Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@rubezahl - porównanie danych dla samego stycznia nie podoba mi się z prostego powodu - zajrzałem do własnych notatek gdzie mam zużycie od 2010r. i o ile za lata 2012-2015 w styczniu mam bardzo podobne zużycie, to już w 2016 jest duuuużo mniej(a dodatkowo zużycie całoroczne jest większe dla 2015-2016 niż dla 2014-2015 !!!). Tu trzeba by operować danymi z kilku pełnych lat/okresów grzewczych

I nie przekonuje mnie argument, że w Karpaczu zawsze jest zima i zawsze wieje. Fakty i konkrety proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie? W polskich górach wszędzie syf robicie.

O mnie możesz być spokojny, nikt już mnie na Karpacz nie namówi.

 

W górach syf, nad Bałtykiem syf, Mazury to samo. Jak żyć panie Premierze, jak życ? A może czas w końcu ruszać w świat

 

http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/pierwszy-raz-za-granica-pirowski-zaprasza,208103.html

 

Tam ponoć nie palą, ale nie wiem bo nigdy nie byłem.

 

O mnie możesz być spokojny, nikt już mnie na Karpacz nie namówi.

 

Mam nadzieję, że jednak Karpacz czy jakieś inne Zakopane jakoś się po tym ciosie podniosą... mam nadzieję...... ale łatwo nie będzie.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

 

Mam nadzieję, że jednak Karpacz czy jakieś inne Zakopane jakoś się po tym ciosie podniosą... mam nadzieję...... ale łatwo nie będzie.......

 

Mądrzy ludzie, w mądrych miejscowościach turystycznych, wyciągają mądre wnioski żeby zachęcić turystów do odwiedzin. Głupi ludzie takich wniosków nie wyciągają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rubezahl - porównanie danych dla samego stycznia nie podoba mi się z prostego powodu - zajrzałem do własnych notatek gdzie mam zużycie od 2010r. i o ile za lata 2012-2015 w styczniu mam bardzo podobne zużycie, to już w 2016 jest duuuużo mniej(a dodatkowo zużycie całoroczne jest większe dla 2015-2016 niż dla 2014-2015 !!!). Tu trzeba by operować danymi z kilku pełnych lat/okresów grzewczych

I nie przekonuje mnie argument, że w Karpaczu zawsze jest zima i zawsze wieje. Fakty i konkrety proszę.

 

Zajrzyj tu: http://www.ekologia.pl/pogoda/ W styczniu 2016 roku temperatury ze stronki z grubsza pokrywają się z moimi z kotła (dane archiwalne) I wygląda na to, że u mnie styczeń 2015 był cieplejszy niż analogiczny 2016.

Podałem też powyżej roczny bilans gazu z 2015 X-IV + ilość spalonego drewna w tym okresie X-II. Uważam że uzyskane ilości kWh z gazu i drewna powinna być wyższa. Można także sprawdzić ile spaliłem węgla w w sezonie grzewczym 2016 od X do IV łącznie nie więcej niż 4,5t. Różnica jest zbyt duża

W zaszłych latach miewałem miesięczne rachunki wysokości ciut powyżej 2000zł, w 2016 za 2900zł miałem zapas na cały sezon grzewczy.

Gdyby mój dom był dostosowany do ogrzewania prądem nie zastanawiałbym się pięciu minut - koszt w styczni to było by jakieś 1400zł, ale niestety II taryfa to nie wszystko. Ogrzewanie gazowe nie ma najmniejszych szans z prądem. A póki co niestety węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrzy ludzie, w mądrych miejscowościach turystycznych, wyciągają mądre wnioski żeby zachęcić turystów do odwiedzin. Głupi ludzie takich wniosków nie wyciągają.

 

Mądrzy ludzie niech szerokim łukiem omijają zasyfiałe miasta, ja za nimi nie tęsknię, zwalają się jak stonka na ziemniaki i zostawiają po sobie to samo co te robale - brud, syf i niesmak.

A ci mądrzy wyciągający wnioski gdzieś się chyba zagubili i ciężko ich namierzyć - wszędzie dookoła ekogroszkarze i jest niestety dużo dymiarzy-śmieciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze lubisz wszystko sprawdzac dlatego poza tematem jak tam sprawdzenie własnosci termoizolacyjnych farb, bo jakos dziwnie nie podnosisz tego tematu, zawsze twierdziłem i dalej twierdze ze to sciema, a ty ze musisz to sprawdzic, tylko to po co, masz za duzo wolnego czasu?

 

proszę kolego asolt

 

masa-termoizolacyjna.jpg

 

tutaj masa nałożona pędzlem na skosy w łazience gdzie "przebijały" profile od regipsów. Sufit stał się cieplejszy oraz jak widać profili w zasadzie już nie widać...

 

co to wolnego czasu. Raz jeszcze powtarzam, ten co nic nie robi, nic nie próbuje ten stoi w miejscu i się nie rozwija. Jedni takich uważają za głupków a inni za pozytywnie zakręconych a jeszcze inni podziwiają że komuś się chce. A czasu poważnie to miewam mało niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mądrzy ludzie niech szerokim łukiem omijają zasyfiałe miasta, ja za nimi nie tęsknię, zwalają się jak stonka na ziemniaki i zostawiają po sobie to samo co te robale - brud, syf i niesmak.

Gliwice,czyste miasto,wyprowadziłem się za miasto na wieś i wtedy dopiero poczułem co to znaczy syf,smród ze spalanego wegla...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę kolego asolt

 

[ATTACH=CONFIG]370197[/ATTACH]

 

tutaj masa nałożona pędzlem na skosy w łazience gdzie "przebijały" profile od regipsów. Sufit stał się cieplejszy oraz jak widać profili w zasadzie już nie widać...

 

co to wolnego czasu. Raz jeszcze powtarzam, ten co nic nie robi, nic nie próbuje ten stoi w miejscu i się nie rozwija. Jedni takich uważają za głupków a inni za pozytywnie zakręconych a jeszcze inni podziwiają że komuś się chce. A czasu poważnie to miewam mało niestety.

 

Te zdjecia niewiele mówią, aby wyniki były wiarygodne i powtarzalne muszą byc zapewnione takie same warunki pomiaru, w tym przypadku ta sama temp. zewnętrzna, takie samo nasłonecznienie, wiatr, takie same korzystanie z łazienki. Najlepiej aby był podłączony rejestrator temperatury w łazience i ciepłomierz, w jednym i drugim przypadku przy czym okres pomiaru powinien byc odpowiednio długi. Bez spełnienia tych warunków to tylko manipulacja i samozadowolenie z zastosowania farby o cudownych własciwosciach. Jakby ta farba dawała takie skutki jak na zdjeciach to nie byłoby chyba zadnego inwestora który nie chiał by jej zastosowac. Po co zabawa ze styropianem, wełną, malujemy i juz, niech sie aerozel schowa (który akurat ma potwierdzone własciwosci izolacyjne ale jest koszmarnie drogi). Te zdjecia przypominają mi znane działania marketingowców aby zachecic do zakupu danego towaru. Tak na marginesie izolacje powinno sie stosowac od strony zimniejszej gdyz wtedy nie wystepują efekty uboczne, tu akurat pomalowano sciany wewnętrzne. Tak czy inaczej to taka ciekawostka.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jestem na etapie projektowania nowego domu. Na działce jest dostęp do gazu i prądu. MPZP zabrania aby podstawowym systemem ogrzewania był kocioł na paliwo stałe. Domyślam się, że pewnie może byc "dodatkowym" typu kominek. Widzę tutaj dwa niezależne pytania:

1) Jak rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach?

- nadmuchowe

- podłogowe

- tradycyjne grzejniki na ścianach

- wewnętrze ścian (ścienne)

2) W jaki sposób podgrzewać nościk ciepła?

- piec gazowy

- piec elektryczny

- pompa ciepła

- panele

- ??? (coś o czym nie wiem)

 

Znajomi mają w USA od wielu lat ogrzewanie nadmuchowe i sobie chwalą, ale słyszałem, że w Polsce w domach się nie stosuje, tylko w halach. Jest bardzo wydajne, ale uciążliwe do niezależnej kontroli temperatury w róznych pomieszczeniach - przy tym podłoga zimna.

Podłogowe to tylko w tych pomieszczeniach gdzie są płytki. Nie nadaje się pod pokoje gdzie są parkiety z dywanami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektowania nowego domu. Na działce jest dostęp do gazu i prądu. MPZP zabrania aby podstawowym systemem ogrzewania był kocioł na paliwo stałe.

Fajnie. Gdzie to jest, jeśli nie tajemnica?

 

Domyślam się, że pewnie może byc "dodatkowym" typu kominek. Widzę tutaj dwa niezależne pytania:

1) Jak rozprowadzać ciepło po pomieszczeniach?

- nadmuchowe

- podłogowe

- tradycyjne grzejniki na ścianach

- wewnętrze ścian (ścienne)

Powielanie źródeł ciepła jest jałowe. Tym bardziej jałowe, im bardziej skomplikowane. Jeśli chcesz koniecznie klasyczny kominek, to montuj zwykły wkład. W nowym domu rozprowadzanie powietrza, czy tym bardziej wkłady wodne, to kompletny mezalians. Ja zdecydowałem się na docieplenie domu, eliminację kominów (co oczywiście implikuje WM) i źródło ciepła na prąd (dom 180m2 + 50m2 pom. tech.). Zapasowym źródłem ciepła będzie biokominek oraz piecyk gazowy (z butli 11kg).

 

2) W jaki sposób podgrzewać nościk ciepła?

- piec gazowy

- piec elektryczny

- pompa ciepła

- panele

- ??? (coś o czym nie wiem)

Nie wiesz zapewne o tym, że aby wybrać ogrzewanie należy policzyć projektowe zapotrzebowanie na ciepło (OZC). Wtedy można myśleć.

 

Znajomi mają w USA od wielu lat ogrzewanie nadmuchowe i sobie chwalą, ale słyszałem, że w Polsce w domach się nie stosuje, tylko w halach. Jest bardzo wydajne, ale uciążliwe do niezależnej kontroli temperatury w róznych pomieszczeniach - przy tym podłoga zimna.

Tam inaczej budują. Co więcej ja uważam, że grzanie powietrza (szczególnie domu z większymi stratami) nie jest zbytnio komfortowe (podobnie jak kalafiory), bo grzanie powinno iść "od dołu".

 

Podłogowe to tylko w tych pomieszczeniach gdzie są płytki. Nie nadaje się pod pokoje gdzie są parkiety z dywanami.

Nadaje się.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jestem na etapie projektowania nowego domu. Na działce jest dostęp do gazu i prądu. MPZP zabrania aby podstawowym systemem ogrzewania był kocioł na paliwo stałe.
Macie tam myślacych ludzi u siebie w gminie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z MPZP:

"pokrycie potrzeb cieplnych obiektów należy zapewnić w oparciu o zastosowanie energii elektrycznej lub lokalnych źródeł na paliwa ekologicznie czyste (w szczególności gaz, lekki olej opałowy) lub alternatywne źródła energii (energia słoneczna, geotermalna) albo miejską sieć ciepłowniczą, przy czym wyklucza się stosowanie w nowych obiektach paliw stałych jako podstawowego źródła ciepła;"

 

jaka to gmina? podoba mi się :)

Fajnie. Gdzie to jest, jeśli nie tajemnica?

Gmina miejska Kraków. Od razu dodam, że miejska sieć ciepłownicza w realnym czasie nie wchodzi w rachubę, bo to są peryferia Krakowa, a po drodze jest kilka osiedli które nie mają sieci i długo mieć nie będą.

Nadaje się.

Przecież parkiet się rozeschnie i porobią się szpary.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie tam myślacych ludzi u siebie w gminie ;)

Patrzyłem na MPZP sąsiedniego obszaru - połowa tekstu planu jest przekopiowana słowo w słowo, tylko mapka inna. Jak podają na stronie BIP "Prace nad sporządzeniem projektu planu prowadzone były przez wykonawcę zewnętrznego - BIURO PROJEKTÓW URBANISTYKA ARCHITEKTURA INŻYNIERIA Sp. z o.o. w Krakowie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmina miejska Kraków. Od razu dodam, że miejska sieć ciepłownicza w realnym czasie nie wchodzi w rachubę, bo to są peryferia Krakowa, a po drodze jest kilka osiedli które nie mają sieci i długo mieć nie będą.

Fajnie, ciekawe kiedy Wawa (i okolice) się doczeka takich zapisów...

 

Przecież parkiet się rozeschnie i porobią się szpary.

Przy domu energooszczędnym podłoga ma tak niską temperaturę (w praktyce tylko parę dni w roku powyżej 28-30sC), że nic się nie porozsycha. Te zabobony o rozsychaniu to po domach energochłonnych, gdzie ludzie pakowali w podłogówkę 50sC+

 

Zatem ponownie, jak już ogarniesz podstawy w projekcie, znajdź audytora, albo sam się podszkol (mnie się nie chciało, wolałem ten czas poświęcić na inne rzeczy związane z budową) i zrób obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Weź (albo podaj tutaj) wynik i policz jak to wyjdzie dla różnych źródeł ciepła. Warto jest się poradzić (także audytora) co zrobić, aby polepszyć parametry domu i zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło co potem odbije się nie tylko na mniejszych kosztach inwestycji, ale także na niższych rachunkach. Oczywiście nie mówię aby dążyć od razu do domu pasywnego, ale mocno energooszczędny dom da się zbudować w sensownych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Patrzyłem na MPZP sąsiedniego obszaru - połowa tekstu planu jest przekopiowana słowo w słowo, tylko mapka inna. Jak podają na stronie BIP "Prace nad sporządzeniem projektu planu prowadzone były przez wykonawcę zewnętrznego - BIURO PROJEKTÓW URBANISTYKA ARCHITEKTURA INŻYNIERIA Sp. z o.o. w Krakowie".

I bardzo dobrze. W końcu inwestorzy zaczną myśleć i głupi mit taniego węgla odejdzie podobnie jak głupie mity nie możności podlogowki pod parkietem czy grzejniki ścienne rodem z PRL-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...