Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wodne ogrzewanie podłogowe - system suchy


greygrey

Recommended Posts

Witam.

W najbliższym czasie będę instalować na poddaszu podłogówkę w systemie lekkim (bez wylewki). Mogę na nią kłąść od razu podkład i panele. Czy ktoś z Was wie czy mogę zamiast paneli położyć płytę osb lub inny rodzaj płyty, która potem zoastanie pomalowana? Suchy jastrych nie wchodzi w grę, bo jest stanowczo za drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak położysz na to osb to zamkniesz ciepło pod podłogą, drewno jest dobrym izolatorem.

Ja też mam system suchy, takie styropianowe formy, na to podkład ( nie pełny, tylko z dziurami ) i na to panele. Grzeje się dobrze, ale w niektórych miejscach czuć delikatne ugięcia paneli. Pamiętaj żeby przykleić te formy do podłoża bo rurki będą Ci dźwigać wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam,

Również*zastanawiam się*nad ogrzewaniem podłogowym w systemie suchym. Jedni producenci podają*że na te panele trzeba trzeba kłaść*jeszcze dodatkowe płyty, a inni że nie. Nie wiem jak takie rozwiązanie sprawdzi się*po czasie. Będę*chciał*położyć płytki ceramiczne w łazience i panele w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli trzeba kłaść na to dodatkowe płyty to jakie? Czy ktoś*ma doświadczenie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suche systemy ogrzewania podłogowego sprawdzają się przy drewnianych konstrukcjach stropów i wszędzie tam gdzie nie możemy pozwolić sobie na zbyt duże obciążenia pochodzące od tradycyjnych wylewek.

Kolejny faktem jest brak zjawiska bezwładności cieplnej takie instalacji, brak akumulacji ciepła - ale to można traktować jako plus i minus (w zależności od preferencji użytkownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre

 

Ani dobre, ani złe, po prostu życie.

Obserwując chociażby to forum widać jak różne są gusta ludzi i jak różnych rozwiązań szukają do swoich wymarzonych domów.

Z różnych przyczyn niektórzy inwestorzy szukają systemów które umożliwią szybką reakcję na zmiany temperatur, jeśli można tak powiedzieć - są bardziej "sterowalne".

Czy powinniśmy ich za to karać albo piętnować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dom z mniejszą akumulacją łatwiej latem schłodzić w nocy. Pozbyć się zysków bytowych i słonecznych.

 

Co z tego, że łatwiej schłodzić w nocy (chociaż jak zamierzasz chłodzić podłogę?) skoro łatwiej się przegrzewa w dzień?

Akumulacja stabilizuje temperaturę. Jej mała ilość na poddaszu jest raczej powodem do narzekania. Żeby nie przegrzać tak czy inaczej trzeba "wyrzucić" nadmiar kWh a ich ilość nie zależy od akumulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś kto decyduje się na system suchy to raczej nie dlatego że taniej o wylewkę czy możliwości szybszego chłodzenia tylko raczej z przyczyn technicznych. Możecie powiedzieć jak wam się sprawuje takie ogrzewanie? ile kosztuje m2 takiego systemu? Ogólnie to bardzo mało informacji w necie na ten temat. Jaka jest jeszcze alternatywa? ogrzewanie ścienne, sufitowe? kurde każde ma jakieś minusy a muszę się na coś zdecydować żeby nie wstawiać grzejników na piętrze pod pompę ciepła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób te suche i nie słuchaj nikogo , mnie pozostało ok 50m2 strychu do zagospodarowania (nie wiem po co ) to też zrobię sobie suche i koniec dyskusji , a zrobię w ten sposób kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób te suche i nie słuchaj nikogo , mnie pozostało ok 50m2 strychu do zagospodarowania (nie wiem po co ) to też zrobię sobie suche i koniec dyskusji , a zrobię w ten sposób kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju
co masz pomiędzy belkami a styro?
poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex
widać że i bez sprzętu się da, ale faktycznie można pójść w tą stronę
wydaje się,że cena jest przekonująca do tego, by kupić i zrobić robotę profesjonalnie

https://budguru.pl/pl/p/Przystawka-do-wycinania-boni%2C-kanalow-w-styropianie/246

następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .;)
ile cm wyniesie Twoja podłogówka od belki stropowej do wysokości panela włącznie? pytam bo u mnie dodatkowo jest problem z wysokością pomieszczeń i muszę zrobić minimalnie możliwą wysokość każdej z warstw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kładę 5cm styro na stropie oczywiście na grzebień kleju poten tnę paski styropianu 2 centymetrowego na podłużne kawałki szer 10cm i przyklejam to pianką z pozostawioną szczelina ok 3 cm między nimi jako rowek na rurkę pex następnie wypełnię te luki jakąś wylewką samopoziomującą lub czymś podobnym siatka klej i kładę panele , będzie dobrze .;)

 

Proszę wziąć pod uwage kwestię że rura zamocowana bezpośrednio w styropianowej "rynnie" w 75% ma zmniejszoną powierzchnię oddawania ciepła, może być problem z mocą instalacji.

Dlatego w systemach tego typu w rowkowany styropian, przed ułożeniem rur grzewczych, zakłada się metalowe profilowane lamele w które później mocowana jest rura. Lamele zwiększają powierzchnię oddawania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...