Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Tragiczne myślenie. Ciekaw jestem jak szybko zmarzniesz w domu bez akumulacji, jak zabraknie prądu na kilka godzin...

 

Mój dom ( szkieletowy) rok stał pusty i nieogrzewany,

2 tygodnie temu jak w nocy bylo -12 to w środku było +4 i to przy otwartych roletach.

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom ( szkieletowy) rok stał pusty i nieogrzewany,

2 tygodnie temu jak w nocy bylo -12 to w środku było +4 i to przy otwartych roletach.

 

No ale odkrycie. Przecież wiadomo, że przy nieogrzewanym pomieszczeniu, a szczelnym i jeszcze słabo izolowanym od gruntu, temperatura będzie dodatnia. Chodzi o szybki spadek temperatury przy wyłączeniu ogrzewania w domu bez akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale odkrycie. Przecież wiadomo, że przy nieogrzewanym pomieszczeniu, a szczelnym i jeszcze słabo izolowanym od gruntu, temperatura będzie dodatnia. Chodzi o szybki spadek temperatury przy wyłączeniu ogrzewania w domu bez akumulacji.

 

 

Eeeeeee no, napisz jeszcze , że nie tylko jest słabo izolowany od gruntu a nawet chodzi się jak w lepiance po klepisku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to jest. Sporo osób tutaj na forum na czas dogrzewania kupuje jednostki mniejsze żeby w okresie przejściowym zejść do niskiego poboru żeby jednostka nie taktowała.

W nawiązaniu do filmu, który wrzucił kilka stron wstecz gawel w moim przypadku czy to licząc po m2 czy po m3 kubatury wychodzi, że potrzebuję jednostkę 5kw (salon z kuchnią ok 40m2)

Czy w takiej sytuacji zdać się na takie wyliczenia czy np. w oparciu o pozostałe aspekty zmniejszyć jednostkę? Mówimy o domu obecnie budowanym 25 porotherm i 25cm styro.

Ciekawe czy jak w projekcie mam pompę ciepła to czy mogę zmienić to na ekwiwalent klimatyzacji (np. pompa 8kw i zamiana na klimatyzator 5kw + 3,5kw). Nigdzie nie znalazłem informacji o tym czy jest to zmiana istota czy nieistotna.

Wtedy można wiosnę/lato/jesień dogrzać dom nadmuchowo, dozbierać kasę i wystąpić z wnioskiem na Czyste Powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tasaq

Ja właśnie też aktualnie się nad podobnymi pytaniami głowię, więc co nieco z tego co już wiem: klimę dobrać nie z "sufitowego" 1kW na 10m2, a policz sobie zapotrzebowanie na ciepło dla swoich parametrów w cieplo.app (chyba - z głowy piszę, sprawdzę albo mnie ktoś poprawi) i na bank przy 25cm styropianu wyjdzie Ci mniej niż 5 kW na 40m2. Istotne tu są okna czy są szczelne i 3-szybowe. Mój sąsiad ma klimę do 2 pokoi na piętrze i mówi że dobrze grzeje, ale: pokoiki ma małe około 10-12 m i w każdym ma j.wewn, na jednym multislpit zewn), a tak w ogóle to on teraz grzeje gazem bo mu trochę taniej wychodzi. Ja nie mam gazu więc nie mam wyboru w odróżnieniu od niego.

 

@gawel

Dzięki za radę na temat skroplin, muszę pomierzyć czy się nie da przyczepić j.zewn. nieco wyżej i będzie wtedy nad dachem garażu, odprowadzenie skroplin idealne - nic nie trzeba niech się leje na dach, tylko chyba musi wisieć tak ze 50 cm wyżej jakby snieg napadał.

Edytowane przez w40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jak w projekcie mam pompę ciepła to czy mogę zmienić to na ekwiwalent klimatyzacji (np. pompa 8kw i zamiana na klimatyzator 5kw + 3,5kw). Nigdzie nie znalazłem informacji o tym czy jest to zmiana istota czy nieistotna.

.

 

Wydaję się że to pytanie musisz zadać w urzędzie.

Klima to też pompa ciepła i tak na chłopski rozum to by ta zmiana nie była istotna to na fakturze musi być to napisane że to urządzenie które zainstalowałeś jest pompą ciepła.

Pracownik naszego wojewódzkiego oddziału dotacji OZE powiedział że na klimę można dostać dotację właśnie przy tak wystawionej fakturze, gadałem z instalatorem i powiedział że nie ma problemu bo producent w swoich katalogach klimatyzatorów dokładnie to pisze "inwerterowa pompa ciepła".

Edytowane przez w40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tasaq

Ja właśnie też aktualnie się nad podobnymi pytaniami głowię, więc co nieco z tego co już wiem: klimę dobrać nie z "sufitowego" 1kW na 1m2, a policz sobie zapotrzebowanie na ciepło dla swoich parametrów w cieplo.app (chyba - z głowy piszę, sprawdzę albo mnie ktoś poprawi) i na bank przy 25cm styropianu wyjdzie Ci mniej niż 5 kW na 40m2. Istotne tu są okna czy są szczelne i 3-szybowe. Mój sąsiad ma klimę do 2 pokoi na piętrze i mówi że dobrze grzeje, ale: pokoiki ma małe około 10-12 m i w każdym ma j.wewn, na jednym multislpit zewn), a tak w ogóle to on teraz grzeje gazem bo mu trochę taniej wychodzi. Ja nie mam gazu więc nie mam wyboru w odróżnieniu od niego.

 

Nasz 86m domek bedzie grzała klima 3,5kW ( moc grzewcza 3,8kW ) , zapotrzebowanie domu 4kW przy -20. Pewnie w kilka dni w roku nie da rady więc wspomoże ją wtedy koza w salonie . Chłodzenie i przelicznik 1kW na 10m2 nas nie interesuje , chłodzić będziemy mało lub wcale

 

Mamy podłogówkę w całym domu ale czekamy na rozwój wydarzeń odnośnie cen energii i tego co będzie z panelami na dachu . Jak ceny bedą wysokie to być może wepniemy do podłogówki kozę z płaszczem ( ostateczność ) lub pompę . Niestety nie uda nam sie załapać na stare zasady PV bo chciałem kupić kocioł elektryczny a za różnicę w cenie względem pompy wrzucić panele na dach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta podłogówka to czym zasilana ? Bo klima raczej jej nie obsłuży a koza dopiero w planie. Póki co pewne prawie jest że klima jest za słaba na te 86 m i te kilka dni w roku to może być ze trzy miesiące. Moc grzewcza klimy 3,8kw osiągana jest w temperaturach dodatnich - warto sprawdzić jaka moc klima ma w jakich temperaturach a to często dość trudne bo producenci klimatyzatorów nie uważają za słuszne podawać takich wykresów. Panele na dachu i tak się przydadzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta podłogówka to czym zasilana ? Bo klima raczej jej nie obsłuży a koza dopiero w planie. Póki co pewne prawie jest że klima jest za słaba na te 86 m i te kilka dni w roku to może być ze trzy miesiące. Moc grzewcza klimy 3,8kw osiągana jest w temperaturach dodatnich - warto sprawdzić jaka moc klima ma w jakich temperaturach a to często dość trudne bo producenci klimatyzatorów nie uważają za słuszne podawać takich wykresów. Panele na dachu i tak się przydadzą.

 

Ogrzewam cały dom klimą o mocy 2,9 kW przy zapotrzebowaniu przeciętnym według cw ok 2,3 kW. + ogrzewanie elektryczne 2,75 kW jako uzupełnienie przy silnych mrozach. Zuzycie roczne na cele gzrewcze bez cwu to 3,6 MWh klimatyzator zastapił gzrejniki o mocy 4 kw zużycie prądu spadło ok 2 mwh rocznie, Sredni pobór mocy do ogrzewania n h wynocił w sezonie 1,4 kwh /h z klimatyzatorem 0,9 kwh/h. Gdzybym wziął bardzo duży klimatyzator nic bym nie zyskał stąd taka decyzja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie info jest bardzo cenne - faktyczne moce i zużycia. Obecnie mam na CO około 4,5-5,5 MWh rocznie na grzejnikach+podł., i liczę że będzie po zamianie na klimę połowa tego albo i mniej, agregat wybrałem chyba dość efektywny, obecne grzejniki akumulacyjne +podłogówka el. mam o znacznie większej mocy niż planowana klima ale to dlatego że obliczone były na włączanie się tylko w G12 i to nie cały czas, razem mają coś około 14kW (eh, powspominam cenę 9 gr w G12, wcale nie tak dawno to było, w tym stuleciu :-)

 

@gawel

jakie masz parametry tej klimy w sensie SCOP i Pdesign?

 

A czy ktoś wie jak to jest w praktyce z tą mocą klimy - jeżeli producent podaje 0,8-6,3 kW a nominalna moc 4,3kW, to czy oznacza to że przy powiedzmy 10 stopniach może wyciągnąć więcej niż te 4,3? Przy tym samym nominalnym katalogowym poborze mocy

Edytowane przez w40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.

Podsumuję lata 2022 (2021).

Zużycie prądu klima/podłogówka

- październik - 157 / 46 kWh (178 / 18 - w 2021 miałem bardzo niskie nastawy na podłogówce)

- listopad - 322 / 69 kWh (330 / 79)

- grudzień - 469 / 105 kWh (603 / 166)

- styczeń (do 10.1) - 92 / 29 kWh (571 / 150 - cały styczeń 2021)

 

Dzisiaj (noc koło 0, o 13:00 - 4,6, teraz 2,9'C, chmury) do 17:30 zużycie - klima 8kWh, podłogówka 2kWh.

Wczoraj, klima 11kWh, podłoga 3kWh.

 

Dom jak w stopce.

 

Spostrzeżenia po 2 i pół zimach grzania głównie klimą.

- lepiej dać 2 małe jednostki niż 1 większa. U siebie dałbym drugą na poddasze. Lepsze wyrównanie temperatur i chłodzenie góry latem oraz zapas mocy na większe mrozy bez utraty modulacji (jak jest 10+ można jedną jednostkę wyłączyć).

- klimą lepiej grzać cały czas. Czytam, że część z Was wyłącza ją na noc. To raczej dobrze działać nie będzie i jest ryzyko, że w mrozy nie ruszy, albo będzie to dla niej bolesne, jak rozruch auta przy -25, zimny olej itp.

- klima szumi, kwestia przyzwyczajenia. Niektórym będzie to przeszkadzać, innym nie.

- lepszy COP osiągamy ustawiając nadmuch na max. W zeszłym roku tego nie wiedziałem. W tym ustawiam na noc na max (klima na dole, śpimy na górze, więc nie przeszkadza).

- dla komfortu warto dodać podłogówkę, choćby elektryczną. U siebie mam nastawione 23 w dzień na termostacie mierzącym temp. podłogi. Na noc 20. Mam komfort delikatnie ciepłej podłogi.

- nie ma co przewymiarować klimy, nawet lepiej niedowymiarować, a na mrozy typu -20 mieć wspomaganie choćby elektryczne z COP 1.

- klima typu 5kW na pomieszczenie 40m2 to kryminał. Szczególnie w nowym domu, gdzie takie pomieszczenie potrzebuje 1-2kW.

 

Nie wiem czy granie klimą jest lepsze od grzania gazem, gazu nie mam więc mnie nie interesuje. Alternatywą u mnie jest koza/kominek.

Bezobsługowość klimy bezcenna w porównaniu z "paleniem", przy bardzo niskich kosztach inwestycji (u mnie 2000zł) i bardzo niskich kosztach użytkowania.

Edytowane przez gasch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie info jest bardzo cenne - faktyczne moce i zużycia. Obecnie mam na CO około 4,5-5,5 MWh rocznie na grzejnikach+podł., i liczę że będzie po zamianie na klimę połowa tego albo i mniej, agregat wybrałem chyba dość efektywny, obecne grzejniki akumulacyjne +podłogówka el. mam o znacznie większej mocy niż planowana klima ale to dlatego że obliczone były na włączanie się tylko w G12 i to nie cały czas, razem mają coś około 14kW (eh, powspominam cenę 9 gr w G12, wcale nie tak dawno to było, w tym stuleciu :-)

 

@gawel

jakie masz parametry tej klimy w sensie SCOP i Pdesign?

 

A czy ktoś wie jak to jest w praktyce z tą mocą klimy - jeżeli producent podaje 0,8-6,3 kW a nominalna moc 4,3kW, to czy oznacza to że przy powiedzmy 10 stopniach może wyciągnąć więcej niż te 4,3? Przy tym samym nominalnym katalogowym poborze mocy

 

Parametry to ona ma niezłe i miałem tabele rozkładu mocy

 

 

cop minimalny przy -25 1,5

max przy +10 4,2

 

średni 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta podłogówka to czym zasilana ? Bo klima raczej jej nie obsłuży a koza dopiero w planie. Póki co pewne prawie jest że klima jest za słaba na te 86 m i te kilka dni w roku to może być ze trzy miesiące. Moc grzewcza klimy 3,8kw osiągana jest w temperaturach dodatnich - warto sprawdzić jaka moc klima ma w jakich temperaturach a to często dość trudne bo producenci klimatyzatorów nie uważają za słuszne podawać takich wykresów. Panele na dachu i tak się przydadzą.

 

Na razie niczym

Pisałem że wstrzymujemy się do przyszłego roku z jednostką do podłogówki

 

Ta klima ma w katalogu grzanie do -15 ale grzeje przy -20 , sprawdzone . Sporo osób grzeje ten domek klimami , wszyscy którzy mają 3,5kW mówią ze spokojnie wystarcza. Jedna pani zamontowała 5kW i narzeka na taktowanie

Nawet gdyby się poddała przy -15 to nic się nie stanie , rolety w całym domu w dół , trochę patyków do kozy i bedzie ciepło. Koza juz jest ale bez płaszcza, więc jeśli ma zasilać podłogówkę to czeka nas wymiana na inną ( ale to ostateczność ) .Tej zimy w naszej okolicy najniższa temperatura była -12 i to aż w jedną noc .

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow ciekawe dawaj znać jak się sprawuje

 

Klima puszczona w trybie auto na 16`C w niedzielę o godzinie 20.00 . Dzisiaj o godzinie 12.00 licznik pokazał 5kWh :)

 

Dzisiaj opuściłem wszystkie rolety w oknach , od jutra bedę zwiększał o 1 `C temperaturę i obserwował . W trakcie wizyty klima robiła defrost, cichutko :)

 

Pilot jest 8m od jednostki na wysokości 0,5m od podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę podać tylko 4 pełne miesiące na klimie, ponieważ w dużej części testowałem działanie hybrydowe z gazem i w ogóle kombinowałem raz tak, raz inaczej.

 

Rok 2022, klima ustawiona na 23*, mieszkanie 85m2. Nie znam zapotrzebowania wg ciepło.app, będę musiał z ciekawości kiedyś to ogarnąć. Ale rok budowy 2015, porotherm 25 cm + 15 styro.

 

zużycie w kWh: klima/grzejniki dogrzewające 2 pomieszczenia (średnie dobowe/godzinowe zużycie klimy)

Luty - 436/13 (15,6/0,65)

Marzec - 405/10 (13,1/0,54)

Kwiecień - 326/8 (11,3/0,47)

Październik - 142/0 (4,6/0,19) - tylko taryfa tania w nocy i okienku

Edytowane przez rafalm81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś posiada może, któryś z poniższych klimatyzatorów i jest w stanie potwierdzić, że schodzą z mocą na grzaniu do okolic 100W?

MDV Oasis, Vivax Y-Design oraz Rotenso Mirai (drogie trojaczki produkowane przez Mideę, z zaworem EEV i dwurotacyjną sprężarką)

 

Według Vivaxa https://www.vivax.com/assets/docs/POL_KATALOG_AC_2022-FINAL_WEB.pdf model 3,5 schodzi do 104W.

Model 2.6 nie ustępuje zbytnio parametrami, byłby idealny do ogrzewania nawet sporych domów.

Grzanie do 7kW.

 

Według ulotki mają COP 5,3 dla -15'C. Chyba nie możliwe.

"PRACA Z PEŁNĄ WYDAJNOŚCIĄ PRZY -15 ̊C

Gdy temperatura spada nawet do -15 ̊C, klimatyzatory VIVAX z serii Y Design nadal pracują z

pełną wydajnością. W przypadku tak niskich temperatur klimatyzatory tej serii wytwarzają

5,3 kW energii grzewczej na 1,0 kW zużytej energii elektrycznej."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...