Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak WM jest opłacalna zimą - wytłumaczcie mi


Recommended Posts

Nie zamarzają, bo mają wbudowaną nagrzewnicę??? A co z głośnością WM? Rozumiem , że rekuperator jest w osobnym pomieszczeniu (poddasze, kotłownia) i go nie słychać? Czy jednak nie słychać ruchu powietrza w pomieszczeniach?
Poczytaj Darek, bo to co piszesz jest żenujące. Nagrzewnica na skropliny jest po to, by skroplona wilgoć mogła sobie spokojnie spływać. To czy reku słychać, czy nie zależy od jego konstrukcji jak i konstrukcji systemu kanałów. Jest z reguły w osobnym pomieszczeniu, bo to spora skrzynka a i wentylatory małe nie są, powietrza pompują sporo więc raczej trudno byłoby przy tym zasnąć. To jednak nie jest jakiś problem. Da się taką instalację bez problemu zrobić tak , by jej nie było słychać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie zamarzają, bo mają wbudowaną nagrzewnicę??? A co z głośnością WM? Rozumiem , że rekuperator jest w osobnym pomieszczeniu (poddasze, kotłownia) i go nie słychać? Czy jednak nie słychać ruchu powietrza w pomieszczeniach?

 

"Nie zamarzają, bo mają wbudowaną nagrzewnicę" (wstępną) wymiennika lub automatyka, która zmniejsza nawiew, a powietrzem wywiewnym ogrzewa wymiennik.

Centrale montuje się w garażu, kotłowni, na poddaszu. O ile tam nie śpisz, to przy dobrze wykonanej instalacji nie będziesz jej słyszał.

Stojąc przy centrali: Bieg nocny jest cichy, dzienny również praktycznie niesłyszalny, przewietrzanie szumi. W domu i tak tego nie słyszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrale Bartosz nie mają nagrzewnicy chyba, a reklamują jako niezamarzające.

 

U mnie centrala skrapla całkiem sporo wody. Kiedy dom sechł było to nawet litr- półtora dziennie. Teraz ok. pół litra na tydzień.

 

Mi szumi powietrze w kanałach na najwyżych obrotach. Na normalnych nie słyszę. Centrala w pom. gospodarczym, nie mam do niego drzwi jeszcze i na zewnątrz powmieszczenia prawie nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi szumi powietrze w kanałach na najwyższych obrotach.

Często tak się zdarza, ale przewietrzanie to dosłownie kilka/-naście minut i nie jest to uciążliwy hałas.

Ostatnio w pewnym przypadku u inwestora ciekawym powodem szumów były anemostaty.

Instalator założył nawiewne zamiast wywiewnych i odwrotnie :no:

Centrale Bartosz nie mają nagrzewnicy chyba, a reklamują jako niezamarzające.

Centrale bartosz mają całkiem inny wymiennik(rotacyjny-myślę że akurat o ten chodzi), dzięki któremu nie zamarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"U mnie centrala skrapla całkiem sporo wody. Kiedy dom sechł było to nawet litr- półtora dziennie. Teraz ok. pół litra na tydzień.

 

Czyli rekuperator musi mieć podłączenie do kanalizacji?

 

Rotor potrafi wyrzucić wodę i wymiennik regeneracyjny (np RE400 recair) pozostałe centrale odprowadzają wodę do kanalizacji lub przez klimatyzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie projektu i rozważam wentylację mechaniczną. Ponieważ WM jest związana z rekuperacją, to teoretycznie ciepło tracone przez wentylację jest odzyskiwane. Ale co zimą? Ciepło pobierane z zewnątrz ma ujemną temperaturę , czyli wychładza dom. Rekuperacja chyba nie wystarczy , żeby ogrzać powietrze z temp. minus 10 st.? Wiem, że można zainstalować gruntowy wymiennik ciepła - ale to duże koszty. Można też nagrzewnicę ale to koszty prądu przez cała zimę. Proszę wytłumaczcie mi, jak liczycie opłacalność WM, bo jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie?

 

Napisałem taki prosty kalkulatorek ilości traconego ciepła przez wentylację, gdy nie ma odzysku ciepła:

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/ZuzycieEnergii.aspx

Myślę, że pokazywane wyniki dosyć dobrze pokazują ile tracimy ciepła przez wentylację. A czy warto zastosować odzysk ciepła? Wpisz sobie do kalkulatora średnią temperaturę powietrza zewnętrznego z każdego miesiąca okresu grzewczego, na podstawie kWh określ ile cię będzie kosztowało ogrzanie tego powietrza. Prawdopodobnie połowę tej kwoty zaoszczędzisz, jeśli zastosujesz rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem taki prosty kalkulatorek ilości traconego ciepła przez wentylację, gdy nie ma odzysku ciepła:

.....

 

stosujesz w swoim kalkulatorze mylące uproszczenie.

 

zakładasz, że wentylacja działa 24h/dobę a tak jest tylko przy wentylacji mechanicznej. W większości aktualnie budowanych domów w których przewidziano wentylację realizowaną przez rozszczelnienie okna, okna są rozszczelnione w rzeczywistości tylko przez kilka godzin na dobę a już na pewno nie wtedy, gdy domownicy opuszczają dom (a w tygodniu często nikt nie przebywa w domu przez 10 - 12 godzin).

 

możesz pisać o komforcie lub jego braku, wilgoci i zdrowiu ale nie udowadniajcie proszę, że są wymierne zyski w postaci pieniądza, bo ciężko to będzie udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Potem policzyć 78% = 0,78 z gradientu.

Gradient to różnica temperatur.

Tu, podpowiadam, jest to 22 + 7 = 29

Dowiesz się o ile podgrzeje.

Do jakiej temperatury dowiesz się, jak odejmiesz od wyniku te 7

 

Adam M.

 

Adam, teraz to Ty odstaw zioło, bo ciężko zrozumieć ten tekst.

Edytowane przez desmear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były temperatury z mojego domu. Nie każdego muszą interesować działania matematyczne, nawet proste, to po prostu podam wynik :)

Przy 22 stopniach w domu i -7 na zewnątrz temperatura na nawiewach wynosiła 15,5 stopnia.

 

Sprawność 77,5%, przy czym jest to najtańszy rekuperator na rynku, a wynik podaje przybliżoną sprawność całego układu, bo samego rekuperatora musi być trochę większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stosujesz w swoim kalkulatorze mylące uproszczenie.

 

zakładasz, że wentylacja działa 24h/dobę a tak jest tylko przy wentylacji mechanicznej. W większości aktualnie budowanych domów w których przewidziano wentylację realizowaną przez rozszczelnienie okna, okna są rozszczelnione w rzeczywistości tylko przez kilka godzin na dobę a już na pewno nie wtedy, gdy domownicy opuszczają dom (a w tygodniu często nikt nie przebywa w domu przez 10 - 12 godzin).

 

możesz pisać o komforcie lub jego braku, wilgoci i zdrowiu ale nie udowadniajcie proszę, że są wymierne zyski w postaci pieniądza, bo ciężko to będzie udowodnić.

 

Dr Jerzy Sowa "Wentylacja" PW "Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej, bo nie ma takiej wentylacji"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były temperatury z mojego domu. Nie każdego muszą interesować działania matematyczne, nawet proste, to po prostu podam wynik :)

Przy 22 stopniach w domu i -7 na zewnątrz temperatura na nawiewach wynosiła 15,5 stopnia.

 

Sprawność 77,5%, przy czym jest to najtańszy rekuperator na rynku, a wynik podaje przybliżoną sprawność całego układu, bo samego rekuperatora musi być trochę większa.

 

Trzeba jeszcze zauważyć, że obudowę luny nazwać "szczelną" byłoby dużym nadużyciem. Powietrze ciepłe wcale nie musi być najświeższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Luny: Pianka kosztuje 15zł....

 

Desmear: bardzo proszę, obliczenia według Adamowego wzoru:

- Potem policzyć 78% = 0,78 z gradientu.

Gradient to różnica temperatur.

Tu, podpowiadam, jest to 22 + 7 = 29

Dowiesz się o ile podgrzeje. (29'C*0,78 = 22,62'C)

Do jakiej temperatury dowiesz się, jak odejmiesz od wyniku te 7 (22,62 - 7 = 15,62)

 

Czyli przy sprawności 78% powietrze podgrzeje się do ok. 15'C.

W którym miejscu widzisz problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...