Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Podsunę Ci tu opis projektu budynku pasywnego ,będziesz mógł się wzorować na grubościach izolacji i innych elementów budynku ,jak obniżyć koszty ogrzewania ,jest tam źródło ciepła – pompa ciepła powietrze/woda.

 

http://klasteroze.it.kielce.pl/upload/DOKUMENTY/SEMINARIA/11_05_2010/Budynek%20Pasywny%20W%20Wolce.pdf

 

Patrząc na ten projekt co linkujesz to ciekawe z czego on jest pasywny.?? No chyba że poszli tylko na jeden współczynnik czyli ZAPOTRZEBOWANIE. Dając wybór klientowi czyli ZAPOTRZEBOWANIE lub OBCIĄŻENIE zakpili sobie z idei pasywności lub nie rozumieją tego. Zapotrzebowanie pokazuje klasę energooszczędności domu czyli w tym przypadku to co nazywają pasywnością jest tak naprawdę najlepszym domem energooszczędnym ale nie PASYWNYM. O prawdziwej pasywności powinno świadczyć OBCIĄŻENIE CIEPLNE czy dom w sposób pasywny się ogrzeje czy nie. A żeby tak się ogrzał to od południa dom powinien mieć duże przeszklenia. Powinno się tak wszystko zgrać aby dom nie potrzebował więcej jak 10W/m2 a zarazem bez pomp ciepła aby nie potrzebował więcej jak 15kWh/m2r albo jeszcze mniej. Domek z linku jest mocno energooszczędny i temu potrzebuje pompę do CO a z pasywnym nie ma nic wspólnego. Ale aby instytut mógł sprzedać certyfikat to musiał pójść na ustępstwo bo inaczej prawie nikt by takiego certyfikatu by nie chciał bo mało jest domów które spełnią dwa warunki na raz a tak to powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pierwszym warunkiem jest 10 W/m2

a później jest 15 kWh/m2 rok

 

Przy certyfikacie jest wybór więc główna zasada poszła się je...ć byle tylko sprzedać papier. Dzięki temu miedzy innymi domy parterowe mogą być pasywne czy takie które nie są ustawione na słońce a nawet takie co maja orientację głównie na północ. Nie wiem kto takie ustępstwo zaakceptował ale to był błąd i przez to idea pasywności prawie straciła swoją ideę. Bo skoro nie trzeba się trzymać żelaznych zasad przy projektowaniu aby mieć dom pasywny tylko starczy dać 30cm styro na ściany i w podłodze a w dachu do 50cm, za pomocą foli dobrze uszczelnić dom i mieć zapotrzebowanie poniżej 15kWh/m2r i to wystarcza aby mówić że się ma dom pasywny to jest to wielkie nieporozumienie. A tym bardziej jeszcze jak ktoś do takiego domu chce wpakować sobie najlepiej z 3 alternatywne źródła ogrzewania z kominkiem na czele!!! Wielka kpina i nic poza tym. Jak słyszę te wszystkie mądrowania o pompie ciepła w domu pasywnym z kominkiem i jeszcze nie wiadomo z czym aby przypadkiem zimno nie było to się nie dziwię że koszt tego domu może wyjść nawet 50% większy. Przez takich mózgowców potem są opinie na temat takich domów że się nie opłaca i szkoda kasy. A tak naprawdę to taki dom powinien być szczelny, porządnie zaizolowany aby nie potrzebował źródła ciepła a na w razie czego to starczy jakiś grzejnik elektryczny za parę stówek do ogrzania. I wtedy koszt tego domu powinien wyjść po jednych pieniądzach lub może nawet taniej. Jak ktoś chce pompy ciepła czy kominki to niech buduje domy 3l-5l lub gorsze bo w takich to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu prąd odpada ? Dzisiaj moze byc tanszy niż gaz ziemny.

Grzeje pompą i zuzylem na ogrzewanie 1900kWh czyli gdybym grzal prądem zuzylbym ok.5700kWh czyli jakieś 1600zl.

Dużo ? Chyba nie.

A powiedz mi, szanowny kolego, jaką temperaturę powietrza maksymalnie da się z takiej pompy wyciągnąć w zimie, np. jak na zewnątrz jest -5 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A powiedz mi, szanowny kolego, jaką temperaturę powietrza maksymalnie da się z takiej pompy wyciągnąć w zimie, np. jak na zewnątrz jest -5 C.

Ze 40st.C ?

Maks.temperatura zasilania to 55st.C

Przy -5st.C temperatura zasilania to ok.32st.C i 23st.C w domu.

Przy -18st.C temperatura zasilania była 38st.C,również 23st.C w domu i pompka chodziła przy takich warunkach ok.7h na dobę na ogrzewanie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 40st.C ?

Maks.temperatura zasilania to 55st.C

Przy -5st.C temperatura zasilania to ok.32st.C i 23st.C w domu.

Przy -18st.C temperatura zasilania była 38st.C,również 23st.C w domu i pompka chodziła przy takich warunkach ok.7h na dobę na ogrzewanie.

Rozumiem, że wyższą temperaturę też da się osiągnąć, np. 25 st. C? Dopiero raczkuję w technologii pomp ciepła, więc jeśli masz jakieś wiarygodne materiały na ten temat (nie chodzi mi o informacje, które można na ulotkach sprzedawców przeczytać) to poproszę, może być na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Masz forum od tego gdzie jest mnóstwo użytkowników takich pompek,nie uznaje PW.

Oczywiście 25st.C osiągniesz bez problemu ale przy pidlogowce pow.23st.C w domu jest sauna.

Jeśli będziesz mieć grzejniki to pompa do nich się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten projekt co linkujesz to ciekawe z czego on jest pasywny.?? No chyba że poszli tylko na jeden współczynnik czyli ZAPOTRZEBOWANIE. Dając wybór klientowi czyli ZAPOTRZEBOWANIE lub OBCIĄŻENIE zakpili sobie z idei pasywności lub nie rozumieją tego. Zapotrzebowanie pokazuje klasę energooszczędności domu czyli w tym przypadku to co nazywają pasywnością jest tak naprawdę najlepszym domem energooszczędnym ale nie PASYWNYM. O prawdziwej pasywności powinno świadczyć OBCIĄŻENIE CIEPLNE czy dom w sposób pasywny się ogrzeje czy nie. A żeby tak się ogrzał to od południa dom powinien mieć duże przeszklenia. Powinno się tak wszystko zgrać aby dom nie potrzebował więcej jak 10W/m2 a zarazem bez pomp ciepła aby nie potrzebował więcej jak 15kWh/m2r albo jeszcze mniej. Domek z linku jest mocno energooszczędny i temu potrzebuje pompę do CO a z pasywnym nie ma nic wspólnego. Ale aby instytut mógł sprzedać certyfikat to musiał pójść na ustępstwo bo inaczej prawie nikt by takiego certyfikatu by nie chciał bo mało jest domów które spełnią dwa warunki na raz a tak to powinno być.

Cały czas zapominasz kamilu o jednej podstawowej rzeczy to zapotrzebowanie i obciążenie dotyczy nie tylko ogrzewania ale również chłodzenia i wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas zapominasz kamilu o jednej podstawowej rzeczy to zapotrzebowanie i obciążenie dotyczy nie tylko ogrzewania ale również chłodzenia i wentylacji.

Nieprawda, projektowe obciązenie cieplne dotyczy tylko ogrzewania, zapotrzebowanie na ciepło dotyczy ogrzewania i chłodzenia.Straty na wentylację uwzględniane są przy ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż może niekoniecznie gdyż dokładne kryteria domów pasywnych podają nie tylko heating load ale również cooling load http://passiv.de/downloads/03_certfication_criteria_residential_en.pdf

 

Tu chodzi raczej o to ze pojęcie "projektowe obciązenie cieplne" ujęte w normie PN-EN 12831:2006 dotyczy ogrzewania, dla chłodzenie jest wyliczana tzw. moc chłodnicza. To kwestia nazewnictwa w róznych językach i normach.

Nie wiem jak dokładnie przetłumaczyc pojęcie "cooling load" oraz "heating load", z jednostki wynika ze chodzi o wsp fiHL odniesiony do powierzchni fiHL,A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiliśmy o domach pasywnych i jasno z definicji Passive Hause Institut wynika iż na terenach na których domy wymagają chłodzenia dla utrzymania komfortu termicznego ( to też jest też doprecyzowane ) w lecie jest wymóg nie przekroczenia wartości podanej wzorem

Cooling1 (including dehumidification2)

Total cooling demand ≤ 15 kWh/(m²a) + 0.3 W/(m²aK) DDH

or alternatively: cooling load ≤ 10 W/m²

AND cooling demand ≤ 4 kWh/(m²aK) ϑe + 2 0.3 W/(m²aK) DDH – 75 kWh/(m²a)

but not greater than: 45 kWh(m²a) + 0.3 W/(m²aK) DDH

czyli obciążenie cieplne dla chłodzenia nie może przekroczyć 10W/m2 co by oznaczało że dla domku 150 m2 maksymalne obciążenie nie może przekroczyć 1500 W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko mi do wiedzy asolta w zakresie obliczeń ale po prostu podałem definicję ze strony Instytutu który to wymyślił .

W/g mnie jednak dom pasywny wcale nie jest komfortowy z racji na różne ograniczenia które ze sobą niesie . Dom jest dla mnie a nie ja dla domu . Nie rozumiem też dlaczego większość użytkowników PC czy kabli staje się niewolnikami taryf - kilkaset złotych w skali roku nie jest warte w/g mnie grzania w nocy gdy bardziej komfortowa jest niższa temperatura i unikania grzania w dzień ( poza godzinami 13-15 - taniej taryfy ) kiedy chciałbym aby było nieco cieplej niż w nocy ( o gotowaniu w ciągu 13-15 czy włączaniu pralki po 22 nie wspomnę ). Dla komfortu termicznego ważne jest nie tylko zmierzona temperatura ale również odczuwalna przez człowieka obecność lub nie źródła ciepła ( również z tego powodu nie zdecydowałem się na drogę domu pasywnego i rezygnację z CO ) .Ja wiem że fajnie się pochwalić na forum najniższymi rachunkami za CO i CWU ale nie wszystko co najtańsze jest najlepsze. :bye:

Oszczędności tak ale nie kosztem komfortu - a co tam hedonista jestem i tyle.

Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko mi do wiedzy asolta w zakresie obliczeń ale po prostu podałem definicję ze strony Instytutu który to wymyślił .

W/g mnie jednak dom pasywny wcale nie jest komfortowy z racji na różne ograniczenia które ze sobą niesie . Dom jest dla mnie a nie ja dla domu . Nie rozumiem też dlaczego większość użytkowników PC czy kabli staje się niewolnikami taryf - kilkaset złotych w skali roku nie jest warte w/g mnie grzania w nocy gdy bardziej komfortowa jest niższa temperatura i unikania grzania w dzień ( poza godzinami 13-15 - taniej taryfy ) kiedy chciałbym aby było nieco cieplej niż w nocy ( o gotowaniu w ciągu 13-15 czy włączaniu pralki po 22 nie wspomnę ). Dla komfortu termicznego ważne jest nie tylko zmierzona temperatura ale również odczuwalna przez człowieka obecność lub nie źródła ciepła ( również z tego powodu nie zdecydowałem się na drogę domu pasywnego i rezygnację z CO ) .Ja wiem że fajnie się pochwalić na forum najniższymi rachunkami za CO i CWU ale nie wszystko co najtańsze jest najlepsze. :bye:

Oszczędności tak ale nie kosztem komfortu - a co tam hedonista jestem i tyle.

 

 

Hedonista moze nie jestem, ale zgadzam sie z takim podejsciem do sprawy. Wybudowalismy nasze ,,chawirki'' za pare ladnych ,,stowek'' aby potem ,,luskac'' kwh z II taryfy jak te ......;) dziady:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt sluchaj i sie ucz chlopie! :D

 

Gdy bedę liczył w Niemczech bedę sie stosował do norm niemieckich, ale tak faktycznie wymagania tego instytutu nie obowiazują w Polsce, to tylko wytyczne, wskazówki. Institut Passiv Hause jest instytucją pozarządową i nie uzywa pojęcia projektowego obciązenia cieplnego. Byc moze pojęcie "load heating" oznacza w wolnym tłumaczeniu to pojęcie, ale load cooling na pewno nie, moze ktos na forum jest tłumaczem tekstów technicznych to sie wypowie.

Nie ma ujednoliconych norm czy tez pełnej standaryzacji na terenie UE odnosnie budownictwa pasywnego, nie ma tez standaryzacji nazwenictwa, podałem ze definicja projektowego obciązenia cieplnego obowiązująca w Polsce wynikająca z normy i dotyczy ogrzewania. Moze Ty uzupełnisz moją wiedze w tej dziedznie, przeciez znasz sie lepiej, nie bronię sie przed wiedzą i chętnie posłucham Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...