Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

to nie ignorant, tylko bezczelny sprzedawca piszący na forum tylko po to, żeby manipulować ludźmi i sprzedać kopciucha.

 

Dziwne też, że pisze "nie dla gazu" "nie dla pompy ciepła" ale tak dla prądu..... hmmmm pompa ciepła bez prądu troche ciężko będzie miała :) ale to szczegół.

 

A właśnie co do kopciuchów i starych urządzeń grzewczych czytaliście ostatni raport dotyczący rynku grzewczo instalacyjnego?

Odnosza się tam do praktyki instalatorów i do dyrektywy ErP

"Dyrektywa ErP jeszcze nie wpłynęła w pełni na świadomość instalatorów zakresie doradzania inwestorom co do doboru osprzętu, który pozwalałby na lepsze wykorzystanie urządzeń pod katem efektywności energetycznej.

 

Dyrektywa ErP nie pokazuje różnic w wypadku nieprawidłowego doboru kotła. W dalszym ciągu instalowane są kotły z otwartą komorą spalania pochodzące z zapasów magazynowych stworzonych w 2015 roku, pomimo dopuszczenia ich do stosowania tylko dla instalacji ze wspólnym przewodem powietrzno-spalinowym. "

 

I jeszcze jeden fragmencik: "Zniknęły prawie całkowicie z rynku kotły typu turbo. Można zaobserwować coraz większą dominacje kotłów kondensacyjnych, co jest zrozumiałym efektem wprowadzonych regulacji."

 

Taka mała ciekawostka :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fotowoltaika jeszcze doszła w komentarzach,chyba jeszcze muszę dużo poczytać......

nie jest to łatwy wybór widzę.pompa ciepła -wyslałem zapytanie o oferte do pewnej znanej firmy,Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

gwarancja 10 lat chyba ale nie wiem na co bo nie napisali.

no i robi mi się taka sieczka w głowie,bo jak tu wybrac?

Dlaczego nie ma złotego środka?:bash::bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotowoltaika jeszcze doszła w komentarzach,chyba jeszcze muszę dużo poczytać......

nie jest to łatwy wybór widzę.pompa ciepła -wyslałem zapytanie o oferte do pewnej znanej firmy,Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

gwarancja 10 lat chyba ale nie wiem na co bo nie napisali.

no i robi mi się taka sieczka w głowie,bo jak tu wybrac?

Dlaczego nie ma złotego środka?:bash::bash:

 

A dlaczego wybrałeś pompę gruntową? Może zapytaj o wyceny pomp powietrznych?

Twój dom nie jest duży, więc myślę, że dobrze dobrana pompa powietrza spokojnie zaspokoi Twoje potrzeby :)

 

Zapytaj u naszych partnerów - to nic nie kosztuje: TUTAJ znajdziesz najbliższego :)

 

Możesz też zadać bezpośrednio zapytanie ofertowe: TUTAJ

 

No i oczywiście daj znać czy pomogli :)

 

Jeśli masz konkretne pytania służę pomocą :) pisz tu lub w wiadomościach prywatnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotowoltaika jeszcze doszła w komentarzach,chyba jeszcze muszę dużo poczytać......

nie jest to łatwy wybór widzę.pompa ciepła -wyslałem zapytanie o oferte do pewnej znanej firmy,Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

gwarancja 10 lat chyba ale nie wiem na co bo nie napisali.

no i robi mi się taka sieczka w głowie,bo jak tu wybrac?

Dlaczego nie ma złotego środka?:bash::bash:

 

coś źle szukasz. zajrzyj do działu z pompami ciepła, może tam znajdziesz konkretne odpowiedzi. raczej szedłbym w pompę powietrze-woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

Źle a nawet bardzo źle szukasz i to po omacku :)

Jeśli ma to robić firma odpuść sobie gruntową bo nie opłacalna jest a zainteresuj się powietrzną,za 30% tej ceny sadzę,że da radę.

Do podłogówki szukaj raczej na własną rękę,chyba,że wynegocjujesz na 70zł/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotowoltaika jeszcze doszła w komentarzach,chyba jeszcze muszę dużo poczytać......

nie jest to łatwy wybór widzę.pompa ciepła -wyslałem zapytanie o oferte do pewnej znanej firmy,Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

gwarancja 10 lat chyba ale nie wiem na co bo nie napisali.

no i robi mi się taka sieczka w głowie,bo jak tu wybrac?

Dlaczego nie ma złotego środka?:bash::bash:

Edytowane przez dodek77
dwa razy to samo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotowoltaika jeszcze doszła w komentarzach,chyba jeszcze muszę dużo poczytać......

Lepiej teraz dużo poczytać, niż potem rzewnie płakać...

 

nie jest to łatwy wybór widzę.pompa ciepła -wyslałem zapytanie o oferte do pewnej znanej firmy,Odpowiedz 70tyś z montazem odwiertami podłogówka.

gwarancja 10 lat chyba ale nie wiem na co bo nie napisali.

No ale to już z podłogówką... jaki masz metraż? Wyposażona już "kotłownia" + gruntowa PC + wymiennik poziomy nie powinno kosztować więcej jak 30 tys. zł. Z odwiertami nie więcej jak 35. 40 tys. to już przesada. Z powietrzną pompą 25-30 tys. zł na gotowo. Wszystko oczywiście z VAT 8%.

 

no i robi mi się taka sieczka w głowie,bo jak tu wybrac?

Dlaczego nie ma złotego środka?:bash::bash:

Jest, trzeba poszukać rzetelnego wykonawcy a nie dorobkiewicza. Przede wszystkim zrób założenia, policz zapotrzebowanie (OZC) i dopiero się weź za dobieranie źródła ciepła. Jak chcesz tanio, to absolutnie nie idź w paliwa stałe, w tym kominki (a już z pewnością nie z płaszczami wodnymi), nie podwajaj instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej teraz dużo poczytać, niż potem rzewnie płakać...

 

 

No ale to już z podłogówką... jaki masz metraż? Wyposażona już "kotłownia" + gruntowa PC + wymiennik poziomy nie powinno kosztować więcej jak 30 tys. zł. Z odwiertami nie więcej jak 35. 40 tys. to już przesada. Z powietrzną pompą 25-30 tys. zł na gotowo. Wszystko oczywiście z VAT 8%.

 

 

Jest, trzeba poszukać rzetelnego wykonawcy a nie dorobkiewicza. Przede wszystkim zrób założenia, policz zapotrzebowanie (OZC) i dopiero się weź za dobieranie źródła ciepła. Jak chcesz tanio, to absolutnie nie idź w paliwa stałe, w tym kominki (a już z pewnością nie z płaszczami wodnymi), nie podwajaj instalacji.

 

Nie ma to jak mieć kominek po to, żeby był. Jak napalę w swoim z płaszczem to przy okazji mam ciepłe podłogi. A w powietrznym czy z dgp - syf wokół kratek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się kosztami startowymi i eksploatacyjnymi gazu. Dom "modelowy", dobry do porównań, parterówka 98m2.

 

Projekt przyłącza gazowego: 400

Instalacja gazowa od płotu do kotła (40m): 2400

Opłata przyłączeniowa, przebicie pod drogą, do skrzynki w płocie: 2000

Opinia kominiarza: 50 zł

Kocioł, komin, kotłownia, sterownik, pogodówka - 7600

Komin systemowy (niepotrzebnie! bo i tak w środku jest komin z nierdzewki): 2500

Skrzynka gazowa: 200

 

Łączny koszt instalacji z przyłączami to około 15.000zł. Jakbyśmy nie dali się naciągnąć na komin systemowy, to byłoby 13.000zł.

 

W ciągu ostatniego roku (maj do maja) zużyliśmy łącznie 829m3 gazu, cena wyliczona z rachunku to 2,26zł/m3, czyli 1873 zł za CO i CWU łącznie.

Na podstawie letniego zużycia przyjmuję 398m3 na roczne grzanie CWU, czyli zostaje 431m3 na CO.

Roczny koszt grzania gazem to 975 zł.

 

Oferty na powietrzną pompę ciepła miałem w okolicy 23.000zł z montażem, czyli o 8-10.000 zł na starcie drożej niż system z gazem, co przekłada się na nawet 10 lat grzania domu.

 

Zimą temperatura w domu nie spadła poniżej 22,2 stopnia. Nie mamy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się kosztami startowymi i eksploatacyjnymi gazu. Dom "modelowy", dobry do porównań, parterówka 98m2.

 

Projekt przyłącza gazowego: 400

Instalacja gazowa od płotu do kotła (40m): 2400

Opłata przyłączeniowa, przebicie pod drogą, do skrzynki w płocie: 2000

Opinia kominiarza: 50 zł

Kocioł, komin, kotłownia, sterownik, pogodówka - 7600

Komin systemowy (niepotrzebnie! bo i tak w środku jest komin z nierdzewki): 2500

Skrzynka gazowa: 200

 

Łączny koszt instalacji z przyłączami to około 15.000zł. Jakbyśmy nie dali się naciągnąć na komin systemowy, to byłoby 13.000zł.

 

W ciągu ostatniego roku (maj do maja) zużyliśmy łącznie 829m3 gazu, cena wyliczona z rachunku to 2,26zł/m3, czyli 1873 zł za CO i CWU łącznie.

Na podstawie letniego zużycia przyjmuję 398m3 na roczne grzanie CWU, czyli zostaje 431m3 na CO.

Roczny koszt grzania gazem to 975 zł.

 

Oferty na powietrzną pompę ciepła miałem w okolicy 23.000zł z montażem, czyli o 8-10.000 zł na starcie drożej niż system z gazem, co przekłada się na nawet 10 lat grzania domu.

 

Zimą temperatura w domu nie spadła poniżej 22,2 stopnia. Nie mamy kominka.

 

U mnie powierzchnia do ogrzania 2 razy większa (po podłodze). Jeśli podwoją się też rachunki, to jak dla mnie będzie dobra cena. Mam kominek z płaszczem. Jednak myślę, że rachunki nie będą aż 2 razy większe. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to brudzi się dokladnie tak, jak kominek konwekcyjny.

 

Przy czym - kominek dla klimatu, jak najbardziej, ale z instalacją do palenia celem grzania domu nigdy.

 

No to jak mam mieś syf wokół kratek dla klimatu, to wolę przy okazji ogrzać dom. Chyba nie zaprzeczysz? Swoją drogą, czemu jesteś taki przeciwny wykorzystaniu ciepła kominka wodnego do ogrzania podłogi, bo nie rozumiem. Jeden i drugi typ wkładu z wierzchu wygląda tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak mam mieś syf wokół kratek dla klimatu, to wolę przy okazji ogrzać dom. Chyba nie zaprzeczysz? Swoją drogą, czemu jesteś taki przeciwny wykorzystaniu ciepła kominka wodnego do ogrzania podłogi, bo nie rozumiem. Jeden i drugi typ wkładu z wierzchu wygląda tak samo.

 

Tylko to jest koszt, który sie nie zwróci.... Wole fajny mały wkład do palenia dla przyjemnośc, kiedy ma sie na to ochotęi i ogrzania części domu, niż kloca z PW i instalacją do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest koszt, który sie nie zwróci.... Wole fajny mały wkład do palenia dla przyjemnośc, kiedy ma sie na to ochotęi i ogrzania części domu, niż kloca z PW i instalacją do niego.

 

Jeśli bym postrzegał budowę domu pod kątem zwrotu inwestycji, to nie budowałbym w ogóle. A co myślisz, że kominki wodne to tylko kloce? Mało widziałeś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj widziałem :)

Ile ma to maleństwo ? 14kW ?

 

 

Oczywiście, że kominek sie nie zwróci. Kominek jest dla przyjemności.

Nie zwróci sie jednak również ta instalacja za nim, która żadnej dodatkowej przyjemności nie daje

To po co w w nią inwestować ?

 

16 kw, a po co więcej. Ma ogrzać dom i ogrzeje. A kocioł gazowy zwróci się? Nie, bo na pewne sprzęty nie można patrzeć pod kątem zwrotu. A meble np skórzane zwrócą się? Nie. Można kupić tekstylne i też będą służyć. Gadka bez sensu. A spodnie na tyłku zwrócą się? Nie. Można chodzić bez. Droga donikąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak mieć kominek po to, żeby był. Jak napalę w swoim z płaszczem to przy okazji mam ciepłe podłogi. A w powietrznym czy z dgp - syf wokół kratek.

I nadal nie odpisałeś ile kosztowała Cię inwestycja w gaz, oraz samo ogrzewanie, nawet projektowe. Podaj w końcu te liczby.

 

Kominek to w jest porażka inwestycyjna, ale z dwojga złego to już bardziej widzę sens kominka "dla klimatu", bo kominek z płaszczem oraz instalacją wpinającą w podłogówkę to zwyczajne harakiri. Trzeba nie umieć liczyć i logicznie myśleć aby coś takiego wykonać jako drugie źródło ciepła -- bo jako jedyne to jeszcze trochę rozumiem... choć, nie, po krótkim zastanowieniu jednak nie rozumiem jak można sobie kotłownię w salonie zrobić.

Edytowane przez Myjk
Edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...