Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Budżet taki, żeby kupić poprawne urządzenie. Czy to będzie 4500 czy 6500tys zł to nie ma znaczenia w całościowym budżecie domu.

Piszą , że te Ventsy są głośne i prądożerne. :)

Najlepiej thessla airpack home. Tyle że droższy. Vents...jest ich tyle że zgodzę się niektóre są głośniejsze i prądożerne. Ale to gdy bierzemy wersję na silnikach AC. Są też na ec. Ale jak jest kasa to airpack

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po lekturze forum stwierdzam, że najlepiej kupić taki rekuperator, który ma serwisanta "pod ręką" ;) Model w sumie nieważny, bo z każdym są problemy :D

Wynikają z różnych przyczyn ale... ostatnio spędziłem kilka dni u znajomych w Holandii i zorganizowali mi oględziny pięciu domów z rekuperacją. W każdym,mimo że to kraj cieplejszy niż nasz, centralki miały nagrzewnice i każdy system. rur miał tłumik szumów. Z tego co zauważyłem na forum, to tłumik zakłada się dopiero jak szumy dadzą w kość o nagrzewnice to rzadkość. Cóż, my Polacy, lubimy eksperymenty na własnej skórze ;)

Przed wizytą w Holandii, porównywałem też ceny reku. Ogólnie podobne do tych w Polsce , jednak często bywają przeceny do poziomu 50% tych na naszym alledrogo. Przykład :

http://allegro.pl/oxy-rekuperator-centrala-itho3-lublin-i6751122181.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YjJhNTY3ZGYtM2JjMi00MmZlLWI5N2UtZmU1ZjZhMjc1YTE4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=ce0358a6-5633-4126-9dea-d496a8bb8a64

https://www.verwarmingenventilatie.nl/a-41816135/itho-daalderop-hru/itho-wtw-hru-eco-laagbouw-ingebouwde-rft-randaarde-545-4260/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum stwierdzam, że najlepiej kupić taki rekuperator, który ma serwisanta "pod ręką" ;) Model w sumie nieważny, bo z każdym są problemy :D

Wynikają z różnych przyczyn ale... ostatnio spędziłem kilka dni u znajomych w Holandii i zorganizowali mi oględziny pięciu domów z rekuperacją. W każdym,mimo że to kraj cieplejszy niż nasz, centralki miały nagrzewnice i każdy system. rur miał tłumik szumów. Z tego co zauważyłem na forum, to tłumik zakłada się dopiero jak szumy dadzą w kość o nagrzewnice to rzadkość. Cóż, my Polacy, lubimy eksperymenty na własnej skórze ;)

To tak jak kiedyś ludzie kupowali samochody.

Jedni kupowali polskie bo tanie części i dostępny serwis. I rzeczywiście mieli często okazję do kupowania tanich części i bez problemu znajdowali serwis.

Drudzy kupowali zachodnie, które były relatywnie bezawaryjne i nie przesiadywali w serwisach.

 

Holandia to kraj, w którym praktycznie nie ma zimy. Tam jest cały czas dodatnia temperatura. Mogą sobie pozwolić na mało wydajne ogrzewanie nagrzewnicą rekuperatora. Inny klimat.

 

Rekuperator z linku na Allegro.

24 kg a kosztuje tyle co Thessla ważąca 65 kg. Czego w nim brakuje? Zgadnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ tam nikt nie ogrzewa mieszkania nagrzewnicą reku, tylko ma ją by chronić wymiennik w razie mrozów,mimo że mają je nieczęsto...a u nas odwrotnie. Są mrozy a reku bez zabezpieczeń w tym temacie. No, owszem, jest system zwalniania wentylatora, ale jak czytam niezbyt to działa.

Co do reku z linku - nie porównuję go z Teslą tylko cenę takiego samego w Polsce i Holandii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej thessla airpack home. Tyle że droższy. Vents...jest ich tyle że zgodzę się niektóre są głośniejsze i prądożerne. Ale to gdy bierzemy wersję na silnikach AC. Są też na ec. Ale jak jest kasa to airpack

 

Theslę da się już kupić za 6500 i ludzie ją chwalą.

 

Powyżej 6500 widziałem Thesle base, Troszkę droższe są wersje green 300h i 400h. Wersje home to już wydatek ponad 8000zł.. Jeśli te tańsze są równie dobre co home to chyba sie skuszę. Chyba że coś mylę z nazewnictwem. Tylko,że bydlaki są chyba duże i stojące a nie wiszące. Będę musiał pomyśleć.

Tymczasem wrzucę tak z ciekawości rozmieszczenie anemostatów , które dzis dostałem od projektanta "wiodącego" producenta. O cenie nawet nie będę mówił.

 

Mam pytanie, czy w kuchniach i salonach musza być po dwa wywiewy i nawiewy łącznie po 6x63 i 4 x 63, w wiatrołapie raczej nawiew no i na piętrze bez wywiewu w korytarzu. Nie ma też went w pomieszczeniu technicznym z buforem.

 

parter.jpgpietro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 6500 widziałem Thesle base, Troszkę droższe są wersje green 300h i 400h. Wersje home to już wydatek ponad 8000zł.. Jeśli te tańsze są równie dobre co home to chyba sie skuszę. Chyba że coś mylę z nazewnictwem. Tylko,że bydlaki są chyba duże i stojące a nie wiszące. Będę musiał pomyśleć.

Tymczasem wrzucę tak z ciekawości rozmieszczenie anemostatów , które dzis dostałem od projektanta "wiodącego" producenta. O cenie nawet nie będę mówił.

 

Mam pytanie, czy w kuchniach i salonach musza być po dwa wywiewy i nawiewy łącznie po 6x63 i 4 x 63, w wiatrołapie raczej nawiew no i na piętrze bez wywiewu w korytarzu. Nie ma też went w pomieszczeniu technicznym z buforem.

Mam Home i wydaje mi się, że warto za to dopłacić kilkaset zł. Wystarczy kupić centralę i Air+ za 200 zł.

Jeśli oszczędzać to na osprzęcie, bo CF, Expansion czy Air++ można kupić i zainstalować później.

Starsze AirPack oraz nowe Home mogą stać i wisieć na ścianie lub pod sufitem. Mój Home 400h wisi na ścianie, a nóżki są zdemontowane.

 

W salonach nie montuje się nawiewów. W kuchni też nie jest konieczny. W wiatrołapie też raczej niepotrzebny - ja na razie nie robię, ale zostawiłem sobie wolne króćce w skrzynkach rozdzielczych na tą ewentualność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Home i wydaje mi się, że warto za to dopłacić kilkaset zł. Wystarczy kupić centralę i Air+ za 200 zł.

Jeśli oszczędzać to na osprzęcie, bo CF, Expansion czy Air++ można kupić i zainstalować później..

Nie wiem o czym piszesz. :)

 

Wrzucam moje poprawki. Predkosc 2m/s, kanałów jest po 11 co daje 244m3. Z tym, że kanały wywietrzne są o ok 30% dłuższe. Muszę zrobić po 2 skrzynki rozprężne dla parteru - w posadzce i dla pietra - pod dachem?

 

Parter:

Nawiewy:

salon 3x63

2 salon 2x63

sypialnia 1x63

 

wywiewy

kuchnia 2x63

łazienka 1x63

pom gospodarcze (bufor) 1x63 ?

wiatrołap 1x63 ?

kuchnia 2 2x63

łazienka 2 2x63

 

Pięrro

nawiewy

w pokojepo 1x63

sypialnia 2x63

 

wywiewy

łazienka 2x63

 

Co z pom.gosp. i wiatrołapem? Wystarczy w wiatrołapie dać wywie a w pom. gosp. jak w projekcie wyżej, nie dawać? wtedy może 1 przewód wrzucić do łazienki u góry - pralni?

 

Rekuperato 400 bedzie optymalny np Thesla 300h, 400v (hałas, zużycie)

 

parter went.jpgpietro went.jpg

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Po przeanalizowaniu wątków odnośnie WM prosiłbym szanowne Forum:yes: o zerknięcie na mój wstępny projekt.

Dom parterowy, docelowo w domu 2+2

Skrzynki rozdzielcze i kanały wentylacyjne na PE-FLEX 75 w warstwie stropu ocieplone styropianem 20cm lub wełną.

Rekuperator jeszcze nie n 100% ustalony ale bardzo możliwe, że to będzie LUNA350 z uwagi na ograniczone możliwości finansowe.

Otwory na anemostaty w stropie Fi125. Czy długości przewodów od Reku do skrzynek rozdzielczych Fi160 mogą mieć długości 4-7m?

 

http://uploadfile.pl/pokaz/1419437---f1fj.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam projekt rekuperacji od rekuperatory.pl w domu zaszly zmiany nie bd garderoby itd. Pytanie mam czy rozmieszczenie oraz wymiany sa odpowiednie? Mam watpliwosci co do ameostatu w korytarzu? Dodatkowo kotlownia byla powiekszana i rekuperator bedzie w kotlowni a nie w garazu. Podsylam orginalny projekt oraz po zmianach gdzie mam zamiar dac skrzynki rozprezne itd. Bedzie wykonywane to na rurach pe flex 75. Rekuperator nad ktorym sie zastanawiam to albo aeris 350 albo thessla green 400 home. Prosze o rady wskazowki oraz czy jest ok i mozna robic czy robic jakies zmiany?

IMG-20180415-WA0003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam.

Proszę o porady odnośnie projektu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wykonany własnoręcznie.

Podstawowe założeni:

- Rekuperator w pom. gospodarczym na parterze. airpack 300V, Onyx Dream 400 lub podobny z bypasem.

- Wiatrołap ogrzewany.

- Garaż oraz pom. gospodarcze wentylacja grawitacyjna.

- Skrzynki rozdzielcze na stropie parter w styropianie.

- Czerpnia na ścianie północnej.

- Wyrzutnia na ścianie wschodniej.

- Kanały PE-FLEX 75.

- Zielony nawiew, czerwony wywiew.

- Na pomarańczowo szacowane długości przewodów (realna długość+szacowane wydłużenie przez zakręty)

 

Parter:

Kanały prowadzone w styropianie po stropie.

parter.jpg

https://drive.google.com/file/d/1BssA1XvDuMIVE6stI2ZbS-LA1bG2mYfQ/view?usp=sharing

 

 

Poddasze:

Kanały w nieogrzewanym stryszku ocieplone wełną.

poddasze.jpg

https://drive.google.com/open?id=1DT6W1Ooul9elZGsstXVK7-cur2X4z9aE

 

Dodatkowe pytania o wentylację garażu oraz pom. gospodarczego, czy wystarczy dla tych pomieszczeń po jednym kanale Fi75 wyprowadzone do kominków wentylacyjnych?

 

 

Z góry dziękuję za komentarze i pozdrawiam.

Edytowane przez hansons83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam projekt rekuperacji od rekuperatory.pl w domu zaszly zmiany nie bd garderoby itd. Pytanie mam czy rozmieszczenie oraz wymiany sa odpowiednie? Mam watpliwosci co do ameostatu w korytarzu? Dodatkowo kotlownia byla powiekszana i rekuperator bedzie w kotlowni a nie w garazu. Podsylam orginalny projekt oraz po zmianach gdzie mam zamiar dac skrzynki rozprezne itd. Bedzie wykonywane to na rurach pe flex 75. Rekuperator nad ktorym sie zastanawiam to albo aeris 350 albo thessla green 400 home. Prosze o rady wskazowki oraz czy jest ok i mozna robic czy robic jakies zmiany?

[ATTACH=CONFIG]411224[/ATTACH]

 

Ile płaciłeś za projekt wentylacji w rekuperatory pl? Długo czekałeś na projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

W poniedziałek muszę podać rozmieszczenie otworów w stropie na PARTEREM pod skrzynki rozdzielcze. Czy są właściwie rozmieszczone?

Wrzuciłem też piętro, na którym kanały pójdą pod wiązarami (rozważam też nawiewy z posadzki.)

 

Wracając do parteru. Nie zamierzam wentylować kotłowni pod schodami.

Strop Vector - chciałem w nim ukryć kanały, ale patrząc na możliwości mojej ekipy, wycofałem sie z tego pomysłu. Wykonam 9cm warstwę styro na stropie i w nim, samodzielnie ukryje kanały wraz ze skrzynkami.

Strop będzie miał 20cm - i pytanie: czy wykonać otwór na 13cm pod rury przedłużające i je zamontować przed betonowaniem?

https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/przedluzenie-skrzynek-rozpreznych-z-poliweglanu-40

 

Czy wykonać otwór 160mm i włożyć rurę kanalizacyjną, a później do niej rurę skrzynki?

 

9e3f6061bb2e0edemed.jpg

 

c605757c7e039582med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni dorzuć rurę albo i dwie, jeżeli skrzynka rozdzielcza będzie daleko od niej..

 

Zrób wentylację w każdym pomieszczeniu. Współczesne ściany i okna są szczelne (oczywiście jak nie ma nawiewników) i brak jakiejkolwiek wentylacji to duża szansa na wilgoć, pleśń i grzyb nawet w ogrzewanym pomieszczeniu.

 

Te białe przedłużki są dosyć delikatne - spora szansa na uszkodzenie w czasie betonowania a niemal pewne odkształcenie i problem z zamocowaniem w takim jajku skrzynki albo anemostatu. Te z nierdzewki może i sprawdziłyby się. Pamiętaj, że muszą być dłuższe bo dojdzie jeszcze tynk.

 

160mm to z kolei spory luz do zaszpachlowania i szanse na kruszenie się, a ramka całości nie zakryje.

 

Przy Vectorze nie obsadzają przepustów już w fabryce? Jakby tak było, to z kolei spora szansa na uszkodzenie takiej rury wystającej z obydwu stron w produkcji czy transporcie.

 

Chyba rura kanalizacyjna jako osłonowa (lepiej fi150 albo i 125 owinięta czymś, żeby wyciągnąć po zabetonowaniu) byłaby lepszym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...