Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Viessmann Vitodens 200W problem z taktowaniem (ciągłe włączanie/wyłączanie)


reiner

Recommended Posts

Witam,

Mam zainstalowany w swojej kotłowni kocioł Viessmann Vitodens 200W 3,5-19kW z regulatorem pogodowym. Setup: CWU, CO - wyłącznie ogrzewanie podłogowe bez mieszaczy, dwa rozdzielacze - parter i poddasze, pompa obiegowa tylko w kotle.

Mam z nim taki problem, że jeżeli zadana temperatura w pomieszczeniu zostanie osiągnięta, kocioł przechodzi w tryb pracy, w którym co około 2 minuty wyłącza się i ponownie włącza. Na infolinii Viessmanna uzyskałem informację, że taka praca może być postrzegana jako norma. Osobiście jednak tak nie uważam. Każdy rozruch kotła to odpowiednia ilość gazu, która leci w komin zanim iskiernik zapali palnik. Dodatkowo powoduje to pewnie jego szybsze zużycie, a sprzęt warty kilka k PLN ma gwarancję jedynie na 2 lata.

W szczegółach scenariusz przedstawiony jest na załączonym rysunku.

kociol_wykres.jpg

W czasie załączenia ogrzewania w wychłodzonym domu (ON1) temperatura na kotle rośnie do poziomu temperatury zasilania dla zadanej temperatury pomieszczenia plus górny limit histerezy (Tz + Th) i "lekko" go przekracza (punkt A). Kocioł ogranicza wtedy moc, aby temperatura na kotle ustaliła się na stałym poziomie. Po odpowiednio długim czasie kocioł się wyłącza (OFF1). Pompa obiegowa tłoczy wodę z podłogówki, której temperatura przez powiedzmy 20 minut systematycznie spada. Po przekroczeniu dolnego poziomu histerezy (Tz - Th), kocioł podejmuje decyzję o ponownym włączeniu ogrzewania. Jednakże w tym czasie (ON2), temperatura na kotle przekracza górny poziom histerezy (punkt B) za dużo (delta TB) i na zbyt długo (delta tB). Kocioł jak miało to miejsce poprzednio (w punkcie A) ogranicza moc palnika. Widać, iż wzrost temperatury zatrzymuje się i zaczyna ona nawet opadać. Jednakże jest to ewidentne przekroczenie pewnych wartości granicznych parametrów delta TB i delta tB. Automatyka kotła podejmuje w tym momencie decyzję o wyłączeniu palnika. Po okresie wyłączenia (OFF2), w którym pracuje jedynie pompa obiegowa, kocioł podejmuje kolejną próbę włączenia. Ona także kończy się niepowodzenie według takiego samego schematu, jak podczas ON2. Cały cykl trwa około dwóch minut.

Ciekawostką jest to, iż jeżeli podczas ON2 stojąc przy kotle natychmiast zwiększy się zadaną temperaturę pomieszczenia (a przez to temp. zasilania Tz), wartości graniczne dla parametrów delta TB i delta tB nie zostaną przekroczone i sytuacja potoczy się jak dla punktu A w ON1.

Prawdopodobną przyczyną niepożądanego zachowania podczas ON2 jest mała zdolność instalacji do odbioru ciepła. Aby ją poprawić próbowałem takich rzeczy jak:

1. Wymuszenie 100% obrotów na pompie obiegowej kotła. Powodowało to jedynie wydłużenie okresu dla ON2 + OFF2.

2. Zmniejszenie mocy kotła do 20% (3,8 kW). Bez zmian w zachowaniu.

Brak mi już pomysłów, co mógłbym jeszcze zrobić. Może montaż dodatkowych pomp na rozdzielaczach?

Co do przyczyn to firma instalacyjna twierdzi, że to przez w miarę wysoką temperaturę atmosferyczną. Było wtedy na dworze w ciągu doby około 5-10 st. C. Miało to niby powodować mniejszą zdolność odbioru ciepła przez podłogówkę. Osobiście ten argument jest dla mnie nieco naciągany. Druga rzecz która przychodzi mi do głowy, to brak izolacji rurek w podłodze zaraz przy rozdzielaczach (zdjęcie). Tworzy to pewien rodzaj wymiennika ciepła pomiędzy zasilaniem a powrotem, powodującego chwilową blokadę dla dalszego przepływu ciepła w głąb podłogówki. Tego już jednak dziś nie zmienię.

kociol_podlogowka.jpg

Poza tym, czy tych wartości granicznych dla parametrów delta TB i delta tB nie można jakoś zmienić w Vitodens'ach?

Jeżeli wszystkie środki zawiodą, to automatyka na prostym mikrokontrolerze, którą planuję niedługo zrobić dla mojego kociołka, będzie musiała wykrywać takie momenty i na chwilę zwiększać zadaną temperaturę pomieszczenia. Do tego czasu pozostaje mi samemu warować przy panelu sterującym i robić to ręcznie ;)

Proszę o komentarze i z góry dziękuję za wszystkie sugestie związane z tematem.

Edytowane przez reiner
errata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 596
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Powierzchnia ogrzewania ok. 200 m2. Przepływy na rotametrach ustawione na ok. 1,25 l/min. Zadana temp. dzienna 16 st. C. a nocna 10 (w domu w tej chwili nikt nie mieszka). Wylewka anhydrytowa o grubości średnio 5,5 cm. Rurki rozmieszczone co 10 cm. Położone gdzieniegdzie płytki a w miejscu przyszłych paneli goła. Cała sytuacja działa się, kiedy na dworze było w okolicach 0-5 st. C w dzień. Temperatura zasilania ok. 24 st. C.

kociol_krzywa.jpg

Temperatura kotła w szczycie punktu B wynosiła ok. 36 st. C.

Edytowane przez reiner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kilka spraw:

 

jaka temp minimalna wody kotłowej (fabryczne 20st)

jaka temperatura maksymalna wody kotłowej

 

ja bym spróbował tak:

krzywa na 0,4

temperatury na sterowniku kotła: komfortowa 16, ekonomiczna - jak chcesz ale nie mniej niż 12 przy tej krzywej

maks temp wody kotłowej 45

min temp wody kotłowej 20

 

nawet jak na komfortowej będzie chodził non stop nie powinien dać rady nagrzać chałupy bardziej jak 17st - ale to hipoteza ( z parterówki 270m2 na tym kotle takie mam obserwacje teraz, a przepływ mam tam jakieś 20% mniejszy od twojego bo 27x0,75ltr/min) bo nie wiemy co to za chałupa twoja, jak ocieplona okna i wszystkie tego typu sprawy

 

z wykresiku pracy palnika który narysowałeś wynika że kocioł już miał chęć zmodulować tylko nie zdążył, może to tylko kwestia nastaw

 

jak ta zabawa nic nie da to po prostu masz ciepłą chałupe i tylko się z tego cieszyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze takiej sztuczki:

Na regulatorze pokojowym ustal temperaturę dzień od 7 do 8 potem obniżona od 8 do 9 lub coś podobnego itd całą dobę!

Ja mam kocioł o mocy minimalnej około 8kw a zapotrzebowanie poniżej 2kw (przy zewnętrznej 0oC) na zwykłych grzejnikach i poradziłem sobie przy pomocy jedynie "inteligentnego" ustawienia regulatora pokojowego. U mnie ustawienia są takie: dzień 7-7.30 noc 7.30-9.00 itd przez całą dobę. W efekcie kocioł nie taktuje! Co więcej utrzymuje w punkcie zamontowania regulatora temperaturę z dokładnością 0.1oC

 

Tak jeszcze zerknąłem na wykres.

OFF1 czyli czas wyłączenia po dojściu do zadanej temperatury masz za krótki.

Coś za szybko spada temperatura w domu. Pewnie dom jeszcze nie wysechł i potrzebuje wygrzania a podłogówka dobrana pewnie na styk i z wygrzaniem sobie nie radzi.

Nawet jeśli Th masz na 0.1oC to i tak za szybko wychładza się dom.

Np u mnie o 0.1 spada temperatura pomiędzy okresami grzewczymi (1.5h) dopiero przy -5 nocą.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Walczyłem również z zbyt częstym taktowaniem kotła (okolu 150-200 x na dobę, przy dobowym zużyciu około 10m3). Zmieniałem rożne ustawienia włącznie z mocą kotła ograniczona do 25%. Czasami było lepiej bo taktował około 100x na dobę. Jednak najlepsze wyniki uzyskałem (około 20 taktowań na dobę) gdy tryb nocny ustawiłem od 8 do 14 oraz od 20 do 3 rano i temperatura 10C (wcześniej tryb nocny był ustawiony na 22-6 rano i 20C.) wtedy gdy nikogo nie ma w domu wiec kocioł w ogóle nie grzeje. O 14 i 3 rano włącza się i grzeje prawie non stop. Spalanie również spadło do około 6m3. W domu jak wstajemy i przychodzimy z pracy już jest ciepło. Wcześniejsze włączanie kotła co kila minut i tak nic nie dawało bo grzał możne przez 15 sek i się wyłączał.

Teoretycznie przy podłogówce (bo takie w całym domu) nie powinno się w ogóle wyłączać ogrzewania, ale takie podejście powodowało większe spalanie i większa ilość startów palnika.

 

Moze komuś się przyda moje spostrzeżenie...oczywiście dom musi być dobrze zaizolowany żeby zbyt szybko nie tracił ciepła jak kocioł ni grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam wszystkich.

Jako że to mój pierwszy miesiac a dokładnie 31 dni od pierwszego odpalenia pieca to postanowiłem spr jak on jest oszczędny (lekkie zdziwienie bo sądziłem ze przy domu prawie pasywnym bedzie lepiej ale tłumacze to tym ze jeszcze robotnicy pracuja i ciagle a to okno a to drzwi są otwarte. ) przy ustawieniach krzywej 0,5 -i k0 temperatura zadana 18sc. Całość w podłogowe 189m2 domu. To spala mi 6m3 gazu i 142 h pracy. To w sumie jest ok ale taktowanie nawet mojego instalatora zwalilo z nóg 12192 razy OMG!!!! Jak to zobaczylem to myslalem ze to żart. Przyjechał instalator i zmienil moc na 40% (piec do 19kw) i w kodowaniu pieca zmienil na wcześniejsze włączenie pompy obiegowej plus dzialnie jej na 90%. Jak na razie od tej pory zmian, pięć w ciagu tych kilku razy z x300 paru razy zalaczyl sie jedynie a moze i az 60 razy. A i jeszcze piec chodzi jak na razie w systemie grzewczym od 6 do 22. W trybie nocnym temperatura zredukowana do 3c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowales kociol w domu prawie pasywnym? A po kiego groma? Toc to ekonomiczna porazka.

Standardowy dom pasywny przy 200m2 zuzyje do 3000kWh na rok, a biorac poprawke na "prawie" niech to bedzie i 4000kWh, to grzejac to pradem w G11 wyjdzie jakies 2000-2500pln, wiec sama instalacja kotla gazowego to kilka sezonow grzania za friko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o pompie ciepla ale to za duży koszt w porównaniu do pieca gazowego. Gaz 8k a pompa pod moj dom 28k. Zmienie moze kiedys jak beda dofinansowania u mnie w miescie. A uzeranie sie z innymi rodzajami ogrzewania to według mnie porazka w dzisiejszych czasach. Dla czego sadzisz ze pradem lepiej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przy pasywniaku prad jest najlepszym wyjsciem. Po pierwsze mozna ogrzewac niecentralnie, po drugie koszta instalacji sa mniejsze. Poza tym, nie ma tak malych kotlow gazowych ani pomp ciepla ktore nadawalyby sie do pasywniaka - przy Twoim metrazu najmniejszy kociol jaki znam (1.8kW) bedzie pracowal przy mocy minimalnej bez taktowania dopiero przy blisko -20'C .

 

Ps. Zakladam oczywiscie, ze udalo Ci sie chociaz zblizyc do norm pasywniaka, bo przy zwyklym domu sprawy wygladaja oczywiscie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sytuacja opanowana. Z moich wyliczyn z ostatnich 3 dni: startów palnika bylo 11 a czas pracy to 29h (wiec średnio na dobę piec pracowal 9,6h). A wiec co pomoglo?zmieniłem moc na 25% i czasy pracy pieca. Teraz pracuje w trybie 3do8 oraz 15do20 pompa obiegowa chodzi od startu z prawie pełna moca. Oraz zwiększylem temperaturę zadana z 18 na 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o pompie ciepla ale to za duży koszt w porównaniu do pieca gazowego. Gaz 8k a pompa pod moj dom 28k. Zmienie moze kiedys jak beda dofinansowania u mnie w miescie. A uzeranie sie z innymi rodzajami ogrzewania to według mnie porazka w dzisiejszych czasach. Dla czego sadzisz ze pradem lepiej?

 

Gaz 8k ?

Kocioł, przyłącze, komin , projekty instalacji i ich wykonanie za 8k ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol 8.5k plus przyłącze 4.5i montaż z czesciami to łącznie mnie wynioslo 18k plus komin ale to z gotowca.suma sumarow 20k. Teraz sama pompa okolo 30 plus odwierty 10 i podłączenie. Na dany moment widac roznice. W mojej opini technologia pomp ciepla dopiero u nas raczkuje. Trzeba jeszcze z 5do10 lat i to bedzie standard.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto rozsądny wstawia pompę gruntową z odwiertami do domu "prawie pasywnego" ?? :)

 

Jeszcze niedawno pisałeś o koszcie pompy 28k i to wydawałoby się całkowicie realne dla pompy P-W. za instalację od A do Z

I nie rozumiem, dlaczego "technologia pomp u nasz raczkuje". TO niby są u nas gorsze urządzenia, co na zachodzie ? U nas są firmy, które mają setki instalacji za sobą.

 

EDIT:

Za całość instalacji gazowej z kotłownią zapłaciłam 14,5k. Jakbym miał zapłacić choćby 2k więcej, to byłaby już to kropla, która przechyliłaby szalę na PC P-W.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...