Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie rozumiesz. Nie chodzi o to, że PGNiG oszukuje na jakości gazu. Tylko poprzez zawyżenie współczynnika konwersji udało im się z dnia na dzień obniżyć znacznie cenę kWh z gazu.

 

Proszę mi podać źródła, które pozwalają uznawać wartości powyżej 11 kWh z m3 gazu. Do czasu tej zmiany wszyscy wszem i wobec używali raczej wartości w okolicy 9.5 kWh/m3.

 

I o tym też piszę. Problemów by nie było gdyby licznik przy domu był w stanie przeliczyć ile kwh idzie :) Tymczasem jedziemy z gazem w m3 na liczniku a dostajemy fakturę w kwh. Niestety jak na złość nie mogę znaleźć tego wątku z kalorycznością gazu gdzie gość przeprowadził test niezależną firmą z niemiec jak pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie obszary rozliczeniowe z kWh.

https://www.psgaz.pl/obszary-rozliczenia-ciepla-spalania

 

To teoria.

 

Proszę mi policzyć sprawność mojego systemu CO/CWU jeśli w uproszczeniu 3000 kWh idzie na CWU i 3000 kWh na CO. Przypominam, iż do grzania CWU piec hula wodę pod 80 stopni bo ma priorytet dogrzewania tak szybko jak się da. Bo jak bym grzał prądem to sprawność będzie 99%, a gazem ile z tego pójdzie w komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teoria.

 

Proszę mi policzyć sprawność mojego systemu CO/CWU jeśli w uproszczeniu 3000 kWh idzie na CWU i 3000 kWh na CO. Przypominam, iż do grzania CWU piec hula wodę pod 80 stopni bo ma priorytet dogrzewania tak szybko jak się da. Bo jak bym grzał prądem to sprawność będzie 99%, a gazem ile z tego pójdzie w komin?

Proszę sprawdzić jaka jest temp. max. spalin w Twoim modelu kotła.

Temp. płomienia 1 200 - 1 300 st. C.

 

Mnie wychodzi, że sprawność kotła pracującego pełną mocą oscyluje w granicach 3-5% ;).

 

PS. ja mam ustawiona max. 65 st., zasobnik 45 st

PS2. w moim temp. spalin przy pracy 80/60 - 62 st, a przy pracy 50/30 - 42 st.

Edytowane przez Greengaz
PS2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakby nie liczyć DREWNEM wychodzi najtaniej .

 

1kWh kosztuje 10 groszy .

Liczysz sam koszt drewna?

Doliczyć należy: czas poświęcony na jego transport, przygotowanie (na moim osiedlu - cięcie piłą motorową, łupanie drewna siekierą), noszenie, rozpalanie, wywóz popiołu itd. Można policzyć po swoich stawkach godzinowych za wykonywaną osobiście pracę.

 

Ciekawe do ilu wzrosłaby kWh wtedy?

 

link2jack - o tym samym pomyśleliśmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już była dyskusja na ten temat w innym wątku...a ten dalej

Mam na ten temat teorię. Za każdym razem jak ten handlarz, co jednostek nie odróżnia, skłamie, rośnie mu nos. Drewniany oczywiście. Potem tym nosem pali w piecu i takie wartości wychodzą. Ale nie uważny jest i ma straty na paliwie nie mniejsze niż w promowanych przez siebie konstrukcjach:

 

1.Dobre wkłady kominkowe emitują znikome ilości zanieczyszczeń, co potwierdzają badania uprawnionych instytutów badawczych

Rośnie...

 

2. Kompletna bzdura, sprawność dobrych kominków to 80-90%

Rośnie!

 

3. Od lat są dostępne wkłady kominkowe które 100% powietrza do spalania pobierają z poza domu

Maleeeeje.

 

Ps. Sprawność kłamania 60%. To może znowu coś urosło, bo się wynik nie zgadza z punktem 2.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część mojej wiadomości to obraz, który udało mi się zachować przed wysłaniem odpowiedzi, która zakończyła się niepowodzeniem.

 

[ATTACH=CONFIG]380962[/ATTACH]

 

Inne alternatywy do rozważenia to grzanie prądem i akumulacja w buforze. Ktoś pisał też o grzaniu czystym prądem, jak to wygląda? Chodziło o opcje z wspominanym buforem ciepła i podłogówką czy bezpośrednio kable grzejne na prąd?

 

Jest jeszcze jeden aspekt przy wyborze źródła ciepła, który chyba nie został tu poruszony. Mamy po 30 lat więc jak narazie małe doświadczenie zawodowe. Różnica 12k między kosztem instalacji/eksploatacją np. gaz vs PC w tym momencie stanowi dużo większą część naszego budżetu/pensji niż będzie to za 5-10-15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dorzucam kamyczek kalkulacyjny: kolega ma w domu 110m2 pompę 6 kw (edit: 8 kW), temperatura w domu ustawiona na 21, mieszkają w dwie osoby, CWU też grzana pompą powietrzną.

 

Całość rachunków za prąd przy dużym telewizorze chodzącym prawie non stop to 200 zł miesięcznie, kiedy uśrednić rok. No i ten plus, że zupełnie bezobsługowo.

Edytowane przez czterylewerece
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kamyczek kalkulacyjny: kolega ma w domu 110m2 pompę 6 kw, temperatura w domu ustawiona na 21, mieszkają w dwie osoby, CWU też grzana pompą powietrzną.

 

Całość rachunków za prąd przy dużym telewizorze chodzącym prawie non stop to 200 zł miesięcznie, kiedy uśrednić rok. No i ten plus, że zupełnie bezobsługowo.

 

Jak dom izolowany?

 

Jaka pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian, o ile dobrze pamiętam, 18 cm, suporex 24 cm, pompa Toshiby (pardon, 8 kW, już poprawiłem post). detali izolacji podłóg, i parametrów okien nie pamiętam. Chociaż jak gadałem z nim wieczorem żeby doprecyzować, to mówił już że w zależności od długości sezonu bezpieczniej zakładać 220-240 zł średnią miesięczną (całego zużycia prądu przez dom) ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian, o ile dobrze pamiętam, 18 cm, suporex 24 cm, pompa Toshiby (pardon, 8 kW, już poprawiłem post). detali izolacji podłóg, i parametrów okien nie pamiętam. Chociaż jak gadałem z nim wieczorem żeby doprecyzować, to mówił już że w zależności od długości sezonu bezpieczniej zakładać 220-240 zł średnią miesięczną (całego zużycia prądu przez dom) ;)

 

Mowa o pompie powietrze-woda jak rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wątku wyłania się, że najlepsze jest ogrzewanie podłogowe. Nie jest jednak dla mnie jasne czy lepsze jest powietrzne takie jak np. to:

http://www.legalett.com.pl/oferta/produkty/system_grzewczy_legalett.html

czy wodne np. takie jak to:

http://sandersystem.pl/ogrzewanie/

 

Które jest lepsze powietrzne czy wodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...