Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LG Therma V nowy - stary gracz na rynku pomp ciepła. Modele od 3kW do 16kW mocy


CNC_POMPY_CIEPLA

Recommended Posts

Z tym Max poborem co piszesz to albo katalog mocno odbiega albo sterownik pompy mocno przekłamuje bo przed chwileczką zrobiłem zdjęcie ze pobiera 5,4kW

[ATTACH=CONFIG]462799[/ATTACH]

 

Słabo widać na tych zdjęciach wielkości znaczka pocztowego, ale wygląda nie na pobór, a na produkcję ciepła.

 

Dodatkowo właśnie teraz zauważyłem ze jednak ustawianie wydatku pompy na Max w moim przypadku nie było najlepszym pomysłem - teraz zmieniłem na automatyczne zarządzanie przepływem „optymalny przepływ” ponieważ jak woda wracająca ma bardzo niską temperaturę i bardzo szybko przepływa przez wymiennik płytowy to na wyjściu ma jeden stopień więcej (nie zdążą się ogrzać) i w dodatku PC przy małej temperaturze zmniejsza swoją moc i to takie błędne koło.

 

Skoro ma o jeden stopień więcej, to jest właśnie to, o co chodzi - jeden stopień więcej na powrocie oznacza podniesienie zasilania o jeden stopień.

Ale może rozrysuj instalację i podaj, gdzie jakie masz temperatury i o zaznaczaj, o ustawieniach której pompy piszesz, bo to co pisałem (i pewnie nie tylko ja) jest prawdziwe bez dodatkowych warunków przy bezpośrednim zasilaniu z PC (obsługa jej pompą obiegową). Przy skomplikowaniu instalacji dochodzą inne czynniki. Tu wygląda na za małą sprawność wymiennika (tylko po co Ci on, żeby właśnie generować problemy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pisząc o wymienniku miałem na myśli wymiennik w PC. Moja instalacja jest prosta: PC obraca bezpośrednio wodę przez bufor 100L przez rury 5/4”. A po drugiej stronie tą samą średnicą 5/4” wychodzi z bufora woda na pompkę rozdzielni parteru i pompkę rozdzielni piętra. Wszystkie rotametry mają około 2,5 przepływu. Do poprzednich wpisów wrzuciłem linki do chmury ze zdjęciami.

https://share.icloud.com/photos/052zgumXDf7ptkj_K3sbbGgZg

Edytowane przez psemq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładny pobór z gniazdka (w split NK5, porównywałem z Zamel MEW-01). Skoro moja 9kW rozkręca się do poboru 4,7kW (bez grzałek, w tabelce max running current: 23A), nierealne żeby 12kW miało max 2,45kW.

 

A rzeczywiście, mój błąd. To moc nominalna przy produkcji 12kW @ A7W35.

 

Ale 5,4kW z zadanych 12kW dające 45% na pewno nie odnosi się do poboru prądu.

 

Moc można sobie w różnych warunkach policzyć z tej tabelki:

 

attachment.php?attachmentid=462806

 

Wynikałoby z niej, że gdy produkuje 5,4kW to ma @A-4W32 COP w okolicach 3,85 co dawałoby pobór ok. 1,4kW.

 

Więc tak czy inaczej pobór maksymalny owszem, może być większy niż podałem - ale w tym momencie powinno to być ok. 1,4kW.

 

PC obraca bezpośrednio wodę przez bufor 100L przez rury 5/4”. A po drugiej stronie tą samą średnicą 5/4” wychodzi z bufora woda na pompkę rozdzielni parteru i pompkę rozdzielni piętra. Wszystkie rotametry mają około 2,5 przepływu.

 

Ten zawór na powrocie z domu do bufora, na wejściu z pompy do bufora i przy wężyku (chyba do naczynia przeponowego?), na fotkach zamknięte, teraz są otwarte?

 

Ten bufor jak jest zbudowany? Jeden baniak, czy ma wężownice? Jeżeli ma, co jest gdzie podłączone? Jak nie ma, to wiesz, jak są skierowane króćce wewnątrz? Zmierzam do określenia czy/jak prędkość przepływu wody miesza zawartością bufora.

Przydałby się pomiar temperatur we wszystkich możliwych miejscach (na każdym króćcu (nawet jak do niego nic nie jest podłączone) żeby sprawdzić rozkład temperatur w buforze i temperatur na wyjściu i wejściu w poszczególnych obiegach.

TabelaMocy.jpg

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory o które pytasz są pootwierane. Bufor jest baniakiem prostym jak cep.

 

No, to temperatura powrotu w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo wymieszana jest woda. Trochę słabe rozwiązanie, bo im więcej mocy grzewczej potrzebujesz, tym wyższe przydałyby się przepływy ale to z kolei bardziej wymiesza zawartość zasobnika i zmniejszy temperaturę na zasilaniu systemu grzewczego a zwiększy powrotu co z kolei namiesza automatyce pompy i zepsuje COP.

Taki pomysł mi przyszedł, czy w tej sytuacji nie będzie dobrym wyjściem wyłączanie pomp obiegowych na czas pracy pompy ciepła (czyli żeby nie pracowały na raz, co powinno pozwolić na znacznie lepsze rozwarstwienie).

 

Masz schemat, jak ten bufor wygląda w środku? Czy króćce są tylko wspawanymi tulejami, czy mają jakieś kolanka, rury i w jakiś sposób kierują strumień wewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 5,4kW z zadanych 12kW dające 45% na pewno nie odnosi się do poboru prądu...

Nie rozumiem tego kierunku...

To wbite na tym ekranie "12kW" chyba można skonfigurować, i tam moim zdaniem powinien być max pobór z gniazdka (33A <> 7,59kW ?), wtedy można by ocenić (w przybliżeniu) jaki procent mocy urządzenia jest wykorzystywany chwilowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego kierunku...

To wbite na tym ekranie "12kW" chyba można skonfigurować, i tam moim zdaniem powinien być max pobór z gniazdka (33A <> 7,59kW ?), wtedy można by ocenić (w przybliżeniu) jaki procent mocy urządzenia jest wykorzystywany chwilowo.

Pewnie masz racje. A gdzie znalazłeś tą wartość 7,59kW Max? 33A to chyba masz na myśli pompy z zakresu 5, 7 oraz 9 kw jednofazowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje. A gdzie znalazłeś tą wartość 7,59kW Max? 33A to chyba masz na myśli pompy z zakresu 5, 7 oraz 9 kw jednofazowe?

Na szybko zerknąłem do pierwszej z brzegu tabelki (max running current dla HM121M U33), jeśli to nie ta to looknij do właściwej albo do dokładniejszych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem taki monoblok do domu...

A tak wogóle to sam montowałeś i uruchamiałeś tę pompę (sory jak wspominałeś, nie pamiętam)? Bo tam jest co do konfigurowania, i bez znajomości sprzętu łatwo ustawić nieoptymalnie lub nawet destrukcyjnie. Czy dokupiłeś i dołożyłeś grzałkę (backup heater) bo wydaje mi się że monobloki nie mają na wyposażeniu, a powinna być zamontowana (przynajmniej APS wymaga przy odbiorze, do gwarancji 5 lat).

 

EDIT: Myślę że na początku powinieneś ustabilizować pracę na bezpiecznych ustawieniach (np. przepływ: optymalny), pompa ma swoją logikę, kieruje się nie tylko oszczędnością, komfortem, ale również warunkami korzystnymi dla urządzenia. Czy w tych obiegówkach masz możliwość ustawić jakiś Auto-Adapt? Może spróbuj ustawić na LG czujnik temp: powietrze (remote controller) + woda, ustawić grzanie w tryb Auto + krzywe grzewcze dla wody i powietrza (szczególnie dla wody tymczasem może być zawyżona), może maszyna sama rozkmini że musi popracować mocniej (nie koniecznie oszczędnie) bo dużo brakuje do zadanej temp powietrza (czujnik jest w sterowniku). Nie mam pewności czy ustawienie czujnik: powietrze byłoby bezpieczne przy podłogówce (brak kontroli nad temp wody, no chyba że skonfigurujesz "kaganiec", nie pamiętam czy/gdzie to jest w menu).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wogóle to sam montowałeś i uruchamiałeś tę pompę (sory jak wspominałeś, nie pamiętam)? Bo tam jest co do konfigurowania, i bez znajomości sprzętu łatwo ustawić nieoptymalnie lub nawet destrukcyjnie. Czy dokupiłeś i dołożyłeś grzałkę (backup heater) bo wydaje mi się że monobloki nie mają na wyposażeniu, a powinna być zamontowana (przynajmniej APS wymaga przy odbiorze, do gwarancji 5 lat).

 

Można powiedzieć ze sam montowałem. Co do ustawień to nie widzę w ustawieniach nic strasznie destrukcyjnego. Co do grzałki to mam w buforze 3kW. APS to rozumiem ze to serwis fabryczny do odbioru tego? Był u mnie autoryzowany montażysta Lg i powiedział ze spoko wszystko tylko mogą nie odebrać bo jednostka stoi na 25 centymetrach mierząc od kostki brukowej (w instrukcji Montazu znalazłem ze. Minimum 20cm) a APS żąda 40cm. I trochę mam dylemat czy się upierać ze nigdzie w wytycznych tego nie ma czy stracić kasę i od razy przerobić wyżej tą jednostkę. Ktoś ma jakieś doświadczenia z odbiorami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wbite na tym ekranie "12kW" chyba można skonfigurować, i tam moim zdaniem powinien być max pobór z gniazdka (33A <> 7,59kW ?), wtedy można by ocenić (w przybliżeniu) jaki procent mocy urządzenia jest wykorzystywany chwilowo.

 

Gdyby pobierała 5,4kW (tak jak jest na zdjęciu) to mając w tych warunkach COP w okolicach 3,85 (z tabeli) to wytwarzałaby 20,79kW mocy - więc nie, to nie może być moc pobierana z gniazdka jak sugerowałeś i miałem rację pisząc, że to moc grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pobierała 5,4kW (tak jak jest na zdjęciu) to mając w tych warunkach COP w okolicach 3,85 (z tabeli) to wytwarzałaby 20,79kW mocy - więc nie, to nie może być moc pobierana z gniazdka jak sugerowałeś i miałem rację pisząc, że to moc grzewcza.

U mnie (split 9 NK5 soft 3.0.6.4) pokazuje pobór z gniazdka, dziś zweryfikowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybkie odpowiedzi.

Jeśli chodzi o deltę to w tej chwili ustawiony sposób zarządzania przepływem na stały wydatek 40litrow na minutę i sterownik taką wartość utrzymuje non stop.

Na dole gdzie jest 100m2 podłogówki mam z bufora pompkę 25-60 grundfosa ustawioną na drugi bieg a na górę (taka sama pompka na pierwszy bieg) gdzie są potężne straty Ciepla bo dach ma tylko membranę.

Od kilku dni temperatura zasilania nie wzrosła więcej niż do 30 stopni, ale teraz na probe wyłączyłem obieg góry i w godzinę juz mam 37 (zadana 45) tak wiec pierwsza przyczyna to na pewno straty.

Ale martwi mnie to dlaczego pompa na przykład przy zasilaniu 27 stopni pobieranie ma 3kwh/h zamiast dać maxa na przykład 7kw pobieranie i jak najszybciej stworzyć temperaturę zadaną na wyjściu. Ciekaw jestem jak podłączę zbiornik cwu 300l to tez tak powoli będzie grzała?

 

Wygląda na to, że PC działa z maksymalną mocą. Jeżeli ustawiłeś zadaną temperaturę na 45st to prawdopodobnie nigdy tego PC nie osiągnie, na pewno nie w nieocieplonym domu. Jeżeli sprężarka pobiera 3kW z sieci to moc wyjściowa będzie mniej więcej 3 razy większa, w zależności od warunków zewnętrznych i temperatury wody w układzie. Można to wyliczyć z tabel wydajności grzewczej z katalogu. Oczywiście dane w katalogu są uśrednione ale mniej więcej powinny się zgadzać.

Jeżeli zmniejszysz przepływ to tylko pozornie zwiększy się moc oddawana do układu. Po prostu zwiększy się delta, więc temperatura wyjściowa wzrośnie a wejściowa spadnie, ale moc pozostanie podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...

Czy ktoś już może wymieniał płytę główną w Lg Therma V lub cokolwiek innego?

 

Słyszałem, że nie ma płyt głównych i niektórych części zamiennych dla pomp około 10-letnich - nawet autoryzowany serwis nie podejmuje się naprawy...

Przeglądam internet i faktycznie to jakiś dramat, zepsuje się płyta i cała pompa do wywalenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi kiedyś przekazał instalator-serwisant to LG ma rewelacyjne magazyny części zlokalizowane w wielu miejscach na świecie i w razie braków jakiejś części są one przemieszczane pomiędzy serwisami i jako jedna z nielicznych firm ma przez długi czas części zamienne.

Instalator od wielu wielu lat sprzedaje , montuje , serwisuje klimy w tym LG.

 

Jednak prawda jest ta że wszyscy producenci gwarantują częsci zamienne przez ileś lat i żaden nie gwarantuje że będzie miał części do jakiejś 20 letniej klimy :)

 

Więc nie ma co wierzyć w plotki. Jak się zepsuje to wtedy będziesz się martwił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Z tego co mi kiedyś przekazał instalator-serwisant to LG ma rewelacyjne magazyny części zlokalizowane w wielu miejscach na świecie i w razie braków jakiejś części są one przemieszczane pomiędzy serwisami i jako jedna z nielicznych firm ma przez długi czas części zamienne.

Instalator od wielu wielu lat sprzedaje , montuje , serwisuje klimy w tym LG.

 

Jednak prawda jest ta że wszyscy producenci gwarantują częsci zamienne przez ileś lat i żaden nie gwarantuje że będzie miał części do jakiejś 20 letniej klimy :)

 

Więc nie ma co wierzyć w plotki. Jak się zepsuje to wtedy będziesz się martwił ;)

W mojej wydawało mi się że padł mi czujnik przepływu. Jest nie do dostania. Przyjechał człowiek z serwisu i stwierdziłł że się nie da, nie ma i już. Po jakimś czasie zaproponował mi założenie czujnika od pieca gazowego. Okazało się że się nie zmieści. Po długich wywodach przysłał mi używany czujnik wymontowany z czegoś innego ale na szczęście bardzo podobny. Niestety raczej z częściami do tych pomp to katastrofa.

 

Te pompy to jest jakiś niezły shit. U mnie pompa nagle wskoczyła w jakiś dziwny tryb i 9KW wcześniej podczas cwu pobierała szczytowo 4,2 kW teraz ma ponad 5,4. Stratuje z grzaniem i jak byś nie ustawiał jedzie 3,5kw po czym schodzi i zaczyna jechać na około 2kw. I tak do kolejnego defrostu. Wcześniej było podobnie tylko minimum 1 kw mniej.

Zrzucałem to na lekkie mrozy, jednak mamy 12 stopni na dworze a ona została na mega zimowej logice.

Mam wrażenie że pracuje swoim życiem, każda nastawa ma się nijak do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wydawało mi się że padł mi czujnik przepływu. Jest nie do dostania. Przyjechał człowiek z serwisu i stwierdziłł że się nie da, nie ma i już. Po jakimś czasie zaproponował mi założenie czujnika od pieca gazowego. Okazało się że się nie zmieści. Po długich wywodach przysłał mi używany czujnik wymontowany z czegoś innego ale na szczęście bardzo podobny. Niestety raczej z częściami do tych pomp to katastrofa.

 

Te pompy to jest jakiś niezły shit. U mnie pompa nagle wskoczyła w jakiś dziwny tryb i 9KW wcześniej podczas cwu pobierała szczytowo 4,2 kW teraz ma ponad 5,4. Stratuje z grzaniem i jak byś nie ustawiał jedzie 3,5kw po czym schodzi i zaczyna jechać na około 2kw. I tak do kolejnego defrostu. Wcześniej było podobnie tylko minimum 1 kw mniej.

Zrzucałem to na lekkie mrozy, jednak mamy 12 stopni na dworze a ona została na mega zimowej logice.

Mam wrażenie że pracuje swoim życiem, każda nastawa ma się nijak do pracy.

 

Nie brzmi to dobrze :( Przynajmniej jest gwarancja 5 lat.

 

Który rocznik/generacja pompy u Ciebie?

 

Oczywiście probówałeś robić jakiś reboot (mi np. raz zniknął tryb CWU, tj. ikona, harmonogram, po reboocie wróciło OK)?

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...