Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skroplone okna a poprawnie działająca wentylacja


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Od czasu wprowadzki do nowego domu (szeregówka) pojawia się problem skroplonych okien. Mamy małe dziecko o które bardzo się martwimy. Sami z żoną nie wysypiamy się w nocy. Budzimy się w nocy. Cały dzień człowiek chodzi zmęczony. Mieszkamy około 3 tyg. i każdego dnia ten sam problem. Nasza szeregówka liczy około 140 m2. Także bardzo spory dom. Wentylacje mamy tylko w kuchni i dwóch łazienkach (zamontowaliśmy tam elektroniczne wysokiej jakości wentylatory). Szeregówka składa się z 4 pół pięter. Okna nie mają nawiewników. Rozmawialiśmy o tym z developerem czy to jest w porządku, że nie ma tu wentylacji. Jego kierownik budowy powiedział, że taki jest projekt i wszystko jest zgodne. Wietrzymy z żoną mieszkanie każdego dnia. Śpimy przy otwartych drzwiach na korytarz aby można było oddychać. Okno są skroplone zarówna jak ogrzewamy w mieszkaniu jak i nie ogrzewamy.

 

Nie poddałem się żoną. Wyczytałem na stronie Muratora artykuł pt. "Kanały wentylacyjne w domu - to musisz o nich wiedzieć", że w domu wielopoziomowym powinny w górnych pomieszczeniach być kanały wentylacyjne a ich nie ma. Czy to jest nakaz prawny?

Czy są na to jakieś normy jakimi mogę posłużyć się u developera? Developer u którego kupiłem podkreśla, że normy są dla niego wyznacznikiem a nie nasze zachcianki.

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez piotrekhaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nic mi nie wiadomo czy inwestor to zrobił. Czy nie leży to w jego obowiązkach? Mieszkamy zaledwie 3 tygodnie, ale tynki są już rok czasu, czyli wszystko zdążyło wyschnąć. Malowanie ścian też dość dawno było, więc parować nie powinno ze ścian.

 

Napisał Pan wentylator mechaniczny (WM), czy źle odczytałem skrót? Jeżeli tak to wtedy potrzebne byłoby doprowadzenie prądu, zrobić dziurę w suficie w każdym z pokoi (mam na górze 4 pokoje) i doprowadzić rurę na strychu z wentylatora do grzybka na dachu?

 

Czy są jakiekolwiek normy, aby zweryfikować, że wentylacja jaką dostałem od inwestora jest zgodna z przepisami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem instalatorem i nie projektuje takich wentylacji ale takową posiadam. Z opisu myślę, że macie po prostu niewydolna wentylację, ja bym sprawdził jakość powietrza takim czujnikiem .

 

http://w-a.home.pl/official/all_files/userfiles/image/2011/monitory_co2_001_big.jpg

 

Przyznam szczerze, że nic mi nie wiadomo czy inwestor to zrobił. Czy nie leży to w jego obowiązkach? Mieszkamy zaledwie 3 tygodnie, ale tynki są już rok czasu, czyli wszystko zdążyło wyschnąć. Malowanie ścian też dość dawno było, więc parować nie powinno ze ścian.

 

Napisał Pan wentylator mechaniczny (WM), czy źle odczytałem skrót? Jeżeli tak to wtedy potrzebne byłoby doprowadzenie prądu, zrobić dziurę w suficie w każdym z pokoi (mam na górze 4 pokoje) i doprowadzić rurę na strychu z wentylatora do grzybka na dachu?

 

Czy są jakiekolwiek normy, aby zweryfikować, że wentylacja jaką dostałem od inwestora jest zgodna z przepisami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Rekuperator raczej już nie wchodzi w grę skoro dom został już postawiony i wykończony. Wiązałoby się to ze sporym wydatkiem.

 

Próbuje znaleźć jakąś normę, prawo dzięki której mógłby coś ugrać na inwestorze np. choćby zwrot koszt przebudowy związanej z postawieniem działającej poprawnie wentylacji. Niestety niemal cała inwestycja była robiona przez dwie osoby (inwestora i jego syna). Człowiek oszczędzał na czym się dało. Niestety i na naszym zdrowiu też 'zaoszczędził'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zuważyłem, że jest tu paru wybitnych speców na forum od wentylacji grawitacyjnej, zapytaj na priv może oni pomogą ich nicki to : inwestor, b2211, lotpaj :wiggle:

 

a tak na poważnie, to rób zdjęcia, filmy i bombarduj ich oficjalnie mailami, żądaj wezwania niezależnego specjalisty,

błąd może być nie w źle wykonanej instalacji ale w złym projekcie, rozszczelniaj okna puki co i grzej niestety :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek zostawcie okna na stale na rozszczelnieniu. Jesli pomoze, to mozna zamontowac na stale nawiewniki. Jesli nie pomoze (w szczegolnosci na kondygnacjach gdzie nie ma kanalow wywiewnych czyli kuchni, wc i lazienki) to trzeba bedzie dorobic kanaly wywiewne.

 

No i pogodzic sie z mysla, ze z okien bedzie pizgac - albo zimno od okien albo WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie wychodzi wilgoć ze ścian. po 2 latach powinno być lepiej. No a pizgać będzie tak jak kolega pisał - albo bedzie pizgać ale bedzie czym oddychać, albo powietrze będzie stało. Myślę że można jakoś sprawy ratować tworząc uproszczoną WM nawet jeśli nie we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli wysokosc kondygnacji jest duża ( 280cm+) - można zabrać 20cm na rury i zrobić WM "post faktum"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym poziomie też jest wentylowana łazienka? Jeżeli tak, to zacząłbym od zamontowania nawiewników w każdym pokoju. Otwarcie drzwi niewiele da ponieważ to wspomaga jedynie wentylację pomieszczeń przejściowych, a nie pokojów.

Na tym poziomie mam 3 pokoje + łazienkę z wentylatorem SILENT 100 CZ (gdy jest wyłączony nie ma ciągu). Wyżej na półpiętrze jest 4 pokój.

 

Poniżej plan górnego poziomu:

IMG_20161005_094006.jpg

 

Co przy takiej sytuacji można zrobić? Czyli mówią Panowie, że uproszczoną WM można jeszcze zrobić?

 

Poniżej znalazłem normy, który nakazują na inwestorze zamontowanie nawiewników i wywiewników. Czy w takim razie mam podstawę prawną aby inwestor zamontował nawiewniki i kanały wentylacyjne do pokojów?

 

Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i

użyteczności publicznej Wymagania

wraz ze zmianą PN-83/B-03430/Az3 luty 2000

http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrct/Agnieszka_Zajac/_PN-83_B-03430_doc.pdf

 

Te najważniejsze normy:

2.1.1. Układ wentylacji mieszkań powinien zapewniać co najmniej:

b) usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia

bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi,

pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym budynku jednorodzinnym lub w

wielopoziomowym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

 

2.1.2. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla mieszkania określony jest przez sumę strumieni

powietrza, usuwanych z pomieszczeń wymienionych w 2.1.1b). Strumienie te, niezależnie od rodzaju wentylacji,

powinny wynosić co najmniej:

- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie gazowa lub węgłową - 70 m3/h,

- dla kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchnie elektryczna

- w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h,

- w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h,

- dla kuchni bez okna zewnętrznego lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnie elektryczna - 50 m3/h,

- dla łazienki (z ustępem lub bez) - 50 m3/h,

- dla oddzielnego ustępu - 30 m3/h,

- dla pomocniczego pomieszczenia bezokiennego - 15 m3/h.

- dla pokoju mieszkalnego, w przypadku określonym 2.1.1.b) - 30 m3/h.

Kuchnie bez okna zewnętrznego, wyposażone w kuchnie gazowa powinny mieć mechaniczna wentylacje wywiewna; usuwany strumień powietrza powinien wynosić 70 m3/h.

 

2.1.5. Dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń powinien być zapewniony w sposób podany w

poz. a) (mnie dotyczy punkt a- piotrekhaj) lub b).

a) W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji powietrza a mniejszym

niż 0,3 m3

/(m×h×daPa2/3), przez nawiewniki powietrza o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:

- w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby

zespolonej), lub

- w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej), lub

- w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.

Strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po

obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:

- od 20 m3/h do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,

- od 15 m3/h do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.

Strumień objętości powietrza przepływającego przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji maksymalnego zamknięcia, powinien zawierać się w granicach od 20 % do 30 % strumienia przy jego całkowitym otwarciu.

W budynkach o wysokości do dziewięciu kondygnacji włącznie dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji a wyższym niż 0,5, lecz nie większym niż 1,0 m3/(m×h×daPa2/3), pod warunkiem że okna wyposażone są w skrzydło uchylno-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne.

 

3.3.1. Pokoje mieszkalne i sypialne powinny mieć zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego zgodnie z 2.1.5. Odpływ powietrza powinien być zapewniony albo bezpośrednio - przez otwory wywiewne przyłączone do pionowych przewodów wentylacyjnych, albo pośrednio - wg 2.1.6, jeżeli sąsiadujące pomieszczenie ma otwór

wywiewny i przeznaczone jest do wyłącznego użytkowania przez mieszkańców pokoju (np. łazienka lub ustęp).

Edytowane przez piotrekhaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b) usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomieszczenia

bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi,

pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym budynku jednorodzinnym lub w

wielopoziomowym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

 

To działa na Twoją korzyść.

To nie jest Twoja zachcianka, tylko zapis normowy, który powinieneś "przypomnieć" deweloperowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa na Twoją korzyść.

To nie jest Twoja zachcianka, tylko zapis normowy, który powinieneś "przypomnieć" deweloperowi

Tylko pytanie czy jeśli okna mają możliwość rozszczelnienia to nie jest już spełniona norma? Czyli wtedy okno rozszczelnione pełni funkcję usuwającą zużyte powietrze i dopływ świeżego powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już człowiek głupieje. Na stronie muratora z kolei Pan na filmiku mówi (http://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/wentylacja-mechaniczna-zalety-i-koszty,41_11395.html) , że rozszczelnienia okien było dozwolone do 2000 roku, a już od tego są wymagane nawiewniki.

I kto mówi zatem prawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj w każdym pokoju nawiewniki higrosterowane powinno pomóc. Ważna sprawa żeby pokoje jak również pomieszczenia z kanałami wentylacyjnymi miały nieszczelne drzwi (standardowo pokojowe mają podcięcia natomiast łazienkowe dodatkowo kratkę na dole). Nie słuchaj naganiaczy od WM gdyż w twoim wypadku to ostateczność i oczywiście koszty których zapewne chciałbyś uniknąć. Dodatkowo u Ciebie może dochodzić wilgoć po budowie domu czyli technologiczna która też musi odparować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Od czasu wprowadzki do nowego domu (szeregówka) pojawia się problem skroplonych okien. Mamy małe dziecko o które bardzo się martwimy. Sami z żoną nie wysypiamy się w nocy. Budzimy się w nocy. Cały dzień człowiek chodzi zmęczony. Mieszkamy około 3 tyg. i każdego dnia ten sam problem. Nasza szeregówka liczy około 140 m2. Także bardzo spory dom. Wentylacje mamy tylko w kuchni i dwóch łazienkach (zamontowaliśmy tam elektroniczne wysokiej jakości wentylatory). Szeregówka składa się z 4 pół pięter. Okna nie mają nawiewników. Rozmawialiśmy o tym z developerem czy to jest w porządku, że nie ma tu wentylacji. Jego kierownik budowy powiedział, że taki jest projekt i wszystko jest zgodne. Wietrzymy z żoną mieszkanie każdego dnia. Śpimy przy otwartych drzwiach na korytarz aby można było oddychać. Okno są skroplone zarówna jak ogrzewamy w mieszkaniu jak i nie ogrzewamy.

 

Nie poddałem się żoną. Wyczytałem na stronie Muratora artykuł pt. "Kanały wentylacyjne w domu - to musisz o nich wiedzieć", że w domu wielopoziomowym powinny w górnych pomieszczeniach być kanały wentylacyjne a ich nie ma. Czy to jest nakaz prawny?

Czy są na to jakieś normy jakimi mogę posłużyć się u developera? Developer u którego kupiłem podkreśla, że normy są dla niego wyznacznikiem a nie nasze zachcianki.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

W moim przekonaniu zanim zrobisz jakieś przeróbki zleć fachowcowi opinię. Najlepiej poszukaj prawdziwego rzeczoznawcę takiego na prawach rzeczoznawcy państwowego czyli tylko i wyłącznie z Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa masz tu link do strony http://www.piib.pl na tej stronie masz linki do izb okręgowych. Izby okręgowe publikują listy rzeczoznawców lub poproś o kontakt. Rzeczoznawcy często są biegłymi sądowymi i taki biegły rzeczoznawca byłby najlepszy. Oczywiście taka osoba nie podpisze sie na opinii jako biegły tego bez zlecenia sądu robić nie wolno ale, w razie sporu sądowego będziesz miał mocniejsze papiery. Dodatkowo doradzi ci jak doraźnie poradzić sobie z problemem , aby nie było później zarzutów do materiału dowodwego, że coś sam poprzerabiałeś i to twoja wina że nic nie działa. Oczywiście taka opinia jest płatna ale jak pójdziesz do sprzedawcy mieszkania i pomachasz mu takim dokumentem będzie bardziej skłonny do ugody, a jak nie to w sądzie możesz poźniej wnosić o zwrot . Absolutnie nie dawaj kopi opinii takiemu sprzedawcy możesz pokazać mu na chwile i to wszystko.

P.S.

Ważne jest jeszcze aby taki fachowiec nie był zawiązany z deweloperem albo wykonawcą domu, ustalisz to informują że w razie sporu sądowego będziesz prosić sąd o powołanie go jako biegłego w sprawie i nie chcesz aby został wyłączony. Możesz też Zatrudnić rzeczoznawcę z innej izby z drugiego końca polski ale wtedy opinia będzie znacznie droższa.

Edytowane przez inwestor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa, bez oględzin twojego domu nikt rozsądny ci nic nie ustali.

Nie dawaj sie wciagać w wewnętrzne rozgrywki developera że kierownik to a projektant tamto. G....o cie to obchodzi kto spartolił. Dla ciebie stroną i odpowiedzialnym jest tylko sprzedawca. Niech on sobie później dochodzi kosztów od swoich kierowników projektantów podwykonawców itp. No chyba że ty dałeś projekt i kazałeś developerowi według niego budować.

 

Spiesz się bo czas gra na twoją niekorzyść.

Jeśli chodzi o przedawnienia roszczeń z gwarancji itp. to przerywa je tylko wniesienia sprawy do sądu . Wszelkie pisma wezwania nawet listem poleconym nie przerywają biegu przedawnienia. Jak najszybciej więc ustal czy ta sprawa jest ważna dla ciebie i podejmij decyzję czy odpuszczasz czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraźnie - grzać i wietrzyć ... powietrze choć na zewnątrz w czasie deszczu miało "99%" wilgotności to po ogrzaniu do

+20 ma już tylko ~20-30% cytuję z pamięci. Tak jak Koledzy pisali - rozszczelnienie okien pomoże -

a może to wina samych okien i ich osadzenia ?

Wracając do poziomu wilgotności - chwile mi trwało nauczenie rozszczelniania okien, bo +10 na zewnątrz wody leją po oknie.

Teraz było +3 i bez niczego.

A to przyczyna "nie zależna" 511e8fbb138e.jpg

przy silnym mrozie - nie było już wody, a lód :(

 

https://www.google.pl/search?q=mini+rekuperator&espv=2&biw=1364&bih=678&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjdrf7HwcbPAhWHWSwKHR2XBw0Q_AUIBigB#imgrc=N8bRqB9fuhJCIM%3A

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...