Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Kaisai nie Kaisai, najważniejsze sprawdźcie ile rzeczywiście mocy pobiera w trakcie grzania i przy niskich temperaturach a okaże się że COP ma ok 2 lub nawet mniej. Grzac grzeje a licznik prądu będzie kręcił jak szalony, pomimo zachecajacych danych na etykiecie.

 

A wysiliłeś się chociaż o napisanie do producenta i tabele le mocy?

10* Moc oddawana 2,7 COP 3,98

7* 2,84 3,77

2* 2,96 2,61

-7* 2,76 2,22

-10 2,67 2,07

-15* 2,39 1,87

-20* 2,07 1,64

-25* 1,65 1,43

 

Z tego budżetowego urządzenia możesz szacować średnioroczny SCOP 2,5-3 Szału niema jednak jednak jak wezmiesz pod uwage koszt urządzenia i zastosowanie Taryf to jest przyzwoicie zresztą przy koszcie uradzenia można świadomie zrezygnować z przeglądów.

 

Zrezygnujesz z przeglądów przy klimie która kosztowała 2-3x razy tyle? A przeglądy rozwalają opłacalność. Wszystko trzeba sobie samemu skalkullować i świadomie przyjąć lub odrzucić koszty i ryzyka.

 

Anie pier... bez przemyślenia że grzeje ale licznik kręci się jak szalony. Etykety często nie dotyczą naszej strefy klimatycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem ale widzę, że niepotrzebna wojna ciągle trwa. Część osób wybiera w grupie urządzeń wybitnie budżetowych i później podpierając się na ich cenie uwiarygadnia swój wybór. Połowa ceny, za urządzenie, które mi nie pasuje nie sprawi, że nagle zacznie mi odpowiadać i powiem, że jest super.

Z drugiej strony nikogo nie namawiam do zakupu klimy 2,5kW za 6tys (samo urządzenie) bo wiem, że kogoś może nie być stać lub jest gościem, o którym mowa parę linijek wyżej.

Dla mnie (i pewnie nie tylko) wybór klimatyzatora to nie tylko kwestia każdej wdanej złotówki ale też świadomości, że mam urządzenie posiadające funkcje jakich od niego oczekuje.

Ktoś wybrał markę Kaisai i jara się tym, że nie robi przeglądów i klima mu się zwróciła. No ok, każdy inaczej podchodzi do życia.

Ja zdecydowałem się na urządzenie innej klasy i przegląd sobie zrobie. Komfort i spokój są dla mnie bardzo ważne. Nie obracam wszystkiego w opłacalność

 

Odnośnie DTR. Jak jest objętość wymiennika w jednostce zewnętrznej we FLY'u 2,9kW?

Edytowane przez swierol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wysiliłeś się chociaż o napisanie do producenta i tabele le mocy?

10* Moc oddawana 2,7 COP 3,98

7* 2,84 3,77

2* 2,96 2,61

-7* 2,76 2,22

-10 2,67 2,07

-15* 2,39 1,87

-20* 2,07 1,64

-25* 1,65 1,43

 

Z tego budżetowego urządzenia możesz szacować średnioroczny SCOP 2,5-3 Szału niema jednak jednak jak wezmiesz pod uwage koszt urządzenia i zastosowanie Taryf to jest przyzwoicie zresztą przy koszcie uradzenia można świadomie zrezygnować z przeglądów.

 

Zrezygnujesz z przeglądów przy klimie która kosztowała 2-3x razy tyle? A przeglądy rozwalają opłacalność. Wszystko trzeba sobie samemu skalkullować i świadomie przyjąć lub odrzucić koszty i ryzyka.

 

Anie pier... bez przemyślenia że grzeje ale licznik kręci się jak szalony. Etykety często nie dotyczą naszej strefy klimatycznej

 

Nie wiem skąd masz te dane, ale dziwnym trafem po ponad roku przeglądania setek serwisówek stwierdzam jedno: klimy z rodowodem chinskim (gree, kaisai, mdv, aux itp.) charakteryzują się marnymi informacjami nt. pracy w niskich temperaturach. Te informacje są często przmeilczane. Czy wiesz, że większość z tych klim nie jest sklasyfikowana dla naszego zimnego klimatu?

Czy producent podaje chociazby dla jakiej prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej odnoszą się te parametry? Byś się zdziwił, że jest to pomiar dla najwyzszego biegu, którego w większości przypadków się i tak nie używa na stałe.

Z Twojego przykladu wynika, że teoretycznie ten kaisai przy -15 pobiera ok.1.3kW energii elektrycznej.

To zgadnij ile pobierze np. 3.5kw Mitsubishi heavy? Ok 800W! 0.5kW mniej. Nie wspominając o modulacji i schodzeniu z mocą minimalna.

Więc nie pisz tylko z punktu widzenia wylatujacego ciepłego powietrza bo po drodze jest chociazby:

- wspomniany algorytm utrzymania zadanej temperatury,

- ilość pobieranej mocy minimalnej

- przepływ powietrza przez wymiennik w powiązaniu do hałasu jednostki zewnętrznej

- defrosty, które wpływają na cop.

Jedno jest pewno, czym wygrywaja te klimy: to cena.

Aa i nie dziwi Was, że Chińczycy w wielu z tych modeli nie zrobili wystarczająco duzych otworów odplywowych? Jakoś w Mitsubishi, Fujitsu, Toshibie to nie problem. A w większości gree, itp. otwory są na palec.

A o wymiennikach w jednostkach zewnętrznych też wiele ciekawych rzeczy można napisać. Tam dopiero są gigantyczne różnice.

Ale jak komuś takie rozwiązanie działa to ok. tylko kurcze nie piszcie, że to idealne rozwiązanie a przede wszystkim ekonomiczne. Stara zasada mówi co tanie to potem drogie w utrzymaniu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co Ci się nie zgadza w tym co kolega napisał?

 

Wszystko.

Grzeję taką klimą przerobioną na pompę od 3 lat. Za poprzedni sezon zużyła 1660kWh prądu, w domu 24/7 22°C.

Jak paliłem węglem to szło mi około 1,2 tony polskiego węgla 28MJ/kg, paliłem z buforem, więc starałem się minimalizować straty.

1,2 tony takiego węgla to 9333kWh energii. Załóżmy że spalałem ze sprawnością 50%, daje to 4666kWh.

Jak dla mnie sprawność tej klimy jest wystarczająca i wcale licznik nie odlatuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Z Twojego przykladu wynika, że teoretycznie ten kaisai przy -15 pobiera ok.1.3kW energii elektrycznej. (...)

 

Przy -18 brał 800W, i utrzymał w domu temperaturę.

 

Nie wspominając o modulacji i schodzeniu z mocą minimalna.

 

Schodzi z poborem mocy do 200W. (z czego 60 bierze pompa obiegowa, więc schodzi do 140) To dużo?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko.

Grzeję taką klimą przerobioną na pompę od 3 lat. Za poprzedni sezon zużyła 1660kWh prądu, w domu 24/7 22°C.

Jak paliłem węglem to szło mi około 1,2 tony polskiego węgla 28MJ/kg, paliłem z buforem, więc starałem się minimalizować straty.

1,2 tony takiego węgla to 9333kWh energii. Załóżmy że spalałem ze sprawnością 50%, daje to 4666kWh.

Jak dla mnie sprawność tej klimy jest wystarczająca i wcale licznik nie odlatuje.

 

O czym ty piszesz? O klimatyzatorze jako PC PP czy jako PC PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym pisałem ale widzę, że niepotrzebna wojna ciągle trwa. Część osób wybiera w grupie urządzeń wybitnie budżetowych i później podpierając się na ich cenie uwiarygadnia swój wybór. Połowa ceny, za urządzenie, które mi nie pasuje nie sprawi, że nagle zacznie mi odpowiadać i powiem, że jest super.

Z drugiej strony nikogo nie namawiam do zakupu klimy 2,5kW za 6tys (samo urządzenie) bo wiem, że kogoś może nie być stać lub jest gościem, o którym mowa parę linijek wyżej.

Dla mnie (i pewnie nie tylko) wybór klimatyzatora to nie tylko kwestia każdej wdanej złotówki ale też świadomości, że mam urządzenie posiadające funkcje jakich od niego oczekuje.

Ktoś wybrał markę Kaisai i jara się tym, że nie robi przeglądów i klima mu się zwróciła. No ok, każdy inaczej podchodzi do życia.

Ja zdecydowałem się na urządzenie innej klasy i przegląd sobie zrobie. Komfort i spokój są dla mnie bardzo ważne. Nie obracam wszystkiego w opłacalność

 

Odnośnie DTR. Jak jest objętość wymiennika w jednostce zewnętrznej we FLY'u 2,9kW?

 

Odbieram to tak że twierdzisz że kupiłem tanie użądlenie nie świadomie.?

Podobne tabele otrzymałem od kilku producentów : Kaisai, Rotenso, Daikin, Midea.

Jedyną cikawą alternatywą z droższych była midea mision extrem i gdybym teraz kupował drugi raz prawdopodobnie tą jednostkę wiłbym na parter a na piętrze pozostawił kaisaia. Nie naganiam na kaisaia również wielokrotnie pisałem o jego wadach : słabej modulacji zwłaszcza na czujniku w pilocie, jednak do grzania na czujniku wewnętrznym się zbytnio nie nadaje w okresach przejściowych ponieważ mocno wtedy taktuje, brak nastaw co 0,5*

 

Poco robić przeglądy jeśli czyszczenie filtra i dezynfekcję wymiennika można samemu zrobić za grosze? A niszczy to całkowicie opłacalność.

Droga klima niema sensu gdybym miał kupić dwa drogie modele to poważnie pomyślałbym nad PW.

 

Co od wymiennika nie pamiętam a spradzanie tej informacji do niczego teraz mi nie potrzebne.

Jednostka na parterze (wg cen prądu z 2019)już się spłąiła teraz zarabia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz te dane, ale dziwnym trafem po ponad roku przeglądania setek serwisówek stwierdzam jedno: klimy z rodowodem chinskim (gree, kaisai, mdv, aux itp.) charakteryzują się marnymi informacjami nt. pracy w niskich temperaturach. Te informacje są często przmeilczane. Czy wiesz, że większość z tych klim nie jest sklasyfikowana dla naszego zimnego klimatu?

Czy producent podaje chociazby dla jakiej prędkości wentylatora jednostki wewnętrznej odnoszą się te parametry? Byś się zdziwił, że jest to pomiar dla najwyzszego biegu, którego w większości przypadków się i tak nie używa na stałe.

Z Twojego przykladu wynika, że teoretycznie ten kaisai przy -15 pobiera ok.1.3kW energii elektrycznej.

To zgadnij ile pobierze np. 3.5kw Mitsubishi heavy? Ok 800W! 0.5kW mniej. Nie wspominając o modulacji i schodzeniu z mocą minimalna.

Więc nie pisz tylko z punktu widzenia wylatujacego ciepłego powietrza bo po drodze jest chociazby:

- wspomniany algorytm utrzymania zadanej temperatury,

- ilość pobieranej mocy minimalnej

- przepływ powietrza przez wymiennik w powiązaniu do hałasu jednostki zewnętrznej

- defrosty, które wpływają na cop.

Jedno jest pewno, czym wygrywaja te klimy: to cena.

Aa i nie dziwi Was, że Chińczycy w wielu z tych modeli nie zrobili wystarczająco duzych otworów odplywowych? Jakoś w Mitsubishi, Fujitsu, Toshibie to nie problem. A w większości gree, itp. otwory są na palec.

A o wymiennikach w jednostkach zewnętrznych też wiele ciekawych rzeczy można napisać. Tam dopiero są gigantyczne różnice.

Ale jak komuś takie rozwiązanie działa to ok. tylko kurcze nie piszcie, że to idealne rozwiązanie a przede wszystkim ekonomiczne. Stara zasada mówi co tanie to potem drogie w utrzymaniu.

 

Rok sprawdzasz anie masz takich danych? :lol2:

Przy -15 na parterze chodził na 500-900W a na piętrze na 300-500

 

Co wygrywa w tej kimie?

-Cena,

-można zaryzykować brak przeglądów i jest duża szansa że zarobi na siebie zanim się zepsuje

-Jeśli potrzebuje z tego urządzenia 2000kWh na grzanie i chłodzenie to co mi da ten COP+1 nie wiele kosztowo zwłaszcza że drogą taryfę mam za darmo płace tylko za tanią

 

I napisze to to idalne rozwiązanie. Jak chcesz zapłacić dużo to pomyśl o PC PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak paliłem węglem to na cele CO i CWU(z kolektorami) spalałem 1,8 tony ekogroszku 24MJ czyli 12000kWh.trudno powiedziec jaka sprawność 60%?Czyli 7200kWh.

Teraz zużywam 700kWh CWU (COP1)

Podłogówka 2000kWh COP1

Klima na grzanie i chłodzenie 2000kWh

 

Odliczając 2700 i szacunkowo na chłodzenie 300kWh

Wychodzi na to że klima Wyprodukowała 4200kWh pobierając 1700 czyli masz cop 2,5 oczywiście to szacunki i to mocno na oko . Jednak pokrywają się z tabelami i średnią temperaturą dla mojej strefy klimatycznej.

Założenie klimy po uldze termo kosztowało ok 2200 (jeśli dobrze pamiętam nie zamierzam sprawdzać faktur).

 

Pokaż mi coś za 2200 co podzieli koszt ogrzewania na 2,5 i w gratisie da ci możliwość chłodzenia?

Druga sprawa drogie urządzenie podzieli 4200/3,5=1200. Zaoszczędzone 500kWh kiedy się zwróci tym bardzie jeśli potrzebujesz dwa urządzenia i prawdopodobnie zaczniesz wykonywać przeglądy bo awaria zaboli? Podejrzewam że nawet przy planowanych podwyżkach nigdy drogi model nie dogoni taniego.

Edytowane przez kulibob
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak paliłem węglem to na cele CO i CWU(z kolektorami) spalałem 1,8 tony ekogroszku 24MJ czyli 12000kWh.trudno powiedziec jaka sprawność 60%?Czyli 7200kWh.

Teraz zużywam 700kWh CWU (COP1)

Podłogówka 2000kWh COP1

Klima na grzanie i chłodzenie 2000kWh

 

Odliczając 2700 i szacunkowo na chłodzenie 300kWh

Wychodzi na to że klima Wyprodukowała 4200kWh pobierając 1700 czyli masz cop 2,5 oczywiście to szacunki i to mocno na oko . Jednak pokrywają się z tabelami i średnią temperaturą dla mojej strefy klimatycznej.

Założenie klimy po uldze termo kosztowało ok 2200 (jeśli dobrze pamiętam nie zamierzam sprawdzać faktur).

 

Pokaż mi coś za 2200 co podzieli koszt ogrzewania na 2,5 i w gratisie da ci możliwość chłodzenia?

Druga sprawa drogie urządzenie podzieli 4200/3,5=1200. Zaoszczędzone 500kWh kiedy się zwróci tym bardzie jeśli potrzebujesz dwa urządzenia i prawdopodobnie zaczniesz wykonywać przeglądy bo awaria zaboli? Podejrzewam że nawet przy planowanych podwyżkach nigdy drogi model nie dogoni taniego.

 

Lepiej bym tego nie opisał,

Z moich obserwacji wynika że po zainstalowaniu klimatyzatora kaisai 2,9 kW:

odłączyłem na stałe grzejniki na parterze o mocy 4 KW

podniosłem temp na parterze do 23 st (za gorąco zdecydowanie) obecnie staram się oscylować w pobliżu 21 st C

pozostawiłem 3 grzejniki o mocy łącznej 2 kw na piętrze ale działały w bardzo ograniczonym zakresie

na ogrzewanie szło u mnie 5,4 MWh po zainstalowaniu kaisaja na ogrzewanie idzie 4 MWh

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bym tego nie opisał,

Z moich obserwacji wynika że po zainstalowaniu klimatyzatora kaisai 2,9 kW:

odłączyłem na stałe grzejniki na parterze o mocy 4 KW

podniosłem temp na parterze do 23 st (za gorąco zdecydowanie) obecnie staram się oscylować w pobliżu 21 st C

pozostawiłem 3 grzejniki o mocy łącznej 2 kw na piętrze ale działały w bardzo ograniczonym zakresie

na ogrzewanie szło u mnie 5,4 MWh po zainstalowaniu kaisaja na ogrzewanie idzie 4 MWh

 

Wg wszelakich teorii powinno wyjść sporo mniej niż 4000 kWh po zainstalowaniu klimy :p

 

No chyba ze masz jakieś dziwne proporcje grzania ( grzejniki kontra klima )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wszelakich teorii powinno wyjść sporo mniej niż 4000 kWh po zainstalowaniu klimy :p

 

No chyba ze masz jakieś dziwne proporcje grzania ( grzejniki kontra klima )

 

Dom miał m130 m2 grzejniki 2 kw + podłogówka 380 W też swoje pobierały tak że na taki metraż to uważam że to bardzo mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom miał m130 m2 grzejniki 2 kw + podłogówka 380 W też swoje pobierały tak że na taki metraż to uważam że to bardzo mało

 

Miał ? To teraz ma inną ilość metrów ?

 

My na 86m chcemy też grzać klimą ( jeszcze nie wiem jaką ) , domek ma salon i 3 pokoje naprzeciw miejsca gdzie będzie wisiał split , do tego koza i sporo darmowego drewna po budowie . Do grzania wody wisi juz zwykły bojler 50L , w przyszłym roku jak może rynek się uspokoi i będziemy znali zapotrzebowanie to pewnie coś zmodyfikujemy . Do wiosny Tauron nas będzie raczył prądem po 3zł za 1kWh :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ? To teraz ma inną ilość metrów ?

 

My na 86m chcemy też grzać klimą ( jeszcze nie wiem jaką ) , domek ma salon i 3 pokoje naprzeciw miejsca gdzie będzie wisiał split , do tego koza i sporo darmowego drewna po budowie . Do grzania wody wisi juz zwykły bojler 50L , w przyszłym roku jak może rynek się uspokoi i będziemy znali zapotrzebowanie to pewnie coś zmodyfikujemy . Do wiosny Tauron nas będzie raczył prądem po 3zł za 1kWh :D

 

1. Pomyśl o kanałówce

2,Nie wiem kto czym Was będzie raczył jednak podchodząc sensownie do optymalizacji można wmiarę tanio grzać w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -18 brał 800W, i utrzymał w domu temperaturę.

 

 

 

Schodzi z poborem mocy do 200W. (z czego 60 bierze pompa obiegowa, więc schodzi do 140) To dużo?

 

Internet wszystko przyjmie. Dobra masz kaisaia i biorąc pod uwagę dane powyżej, które przytoczyl kulibob, przy -18 i przy poborze 0.8kW (cop ok. 1.7) dostarczasz do swojego budynku (teoretycznie przynajmniej) 1.36 kW mocy cieplnej. Chcesz mi powiedzieć, że Twój budynek, którego opis masz w stopce ma zapotrzebowanie ok. 1.4 kW przy -18 stopniach??? Przedwojenny dom obłożony styropianem?? Piszesz, że utrzymał temperaturę w takich warunkach a w stopce masz napisane że przy -18 musiałeś włączyć klimatyzację na górze. Czyli nie jest tak jak piszesz. Wniosek może byc taki, że Twoja przerobiona klima ma założony kaganiec konstrukcyjny i maks wydajność ok. 1.4 kW przy -18 stopniach. Ktoś powie ok wkładam 800w dostaje 1400w. Niby brzmi ok, ale jak zaczniemy zwiększać zapotrzebowanie na moc cieplna (bo nie oszukujmy się nie ma wiele domów z tak niskim zapotrzebowaniem na ciepło) to okaże się że z kilkuset watów energii elektrycznej, zrobią się kilowaty, które właśnie będą generować koszty.

W ten sposób dochodzimy do punktu wyjścia, czyli:

- podawania rzetelnych danych technicznych dla różnych warunkow, bez potrzeby proszenia producenta o ich przesłanie (co jest absurdem). Tutaj polecam sprawdzić ile czasu zajmie Wam znalezienie informacji technicznych dla mitsubishi, Panasonica, Toshiby, fujitsu. 2 minuty i wszystko można mieć. Dlatego dziwi mnie jak w tym przypadku kaisai takich danych nie udostępnia na stronie.

- podawania dostępnych mocy cieplnych z uwzglednieniem defrostow (wbrew pozorom wielu tego nie robi),

- podawania tabel wydajnosciowych dla różnych temperatur zewnętrznych oraz przepływu powietrza.

I wiele innych.

Ja przypomne, że ten wątek dotyczy ogrzewania klimatyzatorem (pompa PP).

A niestety niewiele modeli posiada swoją charakterystykę pracy przesunięta w kierunku niskich temperatur. Nie są sklasyfikowane dla klimatu zimnego czyli naszej strefy.

Osobiście nie jestem przeciwny tym, którzy używają tego typu urządzeń do ogrzewania. Każdego wybor i jego kasa. Ale nie rozumiem tak ślepego zapatrzenia się w to rozwiązanie jako jedyne sluszne i przede wszystkim oszczedne.

Jeżeli można zrobić coś lepiej bo są takiego urządzenia to dlaczego o tym nie mówić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I

Osobiście nie jestem przeciwny tym, którzy używają tego typu urządzeń do ogrzewania. Każdego wybor i jego kasa. Ale nie rozumiem tak ślepego zapatrzenia się w to rozwiązanie jako jedyne sluszne i przede wszystkim oszczedne.

 

Nikt tu nie mówi że to jedyne słuszne rozwiązanie Jednak staramy się znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Podkreślam optymalne pod względem koszt zakupu, koszt utrzymania oraz koszt energii. Szacunkowy SCOP 2,5 dla mojej stefy klimatycznej jest dla mnie zadowalający.

 

Ps Copy podane dla kaisaia są dla 24* w środku ponieważ inne temperatury wnętrze są nieistotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pomyśl o kanałówce

2,Nie wiem kto czym Was będzie raczył jednak podchodząc sensownie do optymalizacji można wmiarę tanio grzać w domu

 

1. Hmmm, jest to jakaś opcja bo dom jest szkieletowy, parterowy i cały strych do dyspozycji

 

2. Bierzemy prąd budowlany bo nie mamy wyjścia, Tauron będzie robił sieć i przyłącza na wiosnę lub lato....

 

Sąsiad juz mieszka od roku, prąd budowlany, za 715 kWh ( 2 miesiące ) dostał teraz 2222zł a jeszcze nie grzeje.... Niestety wybudował nowoczesny dom bez komina, za to z pompą i rekuperacją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...