Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Crawl Space kto używa ? Wady i zalety...


cazp3r

Recommended Posts

  • 1 year później...

Mam wybudowany dom na gruncie gliniastym z pierwszym stropem typu crawl space. Dom budowałem sam (tymi ręcami :-) ), więc wiem co jest zrobione.

Między fundamentami nie mam wysypanego piasku, więc gleba jest wilgotna, a mimo to konstrukcja ma wilgotność max 10% (wchodziłem i mierzyłem miernikiem do drewna).

 

Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).

 

Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu. Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem. Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.

 

Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.

 

Nie buduję tych domów (poza swoim), nie zarabiam na nich, podaję przykłady z własnego doświadczenia. Zainteresowanym mogę udzielić więcej porad/podpowiedzi, proszę o PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).

Nieprawda. W domu z 30 cm EPS pod wylewką jest równie ciepło. Może podaj koszty? Mały zimny prysznic?

Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu.
Mostki w domu szkieletowym z podłogą na gruncie??? O czym ty piszesz?

Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem.
Można ten mostek zminimalizować do wartości akceptowalnych. I tak taniej wyjdzie niż taki strop jak twój.

Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.
Nieprawda, wszystko jest kwestią dobrego projektu i wykonania. Przy 30 cm EPS nie ma prawa być takiego zjawiska.

 

Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.

...

Bajki piszesz. Przy takich samych współczynnikach podłogi, ścian, stropu, okien i wentylacji ilość zużywanego ciepła będzie taka sama. No może nie do końca, bo przy braku akumulacji w szkielecie częściej będzie włączało się ogrzewanie w okresach przejściowych. Rachunki w szkielecie będą wyższe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Mam wybudowany dom na gruncie gliniastym z pierwszym stropem typu crawl space. Dom budowałem sam (tymi ręcami :-) ), więc wiem co jest zrobione.

Między fundamentami nie mam wysypanego piasku, więc gleba jest wilgotna, a mimo to konstrukcja ma wilgotność max 10% (wchodziłem i mierzyłem miernikiem do drewna).

 

Polecam to rozwiązanie wszystkim niezdecydowanym - podłoga w domu jest ciepła, dużo cieplejsza niż w domach z tradycyjną podłogą na gruncie, w których bywałem zimą (poza tymi z ogrzewaniem podłogowym, z wiadomych względów). W podłodze mam 30cm wełny mineralnej (25 w konstrukcji stropu + 5 między legarami pod podłogę).

 

Dużym plusem podłogi crawl space jest brak mostków termicznych na połączeniu między ścianą fundamentową a podłogą - wszystko izoluje nam drewno z rusztu. Rozważałem również podłogę na gruncie, ale w żadnym z rozwiązań nie można było ustrzec się połączenia konstrukcji ściany z betonem. Efekt jest taki, że podłoga przy oknach (a mam w salonie 3 okna do samej podłogi o łącznej szerokości 8.80m (powierzchnia ~20m2) jest ciepła - przy mrozach w domu z podłogą na gruncie przy oknach jest zawsze zimniejsza niż na środku.

 

Dom szkieletowy z reguły jest dużo cieplejszy - mogę podać przykład z poprzedniej zimy (ta się jeszcze nie skończyła). Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze, koszt od listopada do maja 800 PLN za cały sezon grzewczy, średnia temperatura w domu 22-23 stopnie całą dobę.

 

Nie buduję tych domów (poza swoim), nie zarabiam na nich, podaję przykłady z własnego doświadczenia. Zainteresowanym mogę udzielić więcej porad/podpowiedzi, proszę o PW.

 

Witam.Chciałbym się spytać o parę drobiazgów w sprawie budowy szkieletorka. Chcę zacząć budowę za ok rok.Czy mógłbym poprosić o jakiś namiar?Pozdrawiam Paweł z Wrocławia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 6 months później...

Mam crawlspace na terenie pochyłym, od metra do 1,5 metra po przekątnej. W stropie 30cm wełny. Nie zamieniłbym na żadne betony. Przy okazji pod kuchnią zrobiłem sobie spiżarnię.

 

Wykonanie trwało: 1 dzień koparka zebrała hummus i wykopała pod ławy. 2 dzień zalane ławy. Potem niedziela na zastygnięcie i 3 dni murowania ścian z bloczków i trzech słupów. Jeden dzień wieniec. Cztery dni na wykonanie stropu, wełnę i płyty OSB. 10 dni. Ciekawostka - budowa reszty domu do SSO (szkielet bez wełny, obity MFP i watroizolacją, gotowy do krycia blachą) trwała 12 dni :)

 

W obu przypadkach trzeba kopać i lać ławy oraz robić ścianki. Koszt ten sam. Drewna weszło około 1,7m3, płyt MFP 86m2, wełny paroc 0,033 (20cm+10cm) 73m2, 2,5 rolki wiatroizolacji.

 

Łatwość przerabiania instalacji wodnej oraz elektrycznej, spiżarnia pod kuchnią oraz cieplejsza podłoga bez podłogówki w pełni mnie przekonują.

Edytowane przez CodeSnipper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Właśnie wchodzimy w drugi sezon jesienny w naszym domu szkieletowym wybudowanym z zastosowaniem podłogi na legarach z wentylowanym fundamentem typu crawl-space.

 

Po pierwszym sezonie grzewczym nie należę do osób, które poleciłyby to rozwiązanie. Powodów jest kilka, ale chyba najbardziej irytujący jest dla mnie transfer wibracji w salonie przy każdym cięższym kroku, prowadzący do dzwonienia kieliszków w szafkach salonu. Konstrukcja stropu wykonana jest z belek o wysokości 25cm w rozstawie co 40cm, z 20cm wełny między legarami zamkniętej wiatroizolacją od spodu. Najszersza rozpiętość pomiędzy podporami legarów to 4m. Ekonomia wykonania konstrukcji tego typu i jej komfort użytkowania jest dla mnie dyskusyjna. W moim przypadku na pewno nie okazała się tańszą opcją. W domu mam dwa rodzaje pokrycia podłogi - płytki oraz panele laminowane. Na panelach, mimo zastosowania dodatkowo grubego podkładu, zimą nie da się na dłużej usiąść na gołej podłodze bez dywanu. Na płytkach jest jeszcze gorzej - ratują nas jeszcze kable grzewcze pod płytkami w salonie i łazienkach. Po przeprowadzce do nowego domu niestety musiałem porzucić swój zwyczaj biegania po domu na bosaka zimą. Poszycie podłogi w postaci calowej płyty OSB zostało przytwierdzone za pomocą gwoździ i kleju i niestety po roku tu i tam słychać, że płyta odspoiła się i pracuje. Na piętrze, gdzie wykończenia robiłem sam, zastosowałem dodatkowo wkręty tarasowe i tutaj problem skrzypienia podłogi nie ma. Na etapie budowy konstrukcja stropu na legarach wymaga dużej uwagi od cieśli, inaczej możemy zapomnieć o uzyskaniu płaszczyzny. Podłoga jest też wrażliwa obecności wody na etapie prowadzenia prac konstrukcyjnych. Płyta OSB nasiąknięta wodą schnie bardzo długo i spuchnięta ciężko wraca do pierwotnej, stabilnej grubości na całej powierzchni.

 

Nie zdecydowałbym się drugi raz na konstrukcje typu crawl-space. Raczej zrobiłbym klasyczną wylewkę z ogrzewaniem podłogowym.

Edytowane przez Tiger1050
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...