Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Jestem na etapie tworzenia instalacji elektrycznej u siebie w domu. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w temacie, ale pojawił się dylemat czy założyć ochronnik przepięć czy też nie. A jeśli tak to jaki. Po zasięgnięciu rad kilku niezależnych osób pomimo dość dużego kosztu urządzenia zdecydowałem się na instalacje ochronnika w mojej rozdzielnicy.

 

Początkowo chciałem założyć ochronnik firmy NOARK gdyż cały osprzęt mam tej firmy. (nie wiem czy to do końca dobra decyzja). Później zdecydowałem się na firmę Eaton kiedyś - Moeller.

 

Do mojego domu mam przyłącze ziemne ok 20/25m. Sieć do której jestem podpięty działa w konfiguracji TT (L1,L2,L3,N). Z tego co widziałem większość ochronników oferowanych na rynku jest przeznaczonych do sieci TN-S. Z racji tego że jestem zupełnie innego wykształcenia nie wiem czy ma to znaczenie. Czy mogę zastosować 4 biegunowy ochronnik przeznaczony do sieci TN-S do mojej TT.

 

Ogólnie pojawiało się dużo dylematów i problemów z wyborem firmy oraz właśnie odpowiedniego typu. Dlatego postanowiłem napisać do forumowego wyjadacza - tj. użytkownika elpapiotr, który udzielił mi kilku rad i pomógł, za co wielkie dzięki :). Forumowy kolega poradził mi, że dobrą i godną polecenia firma jest DEHN. Od znajomego elektryka też słyszałem bardzo dobre opinie o ww. firmie oraz o PHOENIX CONTACT. Z tym, że DEHN jest bardziej przystępna cenowo. Więc najprawdopodobniej kupię 4 polowy ochronnik DEHNshield TT 255. Kupując ochronnik chciałbym aby był dobry i żeby nie kosztował majątku - jestem w stanie przeznaczyć na to 1500zl max.

 

Ciekaw jestem czy ktoś z użytkowników ma odmienne zdanie lub pozytywne doświadczenia z ochronnikami przepięciowymi a może to wywalenie kasy?? Ja na chwile obecną mimo sporego wydatku jestem nawet pozytywnie nastawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj czegoś B+C raczej w cenach powyżej 1000zł Może SPBT12-280-3+NPE 158332 EATON-MOELLER lub coś z Legranda.

Wspomniany DEHN TT 255 także jest dobry

Szukaj raczej czegoś na bazie iskierników aniżeli warystorów

Jeśli najdzie Cię chęć założyć coś z niższej półki to raczej w ogóle tego nie zakładaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat na forach elektrycznych toczy się zażarta akademicka dyskusja czy są potrzebne, czy są nie potrzebne... Generalnie norma PN- 60364-4-443:2006 twierdzi, że żadne urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej nie są wymagane w przypadku obiektów o prostym wyposażeniu elektrycznym, zasilanych z sieci kablowej. Ja mam instalację odgromową na budynku, dlatego zastosowałem ogranicznik przecięć B+C. Producenci zalecają stosowanie ochronników klasy D przy gniazdkach... nie wiem... lata całe żyłem bez żadnych ochronników...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym, że jeśli ma być po taniości, to równie dobrze można nie zakładać nic.

 

Nikt nie mówi, że ma być po taniości bo 1500zł to nie znów taka taniość - no wiadomo, że nie dam za ochronnik 5000 zł bo i takie są. Chce rozsądnej jakości za rozsądną kasę.

 

Producenci zalecają stosowanie ochronników klasy D przy gniazdkach... nie wiem... lata całe żyłem bez żadnych ochronników....

 

W moim domu rodzinnym też nie mam - stary dom - tu nawet różnicówki nie ma i wszyscy żyją i mają się dobrze. Tylko robiąc nowa instalacje w nowym domu może warto założyć i to nawet nie chodzi o przepięcia od piorunów bo myślę, że na te to nic nie pomorze, bardziej chodzi o jakieś przepięcia z sieci bo u nas energetyka lubi dawać czadu tym bardziej, że mieszkam blisko transformatora.

 

Jak mówię na razie myślę. EATON-MOELLER jakoś mnie nie przekonuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat na forach elektrycznych toczy się zażarta akademicka dyskusja czy są potrzebne, czy są nie potrzebne... Generalnie norma PN- 60364-4-443:2006 twierdzi, że żadne urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej nie są wymagane w przypadku obiektów o prostym wyposażeniu elektrycznym, zasilanych z sieci kablowej.

Zgadza się, ale ... co z przepięciami łączeniowymi ? Może kolega się odnieść do tej sytuacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z tym, że jeśli ma być po taniości, to równie dobrze można nie zakładać nic.

SPBT12-280-3+NPE który polecasz to 3 warystory między fazą i N i iskiernik między PE i N.

 

+NPE i ciekawe po co komu ten iskiernik skoro w większości wypadków (przynajmniej w wypadku domków) zaraz obok N z PE są zwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...