Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Słowo klucz

Wszystko trzeba policzyć. U mnie wyszło tyle ile wyszło. Nie można generalizować i twierdzić że gaz droższy niż PC.... Oczywiście brałem pod uwagę PC ale miałem wycenę na T-cap 9kw bodajże na 19k wiec ponad 2x drożej niż gaz....

Dlatego siebie za przykład nie podaję. Takie ceny jak u Ciebie są w zdecydowanej mniejszości, zazwyczaj są wyższe i kształtują się, jak już pisałem wcześniej, średnio na poziomie 12-14 tys. zł. a koszt kWh z gazu jest 2x wyższy -- co przy cenie PC pozwala się jej zwrócić najdalej w przeciągu 6-10 lat. Czemu kosztów komina (i obróbki dekarskiej), który nosi stalowy komin gazowy, nie policzyłeś (a którego byś stawiać nie musiał przy grzaniu prądem)? Przecież gratis go nie dostałeś do kotła gazowego i też stanowi koszt instalacji.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego siebie za przykład nie podaję. Takie ceny jak u Ciebie są w zdecydowanej mniejszości, zazwyczaj są wyższe i kształtują się, jak już pisałem wcześniej, średnio na poziomie 12-14 tys. zł. a koszt kWh z gazu jest 2x wyższy -- co przy cenie PC pozwala się jej zwrócić najdalej w przeciągu 6-10 lat. Czemu kosztów komina (i obróbki dekarskiej), który nosi stalowy komin gazowy, nie policzyłeś (a którego byś stawiać nie musiał przy grzaniu prądem)? Przecież gratis go nie dostałeś do kotła gazowego i też stanowi koszt instalacji.

 

komin nie jest potrzebny do wylotu spalin kotła gazowego. mam komin więc go wykorzystałem. Gdybym go nie miał to wyrzut spalin byłby przez ścianę więc kosztów komina nie wliczam do kosztów wykonania kotłowni gazowej.... a czas zwrotu pc rzędu 6-10 lat jest dla mnie nie akceptowalny...już bardziej zdecydowałbym się na czysty prąd.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin stalowy w kominie wentylacyjnym. Co do spięcia kotłowni, 5h pracy i 300 zł uważam za całkiem niezły zarobek. Podłogówkę robiłem samodzielnie, wiec hydraulikowi pozostało tylko podłączenie powieszonych i uzbrojonych rozdzielaczy do pieca.... Jeszcze nie mam zbiornika CWU....

 

Sam widzisz, że ocierasz się z kosztami o różnicę w cenie, bo i kocioł jeden z tańszych, bo kanał wentylacyjny przecież nie za darmo, i kotłownia po super niskiej cenie.

 

Biorąc pod uwagę, iż dochodzą koszty serwisu, to zwrot z inwestycji w PC skraca się o tyle, ile procent rachunku za CO/CWU wynosi te 200 zł.

 

Acha, ten kocioł gazowy też chodzi na prąd :p także kolejną stówkę do rachunku za CO/CWU trzeba wrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, iż dochodzą koszty serwisu, to zwrot z inwestycji w PC skraca się o tyle, ile procent rachunku za CO/CWU wynosi te 200 zł.

 

producent pc nie wymaga corocznego serwisu??

 

Acha, ten kocioł gazowy też chodzi na prąd :p także kolejną stówkę do rachunku za CO/CWU trzeba wrzucić.

 

Dlatego, gdybym drugi raz podchodził do tematu, baardzo mocno rozważyłbym grzanie czystym prądem....

 

Swoimi wpisami chciałem tylko pokazać że mocno naciągane jest twierdzenie że kotłownia gazowa kosztuje tyle co PC... nie bronie na siłę gazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent pc nie wymaga corocznego serwisu??

 

 

 

Dlatego, gdybym drugi raz podchodził do tematu, baardzo mocno rozważyłbym grzanie czystym prądem....

 

Swoimi wpisami chciałem tylko pokazać że mocno naciągane jest twierdzenie że kotłownia gazowa kosztuje tyle co PC... nie bronie na siłę gazu...

 

Raczej pokazujesz, iż różnica jest niewielka, a wręcz niezauważalna, skoro można mieć rachunki 2-3 razy niższe (rocznie to może być 1000-2000 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin nie jest potrzebny do wylotu spalin kotła gazowego. mam komin więc go wykorzystałem. Gdybym go nie miał to wyrzut spalin byłby przez ścianę więc kosztów komina nie wliczam do kosztów wykonania kotłowni gazowej....

Ten Twój konkretny model można podpiąć z wyrzutem bocznym? Jaki jest koszt takiego wyrzutu?

 

a czas zwrotu pc rzędu 6-10 lat jest dla mnie nie akceptowalny...już bardziej zdecydowałbym się na czysty prąd.....

W takim razie na jaki okres budowałeś dom -- 5 lat? Jak tak podchodzisz do tematu, to nic dziwnego że nie jest to akceptowalne. Ja buduję dom na 15-20 lat i na taki okres obliczam opłacalność systemu grzewczego. Jeśli coś się zaczyna zwracać najpóźniej po 10 latach, to jest to zdecydowanie akceptowalne. Że U MNIE, uwzględniając możliwość chłodzenia domu i grzania basenu z PC, ten okres zwrotu zmniejszy się jeszcze bardziej, i u większości po zaplanowaniu także może się zmniejszyć, nie wspomnę.

 

producent pc nie wymaga corocznego serwisu??

Może i wymaga dla utrzymania gwarancji (ale nie wszyscy to narzucają), AFAIK kocioł gazowy trzeba serwisować ze względu na spadek sprawności.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Twój konkretny model można podpiąć z wyrzutem bocznym? Jaki jest koszt takiego wyrzutu?

 

większość kotłów gazowych może mieć wyrzut boczny, mój również...

 

W takim razie na jaki okres budowałeś dom -- 5 lat? Jak tak podchodzisz do tematu, to nic dziwnego że nie jest to akceptowalne. Ja buduję dom na 15-20 lat i na taki okres obliczam opłacalność systemu grzewczego. Jeśli coś się zaczyna zwracać najpóźniej po 10 latach, to jest to zdecydowanie akceptowalne. Że U MNIE, uwzględniając możliwość chłodzenia domu i grzania basenu z PC, ten okres zwrotu zmniejszy się jeszcze bardziej, i u większości po zaplanowaniu także może się zmniejszyć, nie wspomnę.

 

można tak pisać tylko zakładając ze przez ten okres 10 lat nic w pompie sie kosztownego nie zepsuje... a z tym jest różnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość kotłów gazowych może mieć wyrzut boczny, mój również...

Zatem jaki jest koszt systemu wyrzutu bocznego?

 

można tak pisać tylko zakładając ze przez ten okres 10 lat nic w pompie sie kosztownego nie zepsuje... a z tym jest różnie

Statystyki pokazują, że nie jest tak źle jak to niektórzy malują (szczególnie ci co nie mają, a mają zazwyczaj gaz albo paliwa stałe). Niemniej jednak z tego powodu jestem za tym aby kupować jak najtańsze pompy -- bo dzięki temu łatwiej i taniej się je naprawia, o ile w ogóle będą wymagać jakiejkolwiek interwencji. Dla przykładu moja powietrzna pompa ciepła chłodzi i grzeje od 8 lat -- sam ją na przypał instalowałem, nie zabezpieczyłem jednostki zewnętrznej, leje na nią, śnieg pada, liście lecą a działa. Ostatnio za 100zł czynnik mi dobili, bo trochę ubyło. To jedyny serwis przeprowadzony przez miniony okres eksploatacji. A przecież mówimy o gównianej chińskiej pompie ciepła ze sprężarką sanyo, najtańszej jaką wtedy znalazłem. Poważnie, te urządzenia są bardziej wytrzymałe niż się ludziom powszechnie wydaje, o czym świadczą okresy eksploatacyjne lodówek czy klimatyzacji w samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

można tak pisać tylko zakładając ze przez ten okres 10 lat nic w pompie sie kosztownego nie zepsuje... a z tym jest różnie

 

To jest rzecz martwa i wszystko może się zdarzyć, ale idąc tym tokiem rozumowania lepiej powrócić do jaskiń :)

 

Załóżmy że po 10-ciu latach wymieniam sprężarkę za 4tys. i pompa śmiga następne 10 lat. W tym czasie wydam na naprawę, CO i CWU około 16 000zł, a na gaz (nawet jeżeli kociołek w tym czasie nie padnie) ponad 30 000zł. Widzisz różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10k różnicy jest niezauważalne???

 

Nie, podałem po ile dziś można mieć PC, w okolicy 13-14k, a kompletną kotłownię gazową być może z 2k taniej, co już w 3 roku staje się wyborem gorszym.

 

Zwracam przede wszystkim uwagę na fakt, iż PC zwłaszcza małej mocy tanieją ( w ogóle jest dziś duży wybór, 10 lat temu takich nie było), natomiast kotły gazowe wręcz drożeją.

 

Dla czytających w moim mniemaniu istotniejsze jest, jakie są możliwości dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meeting???

 

Rozpatruję PC PW o mocy 7-9KW, zarówno LG, Samsung jak i Panasonic dają mi dziś cenę w okolicy 15 000 brutto.

 

Oczywiście, że mają też droższe wersje, np. all-in-one, ale równie dobrze można kupić kocioł gazowy za 7-8k.

 

Najbardziej nie rozumiem, dlaczego jest awersja do niewiele droższego rozwiązania, kiedy budowa domu pochłania 400-500k, a po wprowadzeniu się koszty stałe będą jedyną rzeczą, która miesiąc w miesiąc będzie kosztować (jakoś na firanki, sofę czy meble nikt nie żałuje dopłacić, a po kilku latach i tak się wiele zmenia, bo jedno się opatrzy a drugie zniszczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rzecz martwa i wszystko może się zdarzyć, ale idąc tym tokiem rozumowania lepiej powrócić do jaskiń :)

 

Załóżmy że po 10-ciu latach wymieniam sprężarkę za 4tys. i pompa śmiga następne 10 lat. W tym czasie wydam na naprawę, CO i CWU około 16 000zł, a na gaz (nawet jeżeli kociołek w tym czasie nie padnie) ponad 30 000zł. Widzisz różnicę?

 

ja w nowym piecu gazowym wymieniałam wentylator za chyba 2 tys.

Więc nie tylko PC potrafi się zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator kosztował 2 tysiące? W takim razie kupując taki kocioł na części kosztowałby chyba z 20 tys. Ja za swój kocioł w zeszłym roku zapłaciłem 4150 zł.

 

Tak to niestety już jest. Spróbuj złożyć taki piec z dostępnych na rynku kawałków a zobaczysz ile "automatyzacja" procesu kosztuje.

 

Z drugiej strony ktoś te piece robi żeby na nich zarabiać ( na ich serwisie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...