Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie macie sterowniki do ogrzewania podłogowego?


Gagandzia

Recommended Posts

Wróciłeś do grzania w taniej?

 

U mnie chyba z tydzien i to bez słońca, oraz gdybym wyłączyl AGD i sie wyprowadził.

 

Śląsk to ciepła część Polski , więc i mniejsze zapotrzebowanie na energię. U nas zimniej.

 

Tak,

 

Wróciłem do grzania w taniej.

Wyglądało że mój "dyskomfort" wynikał ze zbyt niskiej temperatury w domu 22,4-22,8 stopnia , po poniesieniu temperatury do 22,8-23,2 jest już ok:)

No cóż wygląda że starość zaczyna mnie dopadać ;)

 

Jak puściłem samopas pompę (bez termostatu) to po jednym dniu grzania dom się przegrzał. Już kiedyś próbowałem takiej pracy i efekty były takie same , ale obecnie pompa działa w trybie Silent (obniżona moc) i miałem nadzieję że to coś pomoże. Próbowałem ustawić najniższą możliwą krzywą , ale to nic nie dało , bo sądzę że winowajcą jest delta 5 która nie pozwala na zbytnie zejście z temperatury wody w obiegu a szkoda.

 

Przy grzaniu ciągłym z termostatem stwierdziłem że nie ma to żadnego sensu , bo przy histerezie 0,5 stopnia grzanie włączało się co kilkanaście godzin i bardzo lubiło włączyć się głównie w I taryfie , więc tak naprawdę sensu takiej pracy nie ma ...

Dlatego teraz grzeję czasowo a termostat służy mi do ustalenia odpowiedniego programu grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 385
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cały dom jest ogrzewany oprócz garażu, wyłączyłem całkowicie piec gazowy na wyjazd. Temperatura spadła w całym domu do 17 C.

 

No widzisz, bo masz akumulację większą oraz brakuje u Was pomieszczeń oziębiających powietrze.

 

W zimie, kiedy nie mieszkaliśmy jeszcze i tylko ze względu na panele wszędzie trzymaliśmy temp, ok15 stopni na sterownikach, ale jednocześnie ogrzewaliśmy dom kominkiem do ok 19 stopni, to w ciągu dnia temp spadała o 1 stopień.

 

Mój post w tym dziale nie ma na celu propagowania, mojego stylu ogrzewania, ale sterowników, które uważamy za bardzo pomocne i liczymy, że dzięki nim nasze rachunki za energię też będą korzystne. Ale o tym przekonamy się później, bo te z sezonu zimowego były bardzo zadowalające, tylko ciężko to porównywać jak jak jeszcze nie mieszkaliśmy na stałe. Teraz też jest dziwna sytuacja, bo niby mieszkamy od 3 miesięcy, ale ciągle część pomieszczeń jest nieskończonych i przez to nieużywanych.

 

 

Kaizen dla Ciebie sterowniki z tego samego czasu, tylko nie wiem czy Cię źle nie zrozumiałam, bo nie wiem w czym by te dane Ci pomogły. Ale ze względu, na to, że pomimo, iż Jesteś nudny, to trochę Cię jednak lubię:p może dlatego, że przypominasz mi mojego dociekliwego zięcia:P

 

 

sterownik z dużej, niewykończonej łazienki, mąż tam wczoraj dłubał, to pewnie podniósł trochę temp.

 

IMG_20201113_121750 (600x800).jpg

 

z biura, identyczna sytuacja

 

IMG_20201113_121542 (600x800).jpg

 

z gościnnego

IMG_20201113_121618 (600x800).jpg

 

z sypialni

IMG_20201113_121502 (600x800).jpg

 

z technicznego

IMG_20201113_121516 (600x800).jpg

 

z małej łazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy lepiej ze względu ekonomicznego utrzymywać stałą temperaturę czy obniżać tak mocno jak wy to robicie.

 

Podłogówka chodziła w godzinach 4:30-5:50, 13:00-13:20 i 22:05-22:25, czyli łącznie godzinę, z mocą 89,75W/m2. Za oknem temperatura 6,98-10,25*. Temperatura w sypialni wyglądała tak:

 

attachment.php?attachmentid=450233

 

Nie wiem, jakim cudem komuś we współczesnym domu przy podłogówce może temperatura spaść o 3* w ciągu kilkunastu godzin.

 

Nie ma kwestii czy zmiana temperatury w ciągu doby ma sens, czy nie ma - tego po prostu nie da się zrobić.

 

Kaizen dla Ciebie sterowniki z tego samego czasu, tylko nie wiem czy Cię źle nie zrozumiałam, bo nie wiem w czym by te dane Ci pomogły.

 

Kwestią jest nie jakie temperatury masz, tylko jak szybko się zmieniają. Skoro to odczyty ze sterownika, to są przekłamane. Po pierwsze dlatego, że nagrzewa się od elektroniki w środku - i to pod obciążeniem znacznie, a po wyłączeniu ogrzewania może szybko stygnąć. A po drugie pokazuje z dokładnością do pół stopnia, więc dosyć słabo jak porównasz z moim wykresem.

 

Trzecia rzecz jest taka, że ma sporą histerezę powodującą, że nie nadaje się do podłogówki. Dla powietrza minimum 0,5* (co oznacza, że jak ustawisz 23* to ogrzewanie włączy się, jak temperatura powietrza spadnie poniżej 22,5 a przestanie grzać jak wzrośnie powyżej 23,5*. Teraz popatrz na mój wykres - wiesz jakby to u mnie działało? Pewnie działa na podstawie "temperatur wewnątrz obudowy ogrzewanej elektroniką" - to jedyne wyjaśnienie, jakie mi przychodzi do głowy. Zweryfikuj wskazania zewnętrznym termometrem.

Dlatego uważam, że przy bezwładności podłogówki nie ma sensu sterowanie temperaturą powietrza (a jak już ktoś się uprze, to trzeba szukać sterownika z histerezą rzędu 0,1*). Można by sterować temperaturą podłogi jak daliście czujniki. Tyle, że ten sterownik ma tu minimalną histerezę 1*.Tutaj była dyskusja o sterownikach do podłogówki - w tym jak przekłamaną temperaturę pokazują

Swoją drogą, to ile was skroili za napis na sterowniku?

temp.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik z dużej, niewykończonej łazienki

(...)

z biura, identyczna sytuacja

(...)

z gościnnego

(...)

z sypialni

(...)

z technicznego

(...)

z małej łazienki

Tak z ciekawości - jak często zmieniasz temperaturę tymi sterownikami?

 

 

Można by sterować temperaturą podłogi jak daliście czujniki.

 

Pisałeś gdzieś że wpakowałeś 22 DS18B20 (11 w wylewkę, 11 we włączniki jako czujniki powietrza.). Jaka jest różnica temperatur wylewek np. między pokojami?

 

Zastanawiam się jaki jest sens robienia sterowników w każdym pokoju. Ja bym widział pojedynczy sterownik gdzieś schowany, którym bym chciał ustawić tylko temperaturę podłogi w łazienkach (trochę wyższą) i w pozostałych miejscach (kuchnia, salon, pokoje) - trochę niższą. Tylko że ten sterownik, np za 16$ pewnie by nie ogarnął tych wszystkich pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko czy lepiej ze względu ekonomicznego utrzymywać stałą temperaturę czy obniżać tak mocno jak wy to robicie. Swoją drogą u mnie bez 23 C wszyscy narzekają że zimno :)

Sprawdzałem u siebie, i wyszło mi, że taniej i lepiej trzymać stałą temperaturę, na tyle na ile grzanie w taniej taryfie pozwala.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - jak często zmieniasz temperaturę tymi sterownikami?

 

 

 

 

Pisałeś gdzieś że wpakowałeś 22 DS18B20 (11 w wylewkę, 11 we włączniki jako czujniki powietrza.). Jaka jest różnica temperatur wylewek np. między pokojami?

 

Zastanawiam się jaki jest sens robienia sterowników w każdym pokoju. Ja bym widział pojedynczy sterownik gdzieś schowany, którym bym chciał ustawić tylko temperaturę podłogi w łazienkach (trochę wyższą) i w pozostałych miejscach (kuchnia, salon, pokoje) - trochę niższą. Tylko że ten sterownik, np za 16$ pewnie by nie ogarnął tych wszystkich pętli.

Mam taką konfigurację, ale ogrzewanie kablami - różnica temperatur posadzek w różnych pomieszczeniach dochodzi do 11 stopni (wiatrołap -> łazienka). Pomijając wiatrołap i pomieszczenie techniczne, do 7 stopni.

Nie potrafię powiedzieć, jak może to wyglądać przy grzaniu rurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle czekają na pospinanie.

Czyli póki co opierasz się na fabrycznych czujnikach, które są wrzucone razem z pętlami?

 

 

ogrzewanie kablami - różnica temperatur posadzek w różnych pomieszczeniach dochodzi do 11 stopni (wiatrołap -> łazienka).

Interesują mnie właśnie kable. Możesz coś o tym więcej powiedzieć? 11 stopni to jest coś trudnego do uwierzenia. Jaka temperatura powietrza jest w wiatrołapie i łazience? Ile masz sterowników i jak (często) sterujesz? Dom dobrze ocieplony? Dziwi mnie, że ta temperatura się nie wyrównuje w wylewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli póki co opierasz się na fabrycznych czujnikach, które są wrzucone razem z pętlami?

 

Nie. Odpalam wg timera. Dokładnie to floureon z wątku o grzaniu kablami odpala zasilacz 12v który załącza przekaźniki SSR. Zero-jedynkowo - jak ma grzać to temperatura jest ustawiona na 35*, jak ma nie grzać to na 0* - więc w tej roli można użyć sonoffa czy czegoś podobnego, ale akurat floureona miałem, więc użyłem.

Jednego - łazienki i sypialnie. Właśnie przestawiłem z 3x20 minut na 3x30, bo żonie zimno (ja jestem bardziej zimnolubny). W salonie grzeje teraz klima.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

My ustawiamy sobie temperaturę w zależności od potrzeb w danym pomieszczeniu.

Np, w salonie, kuchni i pokojach mamy od 19,5 do 20, 5 ( jestem ciepłolubna) wtedy kiedy jesteśmy. W jednej łazience(niewykończona), w pomieszczeniu technicznym, wiatrołapie jest 17 a w łazience którą wykorzystujemy 20do 21,5.

Za to jak nas nie ma to temp wszędzie jest ok 17stopni a to wypada prawie 1,3 doby.

Myślę, że to ma jakieś znaczenie przy rozliczeniu za prąd.

 

To samo można osiągnąć za darmo , wystarczy rotametry ustawić tak aby wszędzie było tak jak lubimy i w zasadzie cały sezon niczego nie ruszam a sterownika nie mam bo nie chciałem , większość ludzi wie że sterowniki do podłogówki są do bani ze względu na bezwład .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie właśnie kable. Możesz coś o tym więcej powiedzieć? 11 stopni to jest coś trudnego do uwierzenia. Jaka temperatura powietrza jest w wiatrołapie i łazience? Ile masz sterowników i jak (często) sterujesz? Dom dobrze ocieplony? Dziwi mnie, że ta temperatura się nie wyrównuje w wylewce.

 

Przykładowe dane sprzed chwili:

Wiatrołap temp. zadana 17.50, temperatura powietrza 19.94, temperatura podłogi 17.06 (nie grzeje w ogóle przez ostatnie parę dni)

Łazienka temp. zadana 21.70, temperatura powietrza 22.38, temperatura podłogi 24.13 (stygnie od około 4 w nocy, wtedy miała 28 stopni)

Salon temp. zadana 22.00, temperatura powietrza 22.81, temperatura podłogi 25.88 (stygnie od około 4 w nocy)

 

Temperatura jednej wylewki potrafi się różnić o dobre kilka stopni na 30-40 cm, więc nawet w jednym pomieszczeniu może być nierówno, a wylewki w różnych pomieszczeniach praktycznie na siebie nie wpływają.

 

Dom jest dobrze ocieplony, w każdym pomieszczeniu sterowanie oddzielne, grzanie tylko w taniej taryfie. Nastaw temperatury nie zmieniam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma grzać to temperatura jest ustawiona na 35*, jak ma nie grzać to na 0*.

Ok, ale masz gdzieś czujniki temperatur wylewek skoro tyle ustawiasz i wrzucasz wykresy. Skoro nie używasz jeszcze DS18B30 to myślałem że opierasz się na fabrycznych.

 

 

temperatura podłogi 24.13 (stygnie od około 4 w nocy, wtedy miała 28 stopni).

 

:eek::eek:

dlaczego jednym wylewka tak długo trzyma a Tobie spada w kilka godzin o 4 stopnie? Jeśli policzyć masę całej wylewki i 4 stopnie oddanego ciepła to jest to ogromna ilość energii. ile cm wylewki? cementowa? ile styropianu pod spodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego jednym wylewka tak długo trzyma a Tobie spada w kilka godzin o 4 stopnie? Jeśli policzyć masę całej wylewki i 4 stopnie oddanego ciepła to jest to ogromna ilość energii. ile cm wylewki? cementowa? ile styropianu pod spodem?

 

8cm wylewki, pod nią 15cm Steprock HD.

Policzmy: łazienka ma 5.5m2, razy 0.08m = 0.44m3 betonu, przy ciężarze 1.7 kg/l to będzie 750kg betonu.

Ciepło właściwe betonu to około 1000 J/kgK. Zmiana o 4 stopnie odpowiada więc 1000 J/kgK * 750kg * 4K = 3000 kJ = 833Wh. Tyle, co farelka grzejąca przez 25 minut.

Mógłby ktoś z inżynierskim zacięciem po mnie sprawdzić? Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka temp. zadana 21.70, temperatura powietrza 22.38

 

No to nie rozumiem. Twierdziłeś, że sterowanie temperaturą powietrza lepiej się sprawdza - a tu masz temperaturę przekroczoną o 0,68* 6 godzin po zakończeniu grzania. Czy może to kąpiel/prysznic podniosła tak temperaturę?

 

Temperatura jednej wylewki potrafi się różnić o dobre kilka stopni na 30-40 cm

 

Dziwne. U mnie nawet pod dywanikiem podłoga ledwo o kilka dziesiątych stopnia cieplejsza klik

 

Jedyne, co istotnie wpływa na zróżnicowanie, temperatury, to woda. Czysta fizyka - parując odbiera ciepło.

 

Ok, ale masz gdzieś czujniki temperatur wylewek skoro tyle ustawiasz i wrzucasz wykresy. Skoro nie używasz jeszcze DS18B30 to myślałem że opierasz się na fabrycznych.

 

Mam cztery czujniki BME280 w rekuperatorze i jedną "stację pogodową" z czujnikiem CO2 i BME. Na wykresach jest napisane, z którego czujnika to dane.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem. Twierdziłeś, że sterowanie temperaturą powietrza lepiej się sprawdza - a tu masz temperaturę przekroczoną o 0,68* 6 godzin po zakończeniu grzania. Czy może to kąpiel/prysznic podniosła tak temperaturę?

Tak, kąpiemy się rano.

Kilka stopni różnicy na wylewce mam pod szafką przy ścianie zewnętrznej, tam nie ma kabli, więc zimą w szafce jest chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie potrafi pisać dziwne scenariusze.

Wczoraj koło 22 kocioł zablokował się - wyświetlił kod błedu i stanął. Jako, że było już późno na zabawę i byłem w trakcie degustacji swojskiego destylatu z głębi puszczy, to olałem temat i odłożyłem do dzisiaj.

Rano zabrałem się za kocioł (zasyfił się i zablokował syfon od kondensatu) i koło 10 odpaliłem kocioł.

Po co to wszystko piszę?, Bo puenta potwierdzi starą prawdę - grzejniki są o wiele gorszym rozwiązaniem niż OP.

I tak - po 12h przestoju kotła, temperaturze wyjściowej 22'C wewnątrz i 5'C na zewnątrz, przy umiarkowanym wietrze, temperatura wewnątrz wynosiła: 21,1'C na górze przy grzejnikach i 21,7'C na dole gdzie mam OP. Czyli nawet przy w miarę "zwyczajnym" ociepleniu domu jak mój, temperatura nie spada za bardzo przy przerwach w ogrzewaniu, a już w szczególności przy OP.

Ps. jak tu teraz przeboleć, że na górze nie dałem OP? :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Przy grzaniu ciągłym z termostatem stwierdziłem że nie ma to żadnego sensu , bo przy histerezie 0,5 stopnia grzanie włączało się co kilkanaście godzin i bardzo lubiło włączyć się głównie w I taryfie , więc tak naprawdę sensu takiej pracy nie ma ...

Dlatego teraz grzeję czasowo a termostat służy mi do ustalenia odpowiedniego programu grzania.

 

Po ciepłym lecie ja też wyczuwam spadek temp o 0.2 - 0.4 stopnia. :)

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale ja też grzeje od 3 dni aby utrzymać temp 22.8 stopnia i wyzej. Sterownik służy do mierzenia temp. i włączenia podłogówki w zamierzonym przeze mnie czasie. 1.5h w południe i od 22 dwie godziny. Pompa na ustawieniach krzywej wpisanej przez GHS daje ok 26 stoopnia przy temp w podłodze 23 i wyżej. Troche mala róznica. po podbiciu o stopien (mam zakres -5 do +5 stopnia dla całej krzywej) daje pod 27 stopnia. Dzis grzała 3h i temp rośnie w tej chwili ponad 23 stopnie. Może też uruchomię tryb cichy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. jak tu teraz przeboleć, że na górze nie dałem OP? :bash:

 

Pociesz się, że i tak na górze byłoby gorzej, bo masz większe straty przez dach i mniejszą akumulację.

 

Jest lepsze rozwiązanie. Nie robić góry :)

Ale to w następnym domu.

 

Ciepło właściwe betonu to około 1000 J/kgK. Zmiana o 4 stopnie odpowiada więc 1000 J/kgK * 750kg * 4K = 3000 kJ = 833Wh. Tyle, co farelka grzejąca przez 25 minut.

 

Nie wnikając w stałe fizyczne to zgadza się. Ale z drugiej strony 833Wh/5,5m2/6h=25W/m2 mocy grzewczej. Sporo jak na aktualne warunki zwłaszcza, jak w międzyczasie były duże zyski bytowe.

 

Tylko, że takie liczenie nie ma sensu, bo temperatura wylewki nie jest jednakowa i wskazanie z jednego punktu nie powie, jaką energię dostarczyłeś do podłogi.

 

attachment.php?attachmentid=450244

 

Swoją drogą polecam artykuł, z którego to rysunek

 

Przy kablach możesz to łatwo sprawdzić ładując wystygłą podłogę określoną ilością energii i sprawdzając, czy to samo wyjdzie z takich obliczeń, jak powyżej (nawet odejmując, że już w czasie grzania trochę energii zostało odebrane przez powietrze).

temp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...