Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne PGE


merain

Recommended Posts

Czytam i nic nie kumam.

Moja sytuacja: mam warunki zabudowy. Jak je składałem to uzyskałem zapewnienie dostaw prądu. Mój błąd nie zrobiłem kopii. gmina przysłała mi decyzję o warunkach zabudowy ale zapewnień już nie. Projekt w adaptacji u architekta. Architekt mówi żeby składać wniosek o warunki techniczne przyłączenia prądu. Pge mówi że bez pozwolenia na budowę nie ma warunków przyłączenia. Z budową mi się nie spieszy. Spieszy mi się z doprowadzeniem mediów bo sąsiad jedyny od którego mogę media podłączyć kończy budowę i straszy że jak się wybrukuje i ogrodzi to mnie nie puści. Co robić?

Architekt ma racje, PGE nie. Nie potrzebne Ci pozwolenie na budowę, wypełniasz tylko ten wniosek https://pgedystrybucja.pl/content/download/2376/file/04_W-1_Wniosek_-_przylaczenie_odbiorcow_456_gr_15.06.2016%20%281%29.pdf i go składasz.

 

Tu masz opis co Ci jest potrzebne https://pgedystrybucja.pl/Dla-Klienta/Procedury-przylaczeniowe/Procedura-przylaczania-Odbiorcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 234
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Spieszy mi się z doprowadzeniem mediów bo sąsiad jedyny od którego mogę media podłączyć kończy budowę i straszy że jak się wybrukuje i ogrodzi to mnie nie puści. Co robić?

No cóż, własność własnością, ale to jest paranoja, żeby ostatni gość miał prawo blokować dalszy rozwój okolicy, bo ma taki kaprys.

Uważąm, że energetyka, wodociągi i gazownictwo powinno mieć narzędzia do tego, aby w takiej sytuacji wchodzić w teren i rozwijać sieć dla dalszych domów. Oczywiście mieliby obowiązek przywrócenia terenu do stanu sprzed wykopów, ale wejść z robotami powinni bez przeszkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście taki szantaż jest zakazany przez prawo.

I od kiedy to dokonuje się nowych podłączeń ryjąc prywatne grunty?

 

Od zawsze. Cała okolica to prywatna własność - i z 90% sieci podziemnej idzie u mnie prywatnymi drogami. Tfu, formalnie do zbudowania domu i inwentaryzacji powykonaczej wszystko to grunty orne.

 

W większości przypadków PGE ma służebność przesyłu w działkach. Ale już z 1,5 roku czekam na podpięcie prądu w jednym miejscu. Nie mogą się dogadać z właścicielem drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale autor coś pisał o ciągnięciu kabla "od domu sąsiada, który ma się ogrodzić". Co innego przejść przez drogę, która z założenia też takim celom ma służyć (u mnie brak takiej zgody opóźnił podłączenie o pół roku), a co innego wejść na ogrodzony teren. A takich sytuacji PGE (i pewnie nie tylko) unika stawiając skrzynki przy granicy działki.

Zresztą o czym tu dyskutować skoro nie ma warunków przyłączenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ żeś się uczepił tego jednego określenia.... Chyba tylko Ty nie zrozumiałeś, że moje zdziwienie dotyczyło tego, że jedynym (wg słów pytającego) miejscem do podłączenia mediów jest prywatny, (niedługo) wybrukowany i ogrodzony teren sąsiada - jego podwórko - pewnie bez współwłaścicieli (rodziny nie liczę), bez służebności itp. itd. Ale jeżeli faktycznie tak jest, to też może mieć duży problem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I od kiedy to dokonuje się nowych podłączeń ryjąc prywatne grunty?

 

Niestety od jakiegoś czasu tak jest, inaczej żadnego kabla byś nie położył i nikt by prądu nie miał. Dostawcy i operator sieci przesyłowej musi trochę kombinować - nie zawsze sprawiedliwie ale inaczej się nie da. Jeśli jest konieczność przekopania Twojej działki żeby dało się podłączyć sąsiada, to wystąpią o zgodę na takie działanie, jeśli się zgodzisz to ów zakopany kabel będzie ich własnością i będą mogli kopać jeśli zajdzie taka potrzeba, oczywiście przywrócą działkę do stanu pierwotnego i możesz się także ubiegać o opłatę za służebność ... jednak niewielu z tego korzysta bo przynosi to więcej problemów jak profitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Czy ktoś orientuje się jaka jest procedura zmiany mocy przyłączeniowej? Mam wybudowane przyłącze, podpisaną umowę z PGE Obrót - generalnie prąd jest w domu. Zastanawiam się czy w przypadku takiej konieczności, żeby dołożyć ok 8-10 kw, PGE wyrazi zgodę, i czy będzie to bardzo uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Składasz wniosek

2. Jeżeli jest możliwość, to wysyłają Ci warunki i umowę.

3. Umowę podpisujesz i odsyłasz.

4. Za X miesięcy przychodzą i zwiększają moc.

5. Znowu za X miesięcy wzywają Cię do dostarczenia oświadczenia elektryka.

6. Dostarczasz i podpisujesz nową umowę.

 

Coś mogłem pomylić, ale tak generalnie było u mnie w PGE Konstancin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakiej tabelki ale ja mam 14kw i zabezpieczenie przedlicznikowe 40A

chyba od 13kW

 

No popatrz, ja mam 14kW i :

9. Rodzaj i usytuowanie zabezpieczenia głównego: topikowe (rozłącznik bezpiecznikowy) 40 A w złączu kablowym.;

zabezpieczenie w złączu pomiarowym: nadmiarowo-prądowe (przedlicznikowe) w obudowie przystosowanej do plombowania 25 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jakiej tabelki ale ja mam 14kw i zabezpieczenie przedlicznikowe 40A

chyba od 13kW

 

Liczy sie od strony trafa/ZE chyba, ze odwrotnie, wtedy tak jak pisał Kemotxb

 

tabelkę ma PGE i wg niej postępują, ja mam 14 kW i mam zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, ale jest jeszcze jedno zabezpieczenie na przyłączu z wkładkami i rozłącznikiem i tam faktycznie mam 40 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...