Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koledzy - gacenie i jeszcze raz gacenie. Przepisy i tak nakazują wykonanie izolacji, ekipa bierze za m2 od 5cm - jak i 30 cm tyle samo.. kołkowanie w parterówce przy klejeniu całą powierzchnią ? mniejsza oto. Wtedy ogrzewanie - nagle okazuje się że systemy prądu home made - są pod ręką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat sezonowo na czasie więc powiem, że obojętnie jakie ogrzewanie mamy, to zawsze trzeba zadbać o to aby ciepło nie uciekało z domu. [moderowano] . Dzięki temu nie będziemy przepłacać rachunków za gaz, prąd czy opał. Wydaje mi się, że oszczędność ma tu znaczenie i to nawet duże bo co z tego że mamy ekonomiczny dostęp do ciepła jak wydajemy i tak mnóstwo kasy na ogrzewanie? A tak zapytam z ciekawości, macie jeszcze jakieś sposoby na oszczędzanie ciepła w domu? Edytowane przez finlandia
link reklamowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem teraz zużycie gazu w mieszkaniu w starej, nieocieplonej kamienicy i w domu moich rodziców

 

1. Moje mieszkanie: 55 metrów, 3,5 metra sufit

Elewacja/ocieplenie jak w starej kamienicy, żadna. Okna skrzynkowe 3x (nowe, drewniane, cholernie drogie - konserwator zabytków). Kocioł dwufunkcyjny, jakieś 7 lat juz ma. Wszystkie ściany naokoło nie przylegają do żadnego z mieszkań. Klatka schodowa zimna i nieogrzana. Sterownik ustawiony na 20 stopni. Jedna osoba w mieszkaniu. Bielsko Biała

 

Rachunek za gaz: 602 PLN za październik i listopad

 

2. Dom rodziców (woj. Lubuskie): 100 m2 ogrzewanej powierzchni użytkowej, sufit 2,4 m, wybudowany w roku 90 z pustaka. Na dole garaż, pralnia z łazienką, dwa pokoje, w zasadzie nieogrzewany (tylko jeden na dole ogrzewany). Wszystkie okna po wymianie.

 

Wymieniłem całą instalację, grzejniki nowe stalowe, kilka zostało żeliwnych (dwa), rórki miedziane ocieplone pianką, wymienione drzwi garażowe, ocieplony styropianem. Kocioł za 2,5 K, polski Termet dwufunkcyjny. Sterownik na 20 stopni całą dobę. Cztery osoby w mieszkaniu (ciepła woda plus CO)

 

Rachunek za gaz (za ten sam okres): 799,83

Edytowane przez firebringer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt pompy ciepła jest często niższy od budowy kotłowni.

 

Z tego wątku wnioskuję, że najlepiej zastosować powietrzną pompę ciepła (powietrze-woda) z buforem, która podgrzewa wodę do pewnej temperatury np. 20 ºC, a resztę temperatury podnosić piecem gazowym do temperatury wody użytkowej 55 ºC oraz do okresowego przegrzewania zbiornika ciepłej wody użytkowej. Do tego należy zastosować ogrzewanie podłogowe zasilane niską temperaturą np. 25 ºC. Firma, która instalowała u mnie klimatyzację mówiła, że instalują pompy ciepła przerobione na gaz ziemny. Przy pompie gazowej opłata za gaz jest kilka razy mniejsza niż za paliwo w identycznym hotelu w którym działa zwykła spalinowa pompa ciepła. Niestety te pompy są za duże i nie ma wersji do domu jednorodzinnego, tylko do dużych obiektów. Znalazłem inną pompę ciepła firmy Robur K18 (http://www.robur.it/pompe_di_calore/pompa_di_calore_a_gas_per_case_mono_e_bifamiliari_k18), bez sprężarki i dlatego jest ona słabo wydajna dla klimatyzacji, ale bardzo wydajna dla ogrzewania a ponadto za droga do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wątku wnioskuję, że najlepiej zastosować powietrzną pompę ciepła (powietrze-woda) z buforem, która podgrzewa wodę do pewnej temperatury np. 20 ºC, a resztę temperatury podnosić piecem gazowym do temperatury wody użytkowej 55 ºC oraz do okresowego przegrzewania zbiornika ciepłej wody użytkowej. Do tego należy zastosować ogrzewanie podłogowe zasilane niską temperaturą np. 25 ºC. Firma, która instalowała u mnie klimatyzację mówiła, że instalują pompy ciepła przerobione na gaz ziemny. Przy pompie gazowej opłata za gaz jest kilka razy mniejsza niż za paliwo w identycznym hotelu w którym działa zwykła spalinowa pompa ciepła. Niestety te pompy są za duże i nie ma wersji do domu jednorodzinnego, tylko do dużych obiektów. Znalazłem inną pompę ciepła firmy Robur K18 (http://www.robur.it/pompe_di_calore/pompa_di_calore_a_gas_per_case_mono_e_bifamiliari_k18), bez sprężarki i dlatego jest ona słabo wydajna dla klimatyzacji, ale bardzo wydajna dla ogrzewania a ponadto za droga do domu.

 

Kuźwa, bardziej nie da się skomplikować systemu ogrzewania? Może jeszcze ze trzy pompki i z pięć termostatów? A może mały reaktor, taki malutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się bardziej skomplikować. Można kominek z PW i buforem zamontować do gazu albo do pompy. Mało takich jest?

 

Zastosowanie PC i dogrzewanie gazem może i byłoby wydajne, niestety powielanie źródeł ciepła generuje koszty inwestycyjne i opłacalność takiego kombajnu szlag trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa, bardziej nie da się skomplikować systemu ogrzewania? Może jeszcze ze trzy pompki i z pięć termostatów? A może mały reaktor, taki malutki?

 

Dokładnie! Raz jeszcze zaczynamy od bardzo dobrej izolacj! Potem szczelny dom z rekuperacją. I do tego system grzewczy. Ja siedzę w tandemach ale nie są one tak kosztowne jak przykład podawany powyżej. Robimy gaz, prąd i co jeszcze... Tandem ma sens jak jest tani w instalacji i eksploatacji! Na dom 120m2 koszt od 30 tys zł jak bez podłogówek a jak z podłogówkami to nieco więcej! (w tym jest wentylacja, pompa ciepła do grzania/chłodzenia, grzejniki plus ogrzewanie cwu)!.

 

Ale po raz kolejny zaczynamy od porządnych izolacji i szczelnego domu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zainwestuj w olej opałowy? Całkowicie się spala, a do tego jest przyjazny dla środowiska. Ja swojego czasu paliłam eko groszkiem, ale znajomi i tata namówili mnie na zmianę w postaci oleju. Trochę modernizacji temu towarzyszyło, ale warto. Teraz mam ciepło i spokój. Jeśli zdecydujesz się na podobny wybór, polecam olej z :spam: . Mają spoko ceny i oleje naprawdę dobre jakościowo.

 

http://emoty.blox.pl/resource/laie_67.gif

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Interesuję się tematem ogrzewania domu klimatyzatorem, wszystko fajnie tylko co zrobić gdy braknie prądu? U mnie w 2010 roku nie było dostaw energii przez cały miesiąc !!! Będę stawiał w przyszłym roku dom szkieletowy 110 m2 który zamierzam ogrzewać klimatyzatorem i oczywiście z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rozważam jako źródło awaryjnego ogrzewania mieć w zapasie 2 piecyki na butlę z gazem 11 kg. z tym że wiadomo - pomieszczenia muszą mieć wentylację. I tutaj pytanie :) Czy jeżeli zainstaluję na dachu baterię słoneczną np:

 

http://www.ebay.com/itm/Canadian-Solar-280-Watt-280W-monocrystalline-Solar-Panel-Black-0-60-w/122231878335?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D38530%26meid%3D0b85e2c05caf4b75a1227e8aa63ed763%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D222061262572

 

o mocy 280 watt., może posłużyć jako źródło energii dla rekuperatora w przypadku braku prądu? Wiadomo że trzeba by jeszcze przetwornicę na 220v, akumulator i pewnie jakiś sterownik.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Interesuję się tematem ogrzewania domu klimatyzatorem, wszystko fajnie tylko co zrobić gdy braknie prądu? U mnie w 2010 roku nie było dostaw energii przez cały miesiąc !!! Będę stawiał w przyszłym roku dom szkieletowy 110 m2 który zamierzam ogrzewać klimatyzatorem i oczywiście z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Rozważam jako źródło awaryjnego ogrzewania mieć w zapasie 2 piecyki na butlę z gazem 11 kg. z tym że wiadomo - pomieszczenia muszą mieć wentylację. I tutaj pytanie :) Czy jeżeli zainstaluję na dachu baterię słoneczną np:

 

http://www.ebay.com/itm/Canadian-Solar-280-Watt-280W-monocrystalline-Solar-Panel-Black-0-60-w/122231878335?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D38530%26meid%3D0b85e2c05caf4b75a1227e8aa63ed763%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D222061262572

 

o mocy 280 watt., może posłużyć jako źródło energii dla rekuperatora w przypadku braku prądu? Wiadomo że trzeba by jeszcze przetwornicę na 220v, akumulator i pewnie jakiś sterownik.... ?

 

Szukasz karkołomnych sposobów na rozwiązanie prostego problemu.

Jeśli chcesz koniecznie zasilać rekuperator i ogrzewać dom gazem z butli, to raczej agregat prądotwórczy. Co zrobisz jak zabraknie zimą prądu, a będzie długotrwały niż bez słońca?

Jeśli masz takie długie przerwy w dostawie prądu, zbuduj kominek tradycyjny bez płaszcza wodnego, lub jeszcze prościej po prostu ozdobną kozę z mocą odpowiednią do Twojego domu. Proste rozwiązania często są najskuteczniejsze.

Osobiście nie spałbym spokojnie i komfortowo (ten zapach), w domu ogrzewanym 11kg butlami gazowymi. A jeszcze do tego WM zasilana z baterii słonecznych... .

Wolałbym kozę lub kominek i lekko rozszczelnić okna wg. potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz karkołomnych sposobów na rozwiązanie prostego problemu.

Jeśli chcesz koniecznie zasilać rekuperator i ogrzewać dom gazem z butli, to raczej agregat prądotwórczy. Co zrobisz jak zabraknie zimą prądu, a będzie długotrwały niż bez słońca?

Jeśli masz takie długie przerwy w dostawie prądu, zbuduj kominek tradycyjny bez płaszcza wodnego, lub jeszcze prościej po prostu ozdobną kozę z mocą odpowiednią do Twojego domu. Proste rozwiązania często są najskuteczniejsze.

Osobiście nie spałbym spokojnie i komfortowo (ten zapach), w domu ogrzewanym 11kg butlami gazowymi. A jeszcze do tego WM zasilana z baterii słonecznych... .

Wolałbym kozę lub kominek i lekko rozszczelnić okna wg. potrzeb.

 

No w sumie racja, agregat mam 2000 watt i tak na upartego to chyba nawet pociągnie klimatyzator na najniższym biegu... Chyba zdecyduję się na kozę, problem tylko że nie chcę budować komina aby nie było mostków termicznych, istnieje opcja wyrzucenia spalin przez ścianę do komina poza domem, wtedy należało by gorącą rurę od kozy odizolować od konstrukcji drewnianej, ma ktoś pomysł jak to można zrobić..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie racja, agregat mam 2000 watt i tak na upartego to chyba nawet pociągnie klimatyzator na najniższym biegu... Chyba zdecyduję się na kozę, problem tylko że nie chcę budować komina aby nie było mostków termicznych, istnieje opcja wyrzucenia spalin przez ścianę do komina poza domem, wtedy należało by gorącą rurę od kozy odizolować od konstrukcji drewnianej, ma ktoś pomysł jak to można zrobić..?

 

Do dobrze zaizolowanego domu wystarczy wrzucić kanałówkę o mocy do 4,7 kw dla maksymalnej mocy, czyli nominał około 3,5-3,8kW. Takie urządzenie jak dobrze zamontowane i rozprowadzone maksymalnie pobierze w okresach przejściowych 1,2-1,4kW może i mniej. W mrozy będzie pobierać odpowiednio mniej. Jako zabezpieczenie na mrozy najlepiej polegać na kominku. Gaz jakby nie było bardzo wybuchowy bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są piecyki gazowe, proste w konstrukcji, z czerpaniem powietrza z zewnątrz i odprowadzeniem spalin przez ścianę.

http://www.marax.pl/piecyk-gazowy-term-gaz-elegance-eu-3-manual-moc-28-kw-gaz-ziemny-lub-propan-butan-odprowadzanie-spalin-na-zewnatrz-lub-do-komina-p-2073.html

 

Zaników napięcia już się nie boisz:)

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są piecyki gazowe, proste w konstrukcji, z czerpaniem powietrza z zewnątrz i odprowadzeniem spalin przez ścianę.

http://www.marax.pl/piecyk-gazowy-term-gaz-elegance-eu-3-manual-moc-28-kw-gaz-ziemny-lub-propan-butan-odprowadzanie-spalin-na-zewnatrz-lub-do-komina-p-2073.html

 

Zaników napięcia już się nie boisz:)

 

Pozdrawiam

Cezary

 

Muszę przyznać że ciekawe rozwiązanie i chyba tańsze, łatwiejsze w montażu niż koza :)

Dziękuję za podpowiedzi, mam nadzieję że komuś się również przydadzą :) Pozdro..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tandem ma sens jak jest tani w instalacji i eksploatacji!

Chyba zrezygnuję z gazowej pompy ciepła na rzecz elektrycznej (gorzej będzie z Ep) + piec gazowy. Zaczyna mnie zastanawiać to gotowe rozwiązanie:

aroTHERM VWL w układzie hybrydowym Pompa ciepła + kocioł kondensacyjny = układ hybrydowy

 

https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/arotherm-vwl-w-uk-adzie-hybrydowym-19648.pl_pl.html#!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...