym systemem ogrzewania zarówno w instalacji jak i eksploatacji. A kominek dla klimatu...jak dom będzie dobrze zaizolowany i szczelny to to może on nawet i cały dom przegrzać bez żadnego rozprowadzania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zrobiłem czerpnię i wyrzutnię. Konkretnie to narazie włozyłem rury pcv 160 kanalizacyjne przez mur i zapianowałem.

Kupiłem taka kratke czerni i wyrzutni:

http://allegro.pl/kratka-czerpnia-wyrzutnia-scienna-uvla-160-chrom-i4991811273.html

Po włozeniy tej "kratki" do rury od strony zew. ładnie wchodzi w kielich . Jest tylko jedno pytanie ponieważ 3 zatrzaszki "blaszki" metalowe które widac na zdjęciu spowoduja ze wejdzie mi to ustrojstwo w rurę pod uszczelkę i nie wyjdzie.

Czy takiego "kratko daszka" którego zakupiłem nie trzeba co jakiś czas wyjąć i oczyścić???

Nie widzę możliwości czyszczenia tego z drabiny na wysokości 4mb. Jest tam niewiele miejsca na wydłubanie brudu z tej siatki.

Co innego jakby wymontowac , umyc pod ciśnieniem czy coś i włożyć z powrotem.

Jestem skłonny usunąc owe trzy blaszki "zatrzaski". Dosyć sztywno wchodzi już w sam kołnierz i nie powinno to wypadać nawet przy dużych wiatrach.

Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zrobiłem czerpnię i wyrzutnię. Konkretnie to narazie włozyłem rury pcv 160 kanalizacyjne przez mur i zapianowałem.

Kupiłem taka kratke czerni i wyrzutni:

http://allegro.pl/kratka-czerpnia-wyrzutnia-scienna-uvla-160-chrom-i4991811273.html

Po włozeniy tej "kratki" do rury od strony zew. ładnie wchodzi w kielich . Jest tylko jedno pytanie ponieważ 3 zatrzaszki "blaszki" metalowe które widac na zdjęciu spowoduja ze wejdzie mi to ustrojstwo w rurę pod uszczelkę i nie wyjdzie.

Czy takiego "kratko daszka" którego zakupiłem nie trzeba co jakiś czas wyjąć i oczyścić???

Nie widzę możliwości czyszczenia tego z drabiny na wysokości 4mb. Jest tam niewiele miejsca na wydłubanie brudu z tej siatki.

Co innego jakby wymontowac , umyc pod ciśnieniem czy coś i włożyć z powrotem.

Jestem skłonny usunąc owe trzy blaszki "zatrzaski". Dosyć sztywno wchodzi już w sam kołnierz i nie powinno to wypadać nawet przy dużych wiatrach.

Mam rację?

 

Nie wyleci. Co do czyszczenia...no zabrudzić się może są przypadki że się zaszroni, zamarznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...