Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

 

Niestety mimo że miejscowość na Śląsku brak gazu ziemnego.. Proszę nie sugerować Pompy ciepła bo nie biorę jej pod uwagę. Proszę mi tylko napisać czy jest sens pchać sie w ogrzewanie gazem z butli czy postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Proszę wziąć pod uwagę tylko czynnik ekonomiczny . To że brudno,truje,dużo pracy - ja to wszystko wiem . Pytanie tylko który system będzie droższy i czy o wiele. Jeśli byłoby porównywalnie skłonił bym sie na gaz z butli - niestety nie mam żadnego znajomego z takim ogrzewaniem i nie mam gdzie zapytać...

Proszę o rady, z góry dziękuje.

 

Ogrzewanie ekogroszkiem ok. 18 gr/kWh

Ogrzewanie propanem z własnego zbiornika ok 21 gr/kwh

W obu przypadkach piszę około, gdyż trudno podać ceny dokładnie. Zależą w przypadku ekogroszku od jakości, a tym samym ceny węgla, sprawności kotła i to samo w przypadku propanu od cen możliwych do uzyskania lokalnie.

Koszt wyposażenia samej kotłowni na zbliżonym poziomie, propan wymaga dodatkowo instalacji zbiornikowej.

Wszystko zależy jak się liczy.

Gaz to mniejsza kotłownia lub w ogóle jej brak, komin znacznie tańszy. Ogrzewanie całkowicie bezobsługowe.

 

Musisz się liczyć, że na Śląsku zapewne w pierwszej kolejności wprowadzać będą ograniczenia w stosowaniu paliw stałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o radę użytkowników. W tym roku montaż stolarki, oraz tynki + instalacje i powoli nadchodzi decyzja o wyborze systemu ogrzewania domu.

 

Dom jest z poddaszem użytkowym, 180m2, wentylacja grawitacyjna, pustak ceramiczny niski -max ocieplony 15cm styropianem, okna 3 szybowe na vece, garaż w bryle domu, chciałbym zrobić w całym domu podłogówkę, system kominowy schiedel rondo plus.

 

Niestety mimo że miejscowość na Śląsku brak gazu ziemnego.. Proszę nie sugerować Pompy ciepła bo nie biorę jej pod uwagę. Proszę mi tylko napisać czy jest sens pchać sie w ogrzewanie gazem z butli czy postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Proszę wziąć pod uwagę tylko czynnik ekonomiczny . To że brudno,truje,dużo pracy - ja to wszystko wiem . Pytanie tylko który system będzie droższy i czy o wiele. Jeśli byłoby porównywalnie skłonił bym sie na gaz z butli - niestety nie mam żadnego znajomego z takim ogrzewaniem i nie mam gdzie zapytać...

Proszę o rady, z góry dziękuje.

 

Ech, co za ksiązkowy przyadek, niestety mało pozytywny.

 

Jak można stawiać dom i na etapie instalacji dopiero dobierać system grzewczy? Jak można stawiać dom prawie 200 m2 i nie myśleć o PC, która wymaga dołożenia jakiś 10000-15000 zł żeby było tanio i bezobsługowo? Wentylacja grawitacyjna? Z 4 lata nikt takiego domu nie będzie chciał kupić :( Ale trudno. W takim przypadku wybór nie ma większego znaczenia. Rachunki pryz gazie z butli czy ekogroszku będą zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę użytkowników. W tym roku montaż stolarki, oraz tynki + instalacje i powoli nadchodzi decyzja o wyborze systemu ogrzewania domu.

 

Dom jest z poddaszem użytkowym, 180m2, wentylacja grawitacyjna, pustak ceramiczny niski -max ocieplony 15cm styropianem, okna 3 szybowe na vece, garaż w bryle domu, chciałbym zrobić w całym domu podłogówkę, system kominowy schiedel rondo plus.

 

Niestety mimo że miejscowość na Śląsku brak gazu ziemnego.. Proszę nie sugerować Pompy ciepła bo nie biorę jej pod uwagę. Proszę mi tylko napisać czy jest sens pchać sie w ogrzewanie gazem z butli czy postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Proszę wziąć pod uwagę tylko czynnik ekonomiczny . To że brudno,truje,dużo pracy - ja to wszystko wiem . Pytanie tylko który system będzie droższy i czy o wiele. Jeśli byłoby porównywalnie skłonił bym sie na gaz z butli - niestety nie mam żadnego znajomego z takim ogrzewaniem i nie mam gdzie zapytać...

Proszę o rady, z góry dziękuje.

 

Tutaj jeden z kolegów ma taki tytuł dziennika "Tak się domów nie buduje..." proponuję ratować co się da w tym domu póki można. Np. zastanowić się nad instalacją rekuperacji, która droga być nie musi. Szczelny dom i komfort świeżego powietrza to rzecz istotna. Dalej, ma być podłogówka, a ile będzie styropianu w podłodze? Co do grzania gazem z butli i ekogroszków to odpiszą może tutaj praktycy takich oto rozwiązań. Ja na pewno ich nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, co za ksiązkowy przyadek, niestety mało pozytywny.

 

Jak można stawiać dom i na etapie instalacji dopiero dobierać system grzewczy? Jak można stawiać dom prawie 200 m2 i nie myśleć o PC, która wymaga dołożenia jakiś 10000-15000 zł żeby było tanio i bezobsługowo? Wentylacja grawitacyjna? Z 4 lata nikt takiego domu nie będzie chciał kupić :( Ale trudno. W takim przypadku wybór nie ma większego znaczenia. Rachunki pryz gazie z butli czy ekogroszku będą zbliżone.

 

Jeszcze co do myślenia o ogrzewaniu... warto najpierw pomyśleć o izolacji, bo jak damy podłogówkę na marną izolację, to wybaczmy ale będzie to kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad rekuperacją lecz jak patrzyłem na kilkuletnie zasyfione kanały od rekuperacji u znajomego i jeszcze sąsiedzi ogrzewający swoje domy paliwem stałym (kopcące kominy)...to nasuwają się wątpliwości czy te filtry od rekuperacji zatrzymają nieczystości z powietrza ? Czy aby napewno rekuperacja zapewnia takie czyste i świeże powietrze wewnątrz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry w WM zatrzymują znacznie więcej niż wywietrzniki w oknach służące WG albo uchylone/otwarte okna. Jak znajomy ma brudne kanały WM, to albo filtrów nie stosował, albo za rzadko wymieniał i w końcu puszczały bokiem. Znam takich, co w samochodzie filtra kabinowego nie mają albo nie wymieniają (bo po co), względnie wymieniają co rok na przeglądzie. Ja wymieniam filtr w aucie średnio co 2 miesiące. No, ostatnio rzadziej, bo bardzo mało jeżdżę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nasuwają się wątpliwości czy te filtry od rekuperacji zatrzymają nieczystości z powietrza ? Czy aby napewno rekuperacja zapewnia takie czyste i świeże powietrze wewnątrz?

 

Zatrzymują.

Tylko trzeba je wymieniać.

A ile zatrzymuje wietrzenie i nawiewniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zacząłem myśleć trochę za późno. Jak dla mnie jeśli patrzeć na ekonomie to jedyny wybór to eko groszek lub pompa ciepła z przewagą na pompa. Sam mam ekogroszek sezon grzewczy rozpocząłem na początku października i za chwilę pęknie pierwsza tona za 700zł(jak bym wzioł z alegro wyszło by taniej w przyszłym sezonie zacznę jechać na miale w okolicach 500zł za tone). Nie uważam aby było to jakoś nadmiernie upierdliwe jeśli chodzi o obsługę. Jednak ciągle uważam że lepsza byłąby pompa, trochę tańsza w eksploatacji i jeśli przewidziana na etapie projektu niewiele droższa od eko groszku. CO do wentylacji polecam mechaniczną. To jest kolejna rzecz o której pomyślałem trochę za późno jak już stały kominy do WG. Mam teraz coś w rodzaju hybrydy. Rozciągnięte kanały do mechanicznej i tylko wentylator nawiewny i GWC (zimą działa ładnie latem już nie bo wyciąg grawitacyjny nie działa potrzeby drugi wentylator :) Filtry fajnie się spisują pierwszy f3 i drugi f7 doskonale radzą sobie z pyłem z zapachami już trochę gorzej. Jednak dzięki temu że rozciągnąłem kanały mam zawsze możliwość wsadzenia reku. Pomyśl o zwiększeniu ocieplenia ja mam ściana 20cm (lambda 0,04) skosy i dach 28cm (dwie warstwy 0,039 i 0,035) stryszek 15 cm (0,039) podłoga 12cm (grafit) i uważam że za mało przynajmniej ściana mogła być w graficie i na skosach z 5cm więcej w podłodze zabrakło miejsca na więcej dlatego grafit.

To było takie moje zestawienie przemyśleń i błędów z i po budowie.

Najważniejsze:

-ocieplenie

-rekuperator

-podłogówka po całości(koniecznie gęsto rurki zawsze łatwiej przejść później na inne ogrzewanie niż węgiel)

-Jak kocioł na ekogroszek to jakiś przyzwoity a nie marketówa i o jak najmniejszej mocy (tutaj policzysz w przybliżeniu co i jak http://cieplowlasciwie.pl/ )

- żadnych gazów :)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o radę użytkowników. W tym roku montaż stolarki, oraz tynki + instalacje i powoli nadchodzi decyzja o wyborze systemu ogrzewania domu.

 

Dom jest z poddaszem użytkowym, 180m2, wentylacja grawitacyjna, pustak ceramiczny niski -max ocieplony 15cm styropianem, okna 3 szybowe na vece, garaż w bryle domu, chciałbym zrobić w całym domu podłogówkę, system kominowy schiedel rondo plus.

 

Niestety mimo że miejscowość na Śląsku brak gazu ziemnego.. Proszę nie sugerować Pompy ciepła bo nie biorę jej pod uwagę. Proszę mi tylko napisać czy jest sens pchać sie w ogrzewanie gazem z butli czy postawić na ogrzewanie ekogroszkiem?

 

Proszę wziąć pod uwagę tylko czynnik ekonomiczny . To że brudno,truje,dużo pracy - ja to wszystko wiem . Pytanie tylko który system będzie droższy i czy o wiele. Jeśli byłoby porównywalnie skłonił bym sie na gaz z butli - niestety nie mam żadnego znajomego z takim ogrzewaniem i nie mam gdzie zapytać...

Proszę o rady, z góry dziękuje.

 

U mnie przy podobnej powierzchni, bez garażu w bryle, zużycie gazu ziemnego to max 250m3 /mc (CO, CWU przepływowo i kuchenka; 5 domowników w większości "ciepłolubnych") - w najzimniejszych i wietrznych miesiącach. Jak zimno i nie wieje, to poniżej 200m3.

Mam jeszcze do docieplenia 2 większe mostki (np strop w wykuszu - wiatr wychładza b. mocno), więc pewnie z czasem trochę spadnie. No i niestety nie zrobiłem 100% podłogówki - mój błąd.

Rób podłogówkę 100%, na dobrym (i dobrze wykonanym!) ociepleniu, popytaj o ceny gazu w wariantach ze zbiornikiem dzierżawionym i własnym. Dopilnuj (!!!) dobrego wykonania ocieplenia - to równie ważne jak jego ilość. Zrób też OZC - będzie Ci łatwiej zdecydować.

Ja akurat z gazu jestem zadowolony - zarówno "inwestycyjnie" jak i eksploatacyjnie. :)

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Jutro jak będę miał czas wymienię i podrzucę zdjęcia. WG na pewno zdrowsza nie jest. A WM z reku też droga być nie musi.

Mozna zobaczyc tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234410-Pochwalcie-si%C4%99-swoimi-filtrami-wentylacji-mechanicznej&p=7378282&viewfull=1#post7378282

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym roku ruszam z budową domu parterowego o powierzchni całkowitej 170m2

Użytkowa grzana 130m2

 

Na stronie ciepłowłaściwe zrobiłem kalkulacje i wyszło że dom potrzebuje 11395kwh/rok

Skoro "Propan ma ciepło spalania ok. 6,9 kWh na litr. Znając zapotrzebowanie wystarczy przemnożyć."

11395/6,9= 1651 litrów

 

I wynik fajnie zgadza sie z tym co jest wyliczone na stronie.

Ale powiedzcie mi szczerze czy taki wynik jestem w stanie uzyskać.

Dom bedzie parterowy i 100% ogrzewanie podłogowe.

Bardzo zastanawiam sie nad sposobem ogrzewania.

PC-PW

PROPAN

EKOGROSZEK

 

Z ostatniej propozycji nie chciał bym korzystać a PC-PW troche sie boje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad rekuperacją lecz jak patrzyłem na kilkuletnie zasyfione kanały od rekuperacji u znajomego i jeszcze sąsiedzi ogrzewający swoje domy paliwem stałym (kopcące kominy)...to nasuwają się wątpliwości czy te filtry od rekuperacji zatrzymają nieczystości z powietrza ? Czy aby napewno rekuperacja zapewnia takie czyste i świeże powietrze wewnątrz?

 

No odpowiednie filtry trzeba mieć Jak masz obawy to z demobilu można kupić komplety na schrony zrobione na atom i wojnę chemiczną i w czas wymieniać

 

No..... ale nie szalejmy, w końcu maska p.gaz tez można stosować chodząc po ulicy coś ok. 15 złociszy za komplet i filtry zapasowe karton to stówka jak się zakrzątniesz to i dla psiaka znajdziesz. Ale zadowolony nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy możecie mi pomóc dobrać ogrzewanie na prąd do mojego domku 30m2? jestem w tej kwestii zielona i bardzo proszę o rady :)

domek jest niski także podłogowe ogrzewanie odpada :/

 

Pompa ciepła powietrze-powietrze czyli klima. Do tego jeden grzejnik konwektorowy i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a panele na podczerwień nie będą tańsze w użytkowaniu?

 

Mam nadzieję, że to nie dyskusja "sponsorowana" :). Panele grzeją z COP 1 klima daje więcej. Z resztą. Mogę się założyć że ogrzeję 30 m2 duuuużo taniej klimą z konwektorem niż panelem na podczerwień. Jeszcze super by było gdyby mieszkanie było szczelne z rekuperacją. To wszystko da się zrobić. No i klima latem schłodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...