Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Jest mało ale nie tragedia,straty ciepła do gruntu są o wiele niższe niż przez ściany z uwagi na to,że grunt ma stałą w miarę temp.ok.6-8st.C a to nie jest -15st.C na zewnątrz.

 

No właśnie...ten grunt jeden ma takie "odczucia" a drugi inne :) Ja tam wolę od gruntu więcej jak mam mieć podłogówkę ale pompa jakoś poradzi...nie będzie aż tak źle. Też zależy co to za grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Źle sformułowałam pytanie pisząc o parametrach...chodziło mi o to czy zainstalowana pompa ciepła (powietrzna) będzie wydajna przy zastosowanym ociepleniu (styropian 15 cm, okna 5 komorowe + docieplenie podłogi). Być moze pytanie dot. elementarnej wiedzy ale nie chcę wydać pieniędzy na coś co przy tak ocieplonym domu nie będzie wystarczająco wydajne.

 

Mam jeszcze pytanie czy przy pompie powietrza trzeba/można/powinno się instalować inne źródło ciepła ? W domu mamy zrobione wyjście pod kominek z płaszczem wodnym ( tak w razie czego) na który upiera się bardzo druga strona związku ;) , ja natomiast wychowując się w domu nie jestem do końca przekonana że chce mieć kotłownie w salonie- poza tym ponoć szyby w kominku tak `zachodzą` sadzą, że nawet nie widać płomienia - co psuje klimat wieczorów przy kominku.

Zdecydowałabym się jednak na zwykły wkład do kominka; bardziej w formie okazyjnego palenia - z tym że, żal jednak będzie nie wykorzystać ciepła do dodatkowego grzania wody i domu (chyba, że przy wydajnej pompie nie będzie takiej potrzeby).

 

Z uwagi na całkiem spory kredyt na dom, zależy Nam na jak najtańszym opłacaniu miesięcznych rachunków - co do pompy to chcielibyśmy się zamknąć w cenie max. 25 tys. zł

Dlatego Ci napisałem,żebyś nie słuchała bzdur,że do pompy ciepła ma być konieczna bardzo dobra izolacja.

To bzdura nad bzdury bo jest wręcz odwrotnie,im dom słabiej ocieplony tym pompa ciepła będzie bardziej zasadna ekonomicznie.

Każda poprawnie dobrana pompa pod względem mocy grzewczej w każdym domu będzie "wydajna",nawet w takim bez ocieplenia,wymogiem jedynym jest tylko wodna podłogówka bo to jak najniższa temperatura zasilania wpływa na sprawność pompy.

Sądzę,że w 25tys.zł w takim domu powinniście się zmiescic z pompą p-w ale właśnie do tego jest niezbędne OZC.

 

Przy poprawnie dobranej mocowo pompie nie jest konieczne dodatkowe źródło ciepła czyli kominek jest zbędny.

 

No właśnie...ten grunt jeden ma takie "odczucia" a drugi inne :) Ja tam wolę od gruntu więcej jak mam mieć podłogówkę ale pompa jakoś poradzi...nie będzie aż tak źle. Też zależy co to za grunt.

Wykop sobie w zimie dołek gł.1,5m i zmierz temperaturę gruntu.

Mam GWC pod domem i widzę jak mi grunt "ogrzewa" powietrze od -15st.C do +7st.C.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dom jest już ukończony - obecnie wysuszają go kozą, więc nie jestem pewna ale chyba na zmiany w izolacji to w tym momencie za późno - jedynie przy dachu (?) - czym ocieplić ?

 

Trochę zmartwiliście mnie tą podłogą :( Dom jest przedstawiany jako pasywny :(

 

Na tym etapie inwestowania w ogrzewanie ja jestem za rozwiązaniem pompa ciepła powietrze (jeśli wystarczy to tyle + ewentualnie kolektory bo są dofinansowania w gminie); druga strona kominek z płaszczem, gaz + kolektory. Zainwestowanie w obu wariantach wyniosłoby podobnie... Pytanie jedynie o rachunki za prąd przy pompie ciepła ?

 

System najlepiej tani, bezobsługowy, bezawaryjny :):) czyli to o czym marzą wszyscy posiadacze domów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Niestety dom jest już ukończony - obecnie wysuszają go kozą, więc nie jestem pewna ale chyba na zmiany w izolacji to w tym momencie za późno - jedynie przy dachu (?) - czym ocieplić ?

 

Trochę zmartwiliście mnie tą podłogą :( Dom jest przedstawiany jako pasywny :(

 

Na tym etapie inwestowania w ogrzewanie ja jestem za rozwiązaniem pompa ciepła powietrze (jeśli wystarczy to tyle + ewentualnie kolektory bo są dofinansowania w gminie); druga strona kominek z płaszczem, gaz + kolektory. Zainwestowanie w obu wariantach wyniosłoby podobnie... Pytanie jedynie o rachunki za prąd przy pompie ciepła ?

 

System najlepiej tani, bezobsługowy, bezawaryjny :):) czyli to o czym marzą wszyscy posiadacze domów :D

Kolektory przy pompie sobie odpuść,nie potrzebnie wydana kasa. O rachunki za ogrzewanie się nie martw.

Będzie taniej niż węglem czym wyprostujesz rodzinę ;-)

1kWh z ekogroszka to 0,15-0,17zl a a gazu 0,25zl a z pompy p-w w taryfie G12 to ok.0,10zl.

Pasywny....cóż :)

 

Czy dobrze widzę ze to porterówka niecałe 100m2 ?

Jeśli tak i nic nie da się już zrobić w izolacji to na ogrzewanie i cwu rocznie zużyjesz ok.10000kWh czyli przy pompie z COP3 wyjdzie Ci ok.3300kWh a to są Ci rocznie ok.1000zl za ogrzewanie i cwu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

 

Czyli przy pompie powietrza nie trzeba alternatywnego źródła energii ?

Absolutnie nie ma takiej potrzeby.Oczywiście przy dobrze dobranej mocowo pompie.

 

U mnie było najniżej od 3 lat -18st.C a pompka se hulała bez żadnych problemów i to max.10h wtedy czyli 14h było w zapasie na wieksze mrozy czyli przy -25st.C pracowała by nie 10h a np.14h i żadne dodatkowe źródło ciepła nie było potrzebne.

W domu 23st.C

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory przy pompie sobie odpuść,nie potrzebnie wydana kasa. O rachunki za ogrzewanie się nie martw.

Będzie taniej niż węglem czym wyprostujesz rodzinę ;-)

1kWh z ekogroszka to 0,15-0,17zl a a gazu 0,25zl a z pompy p-w w taryfie G12 to ok.0,10zl.

Pasywny....cóż :)

 

Czy dobrze widzę ze to porterówka niecałe 100m2 ?

Jeśli tak i nic nie da się już zrobić w izolacji to na ogrzewanie i cwu rocznie zużyjesz ok.10000kWh czyli przy pompie z COP3 wyjdzie Ci ok.3300kWh a to są Ci rocznie ok.1000zl za ogrzewanie i cwu.

 

Cytuję, żeby forumowiczka miała za ci cię ścigać po pierwszym sezonie grzewczym.

 

Porównanie cen jak zawsze bez danych i obliczeń byle wnioski się zgadzały, kto jest tu dłużej ten się przyzwyczaił.

 

Tylko w kwestii kolektorów się zgadzam, co do reszty polecam forumowiczce porady oszczednyGrześ bo pisze znacznie rozsądniej bez fanatyzmów cechujących Arturo72 [który cyklicznie jest banowany gdy go ponosi].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było najniżej od 3 lat -18st.C a pompka se hulała bez żadnych problemów i to max.10h wtedy czyli 14h było w zapasie na wieksze mrozy czyli przy -25st.C pracowała by nie 10h a np.14h i żadne dodatkowe źródło ciepła nie było potrzebne.

W domu 23st.C

 

Dodam, że pompę masz 3 krotnie przewymiarowaną i dlatego daje radę w 2 taryfie, a kupiłeś ją tanio będąc wiceprezesem firmy nimi handlującej - to tak, żeby była jasność w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...ten grunt jeden ma takie "odczucia" a drugi inne :) Ja tam wolę od gruntu więcej jak mam mieć podłogówkę ale pompa jakoś poradzi...nie będzie aż tak źle. Też zależy co to za grunt.

 

Z tym się zgadzam - widziałem już nieraz ile podłogówka wciągała gdy pod nią było 10 cm styropianu i nie wiem czy to kwestia poprawności jego ułożenia czy warunków miejscowych.

Nieraz kończyło się na jej ustawieniu na minimum i grzaniu grzejnikami [bo akurat też były nie wiadomo dlaczego zdublowane z podłogowym], i dopiero wtedy rachunki za ogrzewanie stawały się rozsądne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. pow. zabudowy: 153,09 m²

2. powierzchnia parteru: 99,80 + garaż 19,5 (120 metrów)

3. niezagospodarowane poddasze - 30 m²

4. kubatura: 750,00 m3

 

 

Użytkowe poddasze (strych) na chwilę obecną i pewnie przez najbliższe 10 lat nie będzie przez Nas wykańczane - chcemy jedynie na początek rozłożyć styropian - ewentualnie od razu ocieplać wełną (co radzicie?).

 

Z tego co przeczytałam na kilku forach, koniecznym będzie zlecenie wykonania OZC - które zamierzamy zrobić jak najszybciej, może polecacie jakaś firmę w okolicach W-wy?

 

 

Spora ta kubatura jak na tą powierzchnię.

 

W kwestii OZC możesz napisać do forumowicza Asolt bo się tym zajmuje.

 

Strych lepiej od razu ocieplić wełną bo to niewielki koszt a daje spory efekt - można to zrobić samemu - mi ze szwagrem rozłożenie wełny pomiędzy krokwiami i popodpieranie jej sznurkami oraz podbicie folią Tyvek, żeby się nie kurzyło zajęło 3 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mamy zrobione wyjście pod kominek z płaszczem wodnym ( tak w razie czego) na który upiera się bardzo druga strona związku ;) , ja natomiast wychowując się w domu nie jestem do końca przekonana że chce mieć kotłownie w salonie- poza tym ponoć szyby w kominku tak `zachodzą` sadzą, że nawet nie widać płomienia - co psuje klimat wieczorów przy kominku.

Zdecydowałabym się jednak na zwykły wkład do kominka; bardziej w formie okazyjnego palenia - z tym że, żal jednak będzie nie wykorzystać ciepła do dodatkowego grzania wody i domu (chyba, że przy wydajnej pompie nie będzie takiej potrzeby).

 

Jeśli nie macie drewna za półdarmo to szkoda pieniędzy na kominek z płaszczem.

Sąsiad ma zwykły z rozprowadzeniem ciepłego powietrza rurami i użył go może z 5 razy w ciągu kilku lat - tak jak piszesz szyba się paprze, a robienie kotłowni w salonie to średni pomysł.

 

U siebie w ogóle zrezygnowałem z kominka na rzecz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GWC i była to bardzo trafna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ekogroszek (bo rodzina ma, poleca, tanio itp.) + kolektory;

Kochana rodzina... będą Ci ładować wyngiel do tego syzyfopieca i sprzątać brud? Wyłożą kasę na kolektory które w życiu się nie zwrócą?

 

2. kominek z płaszczem wodnym + kolektory i gaz ( na chwilę obecną gazu nie mamy jednak doprowadzonego, więc na początku działał by tylko kominek i kolektory);

Takie powielanie źródeł nie ma podstaw ekonomicznych. Szczególnie kolektory aby były opłacalne, muszą być dofinansowane min w 60%. Natomiast jeśli zdecydujesz się na PC, to nie ma to kompletnie sensu.

 

Niestety nigdzie w projekcie nie znalazłam zapotrzebowania na ciepło :( Czy powyższe parametry będą odpowiednie na zainstalowanie w domu pompy?

Dodam jeszcze, że podłogówka jest w całym domu + w łazienkach 2 grzejniki. Użytkowe poddasze (strych) na chwilę obecną i pewnie przez najbliższe 10 lat nie będzie przez Nas wykańczane - chcemy jedynie na początek rozłożyć styropian - ewentualnie od razu ocieplać wełną (co radzicie?).

 

Z tego co przeczytałam na kilku forach, koniecznym będzie zlecenie wykonania OZC - które zamierzamy zrobić jak najszybciej, może polecacie jakaś firmę w okolicach W-wy?

Trochę mało w podłodze, ale też nie ma dramatu. Jeśli jest możliwość, każcie dołożyć do tych 20 cm i będzie cacy. 100 w porywach 130m2 jest jak najbardziej odpowiednie pod PC. Ja dla przykładu mam 180m2 plus garaż i pom. gospodarcze. CO z obliczeń mi wyszło 10MWh. U Ciebie pewnie będzie koło 7MWh, ale oczywiście zleć obliczenia audytorowi OZC. Zakładając 3 os. i 1 MWh/rok/os. na CWU zamkniesz się w całości grzania w 10MWh. Przy PC to około 3,5MWh więc przy dobrych wiatrach typu COP 3 i zarwaniu 30% w 1T ogrzewanie roczne powinno się zamknąć w 1200 zł. Ale wszystko się rozjaśni po wykonaniu OZC. :) Ja mogę tylko jeszcze polecić rozważenie wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie macie drewna za półdarmo to szkoda pieniędzy na kominek z płaszczem.

Sąsiad ma zwykły z rozprowadzeniem ciepłego powietrza rurami i użył go może z 5 razy w ciągu kilku lat - tak jak piszesz szyba się paprze, a robienie kotłowni w salonie to średni pomysł.

 

U siebie w ogóle zrezygnowałem z kominka na rzecz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GWC i była to bardzo trafna decyzja.

 

Przy dobrym wkładzie sie nie paprze. Choć płaszcz wodny dla sporadycznego wykorzystania nie ma sensu.

Optymalnie jest zabudować wkład powietrzny, proste rozprowadzenie do 1-2 pokojów po przeciwległej stronie domu.

No i WM do tego oczywiiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie rekuperatora z GWC to przerost formy nad treścią. Albo jedno, albo drugie, nigdy razem.

 

Dokładnie taka myśl mi chodzi po głowie od jakiegoś czasu. Zakopałem glikolowca 150 m i myślę jak zrobić WM tylko z udziałem nagrzewnicy/chłodnicy.

Ale będę męczył w odpowiednim dziele.:)

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam Muratordoma od dłuższego czasu, ale takiej głupoty to jeszcze tutaj nie czytałem :lol2:

Czy da się to gdzieś zgłosić do "złotych myśli" forumowiczów?

 

Radzę jednak poczytać więcej na ten temat, zanim zacznie się coś pisać i krytykować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czytam Muratordoma od dłuższego czasu, ale takiej głupoty to jeszcze tutaj nie czytałem :lol2:

Czy da się to gdzieś zgłosić do "złotych myśli" forumowiczów?

Zatem patrz i się ucz,żebyś więcej takich bzdur nie pisał i wyszedł z ciemnogrodu ;)

Dom 150m2 słabo izolowany z went.grawitacyjną,który na ogrzewanie zużywa 18000kWh energii i dom 150m2 dobrze izolowany z wentylacją z odzyskiem ciepła który na ogrzewanie zużywa 6000kWh

I teraz otwieraj oczy:

1.przypadek pompa ciepła z COP3 czyli 18000kWh/COP3=6000kWh czyli pompa ciepła w tym domu zaoszczędzi 18000kWh-6000kWh=12000kWh(jakieś 3600zł)

2.przypadek pompa ciepła z COP3 czyli 6000kWh/COP3=2000kWh czyli pompa ciepła w tym domu zaoszczędzi 6000kWh-2000kWh=4000kWh(jakieś 1200zł)

 

Pytanie do ciemnogrodzian,w którym domu,dobrze izolowanym czy źle izolowanym,pompa ciepła więcej zaoszczędzi energii na ogrzewanie czyli będzie bardziej uzasadniona ekonomicznie ?

Jedyny warunek dla pompy ciepła to niskotemperaturowy odbiornik ciepła jakim jest wodna podłogówka,tylko tyle.

 

Co,szczena marcinie opadła ze zdziwienia jakie głupoty i bzdury opowiadasz i powielasz ?

Słabiutko coś czytasz tego Muratora albo bez zrozumienia teksu i bez pomyślunku ;)

Wyjdźcie w końcu z tego ciemnogrodu węgielnego bo pył wam szkodzi...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie rekuperatora z GWC to przerost formy nad treścią. Albo jedno, albo drugie, nigdy razem.

 

Tak, zwiększone wydatki inwestycyjne nie przynoszące dużo korzyści. Ale jak ktoś lubi, zrobił po pieniądzach niech ma :). Ja przeważnie odradzam jak mogę pytającym o gwc plus reku i generalnie mi się udaje chociaż z punktu widzenia mojego powinienem zachwalać to ponad podziw...ale rzecz w tym by doradzić dobrze a nie robić z siebie pijawki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...