Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wracając do wentylacji, co z tą równowagą dla kondygnacji, czy jeżeli zbilansuję w całym budynku to będzie OK czy lepiej próbować wyrównać na piętrze i parterze?

 

Nic nie równaj już zostaw tak jak sprostowaliśmy te pokoje dziecinne i już dół od góry nie będzie odcięty szczelnymi drzwiami? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam wszystkich pięknie!

To mój pierwszy wpis na forum chociaż śledzę kilka wątków od kilku miesięcy. Budowę rozpocznę początkiem 2017.

Mam pytanie czy zrównoważenie nawiewów i wywiewów powinno być zachowane również w obrębie jednej kondygnacji?

Dom z poddaszem użytkowym, otwarte schody dwubiegowe z parteru na poddasze. Na dole salon z kuchnią, pokój, łazieneczka, wiatrołap, pom. gospodarcze(kondensat, reku, odkurzacz), spiżarka pod schodami.U góry jedna łazienka, trzy sypialnie (jedna dwuosobowa z garderobą). Dla budynku równowaga się układa ale na kondygnacjach niekoniecznie:

 

Parter wywiewy: 3x75(łaz.)+2x75(kuch)+1x75(gosp)+1x75(wiatrołap)=7x75

Parter nawiewy: 3x75(salon)+1x75(pokój)=4x75

 

Piętro wywiewy: 3x75(łaz.)

Piętro nawiewy: 2x75+2x75+2x75(sypialnie)=6x75

 

Projekt "Dom w zielistkach 3" z Archonu powiększony o 8 m2 czyli niecałe 130 m2. Rodzinka 2+2. Kubatura wentylowana/ogrzewana 370 m3. Myślę o Airpacku 300 lub JanGazie 350.

Pozdrawiam Jarek.

 

Witam.

2x75 w sypialniach to dobre rozwiązanie.

Nigdy nie wiadomo, co życie przyniesie.

Moim zdaniem warto mieć każdy pokój "dwu osobowy", bo różnica w cenie jest nieznaczna.

 

W łazience na dole 2x75 będzie wystarczające. To będzie łazienka sporadycznie używana.

Pokój na dole zrób 2x75 - gwarantuję Ci, że kiedyś z obrzydzeniem będziesz spoglądał na schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W projekcie rekuperacji mam zaprojektowane kanały idące od rekuperatora do czerpni/wyrzutni i skrzynek fi 160mm,

natomiast z rekuperatora który chcę zamontować wychodzą króćce fi 125. Skrzynki rozdzielcze, którem mam w projekcie są na 8 kanałów. Jak to połączyć żeby było wszyskto ok?

1. Czy dać zaraz na rekuperatorze redukcję 125/160 na wszystkich wyjściach?

2. Czy zmienić wszystkie kanały od reku ze 160 na 125? ale czy wtedy te skrzynki na 8 kanałów nie będę musiał zmienić na takie które mją 6 lub 5 wyjść?

 

Rekuperator to Kinetic 250 B

kanały 63/75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zbliżam się do zalewania stropu, a kanały wentylacyjne mają być właśnie ukryte w grubości stropu.

Zaczęło się od koncepcji która przedstawiała się tak:

Budynek jednorodzinny podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Centrala wentylacyjna umieszczona w piwnicy, czerpnia od strony północnej, wyrzutnia przez kanał w kominie murowanym.

20160911_203201.jpg20160911_203210.jpg20160911_220029.jpg

 

Udało mi się prebrnąć jednak przez cały temat i skłaniam się bliżej takiej wersji:

20160911_220101.jpg20160911_220107.jpg

 

Zaplanowałem osobne skrzynki rozdzielcze dla parteru i osobne dla piętra. Piwnica wentylowana grawitacyjnie.

 

Mielibyście jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mielibyście jakieś sugestie?

Może warto dodać jakieś kanały w hallu/korytarzu tak aby powietrze nie musiało brnąć długie odcinki ? Anemostaty nawiewne można umieścić na równi z oknami bo przeważnie nic tam nie ma. Do dużego pokoju warto zrobić dwa nawiewy. Garderobę chyba lepiej nawietrzać niż zasysać przez nią "brudy" ale to poprawiłeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zbliżam się do zalewania stropu, a kanały wentylacyjne mają być właśnie ukryte w grubości stropu.

Zaczęło się od koncepcji która przedstawiała się tak:

Budynek jednorodzinny podpiwniczony z użytkowym poddaszem. Centrala wentylacyjna umieszczona w piwnicy, czerpnia od strony północnej, wyrzutnia przez kanał w kominie murowanym.

[ATTACH=CONFIG]367045[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]367046[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]367047[/ATTACH]

 

Udało mi się prebrnąć jednak przez cały temat i skłaniam się bliżej takiej wersji:

[ATTACH=CONFIG]367048[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]367049[/ATTACH]

 

Zaplanowałem osobne skrzynki rozdzielcze dla parteru i osobne dla piętra. Piwnica wentylowana grawitacyjnie.

 

Mielibyście jakieś sugestie?

 

Możesz to rozpisać? Tzn. poziom, pomieszczenie i ilość kanałów plus zakładany anemostat... będzie łatwiej sprostować w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Pierwotnej wersji:

 

20160911_220022.jpg20160911_220009.jpg

 

Natomiast w poprawionej:

 

Parter:

 

Nawiewy: (łącznie 6 x75)

Salon 1x75 + 2x75

pokój gościnny 1x75

przedsionek 1x75

spiżarnia 1x75

 

Wywiewy: (łącznie 7x75)

kuchnia 3x75

toaleta 3x75

garderoba 1x75

 

Piętro:

 

Nawiewy: (łącznie 4x75)

sypialnia małżeńska 2x75

pokój I 1x75

pokój II 1x75

 

Wywiewy: (łącznie 3x75)

łazienka 3x75

 

Całość 10 nawiewów i 10 wywiewów

 

zastanawiam się jeszcze czy nie zamienić miejscami nawiewu z przedsionka z wywiewem z garderoby tak by świeże powietrze trafiało do garderoby natomiast usuwane było z przedsionka. Przedsionek oddzielony będzie od domu szczelnymi drzwiami więc te dwa pomieszczenia będą jak gdyby oddzielną strefą do wentylowania

 

Anemostaty chciałem wszędzie dać równe 125 mm

 

Pozdrawiam Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jestem nowy na forum

próbuje własnoręcznie zrobić rekuperacje w domu, wstępnie narysowałem jak ma to wyglądać, tylko narazie nie zgadza mi się ilość nawiewu i wywiewu.

kanały 75mm,garaż nie grzany,nowy dom.

 

miło by było jakby ktoś się odniósł do tego co mam wyrysowane i czy jest tak tragicznie? i ew. co można zmienić

reku kanały.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jestem nowy na forum

próbuje własnoręcznie zrobić rekuperacje w domu, wstępnie narysowałem jak ma to wyglądać, tylko narazie nie zgadza mi się ilość nawiewu i wywiewu.

kanały 75mm,garaż nie grzany,nowy dom.

 

miło by było jakby ktoś się odniósł do tego co mam wyrysowane i czy jest tak tragicznie? i ew. co można zmienić

[ATTACH=CONFIG]367379[/ATTACH]

Ile osób? Reku jaki planowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

jestem nowy na forum

próbuje własnoręcznie zrobić rekuperacje w domu, wstępnie narysowałem jak ma to wyglądać, tylko narazie nie zgadza mi się ilość nawiewu i wywiewu.

kanały 75mm,garaż nie grzany,nowy dom.

 

miło by było jakby ktoś się odniósł do tego co mam wyrysowane i czy jest tak tragicznie? i ew. co można zmienić

[ATTACH=CONFIG]367379[/ATTACH]

 

W salonie nawiew zamiast wywiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...