Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Etap projektu - etap cięcia kosztów budowy


Recommended Posts

Witam

Przymierzamy się do budowy, na 99% projekt MOKKA http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_ce.htm

Zmian w ustawieniu pomieszczeń nie będziemy robić zbyt wiele, drobne powiększenie łazienki kosztem drugiego przedpokoju i chyba tyle.

Ze zmian "potaniających" planuję:

- rezygnacje z kominka

- strop drewniany zamiast betonowego, całkiem możliwe że wiązary

- zmiana kąta nachylenia dachu na 30, może 25 stopni (zobaczymy co powie architekt)

- blacha zamiast dachówki

- ogrzewanie będzie gazowe i podłogówka w całym domu, zastanawiam się nad sensownością zmiany komina na wypust przez ścianę (nie wiem czy warto, oszczędność chyba nieduża)

 

Nie wiem czy dobrze myślę, ale chyba przy wiązarach niepotrzebne są wewnętrzne ściany nośne, odpadają więc też fundamenty pod nie. Tak też kombinuję, że ocieplę tylko strop, nie będę ocieplał połaci dachowych, bo po co. Planuje również wentylację mechaniczną, z drewnianym stropem rozprowadzenie jej powinno być dziecinnie proste.

 

Macie jakieś jeszcze pomysły ułatwiające/potaniające budowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 209
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nurek_, cena dachówki i blachy jest podobna, więc tutaj co najwyżej zaoszczędzisz tylko na robociźnie, ale... dachówkę bedziesz miał na dachu zapewne dożywotnio, a blachę przynajmniej raz wymienisz na nową.

 

Co do gazu, to wiesz już jaki będzie koszt przyłącza wraz z papierologią?

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Inwestycyjnie najtaniej wyjdzie ogrzewanie "czystym" prądem.

Możesz mieć wtedy ogrzewanie podłogowe wodne + kocioł elektryczny (później zawsze bedzie można wymienić na inne źródło), albo elektryczne (np. kable).

CWU może być wtedy ogrzwana:

- przepływowo,

- z kilku mniejszych bojlerów (np. 5L w szafce pod zlewem/umywalką to koszt ok. 300-400zł),

- za pomocą pompy ciepła dedykowanej do CWU (koszt 3-5tys. + zasobnik, lub z zasobnikiem od 5tys zł).

 

Przy grzaniu prądem rachunki mogą być wysokie, ale nie muszą, zwłaszcza jeśli będziesz miał dobrze ocieplony dom i będziesz korzystał głównie z tańszej taryfy.

Możesz także rozważyć ogrzewanie powietrzne z klimatyzatorów z funkcją grzania typu split lub kanałowe.

Ostatnio chłopaki, którzy grzeją kablami, instalują sobie te urządzenia aby:

1. zwiększyć komfort grzania (zanim podłoga sie nagrzeje, klimatyzator już daje ciepło)

2. mieć chłodzenie latem

3. no i nie ukrywajmy - będzie taniej ;) bo są to urządzenia jak PC, tyle, że ogrzewają powietrze zamiast wody, więc ich COP jest podobny jak powietrznych pomp ciepła. Koszt zakupu od 2 tys. w górę (w zależności od marki)

 

Zalety ogrzewania prądem, to:

1. niski koszt inwestycji:

- zakup kabli + dodatków do samodzielnego ułożenia w domu 100-120m2, to przeważnie koszt 5-6tys. jak piszą w wątku o grzaniu prądem

- zakup kotła elektrycznego do wodnego odrzewania też nie jest dużym wydatkiem

2. bezobsługowość

3. brak dodatkowych rachunków do zapłacenia (przy gazie w taryfie W3 koszt samego abonamentu to ok. 60zł), bo za prąd i tak już płacisz

4. bezawaryjność - jak piszą w kabelkowym wątku - no bo co ma się popsuć, kabelki w podłodze?

 

Wady:

- większy przydział mocy od zakładu energetycznego, czyli nieco więcej do zapłacenia na starcie (kilka stówek?)

- wyższe rachunki niż przy ogrzewaniu PC (tu należy pamiętać o dużo niższym koszcie instalacji kabli niż PC)

 

- zmiana kąta nachylenia dachu na 30, może 25 stopni (zobaczymy co powie architekt)

Zastanów się, a raczej popytaj, czy taka przeróbka nie zje tych przyszłych oszczędności z tytuł mniejszej powierzchni dachu. Tu zależy ile architekt/konstruktor wezmą za tą zmianę.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozumiem do czego zmierzacie :-), rozważałem pompę ciepła, nawet bym wolał, ale wychodzi znacznie drożej od gazu.

 

Ile kosztuje przyłącze gazu i komin? Nie pokryje różnicy w kosztach instalacji PC? Tylko trzeba w miarę tanią PC PW, bo gruntowe to mają sens ekonomiczny w naprawdę specyficznych sytuacjach.

Koszty przeglądów i serwisu wyjdą tu podobne (albo i taniej wyjdzie serwisowanie PC).

Wytwarzanie ciepła będzie w PC tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Chyba rozumiem do czego zmierzacie :-), rozważałem pompę ciepła, nawet bym wolał, ale wychodzi znacznie drożej od gazu.
No ej,na pewno ?A ja Ci mówię,że się mylisz lub nie potrafisz liczyc.Poproszę o szczegółowe dane i porównanie :DNawet ogrzewanie prądem jest tańsze niż gazem ziemnym a co dopiero pompą ciepła.No nie gadaj,że Ty z Sosnowca :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że temat był już wałkowany 100 razy, ale co tam...

Czy gaz czy PC i tak muszę zrobić podłogówkę, więc jej nie liczę.

GAZ:

- przyłącze do granicy działki 2300

- instalacja od granicy + papiery - myślę że zmieszczę się w 3000

- piec gazowy dwufunkcyjny + zasobnik na cwu - 5000

- komin systemowy 2000

RAZEM 12 300

Przyzwoita PC z montażem - muszę liczyć 25000, czyli jakby nie patrzeć 2x drożej.

 

@Arturo, wiem że pompa w użytkowaniu jest najtańsza, chodziło mi o koszty instalacji, nie eksploatacji.

Nie powiem, chciałbym PC, ale kosztowo wychodzi sporo drożej. Ostateczną decyzję podejmę po SSZ, zobaczę jak wyjdzie finansowo, w sumie do tego momentu ryzykuję tylko to, że komin za 2k będzie niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Myślę że temat był już wałkowany 100 razy, ale co tam...

Czy gaz czy PC i tak muszę zrobić podłogówkę, więc jej nie liczę.

GAZ:

- przyłącze do granicy działki 2300

- instalacja od granicy + papiery - myślę że zmieszczę się w 3000

- piec gazowy dwufunkcyjny + zasobnik na cwu - 5000

- komin systemowy 2000

RAZEM 12 300

Przyzwoita PC z montażem - muszę liczyć 25000, czyli jakby nie patrzeć 2x drożej.

 

@Arturo, wiem że pompa w użytkowaniu jest najtańsza, chodziło mi o koszty instalacji, nie eksploatacji.

Nie powiem, chciałbym PC, ale kosztowo wychodzi sporo drożej. Ostateczną decyzję podejmę po SSZ, zobaczę jak wyjdzie finansowo, w sumie do tego momentu ryzykuję tylko to, że komin za 2k będzie niepotrzebny.

Z ciekawości wysłałem do pewnej firmy z allegro zapytanie ile dzisiaj bym zapłacił za pompę jaką chciałem mieć:Dziękujemy za zapytanie, przygotowaliśmy dla Pana wycenę pompy ciepła z

montażem (VAT 8%) z opcją grzałek - jako funkcja dodatkowa wspomagająca

przy temperaturach poniżej -15 st. C.

- Powietrzna Pompa Ciepła Atlantic EXTENSA+ 8 kW

- Przewody chłodnicze,

- Przewody elektryczne,

- Materiały podłączeniowe wg. zużycia – do rozliczenia,

- Zbiornik Galmet 300l SGWS

- Zestaw podłączenia c.w.u.

- zbiornik wyrównawczy 18l do c.w.u.

- Montaż + uruchomienie

Cena zestawu: 20 800,00 zł brutto (w tym VAT 8%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę przy gazie zaletę taką, że kocioł kosztuje kilka tysięcy, a pompa ciepła jednak nieco więcej. Obydwa urządzenia się w końcu zużyją (tzn. zepsują w stopniu nienaprawialnym) i koszt ich odtworzenia będzie większy przy pompie. Czy to się zwróci z oszczędności... Trzeba by policzyć, mam wątpliwości. Zaletą gazu jest też dywersyfikacja źródeł energii, zarówno taktycznie (jak odetną gaz, to zamontujesz na szybko grzałkę), jak i strategicznie (jeśli gaz zdrożeje bardzo, to przejście na PC jest łatwiejsze, niż doprowadzenie gazu przy nieakceptowalnym wzroście ceny prądu - wystarczy do tego instalator, nie trzeba czekać na gazownię!).

 

Last but not least, czekają nas trudne lata jeśli chodzi o stan sieci energetycznej i moce produkcyjne prądu. Może być tak, że o gaz będzie przez ładnych parę lat łatwiej, niż o prąd (ceny, tudzież wymuszone ograniczanie mocy przyłączeniowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 10-15 lat, bo myślę, że tyle pompa spokojnie pożyje, pompy stanieją na tyle, ze wymiana Cię nie zrujnuje. Patrząc na to, jak się ta technologia rozwija, być może będzie się opłacało wymienić nawet sprawną pompę, na nowszą, znacznie wydajniejszą i oszczędniejszą.

W kwestiach "taktycznych" - mając pompę ciepła, możesz zamontować sobie fotowoltaikę i znaczną część energii mieć za darmo. Do tego studnia głębinowa, przydomowa oczyszczalnia i jesteś praktycznie niezależny. Tyle że to wszystko kosztuje, a wątek miał być o cięciu kosztów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.jpg

Przyznam, ze u nas miał byc mały tani domek w typie z7. Moj maz jednak sie uparł na czwarty pokój komputrowy/ gościnny/ seniorski.

Ponieważ mamy dzialke zwężająca sie i na dodatek 10 m nieprzekraczalna linie zabudowy, musieliśmy zrobic projekt indywidualny.Wyszlo coś takiego .

image.jpg

image.jpg

 

Od zawsze miało byc ogrzewanie bezobsługowe no i w miarę ekonomiczne i ekologiczne ( uciekamy przed smogiem).

Rozważałam PC PW , ale teraz mysle czy jednak nie gaz. Nie wiem tez jak moje założenia maja sie do nowych przepisów, bo niestety ale wniosek o PNB będziemy składali juz w nowym roku.

Dom ma byc z silikatów 18, ocieplony 20 cm styropianu, nie mam jeszcze pojęcia co z ociepleniem stropu, i jakie wartości bedzie miała płyta ( czy lepiej jednak zwykły fundament) grunty mam nośne , proste. Woda na wysokości 2,70-2,90 m.

Strop planuję lekki , , wiazary.Nie wiem co na pokrycie dachowe.

Mnóstwo jeszcze niewiadomych, dlatego prosze o sugestię na czym zaoszczędzić a w co doinwestować .

Czy istnieją ciepłe drzwi wejściowe poniżej 5000 zł?

Projekt jest narazie tylko architektoniczny, czekam na opracowania branżowe.

P.s.

Na pewno 100% podłogówki .

Mam gaz, prąd i kanalizę w asfalcie przed działką .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]375574[/ATTACH]

projekt indywidualny.Wyszlo coś takiego .

[ATTACH=CONFIG]375575[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]375576[/ATTACH]

 

Prawie jakbym widział elewacje z mojego projektu (tylko dach mam inny). Funkcjonalnie też chyba podobnie?

http://www.archeton.pl/projekt-domu-lena_eko_1393_opisogolny

 

Ile zapłacicie za projekt indywidualny, z planem zagospodarowania działki i formalnościami? Mnie powaliły wyceny - powyższe, wraz z formalnościami potrzebnymi do uzyskania pozwolenie (architekt chodził po urzędach) kosztowało nas 4,5K zł.

 

Co do rozważań na temat fundamentów i ogrzewania - zapraszam do swojego DB.

http://forum.muratordom.pl/blog.php?203091

 

Żeby oszacować, jakie ogrzewanie wyjdzie optymalnie potrzebujesz OZC i wyceny przyłączy. Wydaje się, że gaz powinien wypaść najkorzystniej (chociaż raczej nie zdeklasuje konkurencji - ale powinien być, spośród bezobsługowych, najtańszy) - ale potrafi to wywrócić do góry nogami wycena przyłącza.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie jakbym widział elewacje z mojego projektu (tylko dach mam inny). Funkcjonalnie też chyba podobnie?

http://www.archeton.pl/projekt-domu-lena_eko_1393_opisogolny

 

Ile zapłacicie za projekt indywidualny, z planem zagospodarowania działki i formalnościami? Mnie powaliły wyceny - powyższe, wraz z formalnościami potrzebnymi do uzyskania pozwolenie (architekt chodził po urzędach) kosztowało nas 4,5K zł.

 

Co do rozważań na temat fundamentów i ogrzewania - zapraszam do swojego DB.

http://forum.muratordom.pl/blog.php?203091

 

Żeby oszacować, jakie ogrzewanie wyjdzie optymalnie potrzebujesz OZC i wyceny przyłączy. Wydaje się, że gaz powinien wypaść najkorzystniej (chociaż raczej nie zdeklasuje konkurencji - ale powinien być, spośród bezobsługowych, najtańszy) - ale potrafi to wywrócić do góry nogami wycena przyłącza.

 

Kaizen, projekt robi mi nasz przyjaciel, większość ceny to zapłata dla branżystów . Cena mocno promocyjna.

 

Wiem o OZC , ale. do tego muszę mieć gotowy projekt, a ja wciąż czekam na branżystów.

Muszę tez podjechac do gazowni i dopytać o koszty przylacza.

Zaraz zajrzę do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]375574[/ATTACH]

Przyznam, ze u nas miał byc mały tani domek w typie z7. Moj maz jednak sie uparł na czwarty pokój komputrowy/ gościnny/ seniorski.

Ponieważ mamy dzialke zwężająca sie i na dodatek 10 m nieprzekraczalna linie zabudowy, musieliśmy zrobic projekt indywidualny.Wyszlo coś takiego .

[ATTACH=CONFIG]375575[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]375576[/ATTACH]

 

Od zawsze miało byc ogrzewanie bezobsługowe no i w miarę ekonomiczne i ekologiczne ( uciekamy przed smogiem).

Rozważałam PC PW , ale teraz mysle czy jednak nie gaz. Nie wiem tez jak moje założenia maja sie do nowych przepisów, bo niestety ale wniosek o PNB będziemy składali juz w nowym roku.

Dom ma byc z silikatów 18, ocieplony 20 cm styropianu, nie mam jeszcze pojęcia co z ociepleniem stropu, i jakie wartości bedzie miała płyta ( czy lepiej jednak zwykły fundament) grunty mam nośne , proste. Woda na wysokości 2,70-2,90 m.

Strop planuję lekki , , wiazary.Nie wiem co na pokrycie dachowe.

Mnóstwo jeszcze niewiadomych, dlatego prosze o sugestię na czym zaoszczędzić a w co doinwestować .

Czy istnieją ciepłe drzwi wejściowe poniżej 5000 zł?

Projekt jest narazie tylko architektoniczny, czekam na opracowania branżowe.

P.s.

Na pewno 100% podłogówki .

Mam gaz, prąd i kanalizę w asfalcie przed działką .

 

ja mam tylko pytanie - czy meble faktycznie wrysowane są w skali? i przyjęliście rzeczywiste wymiary i mebli i przejść miedzy nimi? bo patrząc chociażby na salon odnoszę wrażenie, że przestrzeń na rysunku jest większa niż będzie w rzeczywistości po wstawieniu mebli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko pytanie - czy meble faktycznie wrysowane są w skali? i przyjęliście rzeczywiste wymiary i mebli i przejść miedzy nimi? bo patrząc chociażby na salon odnoszę wrażenie, że przestrzeń na rysunku jest większa niż będzie w rzeczywistości po wstawieniu mebli

Archi twierdzi ze ma meble w skali i tego sie trzymam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...