Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tani dom w budowie i eksploatacji


Recommended Posts

Witam jestem tu nowy wiec prosze o wyrozumiałosc. Na poczatku pragne sie przywitac z forumowiczami :) W dobie kryzysu i niepewnej przyszłosci trzeba kombinowac niestety a jak wiadomo lepiej na własnym niz dawac komus zarabiac tak wiec postanowilismy ze bedziemy budowac. Projektu jeszcze nie mamy ale układ i wielkosc pomieszczen chcemy cos w tym stylu http://extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-przyjemnej-2-bis-KRK1318. Bez garazow tarasow i innych po prostu sam budynek mieszkalny. Budowac sie chcemy metoda gospodarcza. Wiekszosc robot chce robic sam po konsultacji i pod pewnym okiem osob doswiadczonych. Do reszty chce zatrudnic jedna lub dwie osoby. Po wstepnych wyliczeniach na fundament potrzebuje okolo 10 tys do stanu zero ( ale licze 15 tys bo nie wiadomo jak głeboko bedzie trzeba kopac ) na mury tez mniej wiecej tyle samo z pomoca ojca i brata.Strop myslałem o drewnianym poniewaz jest łattwy i szybki do wykonania z racji nieuzytkowego poddasza ale tu jeszcze jest znak zapytania poniewaz nie znam dokładnych kosztow wiec rowniez licze okolo 15 tys Dach chce zrobic w ten sposob ze wezme kogos kto mi zrobi sam szkielet a deskowanie, blachowanie, papowanie i inne zrobie sam. Mysle ze tez okolo 15 tys bez blachodachowki. Na poczatek wystarczy papa. Czyli stan surowy wyjdzie mnie okolo 60 tys. Okna zwykłe plastiki drzwi wewnetrzne za okolo 200 zł szt z oscieznicami w wiekszosci domu zamiast tynkow polanuje połozyc plyte GK w miejscach gdzie beda wisialy jakies szafki itp bedzie noramlny tynk z gładzai gipsowa wiadomo wylewki we własnym zakresie elektryke i hydraulike rozprowadze sam w pokojach panele z nizszej polki łazienka nie duza. Teraz moje pytanie czy jest wogole sens marzyc o czyms takim? Wiem ze sporo fachowcow zaraz powie ze jak sie buduje to raz a porzadnie ale niestety mamy takie czasy ze trzeba kombinowac i np zamiast pieca z podajnikiem za 7 tys kupimy zwykly piec za 2 tys i juz mamy 5 tys na bloczki. Jak myslicie jakie beda realne koszty takiego budynku ? Wiem, ze sa setki takich postow ja rowniez sporo przeczytalem ich na tym i innych forach lecz nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Acha zapomniałem dodac, ze narazie ocieplac z zewnatrz nie planujemy chociaz jedna jedna zime bedziemy musieli przezyc choc tam gdzie teraz wynajmujemy rowniez nie ma ocieplenia i dajemy rade. W sumie kiedys ludzie budowali z tego co było i budynki dalej stoja a ja nie bede zył sto lat a dzieci pewnie i tak wyfruną a co nowe to nowe jak przyjda lepsze czasy łatwiej bedzie sprzedac. Edytowane przez procent
zapomnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie co do tego stropu nie jestem przekonany.. Co do tych projektow podanych wyzej naprawde jest szansa wybudowac taki dom za cene podana w kosztorysie? srednio 130 tys plus vat ? Jak Wy sie na to zaopatrujecie? Chodzi o to ze chce troche wspomoc sie kredytem ale z rata nie wieksza jak kosztyu czynszu w bloku ok 500 zł /msc a jesli buduje sie na kredyt to dom musi byc wykonczony to znaczy gotowy do zamieszkania dlatego chce ciac koszty gdzie sie da zeby jak najmniej kredytu wziac a z czasem zrobic tak jak sie nalezy ewentualnie sprzedac i wybudowac od nowa bogatszy o doswiadczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystko zrobisz sam to w 150 tyś powinieneś zamieszkać.

Trudno mi jednak sobie wyobrazić jak można samemu zbudować dom. Przydało by się mieć kogoś kto robił już taką robotę i podpowie. Bo teoria jest łatwa i większosć inwestorów wie jak dom powinien byc zbudowany etap po etapie ale przydała by się praktyka.

 

Materiały budowlane nie są drogie. Np aktualnie mam u siebie SSO i około 40% stanowił koszt robocizny, 50% materiały i 10% usługi (media, projekty, koparka, piasek, żwir)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyke mam pracowalem na budowie i wiem jaka to jest praca. Jak juz wyzej pisalem nie bede bral ekipy tylko pojedyncze osoby do pomocy z doswiadczeniem, boje sie własnie tych kosztow materiałow ze cos zle policzyłem, ze cos moze mnie zaskoczyc. Wewnątrz sie nie boje bo wszystko jestem w stanie zrobic sam jednak ten stan surowy jakos mnie przeraza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
ja uważam że taniej będzie zbudować dom z poddaszem użytkowym, np. coś takiego http://z500.pl/projekt/353/Z4_D_bl_md,w-technologii-szkieletowej-bez-lukarn-z-balkonem-i-malym-daszkiem/dane-ogolne.html, będzie mniejsza powierzchnia zabudowy więc mniejszy i tańszy fundament, mniejsza powierzchnia dachu, czyli mniej ocieplenia go, bo to trzeba zrobić, jak samemu będziesz robić to na ociepleniu go też za dużo nie dasz bo 10cm styro jakiegoś zwykłego nie zabija cenowo. wiem że wtedy strop betonowy trzeba zrobić ale jak samemu go zrobisz to w 8k się pewnie zmieścisz nawet jak będziesz potrzebować kogoś do pomocy w tym to też nie zbankrutujesz. dasz 4 warstwy pustaków i będziesz miał ze strychu poddasze, no chyba że zależy Ci wyjątkowo aby w pokojach mieć pełne ściany i nie tolerujesz skosów to wtedy inna bajka i tylko parterówka ale uważam że może to być trochę droższe. ale jeszcze nie budowałem tylko jestem na etapie liczenia i za jakiś czas będę budować więc mówię czysto teoretycznie ale podejrzewam że wiele się nie mylę. policz sobie wszystko dobrze i na spokojnie i wtedy zdecyduj. ale wiec że oprócz budowy to dom trzeba też utrzymać i ogrzewać. wiem że mierzysz w mały domek ale aby mieć ciepło to wydasz też niemałe pieniądze na to. no chyba że lubisz w domu w grubym swetrze siedzieć to tylko popołudniu możesz w piecu przepalić i tez się da przeżyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że taniej, wystarczy dobrze liczyć to każdy sam się przekona.

jeżeli chodzi o tani dom to trzeba wziąć pod uwagę koszty budowy i utrzymania i jeżeli chce się mieszkać w domu do śmierci to nie opłaca się budować najtańszym kosztem bo słono za utrzymanie będzie się płacić i z roku na rok coraz więcej. oszczędni powinni budować domy energooszczędne, trochę więcej w kosztach budowy ale tańszy w eksploatacji i lepiej się mieszka i wygodniej ale każdy robi jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem o tym. ale są tacy co twierdzą że parterówka taniej wychodzi. nie chodziło mi o to że Ty z byle czego robisz bo z tego co czytałem strasz się robić wszystko dokładnie ale brak zbrojenia pod okna przy BK to mnie zdziwiło. to że inni nie robią nie oznacza że tak jest dobrze. jak za parę lat lub szybciej będą pęknięcia to zrozumiesz. a słyszałem że przy domu z BK może się tak zdarzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy domu z BK klasy 400 to bym dał.

U mnie klasa 550 więc nie dałem i na razie nic nie pęka.

A jak pęka to właściwie po kilku miesiącach tak jak u mnie w pracy choć tam to i pręty by nie pomogły.

Świadoma decyzja i wiem czym ryzykuję.

Kiedyś stary fachura stwierdził, że każdy Dom pęknie tylko należy robić tak aby nie było tego widać.

A w moim domku jest jeszcze kilka mały błędów ale po prostu wyczytałem szczegóły po fakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pęknie za parę lat to będzie wiać i tylko maskowanie zostanie. ale nie ma co się przejmować bo o pęknięciach mówił mi gościu który jest budowlańcem i jego firma z ytonga budowała i mieli tyle na to reklamacji że zrezygnował z tej technologi czyli to może zdarzyć się każdemu niezależnie czy robi to firma czy samemu. ja myślę że pęka przez fundament, bo fundament siada po czasie a BK na kleju jest dawany czyli jest dosyć sztywny w porównaniu do zwykłej zaprawy. nie ma gdzie taka ściana popuścić więc pęka. ale może będziesz miał szczęście i nic nie pęknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fundament to podstawa,musi być zrobiony solidnie i tutaj nie ma co oszczędzać,parterówka do ok.90m okey,im większy dom,tym bardziej opłaca się iść w poddasze,prosta, zwarta bryła,ścianka kolankowa 120-130 cm,dwuspadowy dach,duże okna w ścianach szczytowych (można sobie darować okna dachowe )taki dom jest łatwy do ogrzania,cieple powietrze ucieka do góry i ogrzewa poddasze,zresztą wystarczy poczytać dzienniki osób budujących parterówki - zdecydowana większość i tak kombinuje jakby tu zaadoptować poddasze,jak nie od razu to kiedyś tam zwłaszcza jeśli kąt nachylenia dachu jest np.35 stopni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie ale nie kazdy to rozumie. Niektorzy upieraja sie na parterowke i twierdza ze taniej i mozna wiele razy to tlumaczyc i nic to nie daje.

Zgadza się, masz rację! Ja tego np. nie rozumiem. Uparłem się na parterówkę, twierdzę że taniej i tłumaczenie nic nie daje :)

 

wystarczy poczytać dzienniki osób budujących parterówki - zdecydowana większość i tak kombinuje jakby tu zaadoptować poddasze,jak nie od razu to kiedyś tam zwłaszcza jeśli kąt nachylenia dachu jest np.35 stopni

 

Czytałem/czytam regularnie dziennik o parterówkach użytkowników: frykow, bitter, vafel, artix1, mest, rewo66, arturo72, front24, Zielony Ogród, Iwona i Mariusz, dusiaka, plus kilka na mojabudowa.pl. Nie zauważyłem żeby ktoś z nich kombinował na temat przyszłej adaptacji poddasza.

A jakie dziennik parterówek Ty czytasz? Gdzie ta "większość"? Chętnie zajrzę do innych i poczytam :)

 

Ilość poziomów to świadomy wybór, ze wszystkimi konsekwencjami. Jak robisz parterówkę, to nie potrzebujesz dachu na 35 stopni, jest oszczędność i nie ma dylematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie umie dobrze liczyc to potem takie glupoty sie czyta. Jezeli ktos chce maly dom do 80m2 to pewnie ze parterowka sie na to nada ale im wiekszy domek to wieksza powierzchnia zabudowy czyli wiekszy fundament, wiekszy dach mimo ze kat moze byc mniejszy, wiecej ocielpenia trzeba dac wiec gdzie jest taniej? No chyba ze dla ciebie 150m2 zabudowy jest tansze od 80m2 bo taiie sa roznice dla tej samej powierzchni calkowitej. Jak dla ciebie 150 jest tansze niz 80 to widac ze z matematyki byles cienki, to daj dziecku i niech ci to przeliczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...