Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Miał ? To teraz ma inną ilość metrów ?

 

My na 86m chcemy też grzać klimą ( jeszcze nie wiem jaką ) , domek ma salon i 3 pokoje naprzeciw miejsca gdzie będzie wisiał split , do tego koza i sporo darmowego drewna po budowie . Do grzania wody wisi juz zwykły bojler 50L , w przyszłym roku jak może rynek się uspokoi i będziemy znali zapotrzebowanie to pewnie coś zmodyfikujemy . Do wiosny Tauron nas będzie raczył prądem po 3zł za 1kWh :D

 

Owszem bo zlikwidowałem balkon i obecnie dom ma 140m2 mam sypialnię jak patodeweloprskie dwu pokojowe mieszkanie 36 m2, największe pomieszczenie w domu. :lol2:

 

co do uspokojenia rynku to od marca 2023 roku do 6 miesięcy po zakończeniu wojny w Ukrainie będzie faje okno na budowlankę. Potem ceny może nie oszaleją ale po prostu niczego nie będzie.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Sąsiad juz mieszka od roku, prąd budowlany, za 715 kWh ( 2 miesiące ) dostał teraz 2222zł a jeszcze nie grzeje.... Niestety wybudował nowoczesny dom bez komina, za to z pompą i rekuperacją :D

 

Ciekawe...mieszkać od roku i mieć prąd budowlany :cool: Do tego 715kWh za dwa miesiące letnie to albo durszlak albo pałac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Internet wszystko przyjmie. Dobra masz kaisaia i biorąc pod uwagę dane powyżej, które przytoczyl kulibob, przy -18 i przy poborze 0.8kW (cop ok. 1.7) dostarczasz do swojego budynku (teoretycznie przynajmniej) 1.36 kW mocy cieplnej. Chcesz mi powiedzieć, że Twój budynek, którego opis masz w stopce ma zapotrzebowanie ok. 1.4 kW przy -18 stopniach??? Przedwojenny dom obłożony styropianem??

 

Tak. Wtedy nawet spisywałem codzienne zużycie prądu. Dane temperatury archiwalne z neta. U mnie było wtedy -18.

 

wykres.jpg

 

800W brała rano jak wstałem, patrząc na te zapiski widzę, że w nocy pociągło znacznie więcej. Ale daje radę.

 

Piszesz, że utrzymał temperaturę w takich warunkach a w stopce masz napisane że przy -18 musiałeś włączyć klimatyzację na górze. Czyli nie jest tak jak piszesz.

 

Góry nie grzeję, a klimę włączyłem bo spanikowałem, nie było to potrzebne.

 

Wniosek może byc taki, że Twoja przerobiona klima ma założony kaganiec konstrukcyjny i maks wydajność ok. 1.4 kW przy -18 stopniach.

 

Wątpię. Widać po dobowym zużyciu, że jak trzeba było wzięła i dała więcej. Ale żeby to zwerfikować czekam na mrozy, a od dwóch lat nie mogę się doczekać na kilkudniowy spadek temperatur poniżej -15

 

Ktoś powie ok wkładam 800w dostaje 1400w. Niby brzmi ok, ale jak zaczniemy zwiększać zapotrzebowanie na moc cieplna (bo nie oszukujmy się nie ma wiele domów z tak niskim zapotrzebowaniem na ciepło)

 

To prawda. Ja z moimi 60 metrami i zużyciem prądu niecałe 1700kWh/sezon jasno patrzę w przyszłość,

 

to okaże się że z kilkuset watów energii elektrycznej, zrobią się kilowaty, które właśnie będą generować koszty.

 

a większość kraju patrzy z trwogą.

 

W ten sposób dochodzimy do punktu wyjścia, czyli:

- podawania rzetelnych danych technicznych dla różnych warunkow, bez potrzeby proszenia producenta o ich przesłanie (co jest absurdem). Tutaj polecam sprawdzić ile czasu zajmie Wam znalezienie informacji technicznych dla mitsubishi, Panasonica, Toshiby, fujitsu. 2 minuty i wszystko można mieć. Dlatego dziwi mnie jak w tym przypadku kaisai takich danych nie udostępnia na stronie.

- podawania dostępnych mocy cieplnych z uwzglednieniem defrostow (wbrew pozorom wielu tego nie robi),

- podawania tabel wydajnosciowych dla różnych temperatur zewnętrznych oraz przepływu powietrza.

I wiele innych.

Ja przypomne, że ten wątek dotyczy ogrzewania klimatyzatorem (pompa PP).

A niestety niewiele modeli posiada swoją charakterystykę pracy przesunięta w kierunku niskich temperatur. Nie są sklasyfikowane dla klimatu zimnego czyli naszej strefy.

 

To prawda. Sami je klasyfikujemy w użytkowaniu :cool:

 

Osobiście nie jestem przeciwny tym, którzy używają tego typu urządzeń do ogrzewania. Każdego wybor i jego kasa. Ale nie rozumiem tak ślepego zapatrzenia się w to rozwiązanie jako jedyne sluszne i przede wszystkim oszczedne.

 

Nie twierdzę, że ono jest jedyne słuszne. Jest znakomite dla mnie, a reszta (wzorem kulibobaviewpost-right.png ;) ) mnie nie obchodzi :eek::p

 

Jeżeli można zrobić coś lepiej bo są takiego urządzenia to dlaczego o tym nie mówić?

 

Nie widzę problemu, na tym polega dyskusja. :yes:

wykres.jpg

Edytowane przez Tom1000k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś konkretne dane, do których można się odnieść. Jeżeli akceptujesz to rozwiązanie to jak najbardziej należy się cieszyć.

Na podstawie tych danych widać, że akurat ta klimatyzacja idealnie nadaje się do okresów przejściowych. Przy większych mrozach wyraźnie widać, że mocno wzrasta zużycie prądu.

To nie jest oczywiście zarzut do Ciebie, tylko trzeba jasno innych uprzedzac, aby nie oczekiwali cudów bo mogą się czasem zawiesc. Powinni świadomie moc wybrać pomiędzy ekonomia a sprawnością danego urządzenia.

Jej słaba stabilność w kwestii utrzymania temperatury może wynikać z zastosowania kapilary lub zaworu eev o małej "rozdzielczości". Niestety trudno powiedzieć co tam jest zamontowane, gdyż na schemacie ten element wyraźnie jest zaznaczony jako "optional".

 

Ja akurat mam sytuację, w której mam zamiar ogrzewać niewielki dom z poddaszem (kubatura ok 200m3) tylko pompa PP. Awaryjnie będą zamontowane konwektory scienne.

W moim przypadku oczekuje:

- stabilnej temperatury,

- cichej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej (sąsiedzi nie muszą wiedzieć, że mam pompę ciepla),

- wydajności już przy niskim przepływie jednostki wewnetrznej,

- jak najniższego zużycia energii elektrycznej,

- instalacji, która wytrzyma min. 8-10 lat,

- pracy bez znacznej utraty sprawności do min -15 stopni,

- konstrukcji zapewniającej dobre odprowadzanie skroplin z jednostki zewnętrznej (w okolicy mam struge i zwiększona wilgotność).

 

Długo się zastanawiałem i niestety, ale pozostaja rozwiązania tylko z rodowodem japonskim.

 

Ponadto uważam, że jak już patrzeć na chinskie marko to warta uwagi jest midea z jej wyzszymi modelami. Firma ta działa w kooperacji z Toshiba i razem wdrozyli wiele rozwiązań a w szczególności dotyczących modulacji mocy kompresorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się na priva to ogarniemy Japończyka w cenie chińczyka:)

 

 

Czytam i wyciągam jeden wniosek: najważniejszym argumentem przemawiającym za Kaisajem (niech już tak będzie) jest cena. Jego wady są nie istotne bo cena je przysłania. Wszyscy użytkownicy są zadowoleni bo maja TANIE urządzenie które sobie poprostu działa, czasami uwidaczniając swoje mankamenty ale i tak jest super bo była niska cena:) Miejcie i chwalcie ale nie wciskajcie tego innym jako jedyna dobra opcja.

Inni użytkownicy mogą mieć swoje zdanie i podlad na dany temat. Cena nie jest w stanie wszystkiego spacyfikować :)

Przepraszam ale opuszczam ta betonowa dyskusje.

 

P.S. Pierwsze zdanie było do Sita. Nie wiem dlaczego nie wkleił się cytat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się na priva to ogarniemy Japończyka w cenie chińczyka:)

 

 

Czytam i wyciągam jeden wniosek: najważniejszym argumentem przemawiającym za Kaisajem (niech już tak będzie) jest cena. Jego wady są nie istotne bo cena je przysłania. Wszyscy użytkownicy są zadowoleni bo maja TANIE urządzenie które sobie poprostu działa, czasami uwidaczniając swoje mankamenty ale i tak jest super bo była niska cena:) Miejcie i chwalcie ale nie wciskajcie tego innym jako jedyna dobra opcja.

Inni użytkownicy mogą mieć swoje zdanie i podlad na dany temat. Cena nie jest w stanie wszystkiego spacyfikować :)

Przepraszam ale opuszczam ta betonowa dyskusje.

 

P.S. Pierwsze zdanie było do Sita. Nie wiem dlaczego nie wkleił się cytat.

 

Chłopie przedstawiamy wady jaki z zalety. Przez te kilka ostatnich stron wspomina było o :

-SCOP na poziomie ok 2,5

-brak nastawy co 0,5*

- małej ilości otworów odpływowych

-stosunkowy słabej modulacji

 

Rzeczy są od tego aby zarabiać na Ciebie a nie abyś ty robił na nie. Nie wiem jak jest teraz cena sprzętu z montażem. Jedynka ja po 3 latach odcinam już kupony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe...mieszkać od roku i mieć prąd budowlany :cool: Do tego 715kWh za dwa miesiące letnie to albo durszlak albo pałac :D

 

Wróć i przeczytaj jeszcze raz, najlepiej ze zrozumieniem...

715kWh poszło na cele bytowe w 2 miesiące , w domu jest wszystko na prąd plus oczyszczalnia i studnia głębinowa. Do tego sąsiad cały czas wykańcza dom więc chodzą jeszcze różne sprzęty. Pompa ciepła na razie grzeje tylko CWU bo nie ma potrzeby grzania domu, jest w nim aktualnie 21 stopni. Jak puści pompę to zużycie wzrośnie pewnie dwu lub trzykrotnie.... Dom 200m , prosta stodoła z garażem w bryle. Rodzina z dwójką dzieci

 

Dlaczego jedzie na budowlanym zapytaj Taurona który od 2 lat nie potrafi położyć kilkaset metrów kabla i zrobić trafo na osiedle 50 domków....

Odwołania, straszenie sądami nic nie daje

Edytowane przez sito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam Gree amber prestige 7kw przerobioną na pompę ciepła i ten potwór nie potrafi zmodulować niżej niż 700 watt 150 metrów podłogówki plus 60m2 grzane pośrednio i ta pompa nie ma co robić zastanawiam się czy jednej pętli obok domu w ziemi zakopać aby się nie wyłączała po 20 minutach i potem stała 2 godziny , dobowo ok 10kwh z cwu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem bo zlikwidowałem balkon i obecnie dom ma 140m2 mam sypialnię jak patodeweloprskie dwu pokojowe mieszkanie 36 m2, największe pomieszczenie w domu. :lol2:

 

co do uspokojenia rynku to od marca 2023 roku do 6 miesięcy po zakończeniu wojny w Ukrainie będzie faje okno na budowlankę. Potem ceny może nie oszaleją ale po prostu niczego nie będzie.

 

Aaaaaaa to wszystko wyjaśnia. Otwierałeś gdzieś ścianę w szkielecie ? Jestem ciekawy jak wygląda środek po tylu latach

 

Odnośnie materiałów, facet który produkuje okna ( duża firma na Śląsku ) ma obecnie 500 TIR-ów i wozi okna po całej Europie. Zaczyna juz zamawiać nowe auta, chce za dwa lata mieć ich 2500 :jawdrop: . Większość z nich ma jeździć na wschód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaaa to wszystko wyjaśnia. Otwierałeś gdzieś ścianę w szkielecie ? Jestem ciekawy jak wygląda środek po tylu latach

 

Odnośnie materiałów, facet który produkuje okna ( duża firma na Śląsku ) ma obecnie 500 TIR-ów i wozi okna po całej Europie. Zaczyna juz zamawiać nowe auta, chce za dwa lata mieć ich 2500 :jawdrop: . Większość z nich ma jeździć na wschód

 

Remont trwał 3 miesiące i był realizowany przez 3 różnych wykonawców, odkrywana była ściana od wewnątrz i od zewnątrz i powiem że wszystko było w stanie idealnym jak nówka. Jestem pozytywnie zaskoczony i uspokojony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli remont był kaprysem , bałem się ze był z przymusu

 

Czy ja wiem po 19 latach czy to taki kaprys??

Balkon zaczął próchnieć łazienki były już ala putin palace i przy okazji sporo rzeczy było poprawionych od nowości np docieplenie komina , podłogówka w kuchni , pozbycie się boazerii w przedpokoju, docieplenie ściany w garażu itd

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróć i przeczytaj jeszcze raz, najlepiej ze zrozumieniem...

715kWh poszło na cele bytowe w 2 miesiące , w domu jest wszystko na prąd plus oczyszczalnia i studnia głębinowa. Do tego sąsiad cały czas wykańcza dom więc chodzą jeszcze różne sprzęty. Pompa ciepła na razie grzeje tylko CWU bo nie ma potrzeby grzania domu, jest w nim aktualnie 21 stopni. Jak puści pompę to zużycie wzrośnie pewnie dwu lub trzykrotnie.... Dom 200m , prosta stodoła z garażem w bryle. Rodzina z dwójką dzieci

 

Dlaczego jedzie na budowlanym zapytaj Taurona który od 2 lat nie potrafi położyć kilkaset metrów kabla i zrobić trafo na osiedle 50 domków....

Odwołania, straszenie sądami nic nie daje

 

Wróciłem... i jakoś nie widzę tego, co wspominasz w ostatnim poście. Jeśli z tekstu :Sąsiad juz mieszka od roku, prąd budowlany, za 715 kWh ( 2 miesiące ) dostał teraz 2222zł a jeszcze nie grzeje.... Niestety wybudował nowoczesny dom bez komina, za to z pompą i rekuperacją - potrafisz wywnioskować dlaczego ktoś ma takie zużycie w lecie, to gratuluję. Moje to 200-230kWh.

Mój sąsiad ma dom ponad 300m2 znany w okolicy jako Alcatraz i od kilku lat mieszka mając prąd budowlany, bo jak mówi "nie mam czasu na pierdoły a za prąd płacę grosze. Te pierdoły to wniosek o zmianę taryfy czy założenie PV.

 

Ciekawa kwestia - macie prąd budowlany. Jak mniemam, nie jest on dostarczany Wii-Fii, tylko po kablu i opomiarowany licznikiem? Może więc, zamiast "straszyć Sądem" trzeba założyć sprawę? Przecież zmiana taryfy następuje na papierze a licznik zostaje ten sam, no, przynajmniej dzieje się tak w rejonie gdzie mieszkam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem... i jakoś nie widzę tego, co wspominasz w ostatnim poście. Jeśli z tekstu :Sąsiad juz mieszka od roku, prąd budowlany, za 715 kWh ( 2 miesiące ) dostał teraz 2222zł a jeszcze nie grzeje.... Niestety wybudował nowoczesny dom bez komina, za to z pompą i rekuperacją - potrafisz wywnioskować dlaczego ktoś ma takie zużycie w lecie, to gratuluję. Moje to 200-230kWh.

Mój sąsiad ma dom ponad 300m2 znany w okolicy jako Alcatraz i od kilku lat mieszka mając prąd budowlany, bo jak mówi "nie mam czasu na pierdoły a za prąd płacę grosze. Te pierdoły to wniosek o zmianę taryfy czy założenie PV.

 

Ciekawa kwestia - macie prąd budowlany. Jak mniemam, nie jest on dostarczany Wii-Fii, tylko po kablu i opomiarowany licznikiem? Może więc, zamiast "straszyć Sądem" trzeba założyć sprawę? Przecież zmiana taryfy następuje na papierze a licznik zostaje ten sam, no, przynajmniej dzieje się tak w rejonie gdzie mieszkam.

 

Wróciłeś i dalej nie rozumiesz.

Co ma wielkość domu / mieszkania do prądu bytowego ?

Moi teściowe zużywają 2x mniej niz nasza rodzina a maja sporo wiekszy metraż...

Co ma twoje zużycie do zużycia mojego sąsiada ? Pisalem ze konczy dom wiec sporo sprzętów jeszcze chodzi... Do tego 2 malych dzieci

 

Prad budowlany to prywatna inwestycja. Sąsiad postawil we własnym zakresie 15 slupów, kupil 350 metrow kabla, osadził to, tauron tylko dał licznik. Pisał pismo ze jest gotowy do przyłaczenia lub zmiany taryfy.... Nie zgodzili sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no Panowie ten temat nie dotyczy przyłączy i innych spraw. Trzymajcie się tematu a nie go zasmiecacie. Zawsze mozecie pogadać na priv.

 

Ja czekam na wypowiedzi osób, które ogrzewaja dom (najlepiej dwie kondygnacje) tylko pompa powietrze powietrze. Jakie mają rozwiązanie, ile jednostek, metraż, kubature i konstrukcje budynku oraz temperaturę wewnatrz.

Nie interesują mnie wypowiedzi od tych którzy mają rozwiązania powietrze woda itp. wspomagane kominkami i innymi źródłami ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no Panowie ten temat nie dotyczy przyłączy i innych spraw. Trzymajcie się tematu a nie go zasmiecacie. Zawsze mozecie pogadać na priv.

 

Ja czekam na wypowiedzi osób, które ogrzewaja dom (najlepiej dwie kondygnacje) tylko pompa powietrze powietrze. Jakie mają rozwiązanie, ile jednostek, metraż, kubature i konstrukcje budynku oraz temperaturę wewnatrz.

Nie interesują mnie wypowiedzi od tych którzy mają rozwiązania powietrze woda itp. wspomagane kominkami i innymi źródłami ciepła.

 

Pwiem tak nie wyobrażam sobie grzać tylko klimą!! To szczyt dziadostwa i braku komfortu. Może to być podstawowe ale jedyne źródło ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pwiem tak nie wyobrażam sobie grzać tylko klimą!! To szczyt dziadostwa i braku komfortu. Może to być podstawowe ale jedyne źródło ogrzewania

 

Ja jednak chciałbym się dowiedzieć o konkretnych rozwiązaniach a nie czytać o przekonaniach. Takie coś mnie nie interesuje. Zacznijmy rozmawiać na przykładach. Jestem świadom wad i zalet danego sposobu ogrzewania i na tym skończmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jako, że dyskusja zeszła na dostęp do szczegółowych danych mocy itd to co sądzicie o takiej tabeli dla produktów COMFEE 2,8kW(SCOP-4,0) i 5,2kW(SCOP-4,1) https://www33.zippyshare.com/v/qc1kvjUH/file.html

 

Wystaw te dane na jakimś normalnym portalu, a nie na czymś co nie wiadomo do jakiej strony odsyła. Wtedy pogadamy. Ja jednak cudów po tym się nie spodziewam, kolejny wyrób z dalekiego wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...