Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Niedawno wyprowadziłam się od rodziców, więc mają teraz czas na remont domu. Nie bardzo się na tym znam, ale jako młodsza i bardziej obcykana w internecie obiecałam, że im pomogę. Wpadłam na artykuł: http://domifikacje.pl/better-home/inteligentny-maz-instaluje-inteligentne-ogrzewanie-czy-to-sie-moze-skonczyc-dobrze/, gdzie sprawa podłączania wydaje się banalna (poza średnimi przeżyciami z ekipą, ale to wiadomo, że nie przewidzisz, na kogo trafisz...). Czy to jest wiarygodne źródło, czy raczej artykuł marketingowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niedawno wyprowadziłam się od rodziców, więc mają teraz czas na remont domu. Nie bardzo się na tym znam, ale jako młodsza i bardziej obcykana w internecie obiecałam, że im pomogę. Wpadłam na artykuł: http://domifikacje.pl/better-home/inteligentny-maz-instaluje-inteligentne-ogrzewanie-czy-to-sie-moze-skonczyc-dobrze/, gdzie sprawa podłączania wydaje się banalna (poza średnimi przeżyciami z ekipą, ale to wiadomo, że nie przewidzisz, na kogo trafisz...). Czy to jest wiarygodne źródło, czy raczej artykuł marketingowy?

 

Rodzice zapewne sie cieszą ze mają tak obcykaną w internecie córkę która pomoze im zmniejszyc rachunki o 40%. Owszem regulacja temperatury strefowa to najdokładniejszy sposób regulacji temperatury ale nie zawsze sprawa podłaczania jest banalna, niestety nie jest banalna pod wzgledem hydralicznym, duzo zalezy od zródła ciepła i istniejącej instalacji, elektronika to juz prostsza sprawa. Zakładając ze ten post nie jest kryptoreklamą dowiedz sie jaki jest całkowity koszt systemy, podaj szczególy dotyczące istniejacej instalacji i dotychczasowe koszty ogrzewania. Mając takie dane cos doradzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A ja mam zagwozdkę jakie wybrać ogrzewanie, przy domu wg OZC :

moc urządzenia grzewczego - 5,2kW + 0,25 kW cwu na osobę (4 os).

Zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanie - 9669 kWh na rok

gazu przy działce nie mam i nie ma znaków na pojawienie się.

Koszt podłogówki wodnej to ok 12-13 tys z robotą + styropian po mojej stronie. Koszt PC np Panasa ok 20 tysi,myślałem też o kupnie zbiornika (10 tys na gotowo)+kocioł + komin i grzaniu LPG.

Dzięki za pomoc

Edytowane przez admiralbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zagwozdkę jakie wybrać ogrzewanie, przy domu wg OZC :

moc urządzenia grzewczego - 5,2kW + 0,25 kW cwu na osobę (4 os).

Zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanie - 9669 kWh na rok

gazu przy działce nie mam i nie ma znaków na pojawienie się.

Koszt podłogówki wodnej to ok 12-13 tys z robotą + styropian po mojej stronie. Koszt PC np Panasa ok 20 tysi,myślałem też o kupnie zbiornika (10 tys na gotowo)+kocioł + komin i grzaniu LPG.

Dzięki za pomoc

 

Zarówno do ogrzewania gazem jak i pompą ciepła należy zrobić podłogówkę - wtedy będzie najlepiej, więc koszty rozprowadzenia ogrzewania podłogowego i tak poniesiesz. Tutaj pozostaje kwestia urządzenia grzewczego.

Zapotrzebowanie na moc masz niskie, więc albo małą pompę ciepła powietrze woda, albo kocioł kondensacyjny, dobrze, gdyby był z szeroką modulacją mocy.

 

Jeśli chcesz przeanalizować produkty firmy Viessmann polecam skorzystać z konfiguratora - Ty najlepiej znasz swój obiekt, jego usytuowanie, preferencje użytkowników itd.....

W efekcie otrzymasz propozycję urządzeń w trzech wariantach cenowych - wraz z podanymi cenami tych urządzeń.

Jeśli masz jakies pytania do co wyników analizy w konfiguratorze - służe pomocą! Konfigurator dostępny TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zagwozdkę jakie wybrać ogrzewanie, przy domu wg OZC :

moc urządzenia grzewczego - 5,2kW + 0,25 kW cwu na osobę (4 os).

Zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanie - 9669 kWh na rok

gazu przy działce nie mam i nie ma znaków na pojawienie się.

Koszt podłogówki wodnej to ok 12-13 tys z robotą + styropian po mojej stronie. Koszt PC np Panasa ok 20 tysi,myślałem też o kupnie zbiornika (10 tys na gotowo)+kocioł + komin i grzaniu LPG.

Dzięki za pomoc

 

Przecież do obu żrodeł ciepła potrzebujesz podłogówke więc nie wiem dlaczego to doliczasz tylko do gazu. Miałem ideantyczny wybór jak ty - gaz czy PC. Instalacja PC wyszła w zakupie drożej o 15tys niż przyłącze gazowe + kotłownia gazowa więc zdecydowałem sie na gaz. Te 15tys nie zwróciłoby mi sie przez 15lat, zakładając nawet suber bezawaryjną pracę PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i wrzucić kable - nie potrzeba podłogówki wodnej.

Policzmy :

- zakładam PC 23 tys

- gaz : zbiornik 10 tys, kocioł 7-8, komin przez ścianę - 1 tys = 20 tys

- kable - liczę 10 tys na dom, wtedy bez podłogówki wodnej - po 8-10 latach zużyję oszczędność do kotłowni na gazie i co dalej

Edytowane przez admiralbar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i wrzucić kable - nie potrzeba podłogówki wodnej.

Policzmy :

- zakładam PC 23 tys

- gaz : zbiornik 10 tys, kocioł 7-8, komin przez ścianę - 1 tys = 20 tys

- kable - liczę 10 tys na dom, wtedy bez podłogówki wodnej - po 8-10 latach zużyję oszczędność do kotłowni na gazie i co dalej

 

ale co "co dalej" ?? koszty roczne ogrzewania dolicz do tego - u mnie wyszło jak w stopce.. da radę na gazie za tyle? jakbym miał teraz 20 tys, to bym 8-10kW paneli fotowoltaicznych na dachu założył i miał w d... wszystko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wyszło jak w stopce..

 

No wynik ze stopki obiecujący bo 0,25gr/kWh. Niestety ja mieszkam w 15tyś miasteczku i tutaj 1kWh to byłby koszt ok 46gr :( i niżej nie dało by się zejść.

Gazu tez nie pociągną więc butli nie będe brał pod uwagę. Panele fotowoltaniczne jak dla mnie jeszcze za drogie to samo dotyczy sie PC. Pozostaje mi drewno i kocioł stałopalny z buforem (na razie z wyliczeń wyjdzie ok 9-11gr/kWh ale rzeczywistość skoryguje).

W przyszłości jak mi dofinansują w 70-80% wymianę kotła na PC albo fotowoltanikę to bez namysłu odkopuje przygotowane przejścia przez fundament, oram po działce i daję GWC albo spawam konstrukcję na fotowoltanikę, która dodatkowo bedzie wiatą dla samochodów.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No wynik ze stopki obiecujący bo 0,25gr/kWh. Niestety ja mieszkam w 15tyś miasteczku i tutaj 1kWh to byłby koszt ok 46gr :( i niżej nie dało by się zejść.

Gazu tez nie pociągną więc butli nie będe brał pod uwagę. Panele fotowoltaniczne jak dla mnie jeszcze za drogie to samo dotyczy sie PC. Pozostaje mi drewno i kocioł stałopalny z buforem (na razie z wyliczeń wyjdzie ok 9-11gr/kWh ale rzeczywistość skoryguje).

W przyszłości jak mi dofinansują w 70-80% wymianę kotła na PC albo fotowoltanikę to bez namysłu odkopuje przygotowane przejścia przez fundament, oram po działce i daję GWC albo spawam konstrukcję na fotowoltanikę, która dodatkowo bedzie wiatą dla samochodów.

 

pozdro

A w tym 15tys.miasteczku to jest jakiś lokalny dostawca prądu i to jednej taryfy jeszcze ?

Pompa ciepła p-w to duży koszt ? Zwlaszcza w porównaniu do komina+kotła+bufora ?

A ileż to kWh potrzebuje Twój dom na ogrzewanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wynik ze stopki obiecujący bo 0,25gr/kWh. Niestety ja mieszkam w 15tyś miasteczku i tutaj 1kWh to byłby koszt ok 46gr :( i niżej nie dało by się zejść.

 

ale czemu? co ma miasteczko do ceny za kWh?? ja mieszkam na zadupiu - a sprzedawcę energii zmieniasz przez internet.. dostawca (czyli ten czyj licznik - u mnie PGE) zostaje ten sam a sprzedawca energii może być dowolny - ja mam duon i tylko w drugiej taryfie grzeję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wynik ze stopki obiecujący bo 0,25gr/kWh. Niestety ja mieszkam w 15tyś miasteczku i tutaj 1kWh to byłby koszt ok 46gr :( i niżej nie dało by się zejść.

Gazu tez nie pociągną więc butli nie będe brał pod uwagę. Panele fotowoltaniczne jak dla mnie jeszcze za drogie to samo dotyczy sie PC. Pozostaje mi drewno i kocioł stałopalny z buforem (na razie z wyliczeń wyjdzie ok 9-11gr/kWh ale rzeczywistość skoryguje).

W przyszłości jak mi dofinansują w 70-80% wymianę kotła na PC albo fotowoltanikę to bez namysłu odkopuje przygotowane przejścia przez fundament, oram po działce i daję GWC albo spawam konstrukcję na fotowoltanikę, która dodatkowo bedzie wiatą dla samochodów.

 

wszystko co napisałeś, to nieprawda... a potem mamy najgorsze powietrze w Europie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wynik ze stopki obiecujący bo 0,25gr/kWh. Niestety ja mieszkam w 15tyś miasteczku i tutaj 1kWh to byłby koszt ok 46gr :( i niżej nie dało by się zejść.

Gazu tez nie pociągną więc butli nie będe brał pod uwagę. Panele fotowoltaniczne jak dla mnie jeszcze za drogie to samo dotyczy sie PC. Pozostaje mi drewno i kocioł stałopalny z buforem (na razie z wyliczeń wyjdzie ok 9-11gr/kWh ale rzeczywistość skoryguje).

W przyszłości jak mi dofinansują w 70-80% wymianę kotła na PC albo fotowoltanikę to bez namysłu odkopuje przygotowane przejścia przez fundament, oram po działce i daję GWC albo spawam konstrukcję na fotowoltanikę, która dodatkowo bedzie wiatą dla samochodów.

 

pozdro

 

 

U mnie prąd wychodzi obecnie średnio 58 groszy za kwh a i tak wychodzę na tym taniej niż ogrzewając niegdyś gazem! Obecnie technologia pozwala na wiele, tylko trzeba wiedzieć co i jak zrobić by prądem można było ogrzewać się taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i wrzucić kable - nie potrzeba podłogówki wodnej.

Policzmy :

- zakładam PC 23 tys

- gaz : zbiornik 10 tys, kocioł 7-8, komin przez ścianę - 1 tys = 20 tys

- kable - liczę 10 tys na dom, wtedy bez podłogówki wodnej - po 8-10 latach zużyję oszczędność do kotłowni na gazie i co dalej

 

Kompletną instalację wm z reku, pompę do cwu, pompę do ogrzewania/chłodzenia w tandemie z elektryczną podłogówką lub grzejnikami można na dom 135m2 mieć w cenie spokojnie od 30 paru tysięcy. Oczywiście zależy od priorytetów, preferencji i urządzeń ale jest to jak najbardziej realne. Obecnie jest bardzo wiele systemów tylko trzeba je sobie porównać i podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletną instalację wm z reku, pompę do cwu, pompę do ogrzewania/chłodzenia w tandemie z elektryczną podłogówką lub grzejnikami można na dom 135m2 mieć w cenie spokojnie od 30 paru tysięcy. Oczywiście zależy od priorytetów, preferencji i urządzeń ale jest to jak najbardziej realne. Obecnie jest bardzo wiele systemów tylko trzeba je sobie porównać i podjąć decyzję.

 

Co do kosztów - polecam zapytać o niezobowiązujące i bezpłatne wyceny - dla porównania różnych wariantów. Firma Viessmann oferuje takie usługi - szczegóły TUTAJ

 

To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje!

Każdą wycenę przygotowujemy indywidualnie gdyż każdy ma inne wymagania. W dni robocze kontaktujemy się w ciągu 72h.

 

Jeśli są jakieś pytania - służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i wrzucić kable - nie potrzeba podłogówki wodnej.

Policzmy :

- zakładam PC 23 tys

- gaz : zbiornik 10 tys, kocioł 7-8, komin przez ścianę - 1 tys = 20 tys

- kable - liczę 10 tys na dom, wtedy bez podłogówki wodnej - po 8-10 latach zużyję oszczędność do kotłowni na gazie i co dalej

 

U ciebie ta butla robi różnicę, ja mam gaz w ulicy więc dlatego sie zdecydowałem. Gdybym miał kupować butle za 10tys to wchodziłbym w PC. Chociaż 23tys za kompletny system z instalacją to tylko marzenia inwestora jak sie przekonałem przy konkretnych rozmowach i niewygodnych pytaniach do sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tym 15tys.miasteczku to jest jakiś lokalny dostawca prądu i to jednej taryfy jeszcze ?

Pompa ciepła p-w to duży koszt ? Zwlaszcza w porównaniu do komina+kotła+bufora ?

A ileż to kWh potrzebuje Twój dom na ogrzewanie ?

 

Dystrybucja PGE, operator już do wyboru. Dziś sprawdziłem i brutto dystrybucja z G12 za dzień 0,35br, noc 0,11gr z kolei operator przykładowo DUON to dzień 0,37gr, noc 0,14gr co daje sumarycznie: dzień 0,72gr (w PGE 0,65gr) oraz noc 0,25gr (w PGE 0,34gr).

Wyliczeniowo (sam liczyłem więc jakiś błąd na pewno jest czy w góre czy w dół trudno na tym etapie powiedziec) na samo CO wychodzi ok 9000kWh/rok plus na CWU ok 3000kWh/rok do tego codzienne użytkowanie poza taryfą nocną typu płyta el., pralka, suszarka oswietlenie etc jakieś 3000kWh/rok.

Razem dało by to rachunek w taryfie G12 PGE/DUON 5160zł (PGE 6030zł) a w taryfie G11 PGE 8400zł.

Inwestycja w PC za jakieś 40000zł pozwoliła by mi obniżyć roczne koszty do ok 3300zł czyli po ok 20 latach by się zwróciła :(

ALE nie mam teraz takich pieniędzy dlatego przygotowałem bufor ciepła na przyszłą zmianę źródła ciepła.

 

 

Komin mam ze względu na wentylację grawitacyjną (bez wdawania się w dyskusję o niższości/wyższości wentylacji z rekuperatorem) i dodanie jednego ciągu dla kotła mogło mnie kosztować max 2000zł. Kocioł wydaje sie mi, że starannie dobrałem i zapłaciłem za niego 2400zł, bufor tak czy siak bym zamawiał ze względu na kocioł a w przyszłości na kumulację ciepła z taryfy nocnej więc go nie doliczam. Pomieszczenie na kotłownię mam niewielkie i czy stała by tam PC czy kocioł była by taka sama. Instalacja jakbym się zdecydował na przejście an PC/fotowoltanikę itp. wymaga tylko małej zmiany w węźle zasilającym bufor ciepła a jakby sie PC zmieściła w tej samej kotłowni to nawet nie musiałbym się pozbywać kotła.

Przy wyborze miałem więc alternatywę teraz wydać ok 5-6k zł i w przyszłości liczyć na wsparcie finansowe z WFOŚiGW (ewentualnie odłozyć pieniążki i bez dofinansowania zdecydowac się na zmianę źródła ciepła) albo wydać od razu 30-40k zł.

Wybór padł na takie a nie inne rozwiązanie i w przyszłości jak najszybciej (czytaj jak będzie kasiora) dołożę PC.

 

a potem mamy najgorsze powietrze w Europie :(

Niestety w ograniczonym zakresie będe się dokładał do takiego stanu :( poprzez fakt palenia drewnem ale postarałem się wziąść pod uwagę rozwiązania minimalizujące szkodliwy wpływ mojego źródła ciepła czyli po pierwsze NIE PALENIE ŚMIECI (u nas na osiedlu od razu czuje się czym pali sąsiad), po drugie kocioł z dolnym spalaniem wraz z buforem.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla twojego domu pompa to wydatek około 25 K a nie 40. Bufor to tylko twoje widzi mi się wiec następne 2 K zaoszczędzone. Mnie dla moich potrzeb (200m2 po podłodze) pompa wraz z montażem i zasobnikiem będzie kosztowała sporo poniżej 30K (umowa już podpisana). Montaż zaraz jak tylko pokaże się jej nowa wersja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na takie a nie inne rozwiązanie i w przyszłości jak najszybciej (czytaj jak będzie kasiora) dołożę PC.

Ale już masz dom ? wybudowany ? czy dopiero projekt .. bo jak projekt i budowa przed Tobą ..

to sam sobie odpowiadasz co masz zrobić ... dopiero wtedy masz podwójne koszty, pierwsze zbudujesz dom z niedziałającą wentylacją grawitacyjną ..

to tak jak by w zasobniku CWU umieścić kran i puszczać całe ciepło do kanalizacji .. akurat ~ tyle spokojnie zjada wentylacja GW co CWU..

nie wdając się w szczegóły- tyle że ciepło wywalasz kosztownymi kominami ! które dodatkowo wychładzają budynek ! no ale ..

siła "tradycji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co "co dalej" ?? koszty roczne ogrzewania dolicz do tego - u mnie wyszło jak w stopce.. da radę na gazie za tyle? jakbym miał teraz 20 tys, to bym 8-10kW paneli fotowoltaicznych na dachu założył i miał w d... wszystko..

 

Jasne, że się da, mnie kWh przy gazie wyszedł 0,23zł

Przy czym powiem Ci, że za CO zapłąciłem dużo mniej (960zł), ale za CWU wyraźnie więcej - 830zł (w sumie i tak mniej, niż Ty)

Natomiast takie małe zużyce CWU...

U mnie miesięcznie CWU to 30m3 gazu, jeden metr to 10 kWh... co daje 300kWh miesięcznie, 3600 rocznie....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...