Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Viessmann Vitodens 200W problem z taktowaniem (ciągłe włączanie/wyłączanie)


reiner

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 596
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zakładając stabilną temperaturę zewnętrzną t.z brak większych spadków i wzrostów ( dla okresu badanego na wykresie ) , brak ręcznej zmiany krzywej grzewczej oraz nastaw na termostatach pokojowych czym więc można tłumaczyć takie zachowanie kotła jak na wykresie poniżej . Nie mam niestety miernika prędkości wiatru na potwierdzenie moich słów ale żółty obszar na wykresie to mocne nasilenie podmuchów.

 

Gdy warunki pogodowe się ustabilizowały piec zaczął pracować zupełnie inaczej.

 

[ATTACH=CONFIG]463938[/ATTACH]

 

I naprawdę obserwowałeś warunki pogodowe przez całą noc ?

 

Spytaj się żony..... może zarządziła wietrzenie mieszkania :D

 

A tak na poważnie to w stopce masz SALUS Quantum SQ610 prawdopodobnie podłączone do listwy z elektrozaworami.

Wystarczy zbieg okoliczności aby pokoje załączały się kolejno jeden po drugim co spowoduje że listwa wyda polecenie do kotła, lub podczas wichury zrywającej linie energetyczne pojawiło się w sieci przepięcie co spowodowało że elektronika zgłupiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze znam konstrukjce tych kotłów i ten nie ma takiego czujnika.

 

To nie jest czujnik fabryczny tylko zamontowany przylgowo na rurce wychodzącej ze sprzęgła na instalację . Moduł to sonoff supla a czujnik ds18b20. Czujnik zaizolowany dodatkowo posmarowany pastą termoprzewodzącą dla możliwe dokładnych pomiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest czujnik fabryczny tylko zamontowany przylgowo na rurce wychodzącej ze sprzęgła na instalację . Moduł to sonoff supla a czujnik ds18b20. Czujnik zaizolowany dodatkowo posmarowany pastą termoprzewodzącą dla możliwe dokładnych pomiarów

 

PLC..... konsultatn miał na myśli czujnik powietrza lub przepływu który powoduje zwiększanie mocy podczas wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I naprawdę obserwowałeś warunki pogodowe przez całą noc ?

 

Spytaj się żony..... może zarządziła wietrzenie mieszkania :D

 

A tak na poważnie to w stopce masz SALUS Quantum SQ610 prawdopodobnie podłączone do listwy z elektrozaworami.

Wystarczy zbieg okoliczności aby pokoje załączały się kolejno jeden po drugim co spowoduje że listwa wyda polecenie do kotła, lub podczas wichury zrywającej linie energetyczne pojawiło się w sieci przepięcie co spowodowało że elektronika zgłupiała.

 

Nie upieram się przy żadnej teorii . Zastanawia mnie tylko skąd się wzięła ( nie pierwszy raz już ) taka różnica w pracy kotła i na razie jedyne co mi do głowy przychodzi to warunki atmosferyczne.

 

U mnie Salus steruje tylko siłownikami przy listwie . Nie wysyła do kotła sygnału wł/wył , ten sam decyduje kiedy grzać a kiedy nie . Taką modyfikację mam dopiero w planie ale brakuje mi w jednym pomieszczeniu sterownika pokojowego i mogło by być nie dogrzane gdy wszystkie pozostałe regulatory wyślą do kotła sygnał "WYŁ"

Dodatkowo musze zakupić moduł Salusa do sterowania kotłem i skonfigurować piec do pracy w trybie HOOK-UP czyli pogodowo - regulatorowym

 

Mieszkanie wietrzymy codziennie o tej samej porze zaraz po przyjściu z pracy.

 

Analizując historię wykresów pracy kotła znalazłem 4 takie "anomalie" na przestrzeni 1,5 roku. ( wcześniej nie miałem czujnika)

Co do trzech wcześniejszych nie jestem wstanie skorelować tego z pogodą. Co do ostatniej sytuacji już tak. ( Jak pisałem wcześniej zbierałem rozwalone śmieci z działki)

 

Co do pogody pewny jestem na 100% jedynie temperatury zewnętrznej bo tą również mam w postaci wykresów.

 

Sprawą zacząłem się dopiero interesować gdy trafiłem na ten temat i z ciekawości przejrzałem wykresy z pracy kotła . Teraz na pewno będę bardziej uważny i za jakiś czas podzielę się spostrzeżeniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLC..... konsultatn miał na myśli czujnik powietrza lub przepływu który powoduje zwiększanie mocy podczas wiatru.

 

Jeżeli niema takiego czujnika to i tak kocioł monitoruje płomień który może być zaburzony przez wiatr.

 

To tylko moja teoria . Po dłuższych obserwacjach wrócę z jednoznaczną odpowiedzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli niema takiego czujnika to i tak kocioł monitoruje płomień który może być zaburzony przez wiatr.

 

To tylko moja teoria . Po dłuższych obserwacjach wrócę z jednoznaczną odpowiedzią.

 

PLC.... ja wcale nie wykluczam możliwości wpływu wiatru na takie zachowanie a jeśli listwa nie wydaje komendy dla kotła to zwracam honor........ PS. tylko wykluczam inne powody takiego zachowania.

Faktem bezsprzecznym jest że tego dnia naprawdę wiało.

 

Za dobór mieszanki równie dobrze może odpowiadać sonda lambda, gdzie jest umieszczona zapewne kojarzysz.

 

Moc minimalna kotła a co za tym idzie prędkość wentylatora jest na tyle duża że nie zachodzi niebezpieczeństwo wpływu ( nagłego podmuchu wiatru, zmiany ciśnienia ) w obu kanałach komina koncentrycznego na istotną zmianę mieszanki paliwowo - powietrznej.

 

Przy mocy 1.9 kW prędkość wentylatora jest na tyle mała że musieli to jakoś zabezpieczyć.

 

Takim zabezpieczeniem mogła by być elektroda jonizacyjna ale ona będąc czujnikiem obecności płomienia powodowała by raczej ciągłe wyłączenie kotła podczas podmuchów czyli brak ogrzewania i taktowanie. Dlatego też projektanci poszli w inną stronę

 

Do tematu tak naprawdę należało by założyć nowy wątek aby taktowanie czyli:

 

kociol_wykres.jpg

 

nie mieszało się z wzrostem mocy spowodowanym wiatrami w kominie :)

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli niema takiego czujnika to i tak kocioł monitoruje płomień który może być zaburzony przez wiatr.

 

To tylko moja teoria . Po dłuższych obserwacjach wrócę z jednoznaczną odpowiedzią.

 

w tym kotle moc minimalna jest na tyle wysoka, że nie ma zagorzenia uszkodzenia palnika zatem monitorowanie przeplywu nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywamy żadnych problemów bo takowych nie ma. Kociol został tak zaprojektowany że w przypadku wykrycia zaburzeń przepływu powietrza w kanale dolotowym może zwieszyc chwilowo moc minimalna by chronić palnik. I to jet działanie zamierzone i calkowicie poprawne.

 

No właśnie ukrywacie problemy z kotłami gazowymi Viessmann, bo z jednej strony twierdzicie że "takowych nie ma", a z drugiej, przyznajecie że te kotły rzeczywiście zwiększają moc podczas wiatru i co za tym idzie, często się wyłączają.

Zdecydujcie się w końcu!!!

Właśnie ten system jest problemem, bo podczas wiejącego wiatru kocioł włącza się, pracuje przez chwilę z dużą mocą, bo automatyka nie pozwala zejść z mocą i i po chwili takiej pracy wyłącza się. I tak kilkadziesiąt razy na dobę. Liczy się EFEKT a nie wasze ZAMIERZENIA. W wietrzne dni dom jest niedogrzany, pomimo dużego zużycia gazu.

Skoro wasz kocioł często wyłącza się podczas wiatru - to jest poważny problem - przynajmniej dla użytkowników. Ale widzę że w dupie macie użytkowników.

Ponadto podczas wiejącego wiatru kocioł nie zwiększa CHWILOWO mocy, tylko pracuje CIĄGLE z dużą mocą (5-6 kW)!!!!! Bo automatyka "nie pozwala" zejść z mocą!!!!

Albo nie znacie swoich kotłów, albo próbujecie wciskać KIT ich użytkownikom.

Jeżeli podczas wietrznej pogody kocioł Viessmann nie "potrafi" grzać z mniejszą mocą niż 5-6 kW, to systemy które tak zachwalacie są SPARTOLONE!!!!

Zamiar był dobry - ale efekt mizerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz co to za czujnik i oprogramowanie do takich obserwacji i statystyk?

Mam Vitodensa 200 i chętnie bym sobie takie dane analizował.

 

Urządzenie to SONOFF BASIC z wgranym oprogramowaniem zwanym SUPLA + aplikacja na telefonie o tej samej nazwie czyli supla. Wykresy możemy przeglądać z poziomu telefonu lub aplikacji.

 

Najlepiej kupić gotowca na znanym portalu czyli Sonoff-a z czujnikiem temperatury i już wgranym oprogramowaniem supla. Można kupić wersję z 1 lub kilkoma czujnikami ( widziałem chyba 5 szt maksymalnie. ) i różnymi długościami przewodu czujnika temperatury .

Urządzenie działa po wifi. Bardzo prosto to skonfigurować

 

Ja docelowo muszę kupić wersję z dwoma czujnikami aby monitorować również temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teraz masz Sonoff Basic z jednym czujnikiem?

Czyli coś takiego?

https://erli.pl/produkt/sonoff-basic-czujnik-temperatury-ds18b20-5m,110291027

 

A do czego ten czujnik jest przyłożony wg tego wykresu?

 

PS. Widzę, że ludzie "cuda" wyciągają z tego kotła, ale to już raczej nie na Sonoff?

 

6801cfab4843373dmed.png

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ma tylko jeden czujnik .

Dokładnie to ten z linku. Musi on mieć zmienione oprogramowanie wewnętrzne na Supl-ę. Można kupić gotowca lub wgrać samemu. Dodatkowo sonoff ma przekaźnik który można wykorzystać. U mnie steruje otwieraniem bramy .

Czujnik jest zainstalowany na rurce wychodzącej ze sprzęgła na rozdzielacze podłogowe.

 

Te wykresy które wrzuciłeś mogą być z Sonoffa oprócz zużycia gazu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ukrywacie problemy z kotłami gazowymi Viessmann, bo z jednej strony twierdzicie że "takowych nie ma", a z drugiej, przyznajecie że te kotły rzeczywiście zwiększają moc podczas wiatru i co za tym idzie, często się wyłączają.

Zdecydujcie się w końcu!!!

Właśnie ten system jest problemem, bo podczas wiejącego wiatru kocioł włącza się, pracuje przez chwilę z dużą mocą, bo automatyka nie pozwala zejść z mocą i i po chwili takiej pracy wyłącza się. I tak kilkadziesiąt razy na dobę. Liczy się EFEKT a nie wasze ZAMIERZENIA. W wietrzne dni dom jest niedogrzany, pomimo dużego zużycia gazu.

Skoro wasz kocioł często wyłącza się podczas wiatru - to jest poważny problem - przynajmniej dla użytkowników. Ale widzę że w dupie macie użytkowników.

Ponadto podczas wiejącego wiatru kocioł nie zwiększa CHWILOWO mocy, tylko pracuje CIĄGLE z dużą mocą (5-6 kW)!!!!! Bo automatyka "nie pozwala" zejść z mocą!!!!

Albo nie znacie swoich kotłów, albo próbujecie wciskać KIT ich użytkownikom.

Jeżeli podczas wietrznej pogody kocioł Viessmann nie "potrafi" grzać z mniejszą mocą niż 5-6 kW, to systemy które tak zachwalacie są SPARTOLONE!!!!

Zamiar był dobry - ale efekt mizerny.

 

proszę czytać ze zrozumieniem problemów nie ma bo to jest celowe działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę czytać ze zrozumieniem problemów nie ma bo to jest celowe działanie.

 

W poprzednim wpisie wytłumaczyłem na czym polega problem z kotłami Viessmann. Nie będę się powtarzał.

Wynika z tego, że wy nie macie problemów ze swoimi kotłami, tylko użytkownicy waszych kotłów.

W takim razie, czy praca kotła z mocą minimum 5-6 kW (w wietrzne dni kocioł nie "potrafi" zejść poniżej tej mocy) i częste wyłączenia/włączenia kotła było celowym działaniem firmy Viessmann? Bo w wietrznych rejonach, praca kotła Viessmann tak wygląda na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj już spokój. W takim razie w wietrzne dni, jak sądzę przy wtłaczaniu powietrza do komina, będziesz miał 5-6 kW, a w pozostałe dni możesz zejść do 1,9 kW.

Trzeba było kupić kocioł innej firmy i wówczas miałbyś stale 5-6 kW i byś nie jęczał.

 

A to tylko Viessmann produkuje kotły startujące od 1.9kW, a wszyscy inni od "5-6kW" ?

Prooszę Cię..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim wpisie wytłumaczyłem na czym polega problem z kotłami Viessmann. Nie będę się powtarzał.

Wynika z tego, że wy nie macie problemów ze swoimi kotłami, tylko użytkownicy waszych kotłów.

W takim razie, czy praca kotła z mocą minimum 5-6 kW (w wietrzne dni kocioł nie "potrafi" zejść poniżej tej mocy) i częste wyłączenia/włączenia kotła było celowym działaniem firmy Viessmann? Bo w wietrznych rejonach, praca kotła Viessmann tak wygląda na co dzień.

 

Zgadzam się. Viessman nie ma kłopotu z kotłami tylko ich użytkownicy. Problem jednak jest taki że nie mają oni kłopotu z kotłam tylko ze zrozumieniem że takie działanie urządzenia jest zamierzone.

Można to tak zrozumieć bo w jakiś sposób zostali nabici w butelkę i zostawieni samemu sobie.

Owszem współwinny jest także producent który reklamuje wszem i wobec że to jedyny taki na rynku, najlepszy, z palnikiem typu Matrix, automatycznym doborem składu mieszanki paliwowej, sprawność na poziomie 109%, szeroki zakres modulacji nawet 1 : 11 nieosiągalny dla innych, 10 lat gwarancji, wymiennik ze stali szlachetnej........ co by tu jeszcze wymyślić :)

Potężna firma o renomie światowej, każdy konkurs skoków narciarskich nie obędzie się bez Viessmann.

 

Niech konsultant Viessman doda załącznik byle jakiej instrukcji obsługi lub folderu reklamowego w którym jest zapis dotyczący wiatru bądź anomalii pogodowych i wreszcie obroni siebie, firmę oraz zakończy tego tasiemca, bo w temacie instalacji CO trochę akurat się orientuję a przeglądałem już sporo nie tylko tego producenta i jakoś się z tym nie spotkałem.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma oficjalnego stanowiska firmy Viessmann odnośnie pracy kotła podczas niesprzyjających warunków dla niego jakim jest podciśnienie przewodzie dolotowym wystepującym podczas dni wietrznych co skutkuje tzw. taktowaniem bo budynek nie jest wstanie odebrać ciepła bo w takich warunkach nie następuje modulacja a wymuszaona praca (mowa o kotłach poniżej mocy min 6KW) odpowiednio 33% ,55% i 65% mocy co ma zapobieć zaniku płomienia na palniku. Taka praca trwa około 1 godz. kiedy znów czujnik /sensor zbada jaka będzie charkterystyka pracy kotła i czy może nastąpić modulacja mocy. Jeszcze co nie raz podkreśłałem że firma celowo wprowadza w błąd użytkowników tych kotłów przez co naciąga ich na koszty a sama czerpie z tego korzyści. INFOLINIA SERWIS INSTALATORZY. Uważam że stowrzyli fajny kocioł ale niedopracowany bo ma być dla ludu (masówka) a niestety przy kotłach poniżej 6KW aby modulował podczas wiatru jest potrzebne podejście indywidualne i wiedzą o tym ale nie mogą sobie na to pozwolić bo dla inwestora to dodatkowe koszty przez co te kotły przestały by być atrakcyjnie cenowo więc wolą przemilczeć taki stan. Na pewno niedoczekamy się ani takiej deklaracji ze strony Viessmann ani pomocy ze strony konsultanta ani odpowiednio przeszkolenia persolnelu ,serwisantów, instalatorów bo kotły na gaz sa już z kreślone w uni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...