Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

To, że facet zna się na piwie, nie znaczy że na ogrzewaniu :)

Znam jego videobloga i też śmialiśmy się z mężem z tych jego opowieści o grzaniu :D

Niech pozostanie przy piwie (oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzi jak podczas niedawnych targów piwnych :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba z toba bym musiał konsultować sprawę ,mam taką kawalerkę na wynajem węglowy kocioł padł ale to też wstyd już , myśl taka aby kupic klimatyzator nie wiem ale chyba około 3,5 kw jednostkę wewnętrzną wybebeszyć lub podłączyć pod wymiennik gazowo cieczowy a elektronike zostawić i tylko czujniki do rurek dopiąć , wymiennik zasilałby poprzez zawór 3 drogowy bojler a obniżoną temp od 3 drogowego na zasilanie podłogówki , ma to sens ? no i pytanie zasadnicze która klima inwertorowa do tego się nadaje ? wiem że niektóre nie dają się oszukać z czujnikami np oszukać wentylator , pytań miałbym tysiąc ale tak z palca na szybcika to kiepsko , z klimami miałem do czynienia z tym że to klimy przemysłowe były rzędu 100kw do 2 MW mocy chłodniczej , dostęp do gazów też nie problem tak samo do pompy próżniowej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi się znać na ogrzewaniu aby wiedzieć co mu sie bardziej opłaca.

Tak samo nie trzeba byc kucharzem aby wiedzieć co smakuje a co nie.

 

Tak ale to nie znaczy że każdemu się to opłaca więc niech nie pierdzieli bo jeszcze ktoś uwierzy i tak zrobi.

A parę osób go słucha i może uwierzyć.

Poza tym spora część ludzi nie umie dodać dwa plus dwa a co dopiero wiedzieć co się im opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz przegląd chyba że nie robisz A to spora część ogrzewania

Ja muszę doliczyć kominiarza za 100.

Nie chce wkładać to swojej filozofii ale na dzisiaj to tylko prąd.

 

Jak już kiedyś pisałem sam serwisuje więc zostaje mi w kieszeni 150zł:) które i tak przepije .

Niestety kominiarzem nie jestem więc jak piszesz stówa nie moja.

klew masz rację bo część ciepła ulatuje do atmosfery przez komin, u mnie to 27st wylot.

Edytowane przez tkaczor123
klew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja.

 

A znasz jakies inne forum aby to szło przegadać ? tu nie pogadamy bo zaraz bedzie 3 tysiące postów o niczym a na koniec odezwą się montażyśc,i ,firmy i kto tam jeszcze i zaczną zanudzać o F-gazach i takich tam , mnie chodzi o zrobienie a nie przytyki , zresztą sam wiesz o co chodzi ,

 

był na elektrodzie ciekawy temat aż do pewnego momentu i od tego momentu 20 tysięcy postów tylko po to abyś nic z tego niezrozumiał ot takie uprzykrzające bełkotanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto przerabiał z was splita powietrz -powietrze na powietrze -woda.

 

W mojej rodzinie. Klima on-off na R407c około 10 kW. Włączane w II taryfie, współpracuje z buforem 1000 litrów.

Też prawdopodobnie będę sobie budował (nie wykluczone że w tym sezonie), jednak na inwerterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich. Jestem na bardzo wczesnym etapie, dopiero po zakupie działki i w trakcie ostatnich szlifów projektu funkcjonalnego. Moje wykształcenie skrajnie odbiega od wszelkich branż techniczno/budowlanych, a nie chcę łykać wszystkiego co mi podsuną jak pelikan, więc już zacząłem się wgryzać w to co mnie czeka.

 

Podaję mało informacji (bo mało jeszcze wiem), ale nie oczekuję gotowej recepty, a jedynie "ukierunkowanie" mnie na dane rozwiązania, lub wyprowadzenie z błędu, zasugerowanie czegoś sensownego.

 

Ma być około 200m2 powierzchni mieszkalnej + 70m2 usługowej do ogrzania. Do tego muszę mieć klimatyzację. Po znalezieniu tego wątku pomyślałem że fajnie byłoby to połączyć i skoro muszę mieć tą klimatyzację to częściowo też nią ogrzeję. Kubatura budynku wyjdzie spora - pomieszczenia na parterze będą miały 2,8-3m na wysokość. Zakładam że całości nie ogrzeje samą klimą kanałową, więc wymyśliłem żeby dołożyć drugą średniej/małej mocy pompę p-w pod ogrzewanie podłogowe na dole + cwu. Czyli na dole ogrzewanie podłogowe + nadmuchowe, na górze samo nadmuchowe.

 

Dom ma być energooszczędną stodołą z maksymalnym (ale sensownym ekonomicznie) dociepleniem oraz WM + rekuperacja. Całość ma być docelowo zasilana z paneli PV. Oczywiście wiem że muszę zrobić OZC i dopiero wtedy mogę dokładnie planować, ale chce tylko wiedzieć czy moja wstępna wizja to abstrakcja/rozrzutność? Czy tak się w ogóle robi?

 

Przedarłem się przez pierwsze 30 stron tego wątku i poza bzdurami czy Grześ to Grześ to była mowa o zaledwie kilku mini domkach ok.80m2. Tutaj jest kobyła 270m2 nie licząc pomieszczeń technicznych. Jak do tego podejść? Zapomniałem dodać - jesteśmy z żoną "zimno-lubni" i temperatura dla nas komfortowa to 20,5-21 stopni.

Edytowane przez corey10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ma być około 200m2 powierzchni mieszkalnej + 70m2 usługowej do ogrzania. Do tego muszę mieć klimatyzację. Po znalezieniu tego wątku pomyślałem że fajnie byłoby to połączyć i skoro muszę mieć tą klimatyzację to częściowo też nią ogrzeję. Kubatura budynku wyjdzie spora - pomieszczenia na parterze będą miały 2,8-3m na wysokość. Zakładam że całości nie ogrzeje samą klimą kanałową, więc wymyśliłem żeby dołożyć drugą średniej/małej mocy pompę p-w pod ogrzewanie podłogowe na dole + cwu. Czyli na dole ogrzewanie podłogowe + nadmuchowe, na górze samo nadmuchowe.

 

...

Rozumiem, że masz nadmiar gotówki i trzeba na coś wydać? Padło na dodatkową pompę p-w i ogrzewanie podłogowe?

Dlaczego niby da się zagrzać pompą p-p dom 80 czy 100m2, a nie da się zagrzać 270m2? Tym bardziej, że ma to być dom energooszczędny.

Za cenę pompy p-w założysz panele PV. W miejscach, gdzie chcesz mieć ciepłą podłogę np. łazienka daj kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nadmiaru gotówki nie mam i dlatego szukam tutaj inspiracji wśród starych weteranów. Odniosłem wrażenie że po burzliwych dyskusjach forumowicze ustalili że samej pompy p-p absolutnie nie można traktować jako główne ogrzewanie, a jedynie wspomagacz. Koszt instalacji kabli wyjdzie taniej niż wodnej podłogówki + pompa p-w. Zostaje kasa na większą instalację PV, co być może zrekompensuje mi COP 1 kabli?. Nie wiem jakiej oszczędności w przybliżeniu mogę się spodziewać i na jaką dodatkową ilość PV mogę sobie wtedy pozwolić biorąc pod uwagę że przy kablach dochodzi zakup pompy do cwu.

 

Łazienka akurat mi wisi, podłoga tam nie musi być ogrzewana. Natomiast w takiej sytuacji kable musiałbym położyć na całym parterze jako dodatkowe ogrzewanie na największe mrozy, lub jako awaryjne ogrzewanie jakby pompa p-p padła/wymagała serwisu. Na pierwszych 30 stronach tego wątku wszyscy piszą że pompa p-p to ogrzewanie dodatkowe a nie jedyne.

 

Kable są bardzo kuszącą tanią alternatywą ale obawiam się że nie mając rurek z wodą pod podłogą odcinam sobie inne opcje gdyby to jednak nie wypaliło. Może niepotrzebnie się boję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nadmiaru gotówki nie mam i dlatego szukam tutaj inspiracji wśród starych weteranów. Odniosłem wrażenie że po burzliwych dyskusjach forumowicze ustalili że samej pompy p-p absolutnie nie można traktować jako główne ogrzewanie, a jedynie wspomagacz. Koszt instalacji kabli wyjdzie taniej niż wodnej podłogówki + pompa p-w. Zostaje kasa na większą instalację PV, co być może zrekompensuje mi COP 1 kabli?. Nie wiem jakiej oszczędności w przybliżeniu mogę się spodziewać i na jaką dodatkową ilość PV mogę sobie wtedy pozwolić biorąc pod uwagę że przy kablach dochodzi zakup pompy do cwu.

 

Łazienka akurat mi wisi, podłoga tam nie musi być ogrzewana. Natomiast w takiej sytuacji kable musiałbym położyć na całym parterze jako dodatkowe ogrzewanie na największe mrozy, lub jako awaryjne ogrzewanie jakby pompa p-p padła/wymagała serwisu. Na pierwszych 30 stronach tego wątku wszyscy piszą że pompa p-p to ogrzewanie dodatkowe a nie jedyne.

 

Kable są bardzo kuszącą tanią alternatywą ale obawiam się że nie mając rurek z wodą pod podłogą odcinam sobie inne opcje gdyby to jednak nie wypaliło. Może niepotrzebnie się boję.

 

Od 15 lat ogrzewam dom elektrycznymi konwektorami w taryfie PGE G12w mam strukturę zużycia prądu całkowitą 75%/II strefie . Zużycie prądu na poziomie 7000 kwh rocznie (całkowite na wszystkie cele) rachunek miesięczny za prąd ok 360 zł,

 

Nie mam żadnej wodnej podłogówki ani niczego w tym rodzaju, żadna z inwestycji w PC do co ani powietrzna ani inna by mi się nie zwróciła nigdy.

 

Przy małym 130 m2 domu dobrze ocieplonym nie opłaca cię pc ,

Mam PC powietrzną tylko do ciepłej wody i to rozwiązanie polecam'

NIe polecam ogniw PV to sie nie zwraca miałem dopłatę 80% z UG w ramach OZE za 5kw zapąłciłbym 8000 zł ale musiałbym zmienić taryfę na g11 i finansowo to mi się nie spięło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu domach pompa p-p jest jako główne ogrzewanie i nie ma żadnych problemów. Dodatkowo montuje się ogrzewania funkcyjne np grzejnik z nadmuchem w łazience, aby na szybko trochę podnieść temperaturę na czas kąpieli. Można również jak wcześniej pisałem trochę kabli w niektórych miejscach domu w podłogi wsadzić. Ewentualnie jeśli bardo obawiasz się wielkich mrozów to kilka grzejników elektrycznych.

Jak się zepsuje? No cóż, jak się zepsuje kocioł gazowy, to też nie grzeje, węglowy również. Jak będzie -40*C to pewnie będzie problem, tylko czy w Krakowie bywają tak niskie temperatury? Jakby się zepsuła pompa, to na czas naprawy można kilka "farelek" włączyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 15 lat ogrzewam dom elektrycznymi konwektorami w taryfie PGE G12w mam strukturę zużycia prądu całkowitą 75%/II strefie . Zużycie prądu na poziomie 7000 kwh rocznie (całkowite na wszystkie cele) rachunek miesięczny za prąd ok 360 zł,

Nie mam żadnej wodnej podłogówki ani niczego w tym rodzaju, żadna z inwestycji w PC do co ani powietrzna ani inna by mi się nie zwróciła nigdy.

Przy małym 130 m2 domu dobrze ocieplonym nie opłaca cię pc ,

Mam PC powietrzną tylko do ciepłej wody i to rozwiązanie polecam'

NIe polecam ogniw PV to sie nie zwraca miałem dopłatę 80% z UG w ramach OZE za 5kw zapąłciłbym 8000 zł ale musiałbym zmienić taryfę na g11 i finansowo to mi się nie spięło.

Jeśli ma się tak zorganizowany dom i życie w nim, że nie ma potrzeby chłodzenia i obniżania wilgotności w lecie to rzeczywiście przy małym zużyciu PC jest bez sensu.

PC do cwu bez dofinansowania i jeśli nie mamy szczególnie dużego zużycia ciepłej wody też się nie opłaca.

Dlaczego musiałbyś zmienić na G11? Znajomy zakłada teraz PV u siebie i jakoś pozostaje przy G13. PV ma pokryć właśnie głównie zużycie w najdroższej strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomno

Jak nie pompa do cwu to co?

Kable musiałbym położyć raczej w pomieszczeniach na parterze czyli salon, kuchnia + część usługowa. To byłoby jakieś 130m2. Łazienka tak jak pisałem jest mi obojętna bo dla mnie zawsze jest w nich za gorąco, a żona kąpie się we wrzątku, więc łazienka to najmniejszy problem. Niektórzy tu pisali o niskim komforcie ogrzewania samą pompą p-p. Nie do końca wiem co mieli na myśli. Opisz proszę swoje odczucia. Napisz jaki masz dom - wielkość, ocieplenie, reku, WM? Grzejesz wyłącznie pompą p-p? Dogrzewasz kablami? Dużo?

 

@gawel

U mnie sytuacja będzie trochę inna - dom sporo większy więc wstępnie zakładam że pompa do ogrzewania kanałowego przyda się i zwróci. Do tego tak jak pisałem klimatyzacja jest u mnie obowiązkowa ze względu na część usługową więc jak już ją będę miał to głupotą byłoby nią nie grzać. Dobrze mówię?

PV jest już raczej przesądzone nawet jakbym się nie załapał na żadną dotację. Dom będzie cały na prąd + znowu część usługowa która nie jest jakoś bardzo prądożerna, ale swoje weźmie. Do tego pewnie będę zmuszony założyć osobny licznik do "usługowej" części domu i płacić chore ceny za "prąd dla firm". Stąd PV powinno się u mnie zwrócić szybciej niż w typowym domu jeśli dobrze szacuję. To oczywiście są na razie wstępne założenia.

 

@reszta

Są tu na forum może ludzie którzy mając duży dom (ponad 200m2) postawili na grzanie klimą kanałową? Wypowiedzcie się proszę jak się to sprawdza, czy dogrzewacie i czym, ile? Jakie ocieplenie, reku itd?

Edytowane przez corey10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...