Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czyli radzisz aby "drzeć" boshem te blaszko-zatrzaski aby była możliwość demontażu do czyszczenia?

 

Przeczyścisz z wierzchu jak trzeba nie ma co kombinować. Człowiek musiałby się wszędzie na każdą ewentualność przygotowywać i nie mówię tylko o wentylacji :) spokojnie, nie przesadzajmy. U mnie chodzi już trochę i problemów nie ma w zasadzie wymieniam tylko filtry w reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeczyścisz z wierzchu jak trzeba nie ma co kombinować. Człowiek musiałby się wszędzie na każdą ewentualność przygotowywać i nie mówię tylko o wentylacji :) spokojnie, nie przesadzajmy. U mnie chodzi już trochę i problemów nie ma w zasadzie wymieniam tylko filtry w reku.

 

Pewnie to troche nadgorliwość z mojej strony a z drugiej strony podczas budowy spotkało mnie już tyle niespodzianek i tyle rzeczy nie przewidzianych ze wole chuchać na zimne. Kilkakrotnie intuicja "męska" podpowiadała mi "nie idź tą drogą" a z boku słyszałem tak sie nie robi i będzie Pan zadowolony, a na koniec wychodziło na moje i było 2 x wiecej pracy a wystarczyło pomyśleć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to troche nadgorliwość z mojej strony a z drugiej strony podczas budowy spotkało mnie już tyle niespodzianek i tyle rzeczy nie przewidzianych ze wole chuchać na zimne. Kilkakrotnie intuicja "męska" podpowiadała mi "nie idź tą drogą" a z boku słyszałem tak sie nie robi i będzie Pan zadowolony, a na koniec wychodziło na moje i było 2 x wiecej pracy a wystarczyło pomyśleć..

 

O widzisz świetne podsumowanie! Ja też wyrosłem na błędach swoich i innych...ale racja człowiek uczy się przez całe życie i warto wiele rzeczy sprawdzić a nawet czasem się wyłamać. Można później komuś dobrze doradzić a i lepiej coś wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno z pytań z cyklu na wszelki wypadek. :rolleyes:

 

Jutro zamierzam powiesić rekuperator. Mam brinka Exellent 300.

Czy musze o czymś szczególnym wiedzieć czy wystarczy aby go w miarę wypoziomować?

 

W sumie to masz instrukcję. Pamiętaj, aby był swobodny odpływ skroplin. Na pewno trzeba go przymocować dobrze. Gdzie go będziesz montował? Aha, co do czerpni i wyrzutni, ja jednak montowałbym wyrzutnię do góry ale w ostateczności na elewacji też może być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dostałem projekt WM i coś mi się wydaje że WM jest przewymiarowana. Dom 125m2 pow. użytk. 4 osoby.

Forumowicze, możecie ocenić?

1.4- salon - nawiew 50m3/h

1.1 - wiatrołap - nawiew 20m3/h

1.2 - hall - nawiew 30m3/h

1.6 - gabinet - nawiew 30m3/h

1.4a jadalnia - wywiew 40m3/h

1.5 - kuchnia - wywiew 70m3/h

1.3 - łazienka - wywiew 50m3/h

Parter2.jpg

 

 

2.1 hall - wywiew 40m3/h

2.2 - łazienka - wywiew 50m3/h

garderoba - wywiew 20m3/h

 

2.3 - pokój - nawiew 40m3/h

2.4 - pokój - nawiew 40m3/h

2.5 - pokój - nawiew 40m3/h

Poddasze2.jpg

Parter2.jpg

Poddasze2.jpg

Edytowane przez sergiejt
lepsze obrazki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew w garderobie i jadalni? Błąd.

Nawiewy i wywiewy z dokładnością do 10 m3/h, skoro przewody są z krokiem 30 m3/h? Jak to niby wysterować? I po co tak precyzyjnie?

 

Dać podwójny nawiew w salonie i pojedyncze w gabinecie i jadalni.

W dwuosobowej sypialni - podwójny. W pozostałych pokojach pojedyncze.

Tak bym zrobił.

 

Ile zapłaciłeś za ten projekt?

Edytowane przez Martin5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew może zaciągać "zepsute" albo wilgotne powietrze. Dlatego nie może być w garderobie ani w suszarni.

Nawiewów nie trzeba upychać w każdy kąt.

Właśnie po to jest wywiew - żeby usunąć zużyte i wilgotne powietrze. Gdzie ono ma się podziać, jeżeli nic z nim nie zrobisz?

 

Według mnie projekt jest dobrze zrobiony - zastanawiałbym się tylko nad wiatrołapem (czy dać nawiew, czy wywiew - ale to już sprawa drugorzędna).

250 m^3/h powietrza też jest w porządku.

Człowiek potrzebuje minimum 30m^3/h świeżego powietrza (jeżeli nie pali papierosów) przebywając w danym pomieszczeniu. I właśnie tak masz policzoną wentylację.

 

A tak przy okazji - potrzebuję jakiegoś urządzenia, które będzie pokazywać mi jaka jest temperatura w kanałach wentylacyjnych (nawiew, wywiew, czerpnia, wyrzutnia). Chodzi mi jakiś termometr, a w zasadzie o zestaw termometrów z wyświetlaczem. Najlepiej, żeby był jeden wyświetlacz a cztery czujki. Urządzenie ma pokazywać aktualną temperaturę - nie musi mieć funkcji rejestracji temperatur.

Edytowane przez dembi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji - potrzebuję jakiegoś urządzenia, które będzie pokazywać mi jaka jest temperatura w kanałach wentylacyjnych (nawiew, wywiew, czerpnia, wyrzutnia). Chodzi mi jakiś termometr, a w zasadzie o zestaw termometrów z wyświetlaczem. Najlepiej, żeby był jeden wyświetlacz a cztery czujki. Urządzenie ma pokazywać aktualną temperaturę - nie musi mieć funkcji rejestracji temperatur.

 

http://allegro.pl/avt3085-b-czterokanalowy-termometr-cyfrowy-i5714184650.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o podpowiedź w doborze wymiennika do rekuperatora. Z uwagi na dość wysokie ceny fabrycznych reku i przerwą zimową w remoncie domku pomyślałem żeby rozważyć samodzielną budowę reku. Otrzymałem ofertę od Klingenburga na wymienniki i wygląda to bardzo atrakcyjnie. Niestety nie wiem jak dobrać szerokość. Rozważam typy GS18 lub GS25. Myślę o szerokości 200mm ale nie wiem czy to będzie optymalny wybór. Kubatura do wentylowania to 95 obecnie a docelowo 130m3. Domek jest malutki to nie pomyłka 130m3. Temat "rekuperator tymi ręcami" przeczytałem w całości ale niestety mętlik mam. Tam większość to spore domy są. Pozdrawiam. Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o podpowiedź w doborze wymiennika do rekuperatora. Z uwagi na dość wysokie ceny fabrycznych reku i przerwą zimową w remoncie domku pomyślałem żeby rozważyć samodzielną budowę reku. Otrzymałem ofertę od Klingenburga na wymienniki i wygląda to bardzo atrakcyjnie. Niestety nie wiem jak dobrać szerokość. Rozważam typy GS18 lub GS25. Myślę o szerokości 200mm ale nie wiem czy to będzie optymalny wybór. Kubatura do wentylowania to 95 obecnie a docelowo 130m3. Domek jest malutki to nie pomyłka 130m3. Temat "rekuperator tymi ręcami" przeczytałem w całości ale niestety mętlik mam. Tam większość to spore domy są. Pozdrawiam. Sławek

 

Wentylacje robisie raczej na ludzi a nie m3. W tamtym temacie wiele reku jest nieco przewymiarowanych. Cos jak u Bart3za bedzie chyba ok.

 

Jak nie masz jakis specyficznych wymagan, moze lepiej jakas mala centrala i nie droga, np jak u fotohobby?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiatrołapie wywiew. Dobra rzecz, bo mam porównanie z ogrzewanym, niewentylowanym wiatrołapem, ktory użytkowałem przez trzy tata i wentylowanym, który użytkuje teraz.

 

Wiatrołap bywa raczej nie ogrzewany. Jak jest ogrzewany to wywiew dać można choć konieczności nie ma. Wiatrołap to rodzaj śluzy pomiędzy zewnątrz a wewnątrz tam ma być temperatura pośrednia. Ale każdy ma swoje preferencje więc grzać może a potem drzwi otwierać i wypuszczać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...