Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Niecodziennik Kamilowej kostki


Recommended Posts

 

A jeżeli wierzysz, że 10cm styropianu na płytę to wystarczająca izolacja, to po co dajesz jeszcze XPSa pod? I to grubo go dajesz? To już lepiej było nic nie dawać pod płytę, i 20 cm tańszego EPSa na płytę. Lepiej byś na tym wyszła i pod względem energooszczędności, i pod względem kosztów budowy.

 

Mam nadziję że sobie jaja robisz a nie serio piszesz ...

 

Po co daje się styropian pod płytę ? Po to aby połączyć ocieplenie i aby zachować ciągłośc izolacji pod całym domem , czego klasyczne fundamenty nie zapewniaja i zniwelować mostki i ograniczyć straty ciepła od gruntu.

Po co daje dodatkoą warstę na płytę?

Aby uzyskać niższy współczynnik U ...

 

U Kamili konstruktor okazało się idiotą , który nie ma pojecia o projektowaniu i energooszczędności.

Niestety takich "konstruktorów" jest większość i sądze że większość domów jest mooocno "przedrożona" z powodu braku wiedzy konstruktow (za dużo betonu , za dużo stali , za masywna więźba i iitd ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 407
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kaizen... mi nie chodzi o to aby oszczędzić 1000 zł na budowie a różnice w cenie xps czy eps nie są jakimś problemem nie do przeskoczenia.

Gdy trzeba za coś zapłacić więcej to trzeba i koniec, ale warunkiem jest że to ja i moja rodzina będziemy mieli z tego jakąś korzyść.

Nie rozpatruję budowy pod kątem opłacalności gdyż nie ma to żadnego sensu :) Bardziej widzę ją jako życiową zachciankę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takich "konstruktorów" jest większość i sądze że większość domów jest mooocno "przedrożona" z powodu braku wiedzy konstruktow (za dużo betonu , za dużo stali , za masywna więźba i iitd ).

:D

W nowym projekcie mamy niecałe 2,2 T stali w płycie i wydaje nam się to rozsądną, porównywalną z innymi podobnymi płytami ilością.

Wiesz ile mieliśmy w starym? 3,8 T :D

Nowa płyta jest w całości otulona XPS (dół i boki) oraz EPS (góra), osadzona dość płytko, wystarczyło zdjąć humus. Jej grubość wynosi 25 cm.

Stara płyta to był beton B15 wlany prosto w ziemię, bez żadnego ocieplenia, bez przyłączy czy innych rur, miała 40 cm grubości i na każdym z narożników ostrogę, wchodzącą na 100 cm wgłąb ziemi.

 

Fajnie, prawda? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy trzeba za coś zapłacić więcej to trzeba i koniec, ale warunkiem jest że to ja i moja rodzina będziemy mieli z tego jakąś korzyść.

 

Dokladnie to mialem na myśli. Wydawanie pieniędzy na XPSpod płytą ma sens i cel który jest mocno dyskusyjny, gdy płyta wystaje poza ocieplenie murów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to zadaszenie nam się spodobało.

U nas wiatr (95% zmierzonych i zapisanych wietrznych dni) wieje z północy lub południa. Gdyby drzwi nie były schowane w tym zadaszeniu, przez co najmniej 3/4 roku mielibyśmy wiatr wiejący prosto w drzwi.

A tak zostały obrócone o 90 stopni i wydaje nam się że to dobre rozwiązanie.

Zobaczymy jak będzie dalej, na razie podlewam płytę i wstępuje we mnie nowy budowlany duch. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bys miała kryzys to znowu chętnie Cię powibruję :)

 

Pewnie tak. Aczkolwiek ja nie będę Cię w związku z tą niedolą wibrować -- ktoś by się mógł obruszyć, ze szczególnym wskazaniem na męża. ;)

 

Dorzucam swojego pozytywnego wibratora :hug:

 

No to ja się pytam gdzie Wy wszyscy byliście gdy trzeba było beton w płycie wibrować? :p ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa uznania kierowałbym bardziej do Architekta za pomysł tych "pseudo zadaszeń.

Też mam takie zadaszenie nad wejściem -- specjalnie je sobie dodałem żeby na łeb nie padało jak trzeba będzie poczekać na otwarcie drzwi... Poza tym to jest dosyć powszechna praktyka -- nie wiem co w tym takiego dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam zadaszenie nad wejściem. Ale ja kazałam wykreślić z projektu pomysł architekta (lana płyta betonowa) i sama sobie zrobiłam po swojemu (lekka konstrukcja ze styropianu, OSB i stelaża).

Z resztą płytę też zmienialiśmy z kierbudem, bowiem projektant stworzył giga-mostek na wejściu wychodząc płytą poza obrys domu (:bash:).

 

 

Mnie dziwi u Kamili także wspólna płyta garażu i domu oraz brak izolacji między garażem a domem.

 

A co do kuchni można i tak:

a90e511d27aa5fadgen.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi u Kamili także wspólna płyta garażu i domu oraz brak izolacji między garażem a domem.

 

Też mam takie obawy, że i tu o aspektach energetycznych nikt nie pomyślał.

 

Tutaj jest to IMO zrobione z głową. Oddzielne płyty, dobrze odizolowane. Mur też musi być zaizolowany.

 

Ale Kamila tak skąpo dozuje rzuty, przekroje i fotki, że trudno ocenić sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie dziwi u Kamili także wspólna płyta garażu i domu oraz brak izolacji między garażem a domem.

Elfir, to są dwie płyty, zostały od siebie odizolowane.

 

Poniżej wrzucam krótki opis tego co akurat pamiętam.

 

Płyta garażu wchodzi pod płytę domu a pomiędzy nimi jest xps. Do garażu będzie wchodził wspomagający rekuperację GWC (są zostawione dwa przepusty).

Różnica w wysokościach płyt wynika z tego że wejście do pomieszczenia nad garażem będziemy mieli od strony domu (po drodze na piętro)

Pomieszczenie nad garażem też musi być ciepłe bo ma ono być miejscem służącym rozrywce.

Obie płyty będą ogrzewane, ze względu na to że garaż przez długi czas nie będzie garażem a stolarnią i magazynem :)

Potem zostanie tylko stolarnią a na koniec stanie się garażem, choć pewnie wtedy już wszyscy przyzwyczaimy się do parkowania przed domem :D

 

Problem z rzutami polega na tym że nie mam jeszcze nowego projektu domu (tworzy się na bazie starego, głównie chodziło nam o ponowne przeliczenie stropów oraz dachu) a stary jest częściowo nieaktualny (nigdy nie chcieliśmy mieć kaloryferów, tym bardziej koło zlewu i pod oknem)

 

Rzuty nowej płyty są w dużym formacie którego mój telefon nie ogarnia :(

 

Postaram się ogarnąć te skany w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie to mialem na myśli. Wydawanie pieniędzy na XPSpod płytą ma sens i cel który jest mocno dyskusyjny, gdy płyta wystaje poza ocieplenie murów.

Płyta będzie ocieplona w całości, żaden kawałek nie zostanie bez ocieplenia, już niczego w tym temacie nie zmienię.

 

Szkoda że nie zrobiłam magisterki z budownictwa, dziś miałabym temat z głowy. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz w kuchni wnękę, to w wiatrołapie gdzie będzie wieszak czy szafa?

 

To, co nazywa się na rzucie sienią i tak jest bardzo małe - trudno tam się będzie w kilka osób ubrać czy rozebrać.

 

Tak patrząc na rzut jeszcze jeden drobiazg zwrócił moją uwagę - nie będziesz miała wentylacji mechanicznej? Widać komin wentylacji grawitacyjnej, a przepisy zabraniają łączenia w jednym pomieszczeniu dwóch rodzajów wentylacji. Czy to doprowadzenie powietrza do kominka (ale to lepiej było zrobić pod płytą)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt się zmienił i domyślam się że komuś z zewnątrz trudno jest się połapać w tym wszystkim.

Napiszę raz jeszcze - ze starego projektu zostały tylko wymiary zewnętrzne, cała reszta została zmieniona bardziej lub mniej :)

Dlatego jest trochę zamieszania.

Teraz, nieskończony jeszcze nowy projekt (w porównaniu do poniższego rysunku będzie poszerzona łazienka na dole, wtedy wstawimy pozostałe wyposażenie czyli sedes i umywalkę) wygląda tak:

 

Rzut parteru nowy.jpg

 

Śluza będzie służyła tylko do wejścia i ewentualnie zdjęcia butów, a może i nie. Witać i żegnać gości będziemy w holu o powierzchni 7,3 m2.

Wystarczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wentylacja mechaniczna, w całym domu, z wyjątkiem pomieszczeń w których jest wymagana wentylacja grawitacyjna.

Nie patrz na oznaczenia na pierwszym projekcie, on był kompletnie oderwany od rzeczywistości i naszych ustaleń z architektem.

Zgadzało się jedynie rozmieszczenie pomieszczeń, które ów architekt otrzymał od nas na tacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...