Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Róbcie kominki w domu !


butynski

Recommended Posts

Kupiłem na próbę po jednej palecie wiązu, olchy i brzozy ale do wykorzystania będę dopiero w przyszłym sezonie. Za późno się zainteresowałem tematem - na suche drewno poniżej 20% nie mam szans przez najbliższe dwa miesiące. Myślę nad jakąś alternatywą - może brykiet drzewny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kupiłem na próbę po jednej palecie wiązu, olchy i brzozy ale do wykorzystania będę dopiero w przyszłym sezonie. Za późno się zainteresowałem tematem - na suche drewno poniżej 20% nie mam szans przez najbliższe dwa miesiące. Myślę nad jakąś alternatywą - może brykiet drzewny?

 

Brzoza Ci się spodoba - pali się co prawda mało efektywnie ale za to bardzo efektownie ! Wiązem nie miałam nigdy okazji palić. Wiadomo że brykiet nie da wizualnie takiego efektu jak piękne polana ale na bezrybiu ... tylko dobrze by było znaleźć taki bez dodatku drewna iglastego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na próbę po jednej palecie wiązu, olchy i brzozy ale do wykorzystania będę dopiero w przyszłym sezonie. Za późno się zainteresowałem tematem - na suche drewno poniżej 20% nie mam szans przez najbliższe dwa miesiące. Myślę nad jakąś alternatywą - może brykiet drzewny?

 

Brykiet polecam ten okrągły w postaci walców ecomax bodajże. Nie brudzi i nie pozostawia za wiele popiołu. Generalnie pali się do końca elegancko. Tylko nie nawal 5 walców od razu jak masz wkład do okazyjnego palenia bo brykiet daje wysoką temperaturę. Ja tak 2 max daje i potem dorzucam tylko jak się dopala.

W tym roku już mi się wysuszyło (na ok 12-15%) drewno co kupiłem rok temu (buk i trochę brzozy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, jestem nowa na forum i potrzebuję porady. Niedawno kupiliśmy z mężem nasz pierwszy dom i jesteśmy w trakcie odnawiania. Myślimy nad kupnem kominka, ale jesteśmy totalnie "zieloni" w tym temacie. Nie jesteśmy pewni, czy dom nadaje się na kominek ścienny. Czy moglibyście polecić jakieś rodzaje kominków? Szukamy rozwiązań ekologicznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wiosnę planujemy budowę naszego pierwszego domu - chciałabym kominek początkowo głównie ze względów estetycznych (ognisko domowe itp :):)), ale skoro już mamy inwestować to ciekawa jestem jak sprawdza się w bardziej pragmatycznym wydaniu - docieplenie domu - możecie podrzucić jakieś rady na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego kominka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykiet polecam ten okrągły w postaci walców ecomax bodajże. Nie brudzi i nie pozostawia za wiele popiołu. Generalnie pali się do końca elegancko. Tylko nie nawal 5 walców od razu jak masz wkład do okazyjnego palenia bo brykiet daje wysoką temperaturę. Ja tak 2 max daje i potem dorzucam tylko jak się dopala.

W tym roku już mi się wysuszyło (na ok 12-15%) drewno co kupiłem rok temu (buk i trochę brzozy ).

 

Dzisiaj rano jeszcze przed pracą pojechałem kupić na próbę ten brykiet ecomax ale pierwsze próby mam niezbyt udane.

Czy ty dajesz go bezpośrednio na rozpałkę, czy raczej najpierw kilka polan, a jak się rozpali to dopiero brykiet?

Bo ja próbowałem i od podpałki on się nie chciał wogóle zajmować. Ale jak spaliłem ze dwa polana i dałem go na żar to wtedy chwycił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak spaliłem ze dwa polana i dałem go na żar to wtedy chwycił.

 

Rozpalasz od góry?

Ukladasz stos. Na gorę kładziesz podpałkę i na nią kilka plasterków ecomax (łatwo się rozłupują - wkładasz w szczelinę nóż/wkrętak i podważasz) i/lub kilka drzazg.

Najlepiej nie dokładać - a jak już, to z boku (zgarniasz żar i dokładasz obok brykiet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano jeszcze przed pracą pojechałem kupić na próbę ten brykiet ecomax ale pierwsze próby mam niezbyt udane.

Czy ty dajesz go bezpośrednio na rozpałkę, czy raczej najpierw kilka polan, a jak się rozpali to dopiero brykiet?

Bo ja próbowałem i od podpałki on się nie chciał wogóle zajmować. Ale jak spaliłem ze dwa polana i dałem go na żar to wtedy chwycił.

 

Ja mam takie 2 kartony drewna rozpałkowego (takie coś: https://allegro.pl/oferta/drewno-rozpalkowe-sucha-rozpalka-promocja-10-kg-10099025830?snapshot=MjAyMS0wMS0xOVQxNzoyMDozNi42MDRaO2J1eWVyO2VlMWU4ZjJhMzM2YWU2ZGNjZGFkNjllNWJmM2E5NzJhNDk4ZGY3MDJkNzQ5YTQ2M2I1MmYzZmRkMjQ2MjU5MDc%3D) , daje dosłownie kilka sztuk tego na brykiet i po 15 minutach pali się elegancko. Wcześniej próbowałem samą rozpałką to faktycznie ciężko szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na spód brykiet, potem to drewno a na wierzchu podpałka?

 

Ten brykiet pali się bardzo dobrze. Ja go używam głównie do rozpalania po 1-2 plasterki ale kilka paczek spaliłem "normalnie".

Pamiętasz, żeby go rozłamać? Tak jak na filmiku Ecopala mi się nie sprawdzało, bo podpałka spadała na sam dół i owszem, palilo się - ale na początku za dużo dymu sie pojawiało. Dlatego rozłamać należy dopiero ostatni kawałek i pomiędzy jego częściami dać podpałkę, drzazgi i z plasterek czy dwa brykietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po ile teraz drewno suche w naszych okolicach kosztuje realnie? Brzoza jak i gatunki bardziej gęste?

 

W pierwszym roku użytkowania kominka niejako z przymusu kupowałem tzw. suche drewno - chyba za mało za nie przepłacałem, bo suche to ono tylko z nazwy było. Jak już uda Ci się takie namierzyć, to nie kupowałbym go bez sprawdzenia wilgotnościomierzem. Szkoda nerwów i rozczarowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...