Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Planuję budowę domu (parter + podasze użytkowe) o pow. użytkowej 99 m2. Jako sposób ogrzewania bedzie zastosowana pompa ciepła z podłogówką. Już kilkakrotnie słyszałem, że to za mało, aby zimą utrzymać odpowiednią temperaturę i jednoczesnie nie wpaść w duże rachunki za prąd. Wczoraj na spotkaniu z instalatorem otrzymałem propozycję dołączenia do bufora kominka z płaszczem wodnym.

Mam takie pytania do obeznanych w temacie. Czy jest to dobra propozycja? I przede wszystkim aż tak bardzo opłacalna? Pytam, ponieważ od kilku osób słyszałem, że kominek z płaszczem wodnym to nie do końca dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę domu (parter + podasze użytkowe) o pow. użytkowej 99 m2. Jako sposób ogrzewania bedzie zastosowana pompa ciepła z podłogówką. Już kilkakrotnie słyszałem, że to za mało, aby zimą utrzymać odpowiednią temperaturę i jednoczesnie nie wpaść w duże rachunki za prąd. Wczoraj na spotkaniu z instalatorem otrzymałem propozycję dołączenia do bufora kominka z płaszczem wodnym.

Mam takie pytania do obeznanych w temacie. Czy jest to dobra propozycja? I przede wszystkim aż tak bardzo opłacalna? Pytam, ponieważ od kilku osób słyszałem, że kominek z płaszczem wodnym to nie do końca dobry wybór.

 

Kominek z PW to świetny pomysł pod warunkiem, że masz ...swój las. Jeśli chcesz kupować opał (drewno, brykiet a ten ostatni drogi i coraz droższy) to przemyśl sprawę. Ja mam podłogówkę, kocioł gazowy i kominek z PW. Podoba mi się kominek i nie zrezygnuję z niego ale staje się on coraz droższą fanaberia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę domu (parter + podasze użytkowe) o pow. użytkowej 99 m2. Jako sposób ogrzewania bedzie zastosowana pompa ciepła z podłogówką. Już kilkakrotnie słyszałem, że to za mało, aby zimą utrzymać odpowiednią temperaturę i jednoczesnie nie wpaść w duże rachunki za prąd.

Ci co tak ci mówią wprowadzają cię w błąd. Prawdopodobnie nieświadomie.

Ale jak jednocześnie proponują ci do tego bufor i kominek z PW, to już jak najbardziej świadome :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilkakrotnie słyszałem, że to za mało, aby zimą utrzymać odpowiednią .

 

Od kogo?

 

Mam podobą użytkową i pc, pełny rok ogrzewania i cwu to ok 970zł, odejmij teraz średnio 480zł rocznie na cwu( ok 40-50zł miesięcznie cwu) to ogrzewanie mi wyszło prawie 500zł. W domu 22,5st.

 

Pakowanie 10-20 tys w kominek? Moja się z celem. Miałem kominek w poprzednim domu i naprawdę szkoda zachodu i pieniędzy.

Edytowane przez cob_ra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę domu (parter + podasze użytkowe) o pow. użytkowej 99 m2. Jako sposób ogrzewania bedzie zastosowana pompa ciepła z podłogówką. Już kilkakrotnie słyszałem, że to za mało, aby zimą utrzymać odpowiednią temperaturę i jednoczesnie nie wpaść w duże rachunki za prąd.

Kto Ci takich głupot nagadał? Przecież pompy ciepła grzeją ogromne domy, wujek żony ma dom 550m2 z basenem krytym, grzeje dom pompą i jakoś nigdy basen mu nie zamarzł. :p Nowoczesny dom, nawet przeciętnie zbudowany i ocieplony o pow. 100m2 to maksymalne straty 4kW i zapotrzebowanie w porywach 6MWhrok. Taki dom się czystym prądem grzeje montując druty w podłodze, a za różnicę w koszcie instalacji na podłogówce wodnej i pompie ciepła panele na dach wrzuca. Szczególnie że ceny paneli zaczynają w końcu dołować na fali zniesienia cła antydumpingowego i zaprzestania inwestycji w farmy PV przez rząd chiński. Pompa ciepła to może nie jest złe wyjście, ale jednak są lepsze rozwiązania do takich małych domów.

 

Wczoraj na spotkaniu z instalatorem otrzymałem propozycję dołączenia do bufora kominka z płaszczem wodnym.

Mam takie pytania do obeznanych w temacie. Czy jest to dobra propozycja? I przede wszystkim aż tak bardzo opłacalna? Pytam, ponieważ od kilku osób słyszałem, że kominek z płaszczem wodnym to nie do końca dobry wybór.

Bardzo zła propozycja, koszt instalacji kosmiczny (komin, wkład, bufor) i niska sprawność -- nigdy się to nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kogo?

 

Mam podobą użytkową i pc, pełny rok ogrzewania i cwu to ok 970zł, odejmij teraz średnio 480zł rocznie na cwu( ok 40-50zł miesięcznie cwu) to ogrzewanie mi wyszło prawie 500zł.

 

Pakowanie 10-20 tys w kominek? Daj sobie spokój.

 

Tak z czystej ciekawości, jaką temperaturę utrzymujesz w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto Ci takich głupot nagadał? Przecież pompy ciepła grzeją ogromne domy, wujek żony ma dom 550m2 z basenem krytym, grzeje dom pompą i jakoś nigdy basen mu nie zamarzł. :p Nowoczesny dom, nawet przeciętnie zbudowany i ocieplony o pow. 100m2 to maksymalne straty 4kW i zapotrzebowanie w porywach 6MWhrok. Taki dom się czystym prądem grzeje montując druty w podłodze, a za różnicę w koszcie instalacji na podłogówce wodnej i pompie ciepła panele na dach wrzuca. Szczególnie że ceny paneli zaczynają w końcu dołować na fali zniesienia cła antydumpingowego i zaprzestania inwestycji w farmy PV przez rząd chiński. Pompa ciepła to może nie jest złe wyjście, ale jednak są lepsze rozwiązania do takich małych domów.

 

 

Bardzo zła propozycja, koszt instalacji kosmiczny (komin, wkład, bufor) i niska sprawność -- nigdy się to nie zwróci.

 

Też mnie to zastanawia. Otrzymałem ofertę na powietrzną pompę ciepła (w formie ogrzewanie + CWU) bez bufora, dwie opcje: moc grzewcza 4 kW (+3kW grzałki) = 7kW oraz 4,29 kW (+6kW grzałki) = 10,29kW. Przekazałem ją do instalatora i stwierdził, że w przypadku temperatur poniżej -5stC grzałka pociągnie wysokie koszty zużycia prądu. Stąd jego propozycja kominka z płaszczem wodnym i dołączenia bufora, który podgrzewany będzie w taryfie nocnej.

Kominek jak dla mnie to tylko czysto dekoracyjny element, który nie wiem czy będę wykorzystywał regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta słabsza: Panasonic SDC 7kW KIT-WC07H3E5

Ależ ta pompa ma na samej sprężarce 7kW przy +7sC i 35sC grzania tj. A7W35, przy A-7W35 ma 5kW (gdy zapotrzebowanie domu wynosi <3kW), A-15W35 pewnie te 3,5kW jeszcze wyciągnie, więc na znaczną część sezonu (poza paroma nocami zimniejszymi) spokojnie wystarczy bez używania grzałek. A nawet jeśli ich w końcu użyje, to i tak zrobi pewnie w nocnej, tańszej, taryfie żeby dogrzać CWU. Zatem w świetle powyższego to co poniżej...

 

Przekazałem ją do instalatora i stwierdził, że w przypadku temperatur poniżej -5stC grzałka pociągnie wysokie koszty zużycia prądu.

...nie jest prawdą.

 

Kominek jak dla mnie to tylko czysto dekoracyjny element, który nie wiem czy będę wykorzystywał regularnie.

To rozważ w ogóle rezygnację. Poważnie, da się bez tego żyć. ;)

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszecie.

W którym miejscu i kto? Możesz być nieco bardziej precyzyjny?

 

Panas 7kW ma moc przy A-15/W35 -> 4,6kW

No to jeszcze lepiej niż sobie na szybko założyłem (utkwiła mi w głowie wartość julkowego Ansluta).

 

Daikin 4kW moc A-15/W35 -> 4,71kW

Patrzę w kartę i widzę że ta jednostka ma 5,12kW przy Ta grzania DB/WB 7°C/6°C - LWC 35°C (DT = 5°C), czyli tyle samo co Panas. Przy -15 sC całkiem podobnie.To i przy -20 będzie prawie tak samo.

 

No ale tak to wygląda jak się nie wie, a pisze :bash:

Mnie się zwyczajnie nie chciało grzebać w kartach, tylko weryfikowałem oczywistą bzdurę instalatora że przy -5sC pompa będzie używać grzałek. Nie będzie.

 

Panas rządzi na tym forum. :popcorn:

Może dlatego że jest 4-5 klocków tańszy na starcie?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuciłeś Daikina, bo ma 4 w nazwie. Okazuje się, że Panas7kW==(prawie)Daikin 4kW.

Nic nie wyrzuciłem, tylko celowo wziąłem Panasa by wykazać że on wcale nie ma 7kW, a znacznie mniej w warunkach zimowych (i tylko po to aby udowodnić JEDNĄ błędnie postawioną przez jakiegoś ignoranta tezę). Nie wszyscy wiedzą że ta moc jest zazwyczaj podawana dla pracy sprężarki przy A7W35 oraz co to w ogóle znaczy. Sławetny meeting podaje moc nominalną dla A20W35 stąd wydaje się być "tani".

 

Możesz podać dane moc i COP dla Panas A-20/W45 oraz A-20/W50. Czekam

Nie mogę, bo takich danych nie ma. Co nie znaczy że pompa nie działa, bo nawet w instrukcji jest napisane, że poniżej -15 działać może z niższą sprawnością do wyłączenia (sprężarki) włącznie. To są ogóle bardzo podobne pompy (no bo trudno aby były inne w tym samym przedziale cenowym), jeśli jedna działa i ma praktycznie identyczne parametry w wyższym zakresie co druga to i druga działa z prawie identycznymi parametrami na -20. Rzecz w tym, że temperatur poniżej -15sC jest tyle co kot napłakał. Nawet jeśli się grzałki w Panasie się załączą gdy Daikin będzie pracować na sprężarce (co zdrowe dla niej nie jest) to i tak się koszt w różnicy zakupu nie zwróci.

 

No właśnie nie zawsze.

Dlatego napisałem o ceny z ciekawości.

Nie zawsze to znaczy kiedy? Jak ktoś daje oficjalnie na rynku znacznie wyższe ceny, a niższe tylko tym co się potrafią targować, to nie jest dla mnie wart funta kłaków. Tymczasem z tego co widzę pobieżnie na rynku (nie rozkminiam szczególnie rynku powietrznych pomp, bo instaluję gruntówkę) Daikin jest droższy od Panasa o min. 4k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Ty rusz głową. Skąd wiesz, że Panas ma większą moc? Zgadujesz?

 

A podasz moce i COP dla tego Panasa dla -20C? Szczególnie dla W50.

 

Tylko przy 2-5C tej mocy nie potrzeba tyle co przy np. -15. Jeżeli przy -20C potrzebujemy np 5kW to ile będzie przy 2-5C ?

 

Daikin A2/W35 -> 5,5kW. .

 

6.55kW

Jesli jest tansza o te 2,5tyś, to tym bardziej dla kilkunastu dni ze srednia dobową ponizej -15C nie ma sensu przepłacac.

 

Jaki ma sens pytanie o moc i COP Panasa przy -20C, skoro sam piszesz, że

Ja używam grzałek od -10 do CWU od -15 tylko grzałki.
Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...