Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

vaillant ecotec 206/5-5 Dużo Pali Jak optymalnie ustawić


caymann6

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witam,

mam ecoteca 206 z vrc700 w domu jednorodzinnym, dwu poziomowym, ocieplonym kilkanaście lat temu. Pomieszczenia ogrzewane tylko grzejnikami (wymieniłem wszystkie żeliwne o dużej ilości wody na nowsze, rurki w ścianach pozostały stare). Właśnie zbliżamy się do już 3 sezonu jego użytkowania. Sezon pierwszy to moje różne ustawy ale tylko na VRC700, na piecu nigdy nic nie ustawiałem. Sezon drugi już odpuściłem zabawy bo ile można.

Niestety zrodził się problem. Na VRC700 miałem regulację w trybie termostatu tyle, że jest on ulokowany w najcieplejszym pomieszczeniu na piętrze. Mój koszmar zaczął się, gdy zmieniła się tolerancja na ciepło u mojej starej matki, teraz potrzebuje mieć cieplej i aby jej to zapewnić zrezygnowałem z regulacji na VRC700 i instalator zainstalował u niej Salusa 091FLRFv2 . Teraz teoretycznie ustalam u niej zakres temperatury a u siebie reguluję na termostatach przy grzejnikach. Teoretycznie bo nie zdążyłem tego jeszcze przetestować bo sezon grzewczy się skończył.

Moje pytanie jest takie, czy jest możliwość w nastawach pieca ustawić tak, żeby zużycie gazu było w miarę oszczędne, temperatura w pomieszczeniach była OK a piec nie wyłączał się po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu? Jacyś "fachowcy" jej powiedzieli, że grzejniki mają być cały czas ciepłe i teraz ani moje, ani tłumaczenie mojego instalatora nie wystarczają, że ważne żeby była odpowiednia temperatura w pomieszczeniu a jak sobie z tym piec poradzi nie zużywając przy tym za dużo gazu to już nieistotne

Mój poprzedni okres grzewczy wyglądał tak

 

30-08-2021 96,33 zł 351 kWh

27-07-2021 76,43 zł 237 kWh

01-07-2021 155,95 zł 744 kWh

27-05-2021 381,24 zł 2231 kWh

27-04-2021 501,71 zł 3064 kWh

31-03-2021 497,79 zł 3038 kWh

01-03-2021 598,27 zł 3728 kWh

27-01-2021 571,24 zł 3498 kWh

28-12-2020 482,75 zł 2881 kWh

27-11-2020 325,70 zł 1863 kWh

26-10-2020 90,60 zł 339 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co można zaproponować to powrócić do VRC 700 i w ustawieniach tryb pracy zmienić na BRAK .

Ten pierwszy spowoduje że kocioł będzie dbał o w miarę stałą temperaturę wody w obiegu a temperaturą pokojową zajmą się termostaty na grzejnikach. Zamykanie lub otwieranie kolejnych grzejników będzie zmieniało pojemność instalacji a więc i długość pracy kotła w celu dobicia do ustalonej temperatury w obiegu, natomiast sama ona pozostanie i tak zmienna w funkcji sterowania pogodowego.

 

 

Można by pokombinować jeszcze w trybie KOREKTA gdyż wtedy kocioł po osiągnięciu temperatury nie wyłącza się od razu a tylko zmniejsza moc palnika, lecz to wymaga kilkudziesięciu dni z codziennym eksperymentowaniem.

 

Odnośnie samego spalania to eksperymentalne ustawienie niższej krzywej grzewczej powinno przynieść tu pozytywny efekt

Należy pamiętać że przy instalacji grzejnikowej samo uzależnienie od sterowania pogodowego może być powodem odczuwalnego ochłodzenia w pomieszczeniach gdyż zmniejszenie temperatury czynnika grzewczego przyczynia się do zmniejszenia intensywności konwekcji ciepłego powietrza oraz przemieszania go i tym samym w pobliżu samego grzejnika jest cieplej aniżeli w miejscach oddalonych od źródła ciepła. Dlatego też starsze osoby mogą niekiedy w cieplejsze dni wręcz odczuwać chłód.

 

Jaszcze inną sprawą jest ciepłota pomieszczeń gdyż jest ona uzależniona od ocieplenia i ewentualnej ilości mostków cieplnych ale także samej regulacji grzejników. Tą w pewnym stopniu można zmienić poprzez odpowiednią regulację kryzowania która powinna być wyregulowana w funkcji oddalenia grzejnika od źródła ciepła lub rozdzielacza czy też pionu grzewczego.

Edytowane przez Mareks77
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co można zaproponować to powrócić do VRC 700 i w ustawieniach tryb pracy zmienić na BRAK .

Ten pierwszy spowoduje że kocioł będzie dbał o w miarę stałą temperaturę wody w obiegu a temperaturą pokojową zajmą się termostaty na grzejnikach. Zamykanie lub otwieranie kolejnych grzejników będzie zmieniało pojemność instalacji a więc i długość pracy kotła w celu dobicia do ustalonej temperatury w obiegu, natomiast sama ona pozostanie i tak zmienna w funkcji sterowania pogodowego.

 

 

Można by pokombinować jeszcze w trybie KOREKTA gdyż wtedy kocioł po osiągnięciu temperatury nie wyłącza się od razu a tylko zmniejsza moc palnika, lecz to wymaga kilkudziesięciu dni z codziennym eksperymentowaniem.

 

Odnośnie samego spalania to eksperymentalne ustawienie niższej krzywej grzewczej powinno przynieść tu pozytywny efekt

Należy pamiętać że przy instalacji grzejnikowej samo uzależnienie od sterowania pogodowego może być powodem odczuwalnego ochłodzenia w pomieszczeniach gdyż zmniejszenie temperatury czynnika grzewczego przyczynia się do zmniejszenia intensywności konwekcji ciepłego powietrza oraz przemieszania go i tym samym w pobliżu samego grzejnika jest cieplej aniżeli w miejscach oddalonych od źródła ciepła. Dlatego też starsze osoby mogą niekiedy w cieplejsze dni wręcz odczuwać chłód.

 

Jaszcze inną sprawą jest ciepłota pomieszczeń gdyż jest ona uzależniona od ocieplenia i ewentualnej ilości mostków cieplnych ale także samej regulacji grzejników. Tą w pewnym stopniu można zmienić poprzez odpowiednią regulację kryzowania która powinna być wyregulowana w funkcji oddalenia grzejnika od źródła ciepła lub rozdzielacza czy też pionu grzewczego.

 

na trybie pracy BRAK próbowałem i to dość długo ale bez pozytywnego rezultatu stąd dodatkowy czujnik na parterze. KOREKTY też nie zrobię bo VRC700 jest u mnie czyli w cieplejszym pomieszczeniu, ustawię wyżej żeby było na parterze cieplej to będę musiał u siebie na termostatach grzejnikowych skręcać albo wietrzyć i w ten sposób piec będzie chodził cały czas. Cel będzie niejako osiągnięty ale podejrzewam, że dużym kosztem spalania. VRC700 nie chcę też przenosić na dół bo mam teraz pod ręką wgląd w ustawienia plus mogę regulować na bieżąco włączanie CWU - grzeję w okresach plus ustawiam w razie potrzeby.

 

Czy wyłączanie się pieca po osiągnięciu zadanej temperatury i późniejsze załączenie po jej spadku powoduje większe zużycie gazu? Myślę też zrezygnować z obniżania temperatury na noc bo wtedy okres kiedy piec nie grzeje wody się zmniejszy i komfort cieplny powinien być chyba większy?

I jeszcze pytania.

Czy w 206 jest możliwość ograniczenia mocy grzania CWU do 10KW

Czy dobrze doczytałem, że w przypadku ogrzewania tylko grzejnikami ograniczenie mocy na piecu nie ma sensu?

W jakim zakresie najlepiej ustawić na VRC700 minimalną i maksymalną temperaturę grzania wody w CO?

Edytowane przez stev72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy wyłączanie się pieca po osiągnięciu zadanej temperatury i późniejsze załączenie po jej spadku powoduje większe zużycie gazu? Myślę też zrezygnować z obniżania temperatury na noc bo wtedy okres kiedy piec nie grzeje wody się zmniejszy i komfort cieplny powinien być chyba większy?

I jeszcze pytania.

Czy w 206 jest możliwość ograniczenia mocy grzania CWU do 10KW

Czy dobrze doczytałem, że w przypadku ogrzewania tylko grzejnikami ograniczenie mocy na piecu nie ma sensu?

W jakim zakresie najlepiej ustawić na VRC700 minimalną i maksymalną temperaturę grzania wody w CO?

 

W Vaillancie akurat wyłączanie się kotła po osiągnięciu temperatury powoduje zmniejszanie spalania. Jest to oczywiście jeszcze zależne od powierzchni grzania, krzywych grzewczych oraz stosunku zapotrzebowania na moc a mocą kotła ale śmiało można przyjąć że pierwsza teza jest wiarygodna.

Ograniczenie mocy dla cwu nie jest możliwe .

Ograniczenie mocy dla CO nie ma sensu gdyż powoduje to długą pracę kotła na niskich wartościach zasilania a to z kolei przyczynia się w efekcie do zwiększonego spalania oraz pogarszania komfortu w domu.

Może to brzmieć trochę niewiarygodnie ale akurat przy nowoczesnych grzejnikach płytowych lub aluminiowych które szybko się rozgrzewają oraz szybko stygną oddając ciepło długie grzanie i dochodzenie do nastawionej temperatury spowoduje długą pracę kotła a następnie krótkie przerwy spowodowane szybkim stygnięciem wody w obiegu.

Sam czas oddawania ciepła i stygnięcia grzejników jest zależny od różnicy temperatur grzejnika i pokojowej.

Przy temperaturach zasilania powyżej 45 - 50*C

Ograniczanie maksymalnej temperatury czynnika grzewczego dla CO nie ma sensu gdyż temperatura tak czy inaczej jest zależna od ustawienia krzywej grzewczej oraz aktualnej temperatury zewnętrznej. Ograniczenie jej spowoduje spłaszczenie krzywej grzewczej przy niskich temperaturach zewnętrznych i tym samym dłuższą pracę kotła lub nie osiąganie temperatur nastawianych w domu..

 

Nastawa minimalnej temperatury CO może spowodować skracanie przerw pomiędzy kolejnymi cyklami grzania.

Jest to uzależnione od temperatury na zasilaniu oraz samej charakterystyki domu. Mówimy tu oczywiście o temperaturach minimalnych CO które są wyższe od temperatury pokojowej o przynajmniej 5*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ustawić kocioł żeby grzał cały czas z lekką mocą? Dzisiaj po nocy temp spadła do 19, kocioł się załączył i dobił do 20 stopni w ciągu 4 godzin. Krzywa na razie 1.5 bo nie mam pojęcia jaką ustawić na początek. Wg. aplikacji eRelax temp. przekroczyła 20 stopni dokładnie 20.1 i piec się obecnie wyłączył. Więc żeby cały czas grzał lekko to musze zmniejszyć krzywą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ustawić kocioł żeby grzał cały czas z lekką mocą? Dzisiaj po nocy temp spadła do 19, kocioł się załączył i dobił do 20 stopni w ciągu 4 godzin. Krzywa na razie 1.5 bo nie mam pojęcia jaką ustawić na początek. Wg. aplikacji eRelax temp. przekroczyła 20 stopni dokładnie 20.1 i piec się obecnie wyłączył. Więc żeby cały czas grzał lekko to musze zmniejszyć krzywą?

 

Krzywa grzewcza dla grzejników to minimum 0.7 - 1.0...., dla podłogówki startuj raczej od 0.2

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł grzeje a temperatura na zasilaniu odpowiada tej wyznaczonej z krzywej grzewczej i temperatury zewnętrznej. Jeśli masz krzywą 1.5 to dla 16*C na zewnątrz i 21*C wewnątrz temperatura na zasilaniu powinna wynosić gdzieś w okolicach 34 - 37*C.

Podłogówka reaguje bardzo wolno więc odpowiedzi powinieneś się spodziewać po kilku godzinach a to jeszcze jest zależne od różnicy temperatur rzeczywistej i zadanej i temperatur na powrocie podłogówki.

Wpisz sobie w wujku google krzywa grzewcza Vaillant to otrzymasz przykładowe wykresy......wtedy zrozumiesz zasadę działania itp.

 

 

 

"Grzeje lekko" to sformułowanie raczej nieadekwatne ponieważ 35*C jest temperaturą dość wysoką i z zakresu ogrzewania podłogowego max. to 45 - 50*C które to temperatury powinny pojawiać się na zasilaniu w zimę przy mrozach z zakresu (-20*C) a to jest jeszcze uzależnione od ocieplenia domu i jego charakterystyki energetycznej.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak....krzywa 2,6 jest jakby uruchomieniem autoadaptacji krzywej grzewczej, lecz proces może trwać dosyć długo i raczej nie odda w pełni charakteru domu.

 

Nie znam parametrów domu ( ocieplenia, powierzchni itp ) ale na moje oko dla grzejników ustaw krzywą grzewczą na poziomie 0.8 .

Pokrętła termostatów grzejnikowych ustaw na max.

 

Nie wiem czy w regulatorze eRELAX są jeszcze nastawialne tryby pracy TERMOSTAT. BRAK, lub KOREKTA ale najlepiej ustaw BRAK lub wyłącz wpływ wewnętrznego czujnika temperatury, czyli niejako uniezależnić regulację od regulatora eRELAX, tak aby polegać tylko na ustawionej krzywej grzewczej.

Na takim poziomie utrzymać ogrzewanie na czas minimum powyżej 36 godzin a odczytując aktualną temperaturę pomieszczenia dokonać ewentualnej korekty tak aby temperatura wewnątrz pomieszczenia była zgodna z ustawioną na regulatorze.

 

Jeśli temperatury zostaną wyrównane to dla instalacji typu grzejnikowego proponuję podnieść krzywą o 0.1 oraz można powrócić do regulacji opartej o regulator i termostaty grzejnikowe natomiast ponownej korekty krzywej grzewczej dokonać gdy temperatury zewnętrzne spadną poniżej ( -5*C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie do ogrzania jest ponad 200m2. Jest to duży dom, ocieplone tylko poddasze, ściany nie. Ale są grube. Jak paliłem węglem to nie potrzebowałem dużej temperatury zasilania żeby było ciepło. Tylko brakowało tej ciągłości bo to był typowy kopciuch i jak w nocy nie paliłem to już rano było chłodno. Dlatego zdecydowałem się na gaz i do tego jeszcze Atmos na drzewo w razie ciężkiej zimy albo jak nie będę miał co robić to sobie zapalę drewnem. Na grzejnikach brak termostatów.

 

W tym regulatorze nie mam takich opcji. Zasadniczo steruję nim tylko z poziomu telefonu, bo regulator ma tylko przyciski + i -

 

ScXo3xX.png

bxxbCvu.png

Edytowane przez Omega_WS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po samej nazwie można się było spodziewać.......eRELAX, czyli zrelaksuj się i nie wnikaj szczegóły a my ( Vaillant ) zajmiemy się resztą.

 

Palenie kopciuchem czyli piecem na paliwo stałe różni się znacznie od palenia gazem.

W pierwszym przypadku stabilizację zapewnia masa kotła i budynku czyli jego zdolność do utrzymywania temperatury.

Jednak gorące grzejniki i czas akumulacji ciepła przez ściany domu świadczą o jego charakterze.

W ogrzewaniu gazem i ustawieniu regulatora należy dążyć do efektu w którym dostarczamy stale tylko tyle ciepła ile jest zużywane do utrzymania stałej temperatury.tąd też krzywa grzewcza czyli temperatura zasilania uzależniona od temperatury zewnętrznej która dodatkowo stabilizuje temperaturę w domu.

Wszelkie kroki typu obniżania temperatury o więcej niż 1*C, lub wyłączania ogrzewania w czasie niebytu domowników prowadzą do zwiększenia zużycia gazu gdyż ponowne uzupełnienie energii w ścianach a co za tym idzie temperatury pomieszczeń jest zawsze kosztowniejsze aniżeli stałe dawkowanie małej energii która się ulatnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...