Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Samoróbki, których termostat umieszczasz gdzie chcesz (daleko od grzejnika).

Tylko jaki sens ma precyzyjny termostat do grzania w taniej taryfie?

 

Samoróba to nie problem ale ale DIY ześmietnika zawsze wygląda jak ze śmietnika . A jak DIY ma być ładne to kosztuje w okolicach fabrycznych rozwiązań.

 

Precyzyjne dlatego żeby skończył grzać jak zrówna się s podłogą a podłoga będzie ładować dalej.Szybsze uzyskanie komfortu o to chodzi

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Precyzyjne dlatego żeby skończył grzać jak podłoga dojdzie do momentu w którym ma skończyć grzać a podłoga będzie ładować dalej

 

To tym bardziej samoróbka - ale sterowana nie temperatura powietrza, a załączana z zegara a wyłączana po osiągnięciu przez podłogę zadanej temperatury. I jeszcze pytanie, czy ta zadana temperatura podłogi ma być ustawiana ręcznie, czy może na podstawie krzywej grzewczej i temperatury zewnętrznej?

 

Tylko jaki sens ma takie rzeźbienie, jak temperatura powietrza przy podłogówce ma amplitudę z pół stopnia bez grzania w drogiej strefie? To termostaty zazwyczaj mają większą histerezę.

I to najwyższą uzyskuję ... wtedy, kiedy chciałbyś odpalać kaloryfery.

 

attachment.php?attachmentid=439685

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik ma podnieść szybko temperaturę na piętrze ale poniżej zadanej podłogówki.

Sadziłem że grzejniki z precyzyjnym termostatem mają histerezą 0,1* .

 

Obecne sterowanie jeszcze nie testowane w warunkach bojowych to DIY. Ale ma opomiarownie, pogodówkę bez krzywej, czasówkę, termostaty parter i piętro, termostat cwu , zabezpieczenie kolektora przed przegrzaniem, temp zailania i powrotu kolektora, temp bojlera w trzech miejscach, zabezpieczenie przed przegrzaniem grzałki w rurze, cyrkulacja i ... coś tam pewnie jeszcze

 

Minimalna histereza 0,1*

 

Po zimie chyba przejdę z g12w na g12 . G12w niema dziennego okienka i tu jest problem no ale zato startuje od 21

 

A to rzeźba ster.jpg

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega, który ma PV i PC powietrze-powietrze też zachęca mnie do wariantu nr 3.

 

Tak więc teraz muszę szukać ofert lub czekać na kogoś kto przeczyta ten wątek i sam się do mnie zgłosi

 

Ja przekornie powiem że jak masz gaz to zainstaluj piec kondensacyjny za 5-6 tyś plus zbiornik 150 l z grzałką i masz temat z głowy :) nie wiem jak z dofinansowaniem ale ja z programu czyste powietrze dostałem 6 tyś. Jak dołożysz panele to będziesz miał CWU za free a reszte ogrzewania opędzi ci kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam osoby, firmy która mogłaby profesjonalnie doradzić i zrobić odpowiedni montaż wybranego rozwiązania.

Warszawa

Budżet tak do 25 tys zł

 

- dom jednorodzinny około 100m2, użytkowany przez 2 osoby

- dotychczas był ogrzewany drewnem, ale funkcja palacza stała się zbyt uciążliwa oraz jestem świadomy bardzo niskiej optymalności tego rozwiązania.

- ogrzewanie na prąd raczej odpada bo mam prąd drogi, budowlany -> 0,65zł/kWh z czego 142zł to stałe+opłaty związane z opłatami handlowymi i dystrybucją

- w łazience bojler na prąd 80l (w sumie i tak za dużo i chyba będą go zmieniał na mniejszy)

- na podstawie wypowiedzi forum oraz wstępnego rozeznania szedłbym w stronę kominka/pieca na pelet

- tylko zastanawiam się czy z instalacją wodna i grzejnikami czy samo powietrze?

- oraz jaka firma i model?

 

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

 

[ATTACH=CONFIG]445077[/ATTACH]

Obrabianie kotka, za pomocą młotka.

SPAM.

Jak chcesz śmieciucha, to idź do działu ze śmieciuchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę pytanie nie spam. To wątek o najtańszym ogrzewaniu i człowiek szuka rady na temat najtańszego ogrzewania.

 

-

- ogrzewanie na prąd raczej odpada bo mam prąd drogi, budowlany -> 0,65zł/kWh z czego 142zł to stałe+opłaty związane z opłatami handlowymi i dystrybucją

 

- na podstawie wypowiedzi forum oraz wstępnego rozeznania szedłbym w stronę kominka/pieca na pelet

- tylko zastanawiam się czy z instalacją wodna i grzejnikami czy samo powietrze?

- oraz jaka firma i model?

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]445077[/ATTACH]

Śmieciuch, jak nic.

Tylko szuflować.

Tak, wiem.

Jestem czasem złośliwy.

Przenieś temat do działu ze śmieciuchami.

 

- dotychczas był ogrzewany drewnem, ale funkcja palacza stała się zbyt uciążliwa

]

Chce zmienić kominek, na kominek dotychczasowy który już ma, ale mu nie pasuje, lub pellet.

Kominek ma, nie pasuje, ale chce go ponownie.

Masło maślane.

Śmieciuch dotychczasowy, na śmieciuch który ma obecnie, a mu nie pasuje + na/lub uzupełniający śmieciuch z podajnikiem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany. W czym problem, żeby zmienić na G?

Żeby ocenić co będzie optymalne trzeba znać ilość kWh potrzebnych do ogrzania - czyli OZC bo ze zużycia drewna to wróżenie z fusów, bo pewnie nie wiadomo jaka wilgotność ani jaka sprawność spalania.

 

Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?

 

Nie każdy musi wiedzieć, jak wyliczyć OZC. To zadanie dla specjalistów. Jeśli masz ochotę, poszukaj specjalistów Viessmann w okolicach Warszawy - tu masz mapę i kontakty do osób - zobacz co oferuję i zdecyduj czy warto poprosić o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Brak odbioru budynku. Co do OZC nie wiem za bardzo jak to wyliczyć, ściany są takie, że na zew. jest pustak w środku 10cm styropianu i pół pustaka. Ogrzewałem to drzewem ale szło mi okolo 18m3. Dlatego szukam kogoś kto mógłby profesjonalnie odpłatnie doradzić, co i jak należy zrobić. Możecie kogoś polecić w Warszawie?

 

18 mp drewna na 100 m2 powierzchni to tak z 3x za dużo. Albo palisz mokrym drewnem, albo Twoja spalarka ma dramatycznie niską sprawność, albo którędyś Ci ciepło ucieka. Pobaw się na https://cieplowlasciwie.pl/ i zobacz co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Budynek z lat 70. Ok. 120 metrów.

 

Obecnie ogrzewany ekogroszkiem.

 

Nieocieplony, ale chcę ocieplić elewację równolegle z modernizacją ogrzewania.

 

Za parę lat w ulicy może pojawić się sieć gazowa, ale nie wydaje się to być niczym pewnym (firma już miała ją budować, byli w trakcie wykonywania projektu sieci, miałem warunki przyłączenia, po czym się wycofała, tłumacząc się koronawirusem – nie są w stanie powiedzieć, czy inwestycję zrealizują za rok, dwa, pięć czy dziesięć i wypowiadają umowę o przyłączenie).

 

Mam oferty na pompę ciepła PW oraz na zbiornik na propan + kotłownię. Łącznie propan (kotłownia + zbiornik) powinien wyjść ok. 24 tys. zł, na pompę mam oferty w kwocie 30-34 tys. zł (co ciekawe, firma oferująca pompę Mitsubishi zaproponowała niższą cenę, niż firma oferująca T-Capa).

 

Po odjęciu dotacji z Czystego Powietrza według nowych zasad, pompa wychodzi jednak nieco taniej (na propan dostanę ok. 5000 zł dotacji, na pompę – aż 13500 zł).

 

Do pompy trzeba doliczyć koszty elektryka i ew. modernizacji przyłącza elektrycznego, ale przy gazie też mogą pojawić się jeszcze jakieś koszty.

 

W przypadku dobrze ocieplonego budynku z podłogówką raczej nie byłoby dyskusji. Ale tutaj jest instalacja grzejnikowa i stary budynek, który nie wiadomo, na ile skutecznie uda się ocieplić.

 

Inna rzecz, że nawet przy niewiele większym koszcie grzania propanem, może to być atrakcyjna opcja z uwagi na możliwość przejścia na gaz ziemny, gdy i jeśli pojawi się w ulicy sieć.

 

Z drugiej strony, przy pompie ciepła można założyć PV (ale nie chcę tego na razie robić, bo jest koncepcja nadbudowy w dalszej przyszłości na tym domu, z płaskim dachem, poddasza, i to będzie oznaczało konieczność demontażu i ponownego montażu paneli).

 

No i pewną niedogodnością pompy ciepła jest to, że o ile kocioł gazowy da się w miarę bezproblemowo zasilić awaryjnie z małego agregatu czy nawet przez jakiś czas z UPS-a, agregat będący w stanie zasilić pompę ciepła to już duże koszty. Dotąd miałem raczej stabilne zasilanie (średnio jedna, maksymalnie kilkunastogodzinna awaria na rok, a było też kilka lat bez żadnej awarii; poza tym te awarie to raczej latem przy burzach, zimą to była absolutna rzadkość), ale ostatnio coś się z tą siecią popsuło i w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem już chyba z 5 czy 6 awarii (choć większość dotyczyła jednej fazy, awaria na wszystkich 3 fazach była jedna, za to ponad 12-godzinna – można pomyśleć o pompie jednofazowej i raczej nie powinno być problemów).

 

 

Pytanie – jak szacować porównanie kosztów ogrzewania propanem do pompy ciepła dla tego samego budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kpc21

 

Mam dom 130 m2 z lat 30-tych ubiegłego wieku, ocieplony 13 cm styropianu ściany, a strych 15 cm wełny oraz 10 cm styropianu.

U mnie wystarczy pompa ciepła 6 kW grzejąca w sezonie grzewczym 24 h/dobę.

 

Ociepl budynek "ile się da", pewnie wtedy zmieścisz się w pompie o mocy 6-8 kW.

 

Nie pchał bym się w gaz z baniaka.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że po sąsiedzku ktoś właśnie stawia domek kanadyjski, piętrowy, i... butla za domem. Przy czymś takim bym się nie zastanawiał, tylko walił pompę ciepła, ostatecznie – ogrzewanie elektryczne.

 

Ja mam wątpliwości co do termiki tego budynku, bo dotychczas w ostrzejszych momentach zimy zdarzało mi się grzać nawet na 70-80 stopni, a w wypowiedziach innych czytam, że mając ekogroszek w nieocieplonych domach o podobnym metrażu dobijali do 40-50 stopni i to wystarczało. Tyle to i ja miałem, ale w normalne dni zimy (i to takiej z ostatnich lat), a nie w te zimniejsze.

 

Po ociepleniu zapotrzebowanie domu na ciepło się zmniejszy... ale na ile?

 

Audyt średnio mnie przekonuje, bo... co standardowo jest "wsadem" do takiego audytu? Projekt budowlany budynku? Gdy tych 50 lat temu do projektów podchodziło się dosyć luźno (powiecie, że teraz też z tym różnie bywa, ale wydaje mi się, że wtedy było luźniej, niż dziś), nie było źródeł wiedzy na temat budowania (żeby zweryfikować, czy np. wykonawca cię nie oszukał), a budowało się z tego, co akurat było dostępne, a nie z tego, co w projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo prąd będzie droższy, bo budowa elektrowni będzie musiała się zwrócić...

 

Niby w obecnych czasach przy dzisiejszej technologii OZE nie opłaca się już budować jądrówek... Chociaż nie bardzo to sobie wyobrażam biorąc pod uwagę brak stabilności OZE.

 

Bardziej potrzebne na pewno mogą być inwestycje w elektrownie szczytowo-pompowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...