Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak WM jest opłacalna zimą - wytłumaczcie mi


Recommended Posts

Jestem na etapie projektu i rozważam wentylację mechaniczną. Ponieważ WM jest związana z rekuperacją, to teoretycznie ciepło tracone przez wentylację jest odzyskiwane. Ale co zimą? Ciepło pobierane z zewnątrz ma ujemną temperaturę , czyli wychładza dom. Rekuperacja chyba nie wystarczy , żeby ogrzać powietrze z temp. minus 10 st.? Wiem, że można zainstalować gruntowy wymiennik ciepła - ale to duże koszty. Można też nagrzewnicę ale to koszty prądu przez cała zimę. Proszę wytłumaczcie mi, jak liczycie opłacalność WM, bo jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale co zimą? Ciepło pobierane z zewnątrz ma ujemną temperaturę , czyli wychładza dom. Rekuperacja chyba nie wystarczy , żeby ogrzać powietrze z temp. minus 10 st.? Wiem, że można zainstalować gruntowy wymiennik ciepła - ale to duże koszty. Można też nagrzewnicę ale to koszty prądu przez cała zimę. Proszę wytłumaczcie mi, jak liczycie opłacalność WM, bo jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie?

Ależ to bardzo proste jest. Masz wypieprzyć kilkadziesiąt tysięcy zlotych na najnowsze systemy wm i najdroższe rekuperatory z najlepszymi nagrzewnicami tylko wtedy będziesz fajnym inwestorem :) Inaczej jesteś zacofany i nie dzisiejszy ;)

A zapewne to dziesiątki tysięcy zwrócą się za jakieś 160 lat ale to niepopularna opinia. Więc ładuj kasę bez sensu, a co ?! Kto bogatemu zabroni ?! Bo u nas przecież każdy to milioner....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał

Odstaw to ziele... za mocne jest...

 

Darek

Co wspólnego ma rekuperacja z wentylacją mechaniczną?

SKRZYNKĘ?

To różne funkcje...

Poza tym...

NIE ISTNIEJE UJEMNE CIEPŁO!!!

Bywa, że W JAKIEJŚ SKALI temperatury bywają ujemne.

Ciepło - NIGDY!!!

 

Poczytaj, choćby w Wiki, o rekuperacji.

Życie stanie się prostsze...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby żyć potrzebujesz tlenu, jeśli nie masz wymiany powietrza w domu to się udusisz, musi być wentylacja, najprostsza czyli gdzies wlatuje świeże powietrze z zewnątrz, a gdzieś wydostaje się "zużyte". W wentylacji z odzyskiem ciepła te powietrze które usuwane jest z budynku ogrzewa te które wlatuje. Tak najbardziej łopatologicznie. Każdy budynek w którym są ludzie musi mieć wentylację aby tam można przebywać, i można to zrobić na kilka sposobów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to bardzo proste jest. Masz wypieprzyć kilkadziesiąt tysięcy zlotych na najnowsze systemy wm i najdroższe rekuperatory z najlepszymi nagrzewnicami tylko wtedy będziesz fajnym inwestorem :) Inaczej jesteś zacofany i nie dzisiejszy ;)

A zapewne to dziesiątki tysięcy zwrócą się za jakieś 160 lat ale to niepopularna opinia. Więc ładuj kasę bez sensu, a co ?! Kto bogatemu zabroni ?! Bo u nas przecież każdy to milioner....

 

Powiem jak Adam MK -

Michał zmień dilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilkadziesiąt tysięcy zlotych na najnowsze systemy wm

 

Oj, a ja wydałam tylko 15 tyś na całą instalację WM z rekuperatorem z montażem. Wiem, że połowa ceny to zysk i robocizna firmy, ale sama tego nie umiałam zrobić. Tylko chyba reku wybrałam za mało skomplikowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jestem :)

Bo wybrałam proste urządzenie, bez sterowania smartfonem, bez by-passu, bez współpracy z instalacją alarmową i bez dziesięciu poziomów wentylowania. A mimo to czujka temperatury wskazuje, że cieplejsze powietrze mi do domu wpływa nawiewnikami niż wynosi temperatura na zewnątrz. Tylko niestety nie podłączam licznika, by liczyć kilowaty energii wentylatorów i sprawdzać co godzina temperatury na wlocie i wylocie, by tworzyć sobie krzywą odzysku. Stąd nie mogę się chwalić, że zaoszczędziłam na reku, ani wykazać, że jest opłacalna. :)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM jest świetna w wymianie powietrza. Ale jeżeli odzysk zimą jest pod znakiem zapytania, to można zrobić wentylację grawitacyjną i wietrzyć dom przez otwarcie okien. Wyjdzie na to samo. Bo na razie wydaje mi się , że podgrzewanie powietrza przez nagrzewnicę bardzo podnosi koszty użytkowania. Czy się mylę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM jest świetna w wymianie powietrza. Ale jeżeli odzysk zimą jest pod znakiem zapytania, to można zrobić wentylację grawitacyjną i wietrzyć dom przez otwarcie okien. Wyjdzie na to samo. Bo na razie wydaje mi się , że podgrzewanie powietrza przez nagrzewnicę bardzo podnosi koszty użytkowania. Czy się mylę?
Ty sobie jaja robisz, nie? Jaka nagrzewnica? Pisał ci Adam - Wiki - rekuperacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM jest świetna w wymianie powietrza. Ale jeżeli odzysk zimą jest pod znakiem zapytania, to można zrobić wentylację grawitacyjną i wietrzyć dom przez otwarcie okien. Wyjdzie na to samo. Bo na razie wydaje mi się , że podgrzewanie powietrza przez nagrzewnicę bardzo podnosi koszty użytkowania. Czy się mylę?

 

 

Ale jaki Ty tam widzisz znak zapytania ?

Jeśli przy -10C stopniach na zewnątrz i 21 w środku wentylacja dmucha Ci do domu powietrze o tempetarzurze 15-16C, (bez nagrzewnic) bo widzisz w tym jakiś znak zapytania ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do do jakiej temp. podgrzewa rekuperator te -7 ? "

 

Ułamki trzeba by powtórzyć...

Te dziesiętne też.

Potem policzyć 78% = 0,78 z gradientu.

Gradient to różnica temperatur.

Tu, podpowiadam, jest to 22 + 7 = 29

Dowiesz się o ile podgrzeje.

Do jakiej temperatury dowiesz się, jak odejmiesz od wyniku te 7

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...