Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Jeśli z twojego OZC wynika ZAPOTRZEBOWANIE NA CIEPŁO 9292 kWh/rok to praktycznie niemożliwym jest wynik OBCIĄŻENIA CIEPLNEGO na poziomie 9460 W. CWU zostaw w spokoju bo przy doborze pompy jest to czynnik nieistotny.

Jedna z tych wartości jest po prostu błędna. Pytanie tylko która.

 

Praktycznie jest to mozliwe, i miałem klika takich przypadków, rzadkich co prawda, ale one były. Aby takie specyficzne wyniki były musi byc duzo a nawet bardzo duzo przeszklen na południowej i zachodniej stronie z przewagą południowej. Wtedy tez mamy bardzo duze zyski słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciężko oszacować moc z tego programu , okna mam plastiki dwuszybowe wymieniane na przestrzeni 15 lat po radzie kogoś z forum liczyć je trzeba jako kilkunastoletnie z szynami zespolonymi dodatkowo wentylacje przerabiana na hybrydowa w oknach nawiewniki w kratkach stabilery i rotowent na kominie parter 60m3/h a piętro 50m3/h wyciąganego powietrza , ale tutaj nie wiem czy korzyść nad grawitacją pod względem ciepła będzie.

Temperatura tez piętro 20 parter 22 wszędzie głowice pilnujące oraz dobrze zrównoważona instalacja zawsze to dodatkowe oszczędności.

 

Dużo tych przeszkleń, aż się nie spodziewałem.

Bo u mnie skromno 1 okno 1,8x1,4 ; 3 okna 1,4x1,4 ; 1 okno 1,1x1,4 ; 1 drzwi balkonowe ale trzyszybowe z U=0,7 jak dobrze pamiętam; 3 okna dachowe 1,28x0,78 ; reszta to 4 "okienka" 0,9x0,4.

 

Może to ja pisałem ;) o oknach 2 strony wcześniej. Popatrz do środka szyb w oknie, przy bardziej firmowych podają w tej ramce dystansowej między szybami jakie jest Ug szyby zespolonej i datę produkcji. "U" całego okna będzie trochę gorsze, ale to szyba ma największą powierzchnię. Będziesz lepiej wiedział jak zakwalifikować okna.

Ug=1,0 i 1,1 - dałbym do klasy nowoczesne;

Ug=1,4 i 1,6 do zespolonych kilkunastoletnich;

nowoczesne trzyszybowe osiągają Ug w zakresie 0,5 do 0,9.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tych przeszkleń, aż się nie spodziewałem.

Bo u mnie skromno 1 okno 1,8x1,4 ; 3 okna 1,4x1,4 ; 1 okno 1,1x1,4 ; 1 drzwi balkonowe ale trzyszybowe z U=0,7 jak dobrze pamiętam; 3 okna dachowe 1,28x0,78 ; reszta to 4 "okienka" 0,9x0,4.

 

Może to ja pisałem ;) o oknach 2 strony wcześniej. Popatrz do środka szyb w oknie, przy bardziej firmowych podają w tej ramce dystansowej między szybami jakie jest Ug szyby zespolonej i datę produkcji. "U" całego okna będzie trochę gorsze, ale to szyba ma największą powierzchnię. Będziesz lepiej wiedział jak zakwalifikować okna.

Ug=1,0 i 1,1 - dałbym do klasy nowoczesne;

Ug=1,4 i 1,6 do zespolonych kilkunastoletnich;

nowoczesne trzyszybowe osiągają Ug w zakresie 0,5 do 0,9.

 

U=1.0 Argon oraz kilka u=1,1 wiec zapotrzebowanie spadło do 10kw , a jak to jest z tym ociepleniem stropu 5cm i przełożenie na 0,2 kw mniejszego zapotrzebowania , materiał robota chyba nie warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U=1.0 Argon oraz kilka u=1,1 wiec zapotrzebowanie spadło do 10kw , a jak to jest z tym ociepleniem stropu 5cm i przełożenie na 0,2 kw mniejszego zapotrzebowania , materiał robota chyba nie warto ?

 

Dobre okna, jak na wiek 15 lat.

Policz m2 sufitów w piwnicy, razy stawkę za m2 styropianu, plus klej.

W piwnicy to sam go przykleisz, a wykańczać nie trzeba (siatką, tynkiem).

Koszt tyle co styropian i klej do przylepienia, ewentualnie po 2 kołki na płytę styropianu.

5 cm styropianu to masz wzrost izolacji o 50%, w stosunku do braku izolacji na danej przegrodzie. 10 cm to wzrost izolacyjności około 70%.

Tu 0,2 kW, tam 0,3 kW, gdzie indziej 0,5 kW i razem się zbierze 1 kW.

 

 

Przy tych 10Kw zapotrzebowania dalej większa korzyść z t-cap 12kw nad 9kw ?

 

Wstawiłem wcześniej wykresy, podstaw sobie kreskę wg swojego OZC i będziesz widział do jakiej temp. ogrzeje która PC. Wykres jest do 10 kW, to powyżej musisz wirtualnie kreskę odpowiednio podnieść. Jedna pozioma kreska to 0,5 kW.

 

 

W zakresie od 0,3 (ksenon), 0,4 (krypton), te 0,9 to nowoczesne wcale nie są, takie parametry mają okna 3 szybowe, ale 8-9 letnie.

 

Pewnie masz rację, trójszybowymi się dotychczas nie interesowałem.

 

 

W moim przypadku, chodzi mi po głowie by:

1) dodać 3 cm styropianu Lambda 0,032 na podłogi na gruncie - zyskałbym 0,4 kW - koszt z płytami MFP około 4'000 zł.

2) Przeszklić okna, czyli wymienić szyby zespolone z obecnych Ug=1,6 na współczesne Ug=1,0 z ciepłą ramką dystansową - zyskałbym kolejne 0,4 kW może mniej, bo wymieniłbym tylko duże okna - koszt to kolejne 4-5 tys. zł.

Koszty i zakres roboty, trochę mnie zniechęca, gdyż koszt ogrzewania jest dla mnie jak na razie akceptowalny.

Wymiana 3 okien dachowych to już całkiem abstrakcja. Za 3 okna 3-szybowe bym musiał wybulić 6,5 tys. zł plus koszt montażu prawdopodobnie ze 600 zł od okna :(

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja zapytam o poradę odnośnie dobru pompy:

Dostałem wyniki OZC domu.

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4217 W (dla -20)

100 % podłogówka

Wylewka jastrych 7 cm.

Powierzchnia ogrzewana 147,8 m²

Kubatura ogrzewana 362,7m³

Do tego 2 dorosłych i 2 dzieci (mix wanna i prysznic).

Jakimi pompami się zainteresować dla tych wyników?

Edytowane przez Kirin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4217 W (dla -20)

- 100 % podłogówka,

- Wylewka jastrych 7 cm.

- 2 dorosłych i 2 dzieci (mix wanna i prysznic).

Jakimi pompami się zainteresować dla tych wyników?

Będziesz zmuszony grzać całodobowo - cienka wylewka;

- pompa daikin 4 kW ,

- panasonic 5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel_P

 

Do obciążenia, które podałeś to te co wymienił Andrzej - jeszcze można dodać LG 5 kW, Samsung 6 kW.

Pytanie, czy jest to porządnie policzone OZC, czy dodatek do projektu domu?

Jak z projektu domu, to co najmniej wypełnij kalkulator na CW i porównaj wynik:

https://cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel_P

 

Do obciążenia, które podałeś to te co wymienił Andrzej - jeszcze można dodać LG 5 kW, Samsung 6 kW.

Pytanie, czy jest to porządnie policzone OZC, czy dodatek do projektu domu?

Jak z projektu domu, to co najmniej wypełnij kalkulator na CW i porównaj wynik:

https://cieplowlasciwie.pl/start

 

Porządnie - u Asolta.

Ciepło właściwe oodaje 4kW.

 

Pytanie co z CWU? Czy pompa na styk wyrobi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mogę poprawić akumulacyjność?

 

Jak już masz jastrych wylany ? - to za późno.

Bodajże 15 cm jastrychu byś potrzebował, by grzać tylko w nocnej taryfie, z akumulacją na dzień.

Poczytaj w temacie tym : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du

lub tym : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea

to są stare tematy, gdzie większość użytkowników ma podłogówkę. I chyba w nich widziałem jakieś grubości podłóg podawane.

W zakresie akumulacji ważna jest grubość wylewki, w której jest instalacja podłogowa zalana.

Nawet, jak dobrze sobie przypominam, to jakiś wykres był podawany, co to obrazuje.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości czasu pracy, pompa będzie przewymiarowana,

Panasonic w "Autodiagnostyce pomp ciepła " dla ;

- obciążenia cieplnego od; 4,5 kW do 5,5 kW,

- sugeruje dobór urządzenia " 5 kW " jako najbardziej optymalne

 

Stronę wcześniej jest wykres, z którego wynika, że Daikin 4kW w zasadzie dla mojego zapotrzebowania do -20 obskoczy bez grzałek. I jeszcze ma zapas.

 

Co do grzania akumulacujnego - jestem jeszcze przed budową i mam czas na poprawki. Natomiast nie wiem czy grzanie akumulacyjne będzie zasadne. Muszę po prostu przeliczyć i przebić się przez podane tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak realnie obliczyć zapotrzebowanie na CWU? Mam propozycje od 180 do 300 litrów. Czy dane z rozliczenia że spółdzielnia cokolwiek mi dadzą?

Generalnie poczytałem i widzę, że jest fajny wybór pomp o niższej mocy wśród firm Panasonic, Daikin, Mitsubishi czy Vailant (jeszcze pobadam rynek). I widzę, że o grzanie pompami 4-5 kW nie mam się co martwić, tylko te CWU mnie zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak realnie obliczyć zapotrzebowanie na CWU? Mam propozycje od 180 do 300 litrów. Czy dane z rozliczenia że spółdzielnia cokolwiek mi dadzą?

Generalnie poczytałem i widzę, że jest fajny wybór pomp o niższej mocy wśród firm Panasonic, Daikin, Mitsubishi czy Vailant (jeszcze pobadam rynek). I widzę, że o grzanie pompami 4-5 kW nie mam się co martwić, tylko te CWU mnie zastanawia.

180l będzie za mało, 300l na styk wystarcza mi dla 3 os.korzystajacych z wanny.

Cwu grzane do 46st.C 2 razy dziennie czyli od 22-0 i 13-15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podane zuzycie miesieczne samej cieplej wody to moze cos to da a jak nie to ile osób czy prysznice czy wanna czy raczej normalne krotkie prysznice czy dlugotrwale chlapanie sie raz dziennie ,4razy dziennie itp

 

Nie mam rozliczeń co miesiąc, ale w sumie to niezły pomysł by sobie spisywać liczniki raz w miesiącu przez kilka miesięcy i zobaczyć.

Nasza rodzinka to 2+2 (dzieciaki 4 i 1), obecnie 100% wanna bo tylko ją mamy. W domu ma być i wanna (ale w części sypialnej więc to taki naturalny wybór) i prysznic na parterze (moja osobista preferencja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...