Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam, uruchomilem pierwszy raz wm

na wyrzutni, czerpni i wywiewach jest cisza

ale slychac delikatny szum na nawiewach

ktory bedzie denerwujacy w nocy

 

instalacja jest na flexach 63 + reku brink large

 

czy przyczyna moze byc to ze przedluzenie pod anemostaty jest

takze z blachy i lepiej dac jednac elastyczne podejscie (odcinki okolo 25cm)

 

czy moze kupic http://www.klimamarket.pl/przepustnice-tlumiki-jeven-inno.html

i to zalatwi sprawe?

 

pzdr

Co to za kanały [ flex 63mm, Ile ich na nawiewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no kanałe pe-flex sr.wew 63

na nawiewie jest 10 szt pod 5 anemostatow

Przepraszam, że dopytuję, ale:

flex przyjęło się używać do kanałów robionych metodą owijania z blachy lub drutu na którym jest folia.

Bardziej interesuje mnie ilość kanałów na nawiewie i wywiewie niż anemostatów, czyli jakie są skrzynki główni). Czasami wychodzi z obliczeń, by puścić dwa a nawet trzy kanały do jednego anemostatu.

Może Pan jakieś zdjęcia... Może wnętrze kanału, jak wyglądają skrzynki?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka na nawiewie ma 12 króćców w tym 2 zatkane

skrzynka na wywiewie na 10 króćców w tym 2 zatkane

kanały pe-flex zielone, skrzynki rozdzielcze i rozprężne z nierdzewki

w tym w rozprężnych przedlużenie od radu pod anemostaty

zdjec nie mam jak wrzucic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a anemostaty założone masz? wydaje mi się że nic nie będziesz słyszał..

 

 

na anemostacie masz regulację. Im bardziej przykręcony tym większy stawia opór i tym bardziej szumi. Odkręć na maxa

jeśli nic nie pomoże to niestety są źle dobrane parametry i np za wysoka prędkość w kanale.

na jakim biegu pracy reku masz ten szum? testuj nie na najwyższych obrotach tyko na takich jak zazwyczaj będą używane np 1/3 mocy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie za duże prędkości w kanałach... ale poczekaj jeszcze może ktoś bardziej obeznany potwierdzi.

 

skoro na 1 biegu już słychać to nie za dobrze. Masz jakieś rysunki jak to jest połączone ? gdzie ile rur i gdzie najbardziej szumi ?

czy wszędzie szumi czy tylko kilka punktów ?

 

/ może szumi powietrze ale zdarza się też że instalacja przenosi drgania i hałas wentylatorów centrali wentylacyjnej. Wtedy dajesz tłumiki na rury główne zaraz za reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie za duże prędkości w kanałach... ale poczekaj jeszcze może ktoś bardziej obeznany potwierdzi.

 

skoro na 1 biegu już słychać to nie za dobrze. Masz jakieś rysunki jak to jest połączone ? gdzie ile rur i gdzie najbardziej szumi ?

czy wszędzie szumi czy tylko kilka punktów ?

 

/ może szumi powietrze ale zdarza się też że instalacja przenosi drgania i hałas wentylatorów centrali wentylacyjnej. Wtedy dajesz tłumiki na rury główne zaraz za reku.

Prędkość jest optymalna. Wyjście z centrali ma 180mm czyli 250cm2 a 10 nawiewów, to 290cm 2 więc się za bardzo nie rozpręża powietrze.

Wychodzi na to, że niesie szumy z centrali jak w stetoskopie, nie generuje ich instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość jest optymalna. Wyjście z centrali ma 180mm czyli 250cm2 a 10 nawiewów, to 290cm 2 więc się za bardzo nie rozpręża powietrze.

Wychodzi na to, że niesie szumy z centrali jak w stetoskopie, nie generuje ich instalacja.

 

I tylko część nawiewna działa jak stetoskop?

Wywiewna już nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tylko część nawiewna działa jak stetoskop?

Wywiewna już nie?

Rozprężanie się powietrza w gładkim kanale powoduje falę dźwiękową lub jej wzmocnienie. Tak działają trąbki, czy tuby.

Może Pan zrobić doświadczenie... Proszę pożyczyć sobie taką np tubę banerimg_dfa2195b27c6f05012fe16d12b6947d5.jpg i raz dmuchać, a raz ciągnąć. Usłyszy Pan różnicę. Kolejna sprawa... w pomieszczeniach gdzie są wywiewy w normalnych domach nikt nie sypia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozprężanie się powietrza w gładkim kanale powoduje falę dźwiękową lub jej wzmocnienie. Tak działają trąbki, czy tuby.

Może Pan zrobić doświadczenie... Proszę pożyczyć sobie taką np tubę [ATTACH=CONFIG]284388[/ATTACH] i raz dmuchać, a raz ciągnąć. Usłyszy Pan różnicę. Kolejna sprawa... w pomieszczeniach gdzie są wywiewy w normalnych domach nikt nie sypia.

Zapewniam cię Tomaszu, że dmuchając w trąbkę nie wydobędziesz z niej żadnego dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam cię Tomaszu, że dmuchając w trąbkę nie wydobędziesz z niej żadnego dźwięku.

 

Jako posiadacz puzonu, sakshornu i trąbki potwierdzam :) Z drugiej strony jestem w stanie wydobyć głośny dźwięk z każdej rury, wcale nie musi się rozszerzać i rozprężać powietrza. Mogę zagrać głośno np. hejnał na rurce miedzianej o jednakowej całej średnicy. Głośność ostatecznego dźwięku zależy od siły mojego dmuchania, samo wydobycie dźwięku od drgających warg, wysokość dźwięku od napięcia warg, a zmienna średnica rury nie wpływa na głośność w żaden dostrzegalny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako posiadacz puzonu, sakshornu i trąbki potwierdzam :) Z drugiej strony jestem w stanie wydobyć głośny dźwięk z każdej rury, wcale nie musi się rozszerzać i rozprężać powietrza. Mogę zagrać głośno np. hejnał na rurce miedzianej o jednakowej całej średnicy. Głośność ostatecznego dźwięku zależy od siły mojego dmuchania, samo wydobycie dźwięku od drgających warg, wysokość dźwięku od napięcia warg, a zmienna średnica rury nie wpływa na głośność w żaden dostrzegalny sposób.
Zasysając powietrze również?
Wywiewna już nie?

By tłumić szumy w kanałach, mają one chropowate powierzchnie. Isocomplus_od_środka.jpg

Tak najlepiej to się bada i mierzy. pomiary.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasysając powietrze również?

Nie przyszło mi do głowy próbować. Ale sprawdzę!

 

Jeśli chodzi o długość rury, to można wydobyć głośny dźwięk na samym ustniku, który ma raptem kilka centymetrów. Powietrze tam się nie rozpręża, ale spręża, ze względu na kształt kielicha. Dmuchamy w szerszą stronę.

Edytowane przez gorbag
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyszło mi do głowy próbować. Ale sprawdzę!

 

Jeśli chodzi o długość rury, to można wydobyć głośny dźwięk na samym ustniku, który ma raptem kilka centymetrów. Powietrze tam się nie rozpręża, ale spręża, ze względu na kształt kielicha. Dmuchamy w szerszą stronę.

Fakt pozostaje faktem, że szumy mogą być generowane w kanałach. Że nawet przy bardzo cichej centrali, można mieć lekką kakofonię w pokojach.

Dlatego optymalna prędkość powietrza, dlatego niezbyt gładkie powierzchnie itp. kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpg i piankowe wykładziny w skrzynkach od wewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuję ten temat od dawna, odnośnie instalacji wentylacyjnej byłem/jestem przychylny teoriom TB ale...co teraz (pogrubione)

 

 

Fakt pozostaje faktem, że szumy mogą być generowane w kanałach. Że nawet przy bardzo cichej centrali, można mieć lekką kakofonię w pokojach.

Dlatego optymalna prędkość powietrza, dlatego niezbyt gładkie powierzchnie itp. [ATTACH=CONFIG]284432[/ATTACH] i piankowe wykładziny w skrzynkach od wewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...