Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne PGE


merain

Recommended Posts

Napiszę co z tym prądem budowlanym. Może komuś to pomoże. Każdą działkę można podłączyć do prądu i będzie to prąd docelowy, tzn o parametrach takich jakie będą w wybudowanym domu i o takiej samej cenie. Nie zgłaszamy jednak budowy przy podpisywaniu umowy a konieczność np zasilenia studni, oświetlenia terenu, prądu do domku rekreacyjnego czy narzędziowego i podobne. Nie mówimy o budowie. Dostawca prądu nie musi wiedzieć, że za rok, dwa mamy zamiar się budować. Przyłącze musi mieć parametry takie, by potem, bez problemu dało się je podłączyć do domu a przynajmniej przekrój kabla musi umożliwiać ewentualne zwiększenie mocy. Jak już przyłącze jest, składamy wniosek o pnb lub zgłoszenie podając istniejące przyłącze jako docelowe. Budujemy dom korzystając z tańszego prądu, potem podłączamy dom do istniejącego kabla i to wszystko.

To ja już nie wiem jak jest z tym prądem na dniach będę miał skrzynke na działce i co i już co miesiąc czy co dwa będę musiał płacić za to?Prąd mi narazie przez najbliższy rok nie potrzebny mam obok tesciòw to dam radę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 234
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Możesz spróbować opóźnić podpisanie umowy. Pewnie dostaniesz pismo, w którym zobowiążą Cię do podpisania umowy w ciągu 1-2 miesięcy, ale jak tego nie zrobisz, to może Ci się upiecze.

Coś trzeba będzie wymyśleć bo prąd mam i rok czasu bym daremnie płacił chyba że jakiś aneks mozna sporządzić?Jednak chyba podjade do żyrardowa i sie dopytam co z czym i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Wnioskowałem do Tauron (rękami architekta który wykonuje adaptację) o warunmi przyłączenia. Dziś jako odpowiedź dostałem warunki przyłączenia i projekt umowy.

Wnioskowałem o 14 kW, koszt 1060,75 brutto. Do pociągnięcia jest całe 5m.

 

Harmonogram:

Tauron podciągnie prąd do działki do 2018-06-11 ale jako Inwestor mam ułożyć wlz oraz wykonać instalację elektryczną odbiorczą do 2018-05-11. Jak to możliwe, że mam to zrobić wcześniej? To jest normalne? Jak fizycznie to się odbywa?

Pisaliście, że staraliście się uniknąć prądu budowlanego - na jakim etapie Tauron podejmuje taką decyzję?

Wyajśnijcie proszę tę procedurę, bo nie jest to dla mnie jasne, a nim jutro zadzwonie na BOK chce mieć jakąkolwiek wiedzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni sobie życzą żeby instalacja domowa była gotowa, wtedy dają taryfę G, jeśli nie jest gotowa ... co na etapie budowy domu nie jest niczym nadzwyczajnym to dają taryfę C i tak to się kręci. Na dobrą sprawę instalacja w domu nie różni się niczym od erbetki bo są w niej te same zabezpieczenia i tak się możesz bronić. U mnie też kręcili nosem że tylko strop mam zalany ;), no to im mówiłem że zanim prąd podłączą to ja już w kominku palił będę i kapcie na nogach miał ;). A jak masz to zrobić wcześniej ... nijak, liczy się to co w papierach, dasz oświadczenie że masz wykonaną instalację i tyle ... oni tak to i my tak ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadać z Tauronem, pokierują Cię. Trzeba wykonać projekt przyłącza zgodny z warunkami, dodać mapkę z planowanym przyłączem (plan zagospodarowania działki), złożyć u dostawcy projekt, zgłosić chęć wykonania przyłącza poprzez wniosek, czekać na przetarg, aż wykonawca przyjedzie i wykona przyłącze, później zapłacić fakturę i złożyć oświadczenie że instalacja jest gotowa, podpisać umowę, poczekać aż założą licznik i odbiorą, tak w skrócie. A dokładniej to już sam się dowiesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z BOK Tauronu. Okazało się, że architekt występował o przyłącze docelowe, nie wspomniał o przyłączu na plac budowy.

Pani z BOK powiedziała, że muszę wystąpić raz jeszcze o przyłączenie placu budowy.

Niestety Pani nie była w stanie rozwiać moich wątpliwości i polecała wizytę osobistą w Tauronie, który pracuje od 8-16 (dla kogo są te godziny ?):

1. Czy podpisywać już umowe na złącze docelowe ?

2. Czy rzeczywiście składać ten nowy wniosek o warunki przyłączenia na prąd budowlany

3. Jeśli złożę wniosek na budowlany, można jakoś wymóc by postawili skrzynkę docelową?

4. O jaką moc wnioskować na czas budowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany ... jest taryfa C której stosować nie można dla odbiorców indywidualnych w gospodarstwie domowym, bo ta taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorców - osób które dzięki "prądowi" prowadzą działalność gospodarczą i czerpią zysk. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to trzeba mu wybić to z głowy ... najlepiej młotkiem, to może ten kraj wróci chociaż w tej kwestii do normalności. Występuj o złącze docelowe, jedynie moc na czas budowy możesz zamówić mniejszą (ja obniżyć chciałem o połowę). Dostawca jest właścicielem przyłącza do licznika ... za szyną FR nic mu do tego możesz nie mieć nic, byle płacić rachunek. Po części rozumiem dostawców że wciskają taryfę C bo wtedy inwestor się zastanawia co robi bo płacić musi, a jak dostanie G to skrzynki stoją kilka lat i nikt z tego nie korzysta, a przyłącze jest. To jednak nie jest powód by wszystkim dookoła wciskać coś co na dobrą sprawę nie jest zgodne z przepisami. Architekt dobrze zrobił że nie występował o plac budowy bo nie ma takiej potrzeby, ma być docelowe. W skrócie mają wykonać przyłącze, dać taryfę G, założyć licznik, moc w taryfie G nie ma znaczenia, możesz mieć docelową.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany ... jest taryfa C której stosować nie można dla odbiorców indywidualnych w gospodarstwie domowym, bo ta taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorców - osób które dzięki "prądowi" prowadzą działalność gospodarczą i czerpią zysk. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to trzeba mu wybić to z głowy ... najlepiej młotkiem, to może ten kraj wróci chociaż w tej kwestii do normalności. Występuj o złącze docelowe, jedynie moc na czas budowy możesz zamówić mniejszą (ja obniżyć chciałem o połowę). Dostawca jest właścicielem przyłącza do licznika ... za szyną FR nic mu do tego możesz nie mieć nic, byle płacić rachunek. Po części rozumiem dostawców że wciskają taryfę C bo wtedy inwestor się zastanawia co robi bo płacić musi, a jak dostanie G to skrzynki stoją kilka lat i nikt z tego nie korzysta, a przyłącze jest. To jednak nie jest powód by wszystkim dookoła wciskać coś co na dobrą sprawę nie jest zgodne z przepisami. Architekt dobrze zrobił że nie występował o plac budowy bo nie ma takiej potrzeby, ma być docelowe. W skrócie mają wykonać przyłącze, dać taryfę G, założyć licznik, moc w taryfie G nie ma znaczenia, możesz mieć docelową.

 

Ciekawe dlaczego przez rok miałem na budowie taryfę C11? Dostawca energii ENERGA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz jeszcze lepiej niż ja, bo PGE nie realizuje tymczasów. Możesz przeliczyć czy to Ci się opłaca. Jeśli docelowe trwać będzie długo a zależy Ci na szybkości, to na krótki czas budowy czyli np 6 miesięcy możesz sobie założyć tymczasowe, podpisać umowę na taryfę C i może nie pochłonie to milionów, wybudują Ci dom w SSO/SSZ a w międzyczasie już możesz starać się o docelowe. Takie reguły mogą być, jeśli to ma być tymczasowe to taryfa C raczej mnie nie dziwi, ale docelowe tylko G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś nie kombinował - a gębę powiedzą, że się nie da. Złożysz wniosek o G11/12 i się powinno dać. A jak się nie da, to ciekawi mnie uzasadnienie (pisemne) odmowy takiej taryfy, gdy chcesz sobie podładować telefon czy zagotować wodę na herbatę biwakując w przyczepie kempingowej i ciesząc się okolicznościami przyrody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...