Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

Tak różne temperatury uzyskasz zmniejszając/zwiększając przepływ na poszczególnych rotametrach i zaworach na belkach rozdzielaczy.

 

Poproś elektryka żeby przygotował kable do puszek w pokojach, doprowadź zasilanie do rozdzielaczy. Jak nie będziesz zadowolony z ustawiania pogodówka + rotametry, to wtedy kupisz termostaty, siłowniki, listwy i dołożysz do sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I też zastanawiam się czy jest sens zamontować w każdym pomieszczeniu termostat który będzie połączony z siłownikami na rozdzielaczu, by niezależnie utrzymywać temperatury. (Jestem jeszcze przed tynkami) Generalnie chodzi mi o to, że w jednym pokoju chcę mieć np. 22 stopnie a w drugim 20 st. Czy poza termostatami w pokojach i siłownikami jest możliwość aby uzyskać różne temp w różnych pokojach? Nie chcę wyrzucać kasy w błoto.

 

Absolutnie szkoda pieniędzy. Podłogówkę ustawia się raz, różnice wyregulujesz na przepływach. Masz też sterownik pogodowy, co dostosuje temp do warunków zewnętrznych. Poczytaj liczne wątki tematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Odswieze temat bo i ja stoje przed wyborem a dawno tu nikt nic nie pisal to jak z tymi sterownikami jest :-)? I dlaczego nie zmniejsze zuzycia gazu zakrecajac jeden pokoj przeciez mniej ciepla zostanie oddane wiec taniej?

 

Bo ten nieogrzewany pokój i tak zeżre ciepło z reszty domu. Fizyki nie oszukasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswieze temat bo i ja stoje przed wyborem a dawno tu nikt nic nie pisal to jak z tymi sterownikami jest :-)? I dlaczego nie zmniejsze zuzycia gazu zakrecajac jeden pokoj przeciez mniej ciepla zostanie oddane wiec taniej?

 

Pod warunkiem, że ten pokój masz odizolowany termicznie od reszty domu (łącznie z drzwiami) - inaczej, to ciepło będzie "uciekać" przez drzwi/ściany do tego zimniejszego pokoju i i tak go dogrzeje (oczywiście nie do takiej samej temp jak reszta domu). Dokładnie rzecz ujmując, to zużycie będzie mniejsze, ale symbolicznie/niezauważalnie, w zależności od budynku. A o sterownikach do poszczególnych pętli OP i sterowaniu osobno pomieszczeniami to już chyba na forum napisano co się da - chcesz to montuj, ale ani oszczędniej ani wygodniej nie będzie - będziesz po prostu ... miał możliwość przestawienia temp na termostacie w każdym/wybranym pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Dokładnie rzecz ujmując, to zużycie będzie mniejsze, ale symbolicznie/niezauważalnie, w zależności od budynku. .

 

Przypuszczasz?, domniewywasz?, obliczyłes?, "symbolicznie/niezauwazalnie" to ile to jest procentowo? Dla przypomnienia obnizenie o 1 oC dla całego budynku w okresie grzewczym to spadek zapotrzebowania o ok 6-7% calkowitego zapotrzebowania energii na ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczasz?, domniewywasz?, obliczyłes?, "symbolicznie/niezauwazalnie" to ile to jest procentowo? Dla przypomnienia obnizenie o 1 oC dla całego budynku w okresie grzewczym to spadek zapotrzebowania o ok 6-7% calkowitego zapotrzebowania energii na ogrzewanie.

 

Oczywiście, że domniemywam, ale Ty to trochę mimowolnie potwierdzasz. Jeśli całoroczny koszt gazu na CO/CWU gotowanie (5 osób) dla mojego domu to max 3000zł a min 2500zł (a raczej nie jestem liderem i budynek mam 5-cio letni), powiedzmy na samo CO to 2000zł/rok co wg Twoich szacunków daje max120zł (6%) przy całorocznym obniżeniu temp o 1st. A przypominam, że rozmawiamy nie o całosezonowym obniżeniu w całym domu, tylko o czasowym wyłączeniu 1 pomieszczenia - które z pewnością będzie dogrzewane przez przegrody, choć jest to pewnie w jakiś sposób porównywalne. Do tego dochodzi koszt rozgrzania podłogi po ponownym załączeniu pętli. No i nie wiemy, czy takie wyłączenie pomieszczenia nie spowoduje wychłodzenia sąsiednich pomieszczeń poniżej temp komfortowej dla mieszkańców, co z kolei wymuszało by podniesienie w nich temp.

Jasne, że to czyste "gdybanie" bo jest dużo zmiennych (czas wyłączenia, czas stygnięcia pomieszczenia, lokalizacja pomieszczenia, jego powierzchnia/kubatura itp). No i oszczędność też subiektywna - dla jednego 60-100/rocznie to dużo dla innego nie, nie oceniam. Pozostaje jeszcze kwestia komfortu termicznego -też mocno subiektywna.

Ale dla mnie głównym tematem jest niezależne sterowanie pętlami - jeśli miałbym wydać 1000-1500 zł na oddzielne siłowniki i termostaty dla każdego pomieszczenia (i zasilać je prądem) tylko po to, żeby zaoszczędzić 100/rocznie to wolę się pofatygować i ręcznie zakręcić pętlę. A jak już jest "ciśnienie" na taki układ, to najlepiej zlecić Tobie lub Twoim kolegom "po fachu" przeliczenie dla konkretnego budynku.

Edytowane przez przemo1
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Ale dla mnie głównym tematem jest niezależne sterowanie pętlami - jeśli miałbym wydać 1000-1500 zł na oddzielne siłowniki i termostaty dla każdego pomieszczenia (i zasilać je prądem) tylko po to, żeby zaoszczędzić 100/rocznie to wolę się pofatygować i ręcznie zakręcić pętlę. A jak już jest "ciśnienie" na taki układ, to najlepiej zlecić Tobie lub Twoim kolegom "po fachu" przeliczenie dla konkretnego budynku.

 

Odnosnie sterowania strefowego to byłem tu na forum ostro hejtowany za takie własnie sterowanie, po kilku latach okazuje sie o takie sterowanie mam coraz wiecej zapytan, w wielu przypadkach od przyszłych uzytkowników pomp ciepła którzy jakos nie dowierzaja pogodówce i chcą takie sterowanie miec. Z perpektywy kilku lat u inwestorów u których instalowałem takie własnie sterowanie nie miałem zadnej reklamacji, zadnej prosby o modyfikację czy zmianę na sterowanie pogodowe. Rosnąca popularnosc sterowanie strefowego bierze sie równiez ze wzrastającej ilosci domów inteligentnych lub z rozbudowaną automatyką. Z drugiej strony miałem tez kilka zapytan jak zmienic sterowanie pogodowe na strefowe bo pogodowka nie spełnia wymagan uzytkownika. Są tacy który pogodówka wystarczy, sa i tacy którzy chcą miec sterowanie strefowe, co jest zwiazane z nieustającym konkursem na najtansze wykonane instalacji czy tez sterowania. Jak to w zyciu jedni w nim uczestniczą, a inni nie chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Odnosnie sterowania strefowego to byłem tu na forum ostro hejtowany za takie własnie sterowanie, po kilku latach okazuje sie o takie sterowanie mam coraz wiecej zapytan, w wielu przypadkach od przyszłych uzytkowników pomp ciepła którzy jakos nie dowierzaja pogodówce i chcą takie sterowanie miec.

I słusznie,bo wciskanie czegoś,które jedynie "pozornie" służy komfortowi czy oszczędności w domu codzienne użytkowanym jest co najmniej dziwne.

Tym bardziej jeśli jest to dom o dużej bezwładności cieplnej z grubą wylewka A już przy pompie ciepła sterowanie strefowe to duży błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A już przy pompie ciepła sterowanie strefowe to duży błąd.

 

Wieloletni uzytkownik pompy ciepła kol. TwójPan z tego forum jest wrecz przeciwnego zdania mając regulatory strefowe, ktore chciał miec i jest z nich zadowolony, nikt ich mu nie wmuszał. Ale co on sie na tym zna, przeciez najwiecej na dany temat mają ci którzy tego konkretnego rozwiazania nie mają.

Co do słusznosci hejtowania nasze zdania są na ten temat calkowicie odmienne, jezeli chodzi o hejt w ogolnosci to wakacje od forum są za niego swoistą nagrodą.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz uszczegołowic?

 

Też rozważam sterowanie strefami. Nie chcę robić reklamy, ale brałem pod uwagę pewien system polskiego producenta. Listwa sterująca obsługuje do 8 stref (koszt ok. 430zł) do tego para siłownik + czujnik temperatury ok. (100zł) dla każdej strefy. Moduł internetowy chyba ok. 500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...