Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

TANI mikro DOM całoroczny za 20-30tyś PLN ?


Recommended Posts

Witam,

 

Niektórzy kupują kawalerki o wymiarach 25-30m2 a ja mam pomysł wybudować dom o podobnej powierzchni z dużym tarasem. Z tego co wiem dla budynków do 25m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Dom miałby mieć zewnętrzne wymiary 6.2 x 4m a wysokość ok 5m (powierzchnia antresoli ok 10-15m2) Dom ogrzewany kozą :) aby nie pakować się w koszty rozprowadzania ciepła antrsola zabudowana na części dostępnej powierzchni.

Co do materiału bardzo podobają mi się ciemno szare kolory płyty obornickiej , warstwowej jednak gdzieś wyczytałem że nie jest zalecane budowanie z tego domów bo stałe przebywanie w takim budynku nie wpływa dobrze na organizm człowieka, ile w tym prawdy ? Biorę również pod uwagę szkieletora jednak ze względu na ograniczone wymiary zależy mi na jak najcieńszej ścianie a równocześnie z zachowaniem przyzwoitych parametrów cieplnych aby można było nagrzać taką kozą jak spadnie do -20 przez 2-3 tyg w roku

Zapraszam do dyskusji osoby mające otwarty umysł i wiedzę techniczną, negantów zapraszam jedynie do obserwacji wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chodziło mi po głowie coś takiego, na parę lat zanim nie postawię "prawdziwego" domu. Jednak trzeba ponieść sporo kosztów "stałych". Potrzebna jest łazienka wraz z cała armaturą, bojler do grzania wody, sprzęt agd, przyłacza, okna, drzwi wejściowe, meble. Co prawda część rzeczy można przenieść ale większość będzie kupowana pod ten mikrodom żeby były małe i praktyczne. Myślę, że potrzebny byłby projekt aby wykonać rzetelną wycenę ale obawiam się, że poniżej 100.000zł, ciężko się zmieścić. Do tego działka. I mamy klitkę w której się męczymy, niema gdzie pochować gratów i ciuchów ani przyjąć gości. No ale ktoś może ma już jakieś praktyczne doświadczenia... Edytowane przez e_gregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ważna rzecz to, że nie trzeba pozwolenia nie znaczy, że możesz sobie postawić dom ot tak ......

To tylko "marketingowa" nazwa owszem nie otrzymasz na piśmie pozwolenia na budowę,

ale i tak MUSISZ ZAŁATWIĆ WSZYSTKIE PAPIERY JAK BYŚ SKŁADAŁ NA POZWOLENIE !!

 

Czyli musisz mieć projekt domu i adaptację do działki tego nie ominiesz niezależnie czy budujesz z pozwoleniem lub bez.

 

A skoro i tak pozwolenie to po co taka mała klitka ?

Wynajmowałem kawalerkę 24 metry owszem da się w tym mieszkać i nawet rozumiem i popieram takie myślenie, że lepiej mieć dom 25 m2 niż mieszkanie w bloku 25m2 ale tak jak kolega wyżej pisał są pewne koszta stałe które zapłacisz niezależnie od wielkości domu.

 

W okolicy mojego miasta jest taki malutki domek i ludzie tam mieszkają nie wiem ile ma metrów, ale na oko z 30m2 nie więcej więc da się.

 

Ogrzewanie kozą w tak małym domu wystarczy w zupełności wodę można bojlerem grzać i odchodzi sporo kosztów.

 

I choć popieram tak małe domki to w 30 tyś raczej tego nie postawisz trudno bez projektu liczyć, ale jak samemu postawisz w niskim standardzie to optymistycznie może z 50 tyś by to wyszło za materiały i rozumiem że działkę już masz a budować wszystko chcesz sam bez ekipy.

 

Ogólnie jeśli miałbym budować tak mały dom uważam że 35m2 to jest takie racjonalne minimum aby normalnie żyć kosztu między 25 a 35 Ci dramatycznie nie wzrosną a powierzchni dochodzi proporcjonalnie 1/3 domu

 

http://z500.pl/projekt/302/Zu4,maly-praktyczny-pawilon-uslugowy-lub-budynek-gospodarczy-do-dowolnej-aranzacji.html

Prosze takie coś np masz przykładowy kosztorys mam z z500 projekt i całkiem wiarygodny był jak na razie.

 

A gdybym ja miał budować tak mały budynek postawił bym na coś w tym stylu jest miejsce na maleńką łazienkę kotłownię a w salonie aneks kuchenny i można mieszkać.

http://z500.pl/projekt/301/Zu3,nowoczesny-pawilon-uslugowy-do-dowolnej-aranzacji-w-konstrukcji-drewnianej.html

Edytowane przez kamil2k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję i obserwuję.

Dom co prawda już mamy, wystarczająco duży jak na 4 osoby, ale czasem jest więcej gości. Stąd pomysł na domek gościnny, dokładnie według Twoich założeń, parter z antresolą, 100% własne wykonanie, może szkielet. Chciałbym wydać mniej niż 20-30 tys. ale w sumie mam jakieś drewno, blachę, miejsce na działce, media. Prąd jest, woda bardzo blisko, albo studnia tuż obok. Woda ogrzewana przepływowo. Domek grzany okresowo. Nie nastawiam się na energooszczędność przy tych założeniach. Ma być tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dokładnie tak samo, mam dwa domy, mieszkanie... to takie ambitne wyzwanie że można :) Pierwszy dom wybudowałem prawie 400m2 a teraz chciałbym pójść w drugą stronę

Na tej działce już stoi jeden dom tak więc formalnie żadnych przyłączy nie mam zamiaru załatwiać tylko podpiąć pod już istniejące, z założenia ma to być budynek trwale niezwiązany z gruntem i nie mam zamiaru żadnych papierków w tej sprawie załatwiać a miejsca dokładnie mam na szerokość 4m, długość 6,2 myślę w zupełności wystarczy i jeszcze będzie sporo miejsca na taras... biorąc pod uwagę antresolę wyjdzie ok 35m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną zastanawiam się z czego to postawić, jedno rozwiązanie to szkielet drewniany, płyty osb i wełna do środka przy czym zewnętrzną stronę trzeba by jeszcze czymś wykończyć a z tych płyt byłoby już na gotowo z zewnątrz ale znów jest problem w środku. Podobno są takie płyty gdzie blacha jest tylko z jednej strony ale znów trzeba by jakąś konstrukcję od środka do przymocowania płyt gipsowych no bo w blaszanym wnętrzu raczej nie byłoby sympatycznie, myślę że osb od wewnątrz byłoby OK, można jakąś tapetę przykleić...

Pytanie jak zrobić łazienkę ? Nie chciałbym tego robić na pare lat ale na min 30

Jest też kwestia bezwładności cieplnej, domyślam się że nawet chwilowe otworzenie drzwi od razu wychłodzi wnętrze ale przy dobrze rozgrzanej kozie pewnie równie szybko się ponownie nagrzeje ?

 

Odnośnie kwestii że dużo jest stalych kosztów które przy większym domu też wystąpią typu drzwi, okna, pralka, kuchnia łazienka itp ale czym się te koszty różnią od tych z założenia ? przypominam punkt wyjściowy to była kawalerka (kupując do remontu też trzeba wszystko zrobić on podstaw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko licząc powierzchnia ścian bez otworów wyszło mi 75m2

dach i podłoga po 25m2

licząc 50zł za m2 tej płyty to na same ściany wychodzi trochę ponad 6tyś

 

Tak myślę ściany i podłoga po 10cm grubości a dach 20cm ? Czy może nie ma sensu dawać 20 i 15 wystarczy? Okna w takim układzie warto trzyszybowe czy nie ma sensu się pakować w koszty ? jak z wentylacją ? wywietrzniki w oknach i kratki wentylacyjne w łazience i kuchni wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna wstawiaj zwykłe po co przepłacać za 3 szyby w tak małym domu.

Hmm skoro wszystko jest już na działce może uda się to w niskich kosztach zrobić, ale mimo wszystko nie zrobisz tego bez pozwoleń.

Tzn inaczej może i zrobisz ale nie będzie to legalny budynek chyba że nie masz żadnych sąsiadów co by uprzejmie to donieśli gdzie trzeba wtedy może trochę postoi.

Zupełnie bez papierów to nawet blaszaka nie możesz postawić chyba że na czas budowy i tylko na 120 dni.

Nie ważne czy jest związany trwale z ziemią czy nie musisz zrobić zgłoszenie a przy zgłoszeniu są potrzebne projekty budynku i adaptacja jak już pisałem tego nie ominiesz jeśli ma to być zgodnie z literą prawa.

Ale mimo wszystko kibicuję fajnie jak by do takiego projektu dziennik powstał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niegdyś rozważałem budowę tak małego domku i mam swoje przemyślenia:

Konstrukcja stalowa z kształtowników.

Na ściany płyta warstwowa (blacha/PUR/blacha).

Dach, płyta warstwowa. Jest też taka z balachodachówką, a dach dwuspadowy.

Ściany wewnętrzne obłożone na małych dystansach płytą g/k

Okna w większości fiksy, a drzwi wejściowe oszklone jak balkonowe z wejściem z tarasu.

Sufit dwuspadowy jak dach, blaszany pomalowany farbą matową, ma udawać gipsowy.

Podłoga, płyta warstwowa na ruszcie stalowym pokryta panelami.

Wentylacja z rekuperatorem ściennym.

Instalacja elektryczna schowana pod płytą g/k, a na suficie w rynienkach (jak w baraku)

Ogrzewanie, kable elektryczne pod panelami, ale kozy nie wykluczałem.

Problemem przy kozie może być zbyt duża ilość powietrza dostarczanego do spalania i tym samym zbytnia wentylacja.

Rozwiązaniem może być koza z zamkniętą komorą spalania i z dolotem z zewnątrz, lecz nie widziałem w sprzedaży piecyków o mocy np. 2 kW

 

W sieci są też fajne realizacje domków na bazie kontenerów morskich.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Od tego roku można zbudować na zgłoszenie do 35m2 a to już wychodzi duża kawalerka

 

(wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zastanawiałem się nad takim "mikrodomem" i nasunął mi się pewien pomysł.

Istotne w tym wszystkim jest 35m2 powierzchni zabudowy, tak?

 

Taki budynek jest budynkiem gospodarczym, tak? Czyli nie musi spełniać wymogów dot. przegród, pozwoleń itd, tak?

Czy dopuszczalne jest postawienie budynku murowanego, dajmy na to z silki 18cm o powierzchni zabudowy 35m2 (obrys zewnętrzny ścian) i późniejsze (po jakimś czasie) zgłoszenie ocieplenie elewacji styropianem i tym samym powiększenie jego powierzchni zabudowy?

 

Jak do 35m2 powierzchni zabudowy ma się budowa fundamentu o takiej powierzchni i (o ile to możliwe technicznie) budowa podłogi (jakieś systemowej), która będzie wystawać po 1m po za obrys fundamentów? Czy powierzchnie zabudowy można jakoś inaczej interpretować? Gdyby był w stanie uzyskać jakieś 40m2 powierzchni podłogi na parterze takiego budynku poważnie zacząłbym się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Tylko czy przepisy i możliwości technologiczne na to pozwolą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również zastanawiałem się nad takim "mikrodomem" i nasunął mi się pewien pomysł.

Istotne w tym wszystkim jest 35m2 powierzchni zabudowy, tak?

 

Taki budynek jest budynkiem gospodarczym, tak? Czyli nie musi spełniać wymogów dot. przegród, pozwoleń itd, tak?

Czy dopuszczalne jest postawienie budynku murowanego, dajmy na to z silki 18cm o powierzchni zabudowy 35m2 (obrys zewnętrzny ścian) i późniejsze (po jakimś czasie) zgłoszenie ocieplenie elewacji styropianem i tym samym powiększenie jego powierzchni zabudowy?

 

Jak do 35m2 powierzchni zabudowy ma się budowa fundamentu o takiej powierzchni i (o ile to możliwe technicznie) budowa podłogi (jakieś systemowej), która będzie wystawać po 1m po za obrys fundamentów? Czy powierzchnie zabudowy można jakoś inaczej interpretować? Gdyby był w stanie uzyskać jakieś 40m2 powierzchni podłogi na parterze takiego budynku poważnie zacząłbym się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Tylko czy przepisy i możliwości technologiczne na to pozwolą?

 

Czy mógłby ktoś się odnieść do tych pytań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...